Drascombe Range..'. i Een Heer aan boord Stringer: Isolerende Skutsjesilen 1978 Traditioneel schokkerjacht in aanbouw Roestvrij staal voor zelf bouwers Elektrotips van ASA met de Beroepsvaart gaat ALTIJD voor vrijetijdskleding! Het grote Friese spektakel barst weer los in juli stringer 630 VAREN „De Drascombes", overnaadse polyester scheepjes, afkomstig uit het Engelse De von, zijn ook op de Nederlandse wateren geen onbekenden meer. Reden genoeg voor ons om eens een tijdje met een van deze boten het water op te gaan. Hoewel de eigenlijke geschiedenis van de Drascombes al begon in het midden van de vorige eeuw, toen dit type scheepje werd gebruikt voor de kleine visserij voor de Britse en Ierse kusten, werd eigenlijk pas in 1964 het idee gebo ren voor de Drascombe Range. Toen n.l. verkocht ontwerper John Watkinson zijn jachtwerf en ging hij rentenieren op een boerderij in Dartmoor. Hij besloot een boot te ontwerpen die geheel zou vol doen aan de eisen gesteld door zijn fami lie en hemzelf. Stabiel, zeewaardig, makkelijk te tuigen, de mogelijkheid hebben tot het varen op motor, maar ook levendig genoeg om hemzelf een beetje sportieve actie te geven bij het thuisblij ven van zijn familie. En zo werd in 1965 de eerste Drascombe Lugger te water gelaten. Voor Watkin son was de boot direct een succes, maar toch duurde het tot 1968 voor de commer ciële belangstelling op gang kwam. In dat jaar verscheen de eerste houten Lugger op de London Boatshow, en bin nen een half uur na opening van de ten toonstelling was de boot verkocht. Honnor Marine zocht in 1969 contact met de ontwerper, en nog in datzelfde jaar kwamen zij met de eerste polyester Lug ger op de markt. Sindsdien zijn er meer dan 700 Luggers verkocht. In 1970 kwa men zij met de Longboat, eigenlijk een verlengde Lugger, en een paar jaar later werd de range uitgebreid met de Dabber en de Drifter. In de afgelopen 10 jaar zijn er meer dan 2500 Drascombes gebouwd, en de boten zijn populair in vele landen en wereldde len. Van de importeur kregen we een open Longboat mee, en we waren al di rect gecharmeerd door de ondanks de robuuste bouw slanke lijnen van de boot. Het optuigen levert weinig problemen op. Alle Drascombes hebben twee mast jes, waarvan het achterste, de bezaan, met 1 hand in de mastvoet kan worden geplaatst, terwijl het zeiltje met behulp van een rijglijn rond de mast wordt „ge- marzeld". Bij het aftuigen kan de bezaanmast met zeil en al uit de mastvoet worden getild, of het zeil kan om de mast geslagen wor den. Het grootzeil wordt op dezelfde wijze aangeslagen, en omdat alle Dras combes (behalve de longboat kajuitver sie) geen giek hebben (verhoging van de veiligheid), kan ook het grootzeil snel en makkelijk tegen de mast worden aange bonden. Standaard op de Lonboat is een rolrif fok, een aluminium profiel waarin het voorzeil wordt gehesen. Gaat het te hard waaien, dan kan de fok geheel of ge deeltelijk rond dit profiel worden gerold, waardoor op een snelle en veilige wijze zeil kan worden geminderd. Bij het varen blijkt al gauw dat de boot prettig op het roer ligt en goed wendbaar is, terwijl de snelheid ook bij weining wind best meevalt. Doordat de boten be trekkelijk weinig zeil voeren lijken ze wat trager dan ze in werkelijkheid zijn en als het een beetje gaat doorwaaien komen ze echt in hun element. De bediening van de schoten is simpel, en het beslag is zodanig geplaatst dat de boot goed alleen is te varen. De kuip is zo groot dat er voldoende ruimte is voor 6 personen of meer. Ook op golvend wa ter is het gedrag uitstekend en komt er weinig buiswater over. De Longboat geeft echt het gevoel een schip te zijn voor het ruimere water, hoewel het dankzij de geringe diepgang (het mid- zwaard is geheel ophaal baar) ook moge lijk is om wateren te verkennen waar an dere schepen van deze afmetingen niet kunnen komen. Tot de standaard-uitrusting behoren o.m. een lenspomp, die het eventuele spat- of regenwater in de zwaardkast loost en een paar riemen, waarmee ge roeid of gewrikt kan worden. Voor men sen die wat minder zijn gesteld op deze lichamelijke arbeid in hun vrije tijd kan in een speciale bun een buitenboordmo tor worden gehangen. Al met al worden de Drascombes zeer compleet geleverd, al staan er toch nog een paar extra's op de lijst zoals b.v. aangroeiwerende verf, anker en dekzeilen. De degelijke afwerking en vooral het rustige gedrag op het water boezemen vertrouwen in, en dankzij het gebruik van veel hout, vooral veel massief teak hout (dus weinig onderhoud) is het com promis tussen de moderne techniek èn de sfeer van de oude romantiek van het zeilen goed geslaagd. Voor alle boten uit de Drascombe Range is een trailer beschikbaar, zodat ook op plassen en meren gevaren kan worden die niet via waterwegen bereikbaar zijn. Velen nemen ook op deze manier hun boot mee op vakantie naar Zuid-Fran krijk, Italië of Spanje. En waarom ook niet. Een Drascombe boot achter de auto rijdt makkelijker dan een caravan. De Drascombes behoren niet tot de goed koopste boten in deze afmeting, maar ze leveren zeker waar voor het geld. Afmetingen: Dabber: 4.72 m x 1.78 m. zeilopp. 10.96 m2. Gew. 250 kg. Prijs incl. BTW. tot 1 augustus a.s. 7.560,- Lugger: 5.72 m. x 1.90 m. zeilopp. 12.26 m2. Gew. 325 kg. 9.425,- Open Longboat: 6.63 m. x 2.00 m. zei lopp. 15.95 m2. Gew. 400 kg. Prijs Open Longboat f 10.850,- Prijs kajuit-versie: 12.500,- Drifter: 6.55 x 2.25 m. zeilopp. 19.5 m2. Gew. 900 kg. met outboard bun 19.450,- en met 8 pk. Sabb Diesel 28.950,- De Drascombes worden geïmporteerd door Evecom BV - de Lairessestraat 30 - Amsterdam - Telefoon 020-763122. De pleziervaarder is, evenals de weggebruiker, gebonden aan bepaalde regels. Voor de nederlandse binnenwateren zijn deze reglementen vervat in het „Vaarreglement". Iedere vijetijdsschipper moet zelfs een Vaarreglement aan boord hebben. Er zijn in dit kodeboek voor het water allerlei voorschriften vastgelegd zoals het korrekt voeren van lichten, het op de juiste wijze uitvoeren van vaarmanoeuvres en ook zijn de uit- wijkregels nauwkeurig vastgelegd. Over het algemeen houdt de pleziervaarder zich aan deze regels en verhoudingsgewijs zelden is er sprake van b.v. ernstige aanvarin gen. Wie in de vakantietijd per boot het eigen land gaat verkennen, komt onherroepe lijk op vaarwegen, waar de beroepsvaart intensief gebruik van maakt. De bedrijfsvaartuigen zijn over het algemeen fors van afmetingen en zwaar gemoto riseerd. In de grote scheepvaart wordt er meer snelheid ontwikkeld, waarbij de uit wijkmogelijkheden geringer zijn dan bij een licht plezierjachtje. Het verdient dan ook aanbeveling om te allen tijde voorrang te verlenen aan de beroepsvaart. Immers, U vaart voor uw plezier, de beroepsvaart moet letterlijk van het water leven! Naarmate de buitensporten steeds belangrijker worden als vrijetijds beoefening, komt er ook meer kleding op de markt, die op deze vorm van recreatie is gericht. De Warm Wear kleding van Javlin Internatio nal bezit een aantal eigenschappen, die haar snel populair maakt. Oorspronkelijk was deze kleding bedoeld om onder waterdichte pakken gedragen te worden, bij b.v zeilen of vissen. Al gauw bleek dat het Warm WeSr jack ook ideaal was om een warm lichaam warm te houden né de sportbeoefening Het materiaal is erg licht, isoleert goed en is beslist niet benauwd. De goede eigenschappen van het Warm Wear mate riaal kwamen ook tot uiting bij diverse beklim- mings expedities o.a. in het Himalaya-gebergte Na de broek en het jack (met en zonder zakken) kwam het vest in de range, dat veel gevraagd wordt door automobilisten Het houdt de schou dergordel warm en voorkomt daardoor moe heid in de armen, die geheel vrijblijven. Javlin jacks en vesten zijn extra lang gesneden waar door tocht op de rug wordt voorkomen. Speciaal als warme onderkleding is een 1-delig pak verkrijgbaar De Warm Wear kleding van Javlin is verkrijgbaar in de betere sportzaken of direct bij de importeur Evecom BV - te Am sterdam - telefoon 020-763122 De prijzen zijn: Jacket 97,50 Jacket met steekzakken 109,50 Broek82,50 Vest 76,50 Vest met steekzakken. 88,50 1-delig pak177,30 Sokken 27,50 De firma ASA op de Prins Hendrikkade in Amsterdam is niet alleen gespeciali seerd op scheeps- en elektrotechnischge- bied, maar ASA draagt die kennis ook gaarne uit naar watersporters Daartoe heeft ASA een catalogus uitge bracht waarin alle mogelijke elektro-ar- tikelen staan vermeld, alsmede een aan tal nuttige tips voor de watersporter die zelf een boordnet wil aanleggen of die al leen maar wil zorgen dat zijn spulletjes in goede staat blijven. Wie alle tips op een rijtje wil hebben en meteen een standaardwerk op boot elektro-gebied in huis wil hebben, dient bij ASA voor de somma van vijf.gulden zo'n catalogus aan te vragen (telefoon 020-241851). Wij zullen in de komende tijd een aantal tips van ASA publiceren. Hier volgen de eerste tips die betrekking hebben op het onderhoud van de kostbare boordaccu's. Zorg dat er voldoende gedestilleerd water in de accu zit Het niveau moet ongeveer één centi meter boven de platen staan. Wordt een accu niet gebruikt (in de winter) dan moet hij iedere vier weken worden bijgeladen Bovendien moet de accu iedere drie maanden met een lampje worden ontladen, daarna weer worden opgeladen en dan worden weggezet tot de volgende ladingbeurt wordt gegeven. Door deze handelwijze voorkomt sulfatering van de platen van de accu. Sulfaterig (aanslag op de negatieve platen als gevolg van een langzame ontlading) kan optre den wanneer de accu is uitgeput bijvoorbeeld omdat vergeten is een kooilampje uit te doen. De remedie is de accu onmiddellijk opladen. Gebruik een zuurweger (kosten om en nabij de tien tot vijftien gulden) om de ladingstoestand van de accu te Controleren. Is de accu geladen dan wijst de zuurweger 1.28 aan, bij 1.21 is de accu half geladen en bij 1.10 ontladen. „Verbruikt" de accu veel gedestilleerd water dan kan de spanningsregelaar te hoog staan afgesteld. Dit kan leiden tot kromtrekken van de platen van de accu. En dat houdt het onher roepelijke einde van de accu in. Maak de accus uitwendig geregeld met wat lauw water waaraan wat soda is toegevoegd schoon. Houdt de poolklemmen schoon en vet ze in met zuurvrije vaseline of speciaal accupoolvet. Dit ter voorkoming van oxydatie van de pool- klemmnen. Geen open vuur bij de accu want tijdens het la den ontstaat het gemakkelijk ontplofbare knal gas. Bescherm de accu tegen vorst. Een ongeladen accu bevriest bij 5 graden Celsius onder nul en bij 40 graden Celsius onder nul kan een accu geen stroom meer leveren. Bij het gebruik van een acculader moet eraan worden gedacht dat de accucapaciteit tenmin ste vijfmaal zo groot moet zijn als de laadcapa- citeit van de gelijkrichter. Een acculader met een capaciteit van 4A is dus geschikt voor ac cu's met een capaciteit van minimaal 20Ah. Friesland staat jaarlijks enkele weken op zijn kop wanneer de skütjes elkaar liefst elfmaal in verschillende plaatsen bestrijden met als inzet de totaal overwinning in het „Skütsjesilen". De skütsjes - een Friese benaming voor de tjalken, de vrachtscheepjes, waarmee vroeger vooral terpaarde en mest werd vervoerd komen uit voor verschillende Friese steden, zoals Leeu warden, Woudsend, Sneek, Drachten en Eerne- woude. De bemanning wordt samengesteld uit inwo ners van die plaatsen onder aanvoering van een schipper die ook in het dagelijks leven schipper van een binnenvaarder is. Het beroemde skutsjesilen wordt jaarlijks afge werkt in de bouwvakvakantie. Dit jaar vangt de eerste wedstrijd aan op 15 juli in Grouw. Zondag 16 juli wordt niet gevaren en maandag 17 juli wordt bij Drachten/de Veen- hoop gestreden. Op 18 juli volgt dan een race tegen het uurwerk in Eernewoude. Hier starten de skütsjes van wege het smalle water op tijd. Terhorne tekent voor 19 juli en Langweer komt op 20 juli aan bod. Dan volgt een rustdag waarin alle skütsjes en de honderden begeleidende schepen kunnen verhuizen naar Staveren waar op 22 juli voor de kust op het IJsselmeer de strijd voortgaat. Zondag 23 juli is weer vrij en maandag 24 juli barst het geweld los op de Fluessen voor Ela- huizen Woudsend is 25 juli organisator. Die wedstrijd wordt gevaren op het Heegermeer. Dan volgt Lemmer tweemaal: eenmaal op het binnenwater en eenmaal op het IJsselmer (26 en 27 juli). De laatste en meestal beslissende wedstrijd wordt traditiegetrouw in Sneek ge houden. Dit jaar op vrijdag 28 juli. Skütsjesilen is een kostbare sport die door pure amateurs wordt beoefend. Een sport die ver- schikkelijk mooi is om naar te kijken. En dat gebeurt door duizenden en nogeens duizenden mensen, veelal vanaf eigen bootjes. Omdat het onmogelijk is om al die bootjes op de een of andere manier entree te laten betalen, heeft de organisator van het skütsjesilen - de Sintrale Kommisje Skütsjesilen - jaren geleden besloten ieder jaar een wimpel te laten maken die dan voor slechts één tientje wordt verkocht aan een ieder die het skütsjesilen een warm hart toedraagt. Door de wimpel te hijsen kan iedere watersporter laten zien dat hij niet gratis geniet van het mooie schouwspel, maar dat hij zijn bijdrage heeft gegeven. Ook dit jaar zijn er weer wimpels verkrijgbaar. Eenvoudig door elf gulden (één gulden verzend kosten) over te maken op rekening 359540791 t.n.v. de SKS bij de Rabobank in Sneek. De wimpel wordt dan toegezonden. Een ongewoon beeld voor de nieuwko mer in de watersport: het is een goed ge bruik dat schippers elkaar op het water bij passeren groeten. Het is ook opval lend, hoe behulpzaam men is bij afme ren in de havens en sluizen. Het hoort al lemaal bij de ongeschreven vaaretikette, die van de watersport een heel apart be levenis maakt. Ondanks grote drukte in havens kan men toch op een prettige manier met el kaar omgaan. Schepen die bij elkaar langszij liggen, dienen goed te zijn voor zien van stootkussens. De portable radio kan best wat zachter, net zoals u in uw tuin rekening houdt met de buren. Als u langszij ligt, loop dan via het voordek van het naast u liggende schip naar de» wal. Wie vaart maakt golven. Houdt daar rekening mee, zeker in smalle vaarwate ren waar men anderen danig kan hnde- ren met zo'n hoog oplopende boeggolf. Bovendien kunnen beschoeiingen ern stig worden aangetast en rietpollen zelfs helemaal verdwijnen. Zelfbouwboten zijn speciaal in Nederland veel gevraagd. Aan die vraag wordt door verschillendè werven tegemoet gekomen met schepen die speciaal met het oog op af bouw door amateurs zijn ontworpen. De gebroeders Van Workum in Arnhem aan de Stadblokkenweg, hebben sinds enige tijd de succesvolle Stringer 730 in hun pro gramma opgenomen. Daarnaast wordt nu begonnen met de bouw van de kleinere Stringer 630. Beide Stringers worden op dezelfde wijze gebouwd van Bruynzeel Su pra Hechthout. De speciale bouwwijze van de romp, waarbij de huidgangen overnaads worden ge lijmd en voorzien van langslatten (de „stringers, vandaar de naam van de boot) ga randeert een zeer sterk en absoluut blijvend waterdicht geheel. Het Bruynzeel hecht hout, goed geconserveerd door middel van een Sikkens verfsysteem, staat borg voor een lange levensduur en betrekkelijk weinig onderhoud. De Stringers kunnen beide kant en klaar worden geleverd, maar zijn ook verkrijg baar in diverse stadia van afbouw. Wie erg veel zelf wil doen kan volstaan met pakket „A" dat de komplete romp met het kombuisfront, het mastschot en het kuipscHbt om vat. De rest komt dan op eigen werkzaamheid aan. Wie met minder gereedschap en minder uren toewil kan het pakket „AT" bestellen. Dit is een timmerpakket waarmee de uitvoeing „A" geheel timmerklaar kan worden gemaakt. In uitvoering ,B" is begrepen het gehele schip met uitzondering van de binnenbetim- mering. Uitvoering „BT" bevat ook nog een voorbewerkt timmerpakket voor die bin- nenbetimmering en uitvoering „C" omvat de kant en klare romp. Een blik op deverschillende prijzen laat zien wat de zelfbouwer zoal kan besparen door eigen werkzaamheid. De prijzen zijn inclusief BTW en gelden af juni 1978. STRINGER 730 uivoering „A"8.095 STRINGER 730 uitvoering „AT en „A"11.845' STRINGER 730 uitvoering „B"16.725' STRINGER 730 uitvoering „C" (ongeschilderd)20.825]— STRINGER 730 geheel zeilklaar in standaarduitvoering35.800, STRINGER 630 uitvoering „A"6.350 STRINGER 630 uitvoering „A" en „AT"9.000, STRINGER 630, geheel zeilklaar in standaarduitvoering27.250] INfUCHTINtt Bij jachtwerf Engelaer in Beneden-Leeuwen aan de Waal tegenover Tiel is momenteel een tweetal Schokkerjachten in aanbouw naar ei gen ontwerp. De beide schepen maken deel uit van een kleine serie die jachtwerf Engelaer van dit fraaie Oudhollandse type schip zal bouwen De Schokker van Engelaer is gebaseerd op het oude vissersschip dat vooral aan de oostkant van de Zuiderzee in Kuinre, Vollenhove, Blok zijl en Schokland - veel werd gebruikt. Schok kers konden beter dan de Botters van de west- wal tegen wind en water opwerken en dat was nodig ook, want bij de heersende westenwinden is de oostwal lagerwal. Qua zeewaardigheid werden aan de Schokker hoge eisen gesteld. Dat is wellicht één van de redenen waarom de Schokker tegenwoordig zo populair is bij de liefhebbers van oud hollandse Ronde- en Platbodem schepen. Een andere reden is stellig het karakter dat de Schokker uitstraalt. Vooral de kenmerkende stoere voorsteven met de rond uitgesneden be- retanden en de snars geven de Schokker zijn ei gen uiterlijk. Die snars is overigens de verdub beling van de voorsteven aan stuurboord. Tus sen de snars en de voorsteven is een schijf aan gebracht waaronder de ankerketting loopt. De Schokker van jachtwerf Engelaer is een groot schip met een lengte over de stevens van ruim 11 meter De totale breedte van het schip be draagt bijna vier meter bij een diepgang van 0,85 meter en een waterverplaatsing van rond elf ton. Het totaal zeiloppervlak aan de wind be loopt 72 kwadraat- meter. Het schip wordt gele verd met grootzeil, fok en kluiver De Schokker van Engelaer wordt gebouwd in staal. Het vlak van het schip - de Schokker is een platbodem - heeft een dikte van 10 mm Onder dat vlak loopt de Rielbalk die ongeveer 10 x 10 cm is en die geheel massief is uitge voerd. Deze kielbalk zorgt er mede voor dat het zwaartepunt van het schip zeer laag ligt, het geen de zeewaardigheid alleen maar ten goede komt. De huid van het schip is met 6 mm aan zienlijk dikker dan doorgaans bij dit soort sche pen. De constructie in zijn totaliteit voldoet aan de hoogste eisen. Om het stalen schip functio neel te verfraaien, wordt het Schokkerjacht van Engelaer overvloedig afgewerkt met hout. In de eerste plaats wordt het uiteraard voorzien van een eikehouten roer en zijzwaarden en ver ader wordt de achterwand van de kajuit uitge voerd in teak, evenals het voorluik, de kajuit- randen en de kuipbetimmering. Ook het rond hout vervaardigt door de bekende mastenma ker Brasker - is van een fraaie houtsoort ge maakt. Het Schokkerjacht biedt standaard plaats aan zes slapers. In de ruime kajuit is een L-vormige bank aan bakboord geplaatst en een rechte (slaap)bank aan stuurboord. Een kaartentafel en rinime kombuis zijn aan weerszijden van de kajuitingang aangebracht. In het vooronder - gedeeltelijk met stahoogte - is een grote toiletruimte getekend waarin op wens een douche kan worden aangebracht. Voor de motorisering van dit Schokkerjacht zorgt een 35 pk Volkswagen Golf dieselmotor die speciaal is ontwikkeld voor het gebruik in schepen. Deze zeer stille viercilinder motor draait maximaal 3000 toeren per minuut en geeft het schip een rompsnelheid van ongeveer 8 knopen (13 km/uur). Verwacht wordt dat het eerste Schokkerjacht van Engelaer nog aan het eind van deze zomer zal worden tewater gela ten. Een materiaal, dat de laatste jaren steeds veelvuldiger wordt toegepast bij de vervaardiging van scheepsaccessoires is roestvrij staal. Dit is een kwaliteit staal, meestal ge bracht volgens de z.g. AISI 316 norm, die door z'n hoogwaardige legering inder daad vrij van corrosie blijft. Het mate riaal heeft een breeksterkte van 63 kg/mm2 en wordt dan ook toegepast op onderdelen, die aan grote spanningen blootgesteld worden. Vrijwel al het staal draad, dat op moderne zeilschepen wordt toegepast, wordt gemaakt van roestvrij staal. Het materiaal is vrij kost baar en niet zo eepvoudig te verwerken. Vandaar dat de prijs van een roestvrij stalen accessoire meestal op een vrij hoog niveau ligt.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 21