daihatsTj MITSUBISHI GALANT SIGMA 2000 GLX Wereld op Wielen CHARMANT ZET HET IMPERIAAL GOED VAST NORTH OP VAKANTIE? Vormgeving en uitvoering Rij-eigenschappen Nieuwe Japanner op de Nederlandse markt FREDv/d VLUCT ,v Het gestaalde" houdt in ieder ge val niet in dat de Mitsubishi's van heel zwaar plaatwerk worden ge maakt. Daarvoor klinken de deuren van de topsedan, de Galant Sigma 2000 GLX. te hol wanneer je ze dicht slaat. Een paar kleine stripjes ontdreuningsmateriaal aan de bin nenkant tegen het staal van de deu ren geplakt, zouden ervoor kunnen zorgen dat die deuren sluiten met de dure klik die krachtens het fraaie uiterlijk van de wagen meer op zijn plaats is dan het blikkerige geluid dat ze nu voortbrengen. Want laten we wel wezen, de Mitsu bishi Galant Sigma is een schoon heid voor het oog. Is de meest Euro pese Japanse auto die wordt ge maakt. En niet alleen wat uiterlijk betreft! De Galant is een vrij forse auto die door goed gekozen verhouding en door zijn styling nog groter lijkt dan hij is. Met zijn lengte van 4,33 meter, breedte van 1,66 meter en hoogte van slechts 1,36 meter biedt hij royaal plaats aan vier inzitten den plus hun bagage. De wielbasis van de Galant is 2,52 meter, wat een waarborg inhoudt voor een ruim in terieur. De wielen zouden wat meer uit elkaar kunnen staan: de spoor breedte bedraagt respectievelijk 1,35 meter (voor) en 1,34 meter (achter). Het koetswerk van de Ga lant is fraai van vormgeving en het is bovendien goed afgewerkt. Alle moderne stylingdetails zijn er in terug te vinden. Zoals de grote spoiler voor onder de bumper, de horizontale grille met dubbele kop lampen, de verzonken taillelijn, de fraai ogende wielen en een aantal nuttige schoonheidsdetails zoals de rubber hoekdelen op de bumpers. Voeg daaraan toe dat de Galant een pontonkoets heeft met een nor male kofferruimte dus en vier ruime portieren en alle condities voor een succes zijn aanwezig. Vier royale zitplaatsen biedt de Ga lant zoals gezegd. Zitplaatsen die via de ruim openende portieren ge makkelijk zijn te bereiken en weer zijn te verlaten. En die de inzitten den een forse hoeveelheid comfort bieden, want zowel de stoelen voorin als de achterbank verdienen een gunstige beoordeling. Hooguit zouden de zittingen van de voor- stoelen wat langer mogen zijn maar dit bezwaar is voor wat de be stuurder betreft deels ondervangen omdat de bestuurdersstoel een stuk kan worden gekanteld. De hellings- hoek van de zitting is dus instel baar. De rugleuningen van beide voor- stoelen zijn volledig verstelbaar. Bovendien zijn zij voorzien van hoofdsteunen, net als de achter bank. Een bijzonderheid is verder de verstelbare lendesteun in de rug leuning van de bestuurdersstoel. Een andere exclusiviteit: de rugleu ning van de achterbank is in vijf standen verstelbaar. <4*/'' -fyy <r "V,' v f Kortom, er is veel aandacht besteed aan het' zitcomfort. Of liever ge zegd, er is veel aandacht besteed aan de hele wagen, want ook de verdere uitrusting en de afwerking kan de toets der kritiek gemakke lijk doorstaan. Neem het zeer com plete dashboard met toerenteller, kwartsklokje, dagteller, brandstof meter, temperatuurmeter, een zeer uitgebreid en uitstekend werkend kachel- en ventilatiesysteem en een schat van waarschuwingslichtjes. Neem het in de hoogte verstelbare stuur dat meehelpt de ideale rij- positie te vinden of neem "de druk knopradio die het kofferdeksel be nut als antenne, zodat er geen spriet op de auto hoeft te worden gezet. Stuk voor stuk zaken die be wijzen dat Mitsubishi ajn topsedan inderdaad beschouwt als topsedan. Aan zo'n topsedan moeten ook hoge eisen worden gesteld waar het om de rij-eigenschappen gaat. Op dat punt moet de Mitsubishi Galant het tegen een aantal Europese wa gens afleggen. Hij mist dan het raf finement van hooggeplaatste Euro pese wagens met een mooi gecon strueerd onderstel. Maar dat wil he lemaal niet zeggen dat de Galant geen behoorlijke wegeigenschap- pen zou hebben. Zeker niet. Wie stelt dat de Galant op de weg de beste Japanner is, zit niet ver van de waarheid af. De wagen is comfortabel geveerd maar heeft desondanks een hele redelijke weg- ligging. Vóór is de Galant voorzien van zogenaamde McPherson veer- poten waarin dus de fusee, schroef - veer en schokdemper tot één geheel zijn gesmeed. Achter is een starre achteras toegepast die behoorlijk is gelocaliseerd en wordt afgeveerd door schroefveren. Dribbelen doet deze as alleen op minder goede wegdekken wanneer de wagen hard de hoek om wordt gestuurd. Op de behoorlijk gebaande weg heb je geen kind aan die zware achteras. De Galant stuurt licht, wat in de stad is te waarderen. Op de buiten weg zou het stuur best wat zwaar der mogen gaan en vooral wat di recter mogen zijn. Nu is rond de middenstand geen reactie te voelen, waardoor het wegcontact minder is dan het zou kunnen zijn. In rechte lijn is de wagen behoorlijk stabiel al heeft hij wel wat last van zijwind. Het remsysteem voor schijfrem men, achter trommels, het geheel bekrachtigd voldoet goed. De be reikbare vertraging is ruimschoots voldoende en de benodigde druk op het pedaal gering. In de bocht is de Mitsubishi vrij sterk onderstuurd, wat betekent dat de auto in principe liever recht uit gaat. De wagen moet dus wat meer worden ingestuurd. Moet een beetje de bocht in worden gedwon gen. Eerst wanneer het wegdek glad is en teveel gas wordt gegeven gaat het onderstuur over in over stuur. Dan breekt de achterkant van de auto (overigens gemakkelijk controleerbaar) uit. Dit bochtge drag noodt niet tot sportief rijden maar is goedmoedig en gevaarloos. Met het oog op de vakantie heeft men bij Volkswagen een aantal proeven ge daan om te zien hoe het steeds meer gebruikte imperiaal op de auto zich houdt onder de belasting van het hui dige verkeer met veel afremmen op trekken filerijden en overhellen op bochtige trajecten. Geconcludeerd moet worden dat de vaak stevig bevestigde impe riaals tijdens -de grote ritten naar het vakantiedoel toch schuiven in de dakranden en in panieksituaties vooral wanneer men zwaar beladen is - zelfs los kunnen schieten Het is daarom zaak om tijdens de rit bij iedere rust-stop de beves tiging van het imperiaal goed te kontroleren terwijl men er zelfs verstandig aan doet om als extra veiligheidsvoorziening het impe riaal met een strakke niet elas tische lijn aan voor- en achterbum per vast te binden o i wellicht niet zo prettig voor het rustgevende uit zicht maar wel een zekerheids stelling Daarnaast dienen gebrui kers van een imperiaal er degelijk rekening mee te houden dat de wegligging van de wagen sterk ver anderd bij extra belasting op het dak Vooral in bochtige trajecten moe ten de bestuurders er op bedacht zijn dat de bestuurbaarheid van de wagen zeker vermindert. Proeven hebben uitgewezen dat met zware daklast de snelheid waarbij een auto nog goed bestuurbaar bleef ongeveer 8% lager ligt dan zonder daklast. Wie een plezierige vakantie wil hebben weet dus waar hij on dermeer rekening mee moet hou den. Er is alweer een nieuw Japans merk op de Nederlandse markt gekomen: Daihatsu. Daihatsu is een fabriek in het Japanse Osaka, waar 12.000 men sen werken en waar men verleden jaar 300.000 bestelwagens, jeeps en per sonenauto s maakte. Geen gigant dus, zoals Toyota, Nissan (Datsun), Mit subishi of Mazda, maar een goede, gedegen onderneming, die vooral in Motor 011 prestaties verleden naam maakte met z'n bedrijfswagens. Mitsubishi maakt voor haar 1600 en 2000 cm3 viercilinders gebruik van zogenaamde balansassen die een trillingvrije loop moeten garande ren. Inderdaad moet worden ge zegd dat de tweeliter vierpitter die conventioneel voorin de Galant staat en de achterwielen aandrijft, een hele stille en' soepele motor is. Stationair draaiend is de motor nauwelijks te horen. Bij fors accele reren blijft hij betrekkelijk stil en wanneer op de grote weg wordt ge kruist, dan ervaar je hem ook zeker niet als storend. Al met al draagt deze motor zeker bij aan het goede comfort dat de wagen heeft te bieden. De tweeliter met bovenliggende nokkenas weet goed raad met de bijna 1100 kg zware Galant. Met zijn vermogen van 62,5 kW (85pk) bij slechts 5000 toeren is hij goed voor een topsnel heid van 162 km/uur. Het maxi- Sinds kort heeft Daihatsu de perso nenauto-sector nieuw leven inge blazen en in het najaar zal van dit merk de al veel besproken kleine Charade op de markt komen. In middels is de fabriek echter ook be gonnen met haar middenklasser de Charmant 1400 naar Europa te ex porteren. Dezer dagen is de eerste lading in ons land gearriveerd en onmiddellijk gedistributeerd door de nieuwe importeur Daihatsu Ne derland B V. een dochteronderne ming van de NEDLOYD groep. Daihatsu Nederland is een klein jaar geleden opgericht, speciaal met het doel de Charade in ons land op de markt te brengen. In af wachting van dit model heeft men alvast de Charmant in het ver koopsprogramma opgenomen, en deze wagen staat dan nu bij inmid dels alweer 64 Nederlandse dealers, die in deze nieuw Japanner ver trouwen hebben. De Charmant is een keurig uit ziende gezinsauto met een carrosse rie die duidelijk z'n Japanse af komst verraadt. Het interieur is - zoals we van Japanners gewend zijn - zeer verzorgd en natuurlijk compleet uitgevoerd, zoals stoelen met hoofdsteunen, driepunts auto matische rolgordels, achterruitver warming, electrische ruitens proeiers en een wisser op twee snel heden, een goed overzichtelijk en compleet instrumentenpaneel met onder meer een oliedrukmeter en een electrisch klokje, een radio standaard alsmede een voorruit van gelaagd glas. Aandrijving geschiedt door een 1407 cc 4 cilinder motor met een vermogen van 45,6 kW bij 5200 t/m op de achterwielen. Die krachtbron is duidelijk afgestemd op levens duur en betrouwbaarheid en is af komstig uit eerdere Daihatsu's, die uitsluitend voor de Japanse markt bestemd waren. Het onderstel be staat uit een Mc Pherson voor- wielophanging en een starre as met bladveer aan de achterzijde. Al met al een conventionele constructie, die echter ongetwijfeld de degelijk heid van de auto ten goede zullen komen. Schijfremmen aan de voor zijde en trommels achter complete ren het onderstel. Interessant is de prijsstelling van deze nieuwe Japanse middenklas ser: 13.341,04 en in dit bedrag zijn dan tevens de afleveringskosten op genomen 461,04) zodat men bij de Daihatsu meteen over rij-klaar prij zen kan spreken. Voor de speciaal gegadigden is van de Charmant ook een stationcar uitvoering lever baar, die all-inn 13.832,85 gaat kos ten. één op 8 5 9 terechtkomen. Wat voor een tweeliter van 1100 kg overi gens helemaal zo gek niet is. Ook helemaal niet .gek is de prijs van de Galant Sigma. In de geteste uitvoering komt de wagen op 18.598,— inclusief BTW. Met de 1,6 liter motor en dan in GL-uitvoering kost de Galant 15.998,Bedragen die gezien de geboden waar hoogst redelijk kunnen worden genoemd. Wat dan weer tot uitdrukking komt in die beste verkoopcijfers. mum draaimoment van 140 Nm (14 mkg) staat direct in verband met de overigens niet indrukwekkende ac- celeratietijd van 0 tot 100 van 15,8 seconden. De motor drijft de achterwielen aan via een perfect schakelende vijfversnellingsbak. De vijfde ver snelling werkt daarbij als een over drive. Dat wil zeggen dat die vijf het toerental van de motor bij ge lijkblijvende snelheid flink redu ceert wat de rust in de wagen en het brandstofverbruik ten goede komt. Dat brandstofverbruik is overigens niet laag wanneer er aan de wagen wordt getrokken. Bij een constante snelheid van 100 km/uur neemt de wagen nog genoegen met een rede lijke slok normale benzine. Het ver bruik is dan één op 11,8. Wie echter het nodige stadswerk doet en de wagen buiten ook niet spaart zal gauw in de regionen van ™,i!f 31 Vel? male" geschreven: nimmer tevoren kwam zag en overwon een nieuw automerk de Nederlandse markt zo snel en indrukwekkend als het Japanse merk met de moeilijke naam Mitsubishi. In enkele jaren tijds is i t 0r aPfA/rfvc 8i? (?n marktaandeel van 2,5% en de stijging is er nog lang niet uit Niet in de laatste modern^ tvn^ h ft t b1go,yle" met twee wat bejaarde typen - inmiddels een vrij complete reeks moderne typen heeft te bieden. Verder heeft in het grote succes van Mitsubishi de dealerorganisatie een Het 'rfm gespeeld. Een bestaande organisatie die voorheen de belangen van Audi behartigde T ancer a h ^i111 S voor de 7lnd Het modellenprogramma is uitgebreid (het loopt vanaf de tweedeurs waeens va?l h if IrT 5 Iuxueuze Sapporo Coupé die in zijn duurste uitvoering op 23 mille komt) de nerfeM' V Publlek ln de smaak en het imago van Mitsubishi is via de sterke reclametekst gestaalde perfektie schijnbaar voor goed gevestigd. Wat die kreet precies inhoudt, vraagt niemand zich af maar er schiint een garantie voor betrouwbaarheid, kracht en veiligheid vanuit te - 3 O

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 46