Makelaars zijn boos op blad eigen huis Aanvrager gemeentegarantie leges gelden terug handig boekje Erfscheidingen Vuurwerk bij slaan eerste paal Wanverhouding op Bouwmarkt enigszins aan het afnemen Hoe houden buiten onze we de zon woning? DIRK IN GOEDE HANDEN Makelaars kantoor Rijnland BV verzoekt opname van de navolgende tekst. De Nederlandse-Bond van Ma kelaars (NBM) dat de Vereniging Eigen Huis de verspreiding van het jongste nummer van haar blad on middellijk stopt. De NBM is woedend op de vereniging omdat die onder meer heeft geschreven dat de bij de NBM aangesloten makelaars stelselmatig de prijzenbeschikking, opge legd door het ministerie van economische zaken, ontdui ken. Bovendien zouden de makelaars advertentie- kosten aan de klanten door berekenen hoewel dat niet zou mogen. En dat terwijl het ministerie juist op vragen van een Tweede Kamerlid heeft geantwoord dat de make laars de prijzenbeschikking niet ontduiken en dat advertentiekosten, als dat van te vc-ren is afgesproken, doorberekend mogen wor den. ,T)aarom is de infor matie in het blad fout en heeft men deze eis gesteld. De gemeenten Eindhoven, Tilburg, Steenbergen, Weert, Terneuzen en Enk- hulzen betalen aan de aan vragers van een gemeente garantie op leningen voor een eigen woning de ten on rechte in rekening gebrachte legesgelden terug. Zij hebben hiertoe besloten nadat de „Vereniging Eigen Huis" hen erop had gewezen dat zij de aanvragers geld laten betalen in strijd met de vrijstelling volgens de Wo ningwet. De Vereniging Eigen Huis verwacht dat spoedig meer gemeenten zullen volgen. Temeer omdat minister Beelaerts van Blokland (Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening) de ge meenten op de onjuistheid van hun handelwijze zal wij zen. Ook het Ministerie van Binnenlandse Zaken vindt dat de door de Vereniging Eigen Huis gesignaleerde le gesheffing ten onrechte plaatsvindt. De gemeenten Nijmegen, Rosmalen, Zutphen en Leeuwarden zijn gestopt met het in rekening brengen van deze legesgelden, die variëren van f 25,tot 192,—. Samenstelling: Pieter G. den Broeder Gravin Jacobastraat 44 Gouda Tel. 01820-19742 „Erfscheltfingen" is de titel van een uitgave van het Bouw fonds. Naar een ontwerp van Vink Vandekuilen Klein B.V. (architectuur en stedebouw) in Amsterdam presenteren Maria en Rob Schuurman een aantal mogelijkheden om de buitenruimte te separeren. Bij de inrichting van de buitenruimte wordt de erfscheiding doorgaans stiefmoederlijk bedeeld en simpelweg benaderd vanuit het meestal gebruikelijke gegeven: hek en schutting. De overgang van het ene naar het andere erf of van het par ticuliere erf naar openbaar terrein is echter een zaak, die meer aandacht vraagt. Het Bouwfonds helpt met het boekje Erfscheidingen juist omdat de amateur op dit werkterrein de plank nogal eens misslaat. Met tekeningen worden een aantal mogelijkheden in beeld gebracht terwijl daarbij de nodige tekst niet ontbreekt. Het boekje is bij het Bouwfonds in Hoevelaken te bestellen door middel van overmaking van 5,op glronr. 830700. Ook kan het per bankgiro worden besteld Amrobank, Hoe velaken, rek.nr. 47.77.10.581, onder vermelding „Boekje Erfscheidingen". Met vlagvertoon en vuur werk ging op 30 mei om 16.00 uur op het Industrie terrein van H en dr Ik-I do- Ambacht de eerste paal van 22 m lengte de grond in voor het fundament van de nieu we behuizing van de (nu nog Rotterdamse) drukkerij Chevalier. De wanverhouding op de Nederlandse woningmarkt tussen de overspannen, acu te vraag en het verhoudings gewijs onvoldoende aanbod is enigszins aan het afne men. Die indruk heeft de Raad van Bestuur van de n. v. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten in Hoevelaken. In zijn jaarverslag over 1977 zegt deze Raad dat de ver klaring voor deze afname eerder moet worden gezocht in een tempering van de vraag dan in een verbetering van de aanbodzijde. Aan deze tempering zijn, volgens öet Bouwfonds-be stuur, de volgende faktoren debet: de geweldige prijsstij gingen van de woningen, de twijfels over de verdere ontwikkelingen van het no minale inkomenspeil en de in het rapport-Hofstra voor gestelde fiscale koerswijzi ging voor het eigen woning- bezit. Die koerswijziging zou voor het eigen woning- bezit een grote terugslag be tekenen, meent het Bouw fonds. Volgens het Bouwfonds vor men de mensen, die het liefst een eigen woning heb ben, een veel groter aantal dan de ruim 5Wo van de Ne derlandse huishoudens, die zich nu voor het eigen wo- ningbezit Dit percentage wordt naar zijn mening ver klaard door het feit dat veel mensen al geruime tijd gele den voor zichzelf tot de con clusie zijn gekomen dat de eigen woning niet voor hen is weggelegd. „Zij zullen hun voorkeur hebben ver drongen of deze in ieder ge val niet meer tot uitdruk king brengen", aldus de Raad van Bestuur. Bij zijn constatering dat 1977 voor het totale eigen woningbezit in ons land een topjaar was, maakt het Bouwfonds-bestuur een aantal kritische kantteke ningen. Onder meer wordt gezegd dat het woningaan bod in 1977 nog te laag bleef om aan de sterk gestegen vraag te kunnen voldoen. Dit blijkt onder meer uit de opnieuw opgetreden prijs stijgingen bij bestaande wo ningen. Het Bouwfonds betreurt het dat het voor 1977 verwachte aantal van 5000 eigen wo ningen in de beschutte sfeer op geen stukken na is ge haald. Er zijn er in ons land ongeveer 1100 tot stand ge komen en 3000 van deze wo ningen zijn in aanbouw. De voornaamste oorzaak van deze vertraging is vol gens de Raad van Bestuur het feit dat provincie en rijk voor de beschutte bouw overleg- en goedkeuring sprocedures uit de woning wet hanteren. Het Bouw fonds bepleit dat voor de be schutte bouw wordt overge gaan tot de procedures voor de premiebouw, die aan merkelijk minder tijd vra gen.- KRITIEK In het jaarverslag uit het Bouwfonds kritiek op de huidige gang van zaken bjj de verkoop van een beschut te woning. Bij een dergelijke verkoop verlaat de woning de beschutte sfeer en ontvangt de gemeente een deel van de koopsom op grond van een speculatiebe- dlng. Dit vindt het Bouw fonds niet juist. De woning moet in de be schutte sfeer blijven en voor een verkoopprijs op beschut niveau zou zij moeten wor den verkocht aan iemand, die daarvoor qua inkomen in aanmerking komt. Slechts bij gedwongen ver koop bijvoorbeeld bjj het aanvaarden van een werkk ring elders zou de ge meente de eigenaar de gele genheid moeten geven de vrije marktptljs te vragen, ontvangen en behouden. In dat geval zou de oorspron kelijk beschutte woning de beschutte sfeer wei moeten verlaten. Het Bouwfonds meent dat alleen mensen met een be scheiden inkomen mogen profiteren van de regeling geldelijke steun eigen wo ningen (premie- koopwoningen). Daarvan uitgaande doet de Raad van Bestuur de suggestie deze bijdrageregeling en de rege ling Beschut Bezit te laten opgaan in een nieuwe rege ling, die alleen moet gelden voor mensen met een inko men beneden een bepaald maximum. Deze nieuwe regeling zou in beginsel de woonlasten tot een bepaald evenredig aan deel moeten terugbrengen. Een jaarlijkse bijdrage ge durende bijvoorbeeld 10 jaar zou in grootte niet tevo ren moeten worden bepaald. Maar in plaats daarvan zou deze van jaar tot jaar moe ten worden bijgesteld aan de hand van de inflatiepercen tages. Alleen op deze wijze zouden van de financieel minder draagkrachtigen üe risico's worden afgenomen, die nu voor deze categorie vastzitten aan het aanschaf fen van een eigen woning. Beperkt zijn volgens het Bouwfonds de mogelijkhe den in ons land om tegemoet te komen aan de wensen van integratie en differentiatie in de woningbouw, die leven bij verschillende groepen in onze samenleving. Het wo ningaanbod voor werkende en studerende jongeren, al leenstaanden, ongehuwd sa menwonenden, onvolledige gezinnen, gehandicapten en mensen op leeftijd, is veel te gering en in veler ogen on aantrekkelijk. Mede in ver band hiermede heeft het Bouwfonds onlangs de nieu we dochter-nv voor bijzon dere huisvesting en stads vernieuwing opgericht. In het jaarverslag doet het Bouwfonds de minister van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening de aanbeve ling de stichtingskosteng- renzen voor de premiebouw beter in overeenstemming te brengen met de grondkosten enerzijds en de kostenconse quenties van de aanbevolen differentiatie in de woning bouw anderzijds. Volgens het Bouwfonds zijn de stich- tingskostengrenzen thans te krap om, bij de gestegen grondkosten, ook nog de zo gewenste differentiatie in de bouw te kunnen waarma ken. Eigenlijk zijn wij Nederlanders vreemde men sen. Wij snakken naar een zonnetje, betalen vele hon derden guldens om in de va kantie ergens van de zon te genieten, maar wanneer bij ons thuis de zon schijnt, la ten we snel de zonwering zakken. Dit is echter maar een oppervlakkige beschou wing, want de zon doet de stoffering verschieten en laat de temperatuur tot waarden stijgendie bepaald niet prettig zijn. Er zijn verschillende manie ren om de zon te weren. Zonwerende gordijnen, vouwgordijnen, jaloezieën, rolgordijnen, zonnescher men, zonwerende folies, re flecterende beglazing, mar kiezen en de vooral in het buitenland veel gebruikte luiken en blinden. Zonwerende gordijnen Er zijn twee soorten zonwe rende gordijnen. Gordijnen met een dun iaagje alumi nium, dat naar het glas wordt toegekeerd. Het laag je aluminium kaatst hel grootste deel van de zonne stralen terug. Van deze soort gordijnen bestaan dan weer doorzichtige en on doorzichtige kwaliteiten. De doorzichtige zijn het pret tigst in het gebruik, omdat zoals duidelijk is, het uit zicht gehandhaafd blijft. De ondoorzichtige kwaliteiten weren de zon beter, maar hullen de kamer wel in dui sternis. Dan zijn er de gor dijnen, die van glasdraden Op vrijdag 9 juni werd hij Boele's Scheepswerven en Machinefabriek B.V. te Bolnes het hefeiland „Dirk" officieel overgedragen aan de eigenaren Dirk Verstoep B.V. en Interfon B.V. te Gouderak, werkmaat schappijen van Koninklijke Bos Kalis Westminster Group B.V. De doopplech tigheid werd verricht door mevrouw A. N. Neuman- Verstoep. Het hefeiland, ontworpen door zustermaatschappij Marine Structure Consul tants (MSC) B.V. te Slie- drecht, heeft de volgende af metingen: Lengte 45*90 meter, breedte 23,50 meter, hoogte 4,20 meter en diepgang 2,50 me ter. De vier poten waarlangs de ponton zich hydraulisch in op- en neerwaartse richting kan verplaatsen, zijn 50 me ter lang. Het hefeiland werd door Boele in samenwerking met Hollandia B.V. te Krimpen a/d IJssel in vier maanden gebouwd. geweven zijn. Ze worden niet als zonwering verkocht, maar kunnen er toch voor dienen mits de zon niet al te sterk schijnt. Zonwerende gordijnen pas sen doorgaans van alle op lossingen het beste bij de in richting van de woning. Vouwgordijnen Goedkoop en als zonwering uiterst effectief zijn de paie- ren vouwgordijnen. Zij zijn verkrijgbaar in breedtes van 50 tot 220 cm. en 160 cm. hoog. De kleur is over het algemeen wit, maar er zijn ook papieren vouvvg„/diji.en met decoratieve dessins te koop. De gordijnen zijn ge maakt van speciaal gepre pareerd papier, waarin gaatjes zijn geponst, waar door de gordijnen wel het licht, maar niet de zon door laten. Jaloezieën Het hoofdstuk jaloezieën is te spitsen in aluminium- en gordijnjaloezieën. Alumi nium jaloezieën behoren on getwijfeld tot de meest ge bruikte zonwering. Ze wor den over het algemeen aan de binnenzijde van het raam geplaatst. Maar er zijn ook buitenjaloezieën, die weinig worden gebruikt, omdat ze duur zijn en moeilijk op te hangen. Aluminium jaloezieën zijn uitstekend bestand tegen vocht. Een nadeel is. dat het echte stofvangers zijn en dat ze als ze niet zeer regelmatig met een speciale plumeau worden afgestoft, moeilijk schoon te krijgen zijn. Gordijnjaloezieën zijn de verticale lamellen, die te-- genwoordig steeds meer ge zien worden. De lamellen zijn gemaakt van geïmpreg neerde katoen, en sinds kort ook van wol. Ze zijn van bo ven opgehangen in een rail en van onderen verbonden door kogelkettingen. De ja loezieën kunnen als gordij nen worden opengetrokken. De lamellen kunnen om een denkbeeldige verticale as gedraaid worden. De duur dere kwaliteiten kunnen in alle standen worden ge draaid. Goedkopere kwali teiten kunnen slechts open of dicht. Een nadeel is, dat de verticale lamellen een groot deel van het uitzicht wegnemen. Gordijnjaloe- zieën worden aanbevolen bij een moderne inrichting. Zo wel aluminium jaloezieën als gordijnjaloezieën zijn in allerlei kleuren verkrijg baar. Soms verschillen de prijzen sterk van winkel tot winkel.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 20