Heksenjacht op eigen woningbezitter Geldlener is hypotheekgever Wanneer bouwvergunning 9 Een weekend pakket om zelf hekken te bouwen FC Anti speculatiebeding: Over standaardhypotheek 2 Voorerfafscheiding Voorkomen beter dan genezen boerenethen meubelen boeren verlichting "de hooischuur" Samenstelling: Pieter G. den Broeder Gravin Jacobastraat 44 Gouda Tel. 01820-19742 „Onlangs is weer een rap port verschenen over de bedingen, (Se gemeenten her en der invoeren om speculatie in koopwo ningen tegen te gaan. Wij hebben in oktober vori9 jaar al een dergelijk rap port opgesteld. Aan het jongste rapport is door de hele betrokken „va kwereld" gewerkt: de nota rissen, de bouwers' de ma kelaars, het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, de Consumentenbond en onze vereniging". Aldus schrijft de Vereniging Eigen Huis. De conclusies liegen er niet om. Van speculatie is in de overgrote meerderheid van de gevallen geen sprake. De gemeentelijke rege lingen zijn onrechtvaardig, drijven de prijzen van on roerend goed juist omhoog en zijn in strijd met de rechtszekerheid. Nogal vernietigend dus voor de vele gemeenten, die knevelbepalingen voor eigen-woningbezitters heb ben ingevoerd. In het rapport van vorig jaar heeft Eigen Huis nog gesteld dat begrip opBrerf gen voor het feit dat ge meenten om reden van een betere verdeling van de woonruimte tot beperken de bepalingen overgaat. Dit begrip is echter wel weggesleten omdat men in gemeentelijke kringen niet of nauwelijks bereid is de gesignaleerde onrecht vaardigheid weg te nemen. Met veel demagogie en weinig kennis van zaken gaan de gemeenten nog steeds het spookbeeld van de speculantkoper te lijf. Om dit te constateren be hoeft men slechts de ge meenteraadsverslagen over dit onderwerp te lezen. Rapporten van deskundi gen met heldere feiten en zuivere bewijsvoering schijnen dus niet te helpen. Misschien zijn de gemeen ten ook wel zo „bezorgd" over de speculant eigen- woningbezitter om de on macht over het uitbannen van de echte beroepsspe culatie te verdoezelen. Over deze onroerend - goed-parasieten zijn door het Bouwfonds Nederland se Gemeenten onthullende feiten gepubliceerd. Grote beleggers (ook overheidsli chamen nota bene) ruiken hun winstkansenen en sto ten huurwoningen af naar de koopsector. In Ede zijn 124 flats van 22.000, verkocht voor prijzen tegen de 100.000,—. In Amsterdam werden 500 flats van totaal 21,6 mil joen aan de bewoners aan geboden voor totaal 70 miljoen. De winst bedraagt dus 48 miljoen. In As sendelft 71 huizen van to taal 4,6 miljoen te koop voor totaal 7 miljoen en in Leiderdorp zijn 65 wo ningen van 55.000.per stuk verkocht voor 140.000,—. Dit zijn zomaar wat voor beelden van ,,het grote werk". Officieel is van overheidswege al medege deeld dat het zo moeilijk is om dit soort speculatie aan te pakken. En dus zet men dan voorlopig de heksen jacht op de niet be staande speculant eigen - w oni ngbezi tter voort.... Aldus de Vereniging Eigen Huis. De oudste en ook de een voudigste vorm van hypot heek is de gewone lening op onderpand van een huis waarbij de aflossing lineair plaatsvindt. Lineaire aflos sing wil zeggen dat jaar lijks een gelijk bedrag aan aflossing wordt betaald en de rente wordt berekend over de restant hoofdsom dus het oorspronkelijke le ningsbedrag minus de af lossingen. Er bestaan irt principe twee systemen: De betaling van rente en aflossing geschiedt per kwartaal achteraf. De af lossing wordt per kwartaal geboekt zodat de schuld elk kwartaal lager wordt en de te betalen rente eveneens elk kwartaal la ger wordt. Elk kwartaal wordt hetzelfde bedrag be taald voor aflossing maar door de daling van de ver schuldigde rente per kwar taal wordt het totaal te be talen bedrag aan de rente en aflossing steeds lager. De betaling van rente en aflossing wordt per maand vooruit betaald. Het te be talen bedrag voor rente en aflossing wordt in dit geval per jaar berekend en door 12 gedeeld. De aflossing Westland/Utrecht Hypotheekbank nv 's-Gravenhage, Buitenhof 51070-46 94 54 Rotterdam, Kruiskade 1/Hoek Coolsingel, 010-132750 Gouda, Markt 68, 01820-11811 Leiden, Botermarkt28/Hoek'tGangetje, 071-132645 Dordrefcht, Achterom 24, 078-3 85 33 Een nieuwe schutting met een bok- kenpoot bewerkt met een impreg neer middel. Ook moeder de vrouw helpt een handje in de tuin. Voor erfafscheidingen, die niet vanaf de weg zicht baar zijn, is geen bouwver gunning nodig. Is de erfaf- scheiding wei zichtbaar vanaf de weg, dan moet er een bouwveigunnir^ wor den aangevraagd. Deze vergunning moet voldoen aan de bouwverordening en het bestemmingsplan. Er is in dit geval natuurlijk alleen maar een bouwver gunning nodig als er spra ke is van een bouwwerk. Wordt er een haag geplant dan is daar geen vergun ning voor nodig. Waar een erfafscheiding ook wordt geplaatst, er geldt altijd dat het uiterlijk van erf- en terreinafschei dingen zodanig moet zijn dat die afscheidingen zo wel op zichzelf als in ver band met de omgeving vol doen aan redelijke eisen van welstand. Verder worden er nog en kele formele eisen gesteld. £o mogen erf- en terreinaf scheidingen langs een openbare weg niet hoger zijn dan een meter. Een af scheiding tussen twee er ven mag voor het deel van af de openbare weg tot de voorgevelrooilijn ook niet hoger zijn dan één meter. Voor de overige gevallen geldt dat een erfafschei ding in gesloten bebou wing niet hoger mag zijn dan twee meter en in niet gesloten bebouwing één meter. De begrippen gesloten en niet-gesloten bebouwing zijn niet scherp omlijnd. B. en W. beslissen hierover. De mate, waarin de erven vanaf de openbare weg zichtbaar zijn, speelt hier bij een rol. Evenals de lengte en de groepering van de bouwblokken. wordt per jaar van de schuld afgeboekt. Het vol gende jaar wordt de rente over een lagere schuld be rekend zodat het maande lijks te betalen bedrag per jaar daalt. In de hypotheekacte wordt vastgelegd welk systeem wordt gekozen en hoe hoog de aflossing zal zijn. Ge bruikelijk is een aflossing van 3% per jaar zodat de gehele schuld in 33 1/3 jaar is terugbetaald. De hypotheekacte, waarin ook alle overige voorwaar den van de lening zijn vastgelegd, wordt opge maakt door een notaris en ingeschreven in het hypot- heekregister. Deze in schrijving is nodig omdat de basis van de leningo vereenkomst het huis is. Zou de lening niet worden ingeschreven, dan zou de eigenaar van het huis el ders een andere lening kunnen sluiten op onder pand van hetzelfde huis ofwel zijn huis kunnen ver kopen zonder de schuld af te lossen. De eigenaar van het huis, de geldlener' geeft het recht van hypotheek aan de geldgever, die dus het recht van hypotheek krijgt. De geldlener is dus de hypotheekgever en de geldgever is de hypothee knemer. Het lijkt wel ver warrend en in het dagelijk se taalgebruik worden deze termen nogal eens door el kaar gehaald. Het hypotheekrecht is in de wet geregeld. In het kort komt het hierop neer dat de geldgever in het ge val de geldlener niet aan zijn verplichtingen tot be taling van rente en aflos sing kan of wil voldoen, het recht heeft het onderpand in het openbaar te verko pen op een veiling en uit de opbrengst zijn vordering te verhalen. De openbare verkoping heet executie. De hypotheekbank laat daarom voor de bepaling van de hoogte van het hypotheekbedrag de executie-waarde van het huis taxeren door een des kundige. Over het alge meen zal de executie-waar de van een huis lager zijn dan de opbrengst, die kan worden verkregen wanneer rustig naar een koper kan worden gezocht, die het huis graag wil hebben en bereid is daarvoor een goe de prijs te betalen. De hypotheekbank is ech ter verplicht in het op enbaar te verkopen en moet als waardevan het onderpand daarom uit gaan van de executie- waarde. Hypotheek is een bevoorrechte schuld, dat wil zeggen de hypothee knemer (geldgever) kan het onderpand verkopen en zijn vordering innen ook wanneer er nog andere schuldeisers zijn. Juist wettelijke regeling van het hypotheekrecht maakt het mogelijk op on derpand van een huis geld te lenen. Uiteraard zal de geldgever niet graag van dit recht ge bruik maken en vóór het verstrekken van de lening nagaan of de schuldenaar voldoende inkomen heeft om aan zijn verplichting tot het betalen van rente en aflossing te voldoen. Wanneer na enige tijd een deel van de schuld is afge lost en het huis zijn waarde heeft behouden of zelfs, zoals in de afgelopen jaren het geval was, de waarde ervan is gestegen, kan van deze ruimte gebruik wor den gemaakt om opnieuw geld te'lenen. Dit kan zo wel door het verhogen van de hypotheek als door het opnemen van een tweede hypotheek, deze moge lijkheid komt vooral van pas wanneer men bij voor beeld het huis wil verbou wen om het aan verander de eisen aan te passen. Drs. H. Zomerplaag. o.a. gedisseld geloogd gezandstraald en een uitgebreide sortering Wilhelminakade 26 VSfeddinxveen tel.01828- 3681 Uw geaardheid speelt bij het kiezen van kleuren een belangrijke rol. Dit komt omdat kleuren, evenals mensen, een karakter bezitten. U zult daarom bij het kiezen van kleuren voor kleding, bankstel, tapijt of gordijnen, meestal onbewust, voorkeur geven aan tinten, die u sympathiek aandoen. Zo zijn er koude en warme kleuren, rustige en ak- tieve tinten en kleurtjes, die openhartig of ondoorgrondelijk op u overkomen, net als bij mensen. Om een goede keus te kunnen doen en met behulp van kleuren een prettige woonsfeer te maken, die bij uw geaardheid past, moet u met een paar dingen rekening houden Warme en koude kleuren. Zo wordt altijd beweerd dat koude kleuren, zoals blauw, groen en violet, alleen ge schikt zijn voor kamers, die veel zon ontvangen. En de warme kleuren rood, oranje Ruigrok, fabrikant van he kwerken voor grote pro- jekten, heeft sinds kort een doe-het-zelf pakket sa mengesteld dat onder de naam „Weekend Pakket" op de markt zal worden gebracht. Het pakket be staat uit aluminium palen en poorten die, zonder heien, een uiterst stabiel en fraai ogend hek opleveren. Een hek dat als basis dient voor een viertal gaassoor ten die naar persoonlijke smaak erbij gekozen kun nen worden. Een verbetering ten op zichte van de bestaande si tuatie die aanmerkelijk is. Tot nu toe was het noodza kelijk om, veelal houten, palen moeizaam de grond in te heien en ook al waren deze palen in het beste ge val in de carboleum gezet, toch begonnen ze maar al te vaak, vanaf het moment dat ze de grond raakten al te rotten. Met het gevolg dat een hek het slechts een paar jaar uithield. Verder was het niet mogelijk het gaas op afdoende wijze strak te spannen omdat de stevigheid ontbrak. Het re sultaat was dan ook een hek dat, ondanks alle moeite, nauwelijks die naam verdiende. Zonde van het geld, jammer van de moeite. Met dit nieuwe Weekend Pakket heeft u de beschik king over een aantal ingre diënten die een professio neel resultaat garanderen. Aluminium palen en poor ten, schoren, etc. in diverse lengten en breedten. Stevig en onaantastbaar voor weersinvloeden, mooi blij vend en met een minimum aan werk te plaatsen. Het profiel is zodanig gekon- strueerd dat spannen kin derspel is en dat het hek nooit het landschapsbeeld kan storen. De poorten zijn er in twee soorten en diverse breedten. Loop poorten en carpoorten. Meteen profiel dat past bij elke gaassoort, evenals bij gemetselde pilasters. Al met al een welkome aan vulling op de doe-het-zelf markt. Binnenkort ver krijgbaar bij doe-het-zelf zaken, ijzerhandel en tuin centra. If!;;;;C IISI IliiM ij. «iiw+ii t+t-i-i en geel zouden het beter doen in vertrekken, die op het noorden of oosten lig gen. Dit is helemaal waar althans in theorie. De prak tijk leert dat het „uitstralen" van warmte of koude alleen geldt voor volle, onvermeng de tinten. Dus zuiver rood en zuiver blauw. In werke lijkheid gebruiken .we altijd vermengde kleuren zoals rood met iets zwart erin of blauw met een vleugje wit. Daardoor worden de karak ters van deze kleuren sterk afgezwakt en hun werking op het gevoel natuurlijk ook. Bovendien hebben warme en koude tinten alleen een merkbaar effekt als ze in grote hoeveelheden worden toegepast. Een kamer op het noorden zal inderdaad iets minder koud aan doen als u er uit sluitend warme kleuren zoals rood, bruin, geel oran je en niet te lichte beige in verwerkt. Zo zal een kamer op het zuiden koeler lijken als u er alleen koude tinten in gebruikt. Nu moet u echt niet denken dat daarom zo'n mooi langharig diepblauw kleedje ongeschikt is voor uw kamer, die helaas weinig zon krijgt. Het gaat er dan om dat naast dat „kille" kleedje voldoende warme tinten aanwezig zijn

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 14