Geneesmiddelen. Vreemde taal 'Met een dieet op vakan tie in het buitenland'. Niet alle water is drinkwater. Prettige vakantie WAAROM ETEN WIJ? ZUSTER VAN ZON OPGAVE LIDMAATSCHAP - I\ X Ik wens lid te worden MAANDELIJKS INFORMATIEBULLETIN Redaktieadres: Vlaardingseweg 18a, telefoon 70 19 36 In onze maart-aflevering schreven wij onder de kop: „(vr)eten... een ge woonte zo oud als de mensheid zelf" over de historie van onze eetgewoon ten, zoals de gewoonten van onze germaanse voorouders en de middeleeu wers. Dat men in vroeger tijden ook andere aanleidingen had om te eten dan honger, bleek reeds. Nog sterker speelt dat verschijnsel in onze tijd, al thans in onze westerse welvaartmaatschappij. Saoeï Lekkere honger. Psychische trek. Het overvloedige aanbod en het spel van de commercie. Ontregeld. Als verpleegkundige in de wijk is onlangs in dienst ge treden mevrouw S. van Zon- van Daalen. Wij wensen zuster van Zon toe dat zij spoedig „thuis" zal zijn in haar wijk, te weten de binnenstad en een gedeelte van west: omgeving Gordon- straat-Vlaardingerdijk. van de Kruisvereniging Schiedam tegen een jaarkontributie van 33,- De Ia Marplein 2, Schiedam. Tel. inlichtingen: 26.68.22 HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 6 - VRIJDAG 30 JUNI 1978 KRUISVERENIGING SCHIEDAM VAKANTIE De vakantie staat vlak voor de deur. Er zijn nogal wat mensen die ook tijdens de vakantie geneesmiddelen moeten gebruiken. Op het recept staat hoeveel en wan neer. Het zou niet voor het eerst zijn dat iemands vakantie minder plezierig verliep om dat op de 'camping of in het hotel het doosje met pillen was zoektgeraakt. Zoiets is nooit helemaal te voorkomen. Eén van de manieren om uit het ongerief te geraken is de latijnse benaming op een papiertje te schrijven en bij uw reisdokumenteri te bewaren. In veel gevallen kan de apotheker in het vakantieland u aan dit middel helpen. Dat daar in de meeste gevallen nog een recept van een arts voor is vereist is begrijpelijk. Als u dan kunt laten zien wat uw arts heeft voorgeschreven wordt de taalbarrière overwonnen. Als u er nog wat meer moeite voor over heeft kunt u uw huisarts vragen om een medische informatiekaart. Hierop kunnen de aard van de ziekte en de naam van de medicijnen worden aangetekend. De apothekers in ons land hebben een klein foldertje uitgegeven. 22 Veel voorko mende woorden op het gebied van de medicijnen in 6 verschillende talen staan erin afgedrukt. Loop even langs de apotheek en neem een exemplaar mee. Dat is een brochure van het voorlichtingsbureau van de voeding, Laan Coppes van Cattënburg 44, Den Haag. In deze uitgave worden tips gegeven voor een zoutarm, een suikerziekte en een calorie beperkt dieet. Het bevat verder een woordenlijst met in 5 talen de belangrijkste voedings-en genotmiddelen. Twijfelt u aan de kwaliteit van het drinkwater, neem dan mineraalwater, vruchten sap of iets dergelijks. Uw kinderen kunnen het zeker niet beoordelen, dus let op! Eten en water is pas betrouwbaar als u het snel aan de kook brengt (100 graden C) en het een kwartier laat doorkoken. Een folder hierover is gratis verkrijgbaar (Vakantie en Hygiëne) bij de ANWB-kan- toren. Probeer gezond en uitgerust van uw vakantie terug te keren. U weet wel Twee uur rijden, Een kwartier rust. We kennen dat: om zeven uur nog een ste vig avondmaal genoten, en eer het half tien is laten we ons door de gastvrouw weer graag de borrelhapjes opdringen: zoutjes, blokjes kaas, stronkje bloemkool met dip saus, toastje camembert, toe maar Wij vragen ons nauwelijks af waarom we eigenlijk eten. Toch blijkt dat ons eetgedrag wordt bepaald door verschillende faktoren. De meest belangrijke en natuurlijke prikkel om te eten is het gevoel van binnen dat je honger hebt. Ons lichaam heeft energie no dig om te'functioneren. Deze behoefte aan energie wordt via een hongergevoel gesig naleerd. In het menselijke lichaam werkt daarbij een mechanisme dat probeert de balans tussen energie-opname en energie verbruik in evenwicht te houden. Die centra kunnen door verschillende prikkels worden gestimuleerd. Hoe dat precies werkt weet men nog niet. Wel is bij experimenten met ratten geble ken dat na vernietiging van die centra bf een ongeremde voedselopname plaats vond, of een volledige onthouding, en dat on geacht de mate waarin de proefdieren op dat moment verzadigd waren. In ieder geval vormt de buitentemperatuur een belangrijke impuls; die is namelijk van grote invloed op het energieverbruik van ons lichaam en daarmee op onze eetlust. Ook lichaamsbeweging en lichamelijke ar beid bepalen, zoals bekend, in belangrijke mate onze behoefte aan energie. Naast onze natuurlijke trek wordt ons eet gedrag in sterke mate bepaald door onze sociale en culturele gewoonten. Eten en ge nieten van eten staat bij veel mensen cen traal. Eten en koken is voor velen een kunst geworden. Het nuttigen van smakelijke ge rechten heeft daarbij vrijwel niets meer te maken met het bevredigen van de natuur lijke behoeften. Het gevoel van verzadiging wordt meer bepaald door de smakelijkheid dan door de voedingswaarde van de ge rechten. Onze cultuur en gewoonten schrijven ons ook voor wat er onder bepaalde omstandig heden „moet" worden gegeten. Bij een brui loft hoort een diner. Bij een kop koffie een koekje. Bij een borrel een hapje. Bij een zakelijke bespreking hoort een uitgebreide lunch. En bij het feit dat iets wordt aange boden hoort de verplichting om (het) er van te nemen; daar mag men zich niet aan ont trekken. Zo houden we elkaar aan het eten. Lichaam en geest zijn op mysterieuze wijze met elkaar verbonden en ze beïnvloeden el kaar; je kunt met een probleem ..in je maag" zitten en je kunt humeurig zijn om dat je maag niet in orde is. Eten blijkt ons ook psychisch wat te doen. Een hapje kan troosten, ons over een dood punt heen helpen. Maar het kan ook uit de hand lopen. Som mige mensen kunnen de verleiding niet weerstaan om hun negatieve gevoelens - hun angst, onrust, onlust of eenzaamheid - letterlijk weg te (vr)eten. Wanneer zulke ge voelens voortdurend aanwezig zijn en de werkelijke oorzaak buiten schot blijft, dan komen we er met eten niet. Je krijgt er al leen maar een probleem bij; je wordt dik, onaantrekkelijk en ongezond. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de hulpverle ning aan vetzuchtigen steeds meer wordt toegespitst op de oplossing van de emotio nele psychische problemen die aan al dat eten ten grondslag liggen. Ons eten wordt tenslotte ook bepaald door wat de pot schaft. In onze samenleving wordt die pot gekenmerkt door overvloed (met name van calorierijke voedingsmidde len) en gemakkelijke bereikbaarheid. Marketing en reclame stimuleren en kanali seren in belangrijke mate onze behoefte aan bepaalde voedingsmiddelen of lekker nijen. Waarom eten we bijvoorbeeld chips bij de borrel? Omdat er veel reclame voor wordt gemaakt. Omdat ze in de winkels op uitgekiende plaatsen gemakkelijk voor het grijpen liggen. Omdat ze aantrekkelijke verpakt zijn. En omdat we het tegenwoor dig kunnen betalen. We kunnen conclude ren dat de commercie uitstekend raad weet met onze lekkere honger en onze psychi sche trek. Het natuurlijke mechanisme dat er voor zou moeten zorgen dat we op tijd eten er er op tijd mee ophouden, is verstoord. Onze lekkere honger en psychische trek hebben de overhand gekregen. We bewtegen ons minder en verblijven in centraal ver warmde ruimten. Met als gevolg dat we voortdurend meer energie opnemen dat we nodig hebben, en zo stijgt ons lichaamsge wicht. Zo wordt onze voeding, ook al heb ben we voedsel genoeg voorhanden, één van onze grootste problemen. Of maken we ons daarover ten onrechte zo dik? Een thema voor een volgende aflevering. Stuur deze bon in een enveloppe zonder postzegel aan: Kruisvereniging Schiedam Antwoordnummer 17, 3100 WB Schiedam Naam en voorletters: Adres: Telefoon; Korrespondentie over lidmaatschap:

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 6