Herdenkingsbijeenkomst met prinses Margriet in De Doelen ÈaET3 *Hii 1 r*—, m Ammanstichting 125 jaar Koningin verleende predikaat Koninklijke Een ruikertje voor de prinses, aangeboden door Mabel Schaap. Prinses Margriet, geflankeerd door de burgemeesters van Rotterdam en Schiedam, resp. Van der Louw en Lems, de commissaris van de koningin Vrolijk en de voorzitter van de-Ammanstichting (nu koninklijk) Staab. Met als ere-gaste prinses Margriet vierde afgelopen dinsdag de Ammanstich ting, die zich bezig houdt met het onderwijs aan do ven, gehoorgestoorden en mensen met een ernstig spraakgebrek, haar 125-ja- rig jubileum in de kleine zaal van De Doelen met een herinneringsbijeen komst, getiteld „Onzicht bare Obstakels". De Doelen-zaal was geheel gevuld met genodigden, onder wie Rotterdams bur gemeester André van der Louw, de commissaris van de Koningin in de provin cie Zuid-Holland, Maarten Vrolijk, de minister van volksgezondheid en mi lieuhygiëne, dr. L. Ginjaar, Schiedams burgemeester, A. J. Lems, en natuurlijk mr. K. Staab, de voorzitter van het bestuur van de Ammanstichting, om maar eens een klein deel van de verzamelde kopstukken te noemen. Prinses Margriet „Koninklijke" Prentjes over hoe het toeging in vroeger dagen bij het doven- en gehoorgestoorden-onderwijs in de Ammanstichting nieuwe wet ook van het grootste belang voor de auditief gehandi capten. Wij willen u in 't kort uit de doe ken doen wat voor schitterend Hirsch, een uit Aken afkomstige dovenonderwijzer, werd dé eer ste directeur. Mede vanuit Rot terdam vond de spreekmethode haar wea over de hele wereld. werk binnen de Koninklijke Am manstichting wordt verzet en hoe de stichting is ontstaan: „De Ammanstichting, voor velen in Rotterdam en wijde omgeving een begrip, is een instelling die zich bezighoudt met de hulpver lening aan kinderen en volwasse nen die tengevolge van een slecht gehoor of ernstig spraakgebrek in hun mogelijkheden tot commu niceren met de medemens be lemmerd zijn. Kennismaken met de Amman stichting betekent voor hen vaak de eerste stap op weg naar een hersteld of verbeterd contact met de goedhorende en sprekende omgeving. Al aan het eind van de 17e eeuw zag de toen in Haarlem werkende arts Amman het belang in van het leren spreken van aove kin deren. Hij meende dat de afzon dering van de doofgeborene slechts doorbroken kon worden door hem te maken tot een spre kende dove („surdus loquens"). Volgens de door hem ontwik kelde spreekmethode zijn in Rot terdam vanaf 23 mei 1853, de op richtingsdatum van de toenma lige Inrichting voor Doofstommen-onderwijs" vele leerlingen onderwezen. Tot die datum werd aan dove kinderen op de Nederlandse dovenscholen een aebarentaal geleerd. David De Inrichting, bij het 100-jarig bestaan in 1953 omgedoopt tot Ru- dolf Mees Instituut, scholenge meenschap voor dove kinderen, kan beschouwd worden als de ba kermat van de Ammanstichting, die in 1957 ontstond, toen besloten werd tot een nauw samenwer kingsverband tussen de scholen voor dove kinderen, de in 1919 en 1955 opgerichte scholen voor slechthorende kinderen te Rot terdam, die inmiddels ook afde lingen voor moeilijk sprekende kinderen gekregen hadden, en het in 1952 opgericht Audiolo- gisch Centrum Rotterdam. Het doel van deze - naar de huidige maatstaven unieke - samenwer king was het mogelijk maken van allesomvattende, duidelijk ge richte hulpverlening aan dove, slechthorende en moeilijk spre kende kinderen en volwassenen op velerlei gebied: audiologisch, psychologisch, logopedisch, maatschappelijk en onderwijs kundig. Vanaf 1957 heeft de Ammanstich ting een stormachtige ontwikke ling doorgemaakt. Ruim 200 men sen houden zich momenteel, dagelijks bezig met onderzoek of begeleiding van, dan wel onder wijs aan de meer dan 700 leerlin gen van de vijf scholen van de Ammanstichting, vele leerlingen van gewone scholen voor basis- en voortgezet onderwijs en een nog groter aantal auditief gehan dicapte volwassenen". Deze duidelijke en beknopte schets hebben wij overgenomen uit de kleurenfolder van de Am manstichting, een instelling, die wij van harte geluk wensen met de indrukwekkende mijlpaal die nu is bereikt. Het is het hopen dat nog zeer lang doorgegaan kan worden met het uiterst belang rijke werk, dat door deze stich ting wordt verzet voor de auditief gehandicapte medemens en dat dit werk een nog grotere vlucht zal nemen. - SIES HOFMAN - Bij toeval arriveerden wij in het kielzog van de Koninklijke stoet bij De Doelen en wij mochten de ontvangst van de Prinses dus van zeer nabij meemaken. Juichende feestelijk geklede kindertjes met vlaggetjes. De 9-jarige Mabel Schaap, leerlinge van het Rudolf Mees Instituut (onderdeel van de Ammanstichting), die de Prinses een ruiker aanbiedt. Handen drukken. Vriendelijkheden uit wisselen. Glimlachen. Kleine keurige grapjes. De Doelen in. De lift in naar de dakfoyer. Nadere kennismaking en daarna naar de kleine zaal voor de feestelijke bij eenkomst. In die kleine Doelen-zaal werd het woord gevoerd door stich tingsvoorzitter Staab, door drs. A. W. de Vos, directeur-audioloog van de Ammanstichting, drs. J. Th. Bonnema, psycholoog audi ologisch centrum te Amersfoort, dr. A. J. P. M. van den Horst, psy choloog gemeentelijk .audiolo gisch centrum te Amsterdam, J. B. Wesemann, voorzitter van de Nederlandse Dovenraad, minis ter Ginjaar van volksgezondheid en milieuhygiëne en commissa ris van de Koningin, mr. Maarten Vrolijk. En die laatste had van de Konin gin de plezierige opdracht mee gekregen om de oorkonde te overhandigen, waarin de Am manstichting het predikaat „Ko ninklijke" wera toegekend. Voortaan is het dus Koninklijke Ammanstichting. Een grote eer, waar stichtingsvoorzitter Staab geweldig verguld mee was. Minister Ginjaar meldde in zijn toespraak, dat het wetsontwerp geluidshinder direct na het zo merreces zal worden behandeld en het zit er dus dik in dat er dit jaar nog een wet bestaat, die een effectieve geluidshinderbestrij- ding mogelijk maakt. De nare gevolgen van geluidshin der, zoals gehoorschaae en hoofd pijn etc., etc., zijn genoegzaam bekend en de minister gaf een aantal indringende voorbeelden van de kwalijke gevolgen van te grote hoeveelheden decibellen, die mensen thuis en op hun werk te verstouwen krijgen. Hij achtte het omlaag brengen van de lawaainiveaus via de i

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 27