Slijterij en wijnhandel „ORANJE" DEZE WEEK IN SCHIEDAM De verbouwing is bijna zover, daarom willen wij u graag in onze vreugde laten delen! Woensdag 19 juli van 15.00 tot 22.00 uur houden wij: Met gepaste trots tonen wij u dan onze geheel verbouwde zaak. Uw aanwezigheid wordt ten zeerste op prijs gesteld. Oranjestraat 10-12, Schiedam, telefoon 264140 HÉT NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 11 - VRIJDAG 14 JULI 1978 Bejaard vlagvertoon in Visseriimuseum M De samensteller van de expositie temidden het vlagvertoon. Aan de vooravond van de grote uittocht ter gelegenheid van de jaarlijkse vakantie is er vlagvertoon in het nationale Vlaardingse Visserij museum aan de Westha- venkade. De titel is dan ook „Vlagvertoon" met als bijzonderheid vlaggen en merken van de Nederlandse Noordzeevisserij. „Het is een wetenschappelijke, maar De expositie is gisteravond officieel ge- erg aantrekkelijke tentoonstelling", opend door mr. J. H. Rombach uit zegt dr. Jan van der Voort, weten- Alkmaar, voorzitter van de 500 leden schappelijk medewerker, verbonden tellende Nederlandse Vereniging van aan het Visserijmuseum. Wij zijn er in Vlaggenkunde, een vereniging die op geslaagd om vlaggen en wimpels van dit terrein de gróótste van de wereld is. diverse oude tot zeer oude visserssche- en die bestaat uit personen die van het pen te pakken te krijgen en wij vonden bestuderen, maar vooral van het verza- het juist om deze nu ook eens aan het melen van deze zeer oude, maar onge- publiek te tonen". twijfeld in deze tijd waarin alles wat In het komende weekeinde, geachte sportvrienden, zal ook in onze stad een grote i golf vakantiegangers de internatinonale routes gaan volgen en laat ons hopen dat iedereen zonder schade op z'n vakantiebestemming arriveert en weer ongeschon den hiervan terugkeert. Intussen gaan de programma's zomersporten gewoon door. CRICKET stokoud is, handenvol geld opbrengt, ook erg kostbaar kan worden ge noemd. Dr. Jan van der Voort, die de geestelij ke vader van deze expositie kan wor den genoemd zegt: „Er is in de hele wereld nog maar weinig bekend over allerlei vlaggen, wimpels en rederij- merken. Wij zijn tenslotte hier in het Vlaardingse Visserijmuseum niet al leen een museum voor de stad, maar ook voor het hele land, wij willen de nationale zeevisserij in ere houden en deze attributen horen er bepaald bij". Zo'n tentoonstelling zet men niet zo in elkaar, maar het bestuur en Visserij museum direkteur Joop van Dorp heb ben één ding voor ogen. Naast allerlei tentoonstellingen, die natuurlijk recht streeks of zijdelings betrekking hebben op de zeevisserij, is er jaarlijks altijd één bij die het kader wetenschappelijk draagt. Daarvoor is dan dr. Jan van der Voort o.a. aangetrokken, die niet voor niets doktor in de geschiedenis is, ge promoveerd op een onderwerp dat op de zeevisserij betrekking heeft. van 24 t/m 29 juli in het Limburgse Valkenburg en voor de pupillen van 7 t/m 12 augustus in Bergen op Zoom. Jan van der Voort: „We hebben voor dat deze tentoonstelling gestalte kreeg, een bescheiden onderzoek moeten doen, maar het resultaat mag er zijn". In de zgn. grote expositiezaal die als ingang de galerij heeft, ziet de bezoe ker als hij of zij binnenkomt al direkt een woud van vlaggen en wimpels. Men ziet er de jaagvlaggen met afbeelding van een vissersvaartuig erop, kleurige rederijvlaggen, proefvaartwimpels, een sierwimpel en siervlaggetjes, reclame- vlaggen en -wimpels, geschenkvlaggen, tafelvlaggetjes en bijzondere vlaggen als de assurantie wimpel, inklaarvlag- gen en de „vlag voor den koning". Daartegenover, op de kolom, de be kende vlaggenkaart uit 1887. In het linkergedeelte van de zaal afbeeldin gen, zoals o.a. een serie tekeningen van Buisjesdag te Vlaardingen omstreeks 1860, enz. In de vitrine aan de raamzij- de een fraaie sierwimpel van een ha ringbuis uit De Rijp. Aan de overzijde twee vitrines met publicaties, die o.a. betrekking hebben op seinenstelsels. Daarboven een -naamwimpel van een haringbuis „Het Bruine Paerdt" uit De Rijp en links een kaart met merken van Scheveningse bomschuiten. Tegen de middenkolom hangt een vlaggen- seinkaart en enkele seinen. Probeer eens de betekenis van de seinen op te zoeken in het erbij liggende boekje. GALE RH Links van het trapje naar de galerij een fraaie sierwimpel „De Twee Gebroeders". Daarachter onder de lichtkoepel hangen een aantal naam- wimpels van vissersvaartuigen. Welke kan men zien op de bijschriften links van de ingang naar de zaal „Visserij en Volkskunde". Onder de volgende lichtkoepel hangen een aantal sein vlaggen van het Internationale Sein boek. Men kan ze herkennen op het vlaggenkaartje rechts van de ingang naar de zaal „Visserij en Volkskunde". Opvallend is de enorme siervlag ,,L)e Drie Gebroeders". De overige wanden van de galerij worden ingenomen met waterverftekeningen van Scheveningse bomschuiten met aanduiding van hun merken, mastkleuren, rederijvlaggen. OPMERKELUK Opmerkelijk exemplaar uit de hele ex positie is een herdruk van een kaart die bij de verzamelaars zeêr in trek is. Het gaat hier om de kaart, der kantoor- vlaggen en andere onderscheidingstee kenen van de Nederlandse Noordzee visserij uit 1887". Directeur Joop van Dorp van het Vlaardingse Visserijmu seum: „Toen wij met het plan op tafel kwamen, werd het idee gelanceerd om ook deze kaart te laten herdrukken. Aangezien we in Vlaardingen een drukkerij hebben die in dit werk zeer gespecialiseerd is, hoefden we niet ver voor de bestelling te gaan. Maar aan gezien we ook een stichting zijn die niet al te fors in de financiële middelen zit, moet de kaart wel aan de koper of koopster worden gebracht. Wij hebben toen opnieuw een klein onderzoek gedaan om te kijken of er belangstel ling voor was. Daaruit bleek dat er maar liefst 700 personen en instel lingen waren die interesse hadden in de kaart. Daaruit conclueren wij dat er meer belangstelling is voor deze toch" wel unieke kaart. Vandaar dat we er 2000 hebben laten drukken en de kaart is voor iedere belangstellende te koop aan de balie van het museum voor 19,in koker. We geven er niemand een gratis. Alleen hebben wij gister avond er één gegeven aan de voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Vlaggenkunde mr. Rombach en een bestuurslid van deze vereniging de heer A. Jansen uit Den Haag. Deze laatste heeft ons zo geholpen bij het opzetten van de expostie dat wij hem het eerst exemplaar hebben aan geboden. De expositie is vanaf vandaag als on derdeel van het totale gebeuren in het Visserijmuseum voor het publiek toe gankelijk. De expositie blijft er letter lijk hangen tot 31 oktober. Vlagvertoon in het visserijmuseum. Voor zaterdag a,s. hebben wij op de agenda: AsvionAjax, aanvang 13.30 uur; Hermes-DVS vet. AA.B.N. (13.00 uur); Hermes-DVS 1Krekels (11.00 uur); Excelsior 4Quick H. (10.15 uur). I HONKBAL Op Schiedamse velden te spelen honk balwedstrijden: Zondag: Schiedam 2Holy 2 (10.00). .Zondag Schied^pi 1Alro Jeka 14.30. Zaterdag: Schiedam 4Holy 3 (13.30); pupillen: SchiedamFijenoord SOFTBAL Dames softbal: vanavond Schiedam 1Ducks 1 (19.30 uur). Zondag Schie dam 1Birds 1 (11.00 uur). HEREN SOFTBAL Woensdagavond a.s. heren softbal: GroenoordSchiedam (19.30); Spirit- Eurostars (19.00). EXCELSIOR De jeugdafdelfng van de r.k. sport vereniging Excelsior heeft buiten de competities om voor haar spelers een gevarieerd programma vastgesteld. De jeugdcricketers nemen in de week van 24 t/m 29 juli deel aan het traditionele Quick-Nijmegen cricketkamp. Op dinsdag 18 juli en donderdag 3 augus tus brengen twee Engelse cricketjeugd- teams een bezoek aan Schiedam voor hetspelen van wedstrijden. Dinsdag 18 juli een formatie van de Caldry Crance Country Grammarschool die een wed strijd speelt tegen een verversterkt jeugdteam van Excelsior in Thurlede, aanvang 11 uur. Op donderdag 20 en vrijdag 21 juli wordt hier het jaarlijkse Thurlede Jeugdcrickettoernooi georganiseerd met als gastverenigingen VCC, Voor burg; ACC Amstelveen en het Rotter damse VOC. Het jeugdcricketseizoen wordt zaterdag 5 augustus besloten met een „Boys day" te besluiten met een feestavond. De jeugdspeler Rob Koevermans is opgenomen in het Ne derlandse jeugdelftal dat van 24 t/m 29 juli een trip naar Denemarken maakt voor het spelen van een aantal wed strijden. De afdeling voetbal van Excelsior zijn nog deze zomer twee jeugdkampen georganiseerd. Voor de B. en C.-spelers MOGEN WIJ EVEN TROTS ZIJN OPEN HUIS

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 11