Het Nieuwe IN GESPREK MET: WoutG. van der Zanden, secretaris van Belangenvereniging voor Kleine Mensen VADER ABRAHAM HEER ONS EEN NIEUWE NAAM GEGEVEN" Autobedrijf ERTAN PENNING-M0NZA T.V. DEFEKT? RADIO ABA Interns, RENAULT Be. KOSTER 70.77.77 AUTOMATERIALEN „We krijgen meestal een etiketje opgeplakt". Als je gewoon gezellig bij hem thuis praat, terwijl zijn vrouw Ans een kopje koffie schenkt, zie je nieteens meer dat Wout G. van der Zanden, om het maar één keer vohiit te zeggen een klein mens is. Zijn lengte is 1 meter 39. Nog niet eens zo heel erg klein, want er zijn er ook van nog geen 90 centimeter. Wout haat het woord lilliputter, dwerg of kabouter. „Vader Abraham heeft er nog een nieuw woord bij gevonden," zegt hij: „smurf". Hij zal het mogelijk onbewust gedaan hebben. Voor de rest vind ik het heus wel een goede zanger. Ik heb er zeer bewust mee geleefd klein te zijn. En als de mensen zo nodig om me moesten lachen, dan dacht ik al tijd: ik weet dat ik dingen kan die zij niet kunnen. Maar daar kom ik straks nog wel op terug". Door allerlei omstandigheden is een gesprek met hem steeds uitgesteld. En ik was toch zo nieuwsgierig naar het pinksterweekend in het conferen tieoord „De Pietersberg" in Ooster beek. Dat is gewoon een traditie ge worden. Directrice daarvan is mevrouw Honcoop, vertelt Wouter. „Een gewel dige gastvrouw. Daar komen we graag. Daar worden lezingen gehouden. Daar wisselen we van gedachten. Maar daar hebben we ook onze gezellige avonden. „We timmeren duidelijk aan de weg, als vereniging". Net zoals de normale mensen zoals Ans en bijvoorbeeld jij. Ik ben verschrikkelijk blij dat 4 jaar geleden de Belangenvereniging voor Kleine Mensen van de grond kwam. We zijn koninklijk goedgekeurd, maar helaas hebben we nog te weinig leden, een 150. En dan te weten dat er in Ne derland een slordige 11.000 kleine mensen zijn". „Dat ik vaak in het nieuws ben, vind ik persoonlijk niet zo leuk. Maar ik be wijs er onze vereniging een grote dienst mee. Met steeds weer de hoop dat onze boodschap doorgegeven wordt. Want wat willen wij eigenlijk? In de allereer ste plaats ondanks het klein zijn geac cepteerd worden in de maatschappij „We krijgen meestal een etiketje opge plakt van bijvoorbeeld mensen die als een soort clown in het circus werken. Noodgedwongen doet men dat vaak omdat de ervaring er is dat bij een klein mens vaak een sollicitatie de mist ingaat". Wout van der Zanden is getrouwd met een onderwijzeres. Elf jaar geleden ga ven ze elkaar het jawoord en trots laat Wout het album zien. Toen ik voor het eerst bij hun thuiskwam woonden ze nog op een stenen trap in de Lorentz- laan. Niet leuk wat die trap betreft. En er was een duikeling van die trap voor nodig om hem via een hoofdwond de beschikking over een aangepaste waning in de Minister Donkerstraat te bezorgen. Kleine mensen worden vaak genegeerd door de naaste" omgeving. Een hard feit, maar je staat er gelukkig boven. Spijtig vind ik het wel, zegt Wout. En Ans is het daarmee eens. Een klein mens zou ook een codicil bij zich moeten dragen, want de medische wereld is er nog niet helemaal achter waarom wij zo geboren worden. Mis schien ook wel leuk te weten dat Wout eerdaags vragen beantwoordt van der dejaars medische studenten in het Bin nengasthuis te Amsterdam. Na een ernstige botaandoening is Wout genoopt gebruik te maken van een invalidenwagen. En dan heb je weer de moeilijkheid, zegt hij even er nstig, dat iedereen nu dikwijls denkt: een klein mens is ook gehandicapt. En dat is beslist niet waar. „Wij als kleine mensen hebben het moeilijk in de maatschappij. Meer dan normale mensen moeten we ons altijd waar maken, want aan ons is nooit ge dacht. Met deze vereniging zijn we echt wel een stapje verder gekomen. Toen we onlangs lazen dat RET met de nieuwe bussen straks meer aandacht wil besteden aan de bejaarden en ge handicapten hebben we daar onmid- Wouten Ans weten wat ze aan elkaar hebben. Wout van der Zanden: „Vaak in het nieuws te zijn is persoonlijk niet zo leuk. Maar ik bewijs er onze vereniging een grote dienst mee". deliijk op gereageerd. Daar wordt nu rekening mee gehouden". DREMPELVREES „Er is veel eenzaamheid onder kleine mensen. Die willen wij graag helpen oplossen. Daarom is het zo jammer dat men drempelvrees heeft. Als vereni ging kunnen we ons sterk maken", ver volgt Wout, maar dan moeten we ook vertrouwen krijgen. Een gelukkig huwelijk en geen kinde ren? Hebben Wout en Ans bewust daarvoor gekozen? Een vraag die eerlijk beantwoord wordt. „We hadden ze dolgraag, zegt Wout, maar dat heb je nu eenmaal niet voor het zeggen. Als twee kleine men sen met elkaar trouwen ""eb je meer kans op een klein kind dan in ons ge val. Als ik een zoon of dochter van mijn lengte had zou ik volledig achter hem staan. Ik zou zijn moeilijkheden kun nen begrijpen en oplossen. Er zijn helaas geen bewijzen van, maar er is ons verteld, dat twee kleine men sen een adoptie van een kind geweigerd werd om hun klein zijn. Daar heb je weer zoiets. Daar zouden we voor opkomen", zegt Wout strijdlustig. „Mensen die kleine kinderen hebben zitten vaak met problemen. Zij moeten weten dat we gesprekken hebben met kinderartsen en psychologen zoals pro fessor Steendijk, voorzitter van de Ne derlandse Groeistichting. Dat er lezin gen gehouden worden over de sociale wetgeving, die ook voor ons kleine mensen geldt. We hebben vorig jaar december een artsensymposium gehad in de Dr. Van Hoytemastichting te Enschede. Daar hebben we heel wat van opgestoken. Een vol kwartier is op de t.v. onlangs op zondagmorgen in „Sprekersstoeï" aandacht besteed aan onze vereniging. U leest het wel, de belangenvereniging voor Kleine Mensen timmert duidelijk aan de weg. RECEPTIONIST TELEFONIST Wout is jarenlang een deskundig in strumentmaker geweest op de gasfa briek. Tegenwoordig is hij telefonist receptionist en druk bezig zich het typen eigen te maken. „Het woord Schiedam tik ik razend snel, ondanks mijn kleine dikke vingers", lacht hij, „de rest komt nog wel". voor betrouwbare Bovag occasions met 12 mnd. garantie V. DEVENTERSTRAAT47 TEL. 731144 Koopavond geopend Dan komt even het kledingprobleem ter sprake. Een kostuum of combinatie moet nog altijd aangemeten worden en is daardoor gepeperd in prijs. Met overhemden, ondergoed en sokken is het geen tobben geblazen. Er zijn erger dingen in het leven, zegt Wout lako- niek. Beiden komen ze altijd in tijdnood, want allebei zijn ze ontzettend kreatief. Je houdt het niet voor mogelijk wat er allemaal uit hun handen komt. Kunst nijverheid van de bovenste plank. Om maar wat te noemen: een schemerlamp van gevlochten touw, een houten naai doos met een geborduurde tegel als deksel, ex-libris, lettertekenen, lino stempels enz. enz. Vogels, bloemen, u kunt het krijgen zo u het hebben wilt. Via een zelf getekende kerstkaart kwam ik jaren geleden met dit artistie ke echtpaar in aanraking. U heeft hen beiden bezig gezien op de W el zijns- marktin Schiedam. Doch ook elders in het land kunt u hen weieens vinden. Letterlijk van alles maken zij en een gedeelte van de opbrengst gaat dan naar de Belangenvereniging voor Klei ne Mensen. Het is maar dat u het weet. En volgen de maand beginnen ze alweer aan een serie nieuwe kerstkaarten. Maar dan heeft u ook heel bijzondere. O ja, vóór ik het vergeet: het secreta riaat van de B.V.V.K.M. is gevestigd aan de Minister Donkerstraat 5 te Schiedam, telefoon 700539. Dam 26 - Schiedam-C Tel. 262001-266817 Wij helpen u direktü! Specialisten op CAI-gebied Telefoon 260778 of 01899-15874 GROENELAAN 95 Verkoop - Inruil - Reparatie Ook voor uw verlichting In verband met vakantie van 23 juli tot 5 augustus 's middags na 2 uur gesloten! WOENSDAG 26 JULI 1978 Stadsblad Verschijnt huis aan huis op woensdag en vrijdag in SCHIEDAM, KETHEL en OUD MATHENESSE (Rotterdam) Correspondentie Postbus 257 Schiedam Kantoor Broersvest 125 Schiedam telefoon 010-267366 en 263939 Inzendtermi.n advertenties dinsdag en donderdag tot 5 00 uur s-avonds - Centrale administratie en redaktie Randstad-Edities Postbus 167 (Koornmarkt 34) Delft tel 015-124331' Randstad-edities verschijnen in een groot gedeelte van Zuid-Holland in een wekelijkse oplage van ruim 680.000 ex. Oplage 36.500 als een gewoon mens. Daar mankeert nog wel wat aan. Ik weet uit ervaring hoeveel moeite de mensen daarmee hebben. Men kan blijkbaar maar niet begrijpen dat we ook gewone mensen zijn. met een goed verstand". ETIKETJE

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 1