van stroom voorzien Cees Dekker slijt iedere drie maanden een paar schoenen 300 kg huisvuil per persoon per jaar AVR kan middelgrote stad Slechts 0,2 procent wordt niet gebruikt Van schipper tot vuilnisman De Liberie zal met ons niet meer varen HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 16 - VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1978 VERWERKING De Afvalverwerking is een naamloze vennootschap met als aandeelhouders de 23 Rijnmondgemeenten en het op enbaarlichaam Rijnmond. Het bedrijf, één van de grootste en best geoutilleer de vuilverbrandingsinstallaties in de wereld, is opgericht om stedelijk, indu- striëel en chemisch afval zonder win stoogmerk op een voor het milieu veili ge en efficiënte wijze te verbranden. De AVR bestaat uitvier fabrieken' na melijk de installatie voor de verwerking van stedelijk en industriëel afval, de installatie voor de verwerking van che misch afval, de electrische centrale en de waterfabriek. De installatie heeft een verwerkingska- paciteit van 820.000 ton stedelijk en industriëel alval en 48.000 ton che misch afval per jaar. Bij volledige be zetting kan de AVR per jaar 275.000 MWh elektrische energie leveren en daarnaast 10 miljoen m3 gedestilleerd water, 230.000 ton slakken, 25.000 ton schroot en 20.000 vliegas produceren In Nederland komt jaarlijks, naast grote hoeveelheden bedrijfsafval, circa 300 kg huisvuil per persoon vrij. Het afval kan op verschillende wijzen ver werkt worden. STORTEN Aan deze methode van afvalverwerking kleven ernstige milieutechnische be zwaren, zelfs indien hetstorten gebeurt volgens de strenge regels van het ge- kontroleerd storten, dus met onder an dere afdekking en drainage. Ook geeft het ruimtelijke bezwaren doordat het volume van het afval bij storten nau welijks afneemt. Dit geldt vooral voor een dichtbevolkt (schaarse ruimte) en overwegend laag gelegen (afwatering) land als Nederland. Bij storten kan er nstige verontreiniging van lucht, bo dem en oppervlaktewater optreden. COMPOSTEREN Composteren is een verteringsproces, waarbij huisvuil, op grote hopen ge stort, door toevoeging van water en on der druk van het eigen gewicht, gaat broeien door verhoogde bacterie-wer king. Het organisch materiaal in het afVal (papier' hout, voedselresten enz.) wordt in een periode van 4-6 maanden bacte riologisch afgebroken. Nadat de onver teerde delen (anorganisch) verwijderd ziin, blijft de compost of mestaarde o er. In het verleden was composteren e ;n goede oplossing. Tegenwoordig l.omt dit systeem echter steeds minder in aanmerking omdat het composteer bare deel van de afvalstoffen steeds verder terugloopt door verandering van de samenstelling van het huisvuil. Daar alleen organische stoffen in het afval te composteren zijn, is nog slechts minder dan de helft van het huisvuil voor dat doel geschikt. Van het indu striëel-en bedrijfsafval wordt in het ge heel geen compost gemaakt. VERBRANDEN Bij deze methode van afvalverwerking moet onderscheid gemaakt worden tussen het verbranden zonder en mét terugwinning van energie. Het ver branden van afval, zoals dit bij de AVR gebeurt in speciaal ontworpen installaties met daaraan gekoppeld de energie-terugwinning, wordt bij de huidige stand van de techniek be schouwd als de meest verantwoorde methode voor de verwerking van afval. Alleen bij installaties met een grote ka- paciteit bestaat de mogelijkheid om op rendabele wijze energie terug te win nen. De bij het verbrandingsproces vrijkomende warmte wordt benut voor de produktievan stoom, waarmee door middel van turbogeneratoren elektrici teit wordt opgewekt; een gedeelte van de stoom wordt bovendien gebruikt voor de produktie van gedestilleerd water voor industriëel gebruik. Na verbranding van afvalstoffen blij ven bruikbare restprodukten over zoals: slakken te gebruiken bij weg verharding en terreinophoging' vliegas fijne stofdelen uit het rookgas, dat als vulstof wordt gebruikt bij de asfalt- produktie, schroot als grondstof voor de staalproduktie. Slechts een zeer gering deel 0,2% van het oorspronkelijke volume kan thans als restprodukt nog niet worden gebruikt. De technische ontwikke lingen rechtvaardigen de verwachting dat in de nabije toekomst alle restpro dukten benut kunnen worden. Het vol gende voorbeeld illustreert hoe bij de AVR door de verwerking van op zich zelf waardeloos afval, een aantal nutti ge produkten ontstaan. Een standaardzak, gevuld met 7 kg huisvuil, levert na verbranding 80 liter gedestilleerd water op en voldoende energie om een 100 Watt lamp 20 uur te laten branden. Daarnaast komt er nog circa 2 Vi kg aan schroot, slakken en vliegas vrij. De AVR is wat betreft de verwerking gericht op drie kategorieën afval na melijk stedelijk, industriëel en che misch afval. STEDELIJK EN INDUSTRIEEL AF VAL Het stedelijk en industriëel afval wordt in de bunkers gestort (inhoud 18.000 m3), waarna grijperkranen ervoor zor gen dat het afval in één van de zes roo- sterovens komt, waarin het afval op een kontinu bewegend rooster onge veer een uur nodig heeft om volledig uit te branden. Elke roosteroven is ge- kombineerd met een stoomketel, waar in de hitte van de rookgassen voor de produktie van stoom zorgt. De in de rookgassen voorkomende vliegas wordt in elektrostatische filters opgevangen, waarna de rookgassen via de 111 meter hoge schoorstenen worden afgevoerd. *W| u i i 3 waleropslagtanks 15000 ton ELEKTRISCHE CENTRALE De geproduceerde stoom wordt naar de elektrische centrale geleid, waar drie turbogeneratoren zorgen voor de opwekking van electriciteit. Deze elek triciteit wordt enerzijds gebruikt om de eigen energiebehoeften te dekken, an derzijds vindt levering plaats aan het elektriciteitsnet van de gemeente Rot terdam. De totale kapaciteit van de centrale is voldoende om een middel grote gemeente volledig van elektrici teit te voorzien. WATERFABRIEK Na het passeren van de turbogenerato ren gaat een gedeelte van de stoom naar de waterfarbriek, waar drie ver dampers zorgen voor de produktie van gedestilleerd water. Het gedestilleerd water is bestemd voor industriëel ge bruik en wordt via een leidingnet in het Botlekgebied gedistribueerd. De wa terfabriek beschikt over' twee opslag tanks van elk 15.000 m3. CHEMISCH AFVAL Het chemisch afval wordt gescheiden van het andere afval verwerkt. Gezien de bijzondere aard van deze afvalstof fen verbrandt de AVR het chemisch afval in twee speciale ovens, zoge naamde draai-trommelovens met na- verbrandingskamers. Hierin kunnen niet alleem vaste stoffen maar ook pas- teuze en vloeibare afvalstoffen ver brand worden. De verbranding van chemisch afval vindt plaats onder kontinu-kontrole, waarbij met name gelet wordt op de naleving van de strenge eisen met betrekking tot het milieu. ,,lk heb er nachten lang van wakker gelegen voordat ik de knoop doorhakte. Ik had veertig sollicitaties achter de rug en een andere mogelijkheid was er niet. Van schipper werd ik vuilnisman". Aan het woord Cees Dekker (30) uit de Vondellaan in Waddinxveen. Sedert vorig jaar september heeft het gezin Dekker gekozen voor een baan aan wal. Het vol deed toch niet dat het oudste dochtertje (8) in een internaat in Dordrecht was ge plaatst. De knoop werd definitief doorgehakt. Cees Dekker zou met vrouw en twee kinderen de vaste wal opzoeken. Echtgenote Gerda: ,,als we geen kinderen hadden was de keus voor mij wel erg gemakkelijk. Meteen terug naar het water. We moesten vaak hard werken aan boord maar iedere ochtend was de horizon anders. Het schipper volk was onderling een grote familie. Wij wonen nu in een flat. Waren nimmer buren gewend. Dan is dat wel een afgang. Later wen je er aan. Je komt ineens tot de ontdekking dat de mensen ook anders kunnen zijn. De naijver, jaloezie, gerings verdraagzaamheid. Daar zijn we echt wei van geschrok ken. En vooral in het begin zou ik op mijn knietjes wel terug hebben willen kruipen". LIBERTE Cees Dekker was als schipper zoals dat heet een natuurtalent. Na vier jaar ma troos te zijn geweest werd hij schipper. Hij kreeg dit vak met de paplepel inge goten. Zijn vader was ook schipper en werkt nu bij de Rijkswaterstaat. Als brugwachter van de hefbrug kent men hem in het Waddinxveense. De boot Liberté waarop de jonge Cees zou ren werd nog onder toezicht van zijn vader gebouwd. Cees Dekker voer sa men met zijn vrouw op een boot van de firma de Waard met bouwmaterialen. Dat betekende dat men half Europa aan deed en ook de grote wateren be voer. Gerda Dekker: „je kon het in fei te vergelijken met het boeren leven. Er was altijd werk. Ik verving mijn man aak aan het stuur. Ik kom uit een imkwckersgeslacht en kende het le- In verband hiermee en tevens in het belang van een veilige bedrijfsvoering beschikt de AVR over een goed uitge rust laboratorium voor de analyse van de te verbranden chemische afvalstof fen en de kontrole op de daarbij ontstane rookgassen. begin 's morgens half acht en kom half vijf weer thuis. Iedere dag op het fietsje de zelfde gang". ZWAAR Cees: ,,ik doe dit nu een jaar bijna. Na een halfjaar had ik al mijn vaste aan stelling. Ik meen rustig te mogen stel len dat vuilnisman een zwaar vak is. Dat het door de maatschappij wordt ondergewaardeerd. We zijn met drie man in vaste dienst. Waddinxveen is in vier wijken verdeeld. Gemiddeld ver werken we zo'n 28 ton per dag. We hebben een vaste wagen en een die in- valLVrijdagsavonds ben ik op de markt en ook help ik bij het ophalen van grof vuiL Er gaan dus tonnen door je handen. Het is erg zwaar werk. Je ontwikkelt een bepaalde techniek om de zakken naar gewicht te schatten. Zijn ze licht dan pakje er vier tegelijk. Zijn ze zwaar volsta je met twee. ploma's. Als schipper ken, weet, en doe je alles maar louter gebaseerd op prak tische ervaring. Ik was een praktijkman". CHAUFFEUR Bijzonder belangrijk voor de mensen achter die vuilniskar is de chauffeur Cees: We hebben in Cees de Lang een goede chauffeur. Rijden met een vuilniswagen is een kunst apart. Niet alleen is het tempo belangrijk maar ook het insteken bij concentraties vuil. Als hij een straat inrijdt maakt hij al een schatting hoe hij het best die wa gen kan manoeuvreren teneinde ons zo goed mogelijk te helpen. Hebben we een enkele maal eens een vreemde chauffeur dan voel j het vaak 's avonds behoorlijk in jelijf. We hebben een fijn team en kunnen goed met elkaar op schieten. De hoeveelheid vuil die Wad dinxveen afvoert blijft groeien. Er zijn ven op het ruime sop dus met. lx moet zeggen dat het mijn hart gegrepen heeft. Ik heb het vak van schippers vrouw van de grond af moeten leren. Ik wist nog niet wat de kop of de kont van de boot was. Ik weet .nog goed dat bij de eerste de beste vaart die we hadden ik het stuur had en we op een klip voe ren. Mijn man kon de situatie nog red den. Gelukkig geen schade. Je hebt je zorg voor het materiaal. De boot was 336 ton met een motor van 205 pk". VUILNISMAN Het is een hele stap geweest. Van eigen baas met eigen verantwoordelijkheid op de Liberté naar een plaats achter de vuilniswagen. „Mijn overweging om de baan te accepteren was dat ik in ieder geval nog in de vrije natuur zou zijn. De natuur is mijn rijk, zeg ik altijd. In een fabriek zou ik gek geworden zijn. We hoeven er geen doekjes om te win den maar een vuilnisman behoort nu eenmaal niet tot de toplaag van de maatschappij. Dat realiseerde ik me zeer wel. Van gemeentewege is men met mijn vrouw wezen praten of we de stap goed overwogen hadden. Ik moet zeggen dat de begeleiding en opvang ook op mijn werk uitstekend was. Ik heb de knoop doorgehakt je hebt tenslotte ook een gezin waar je ver antwoordelijk voor bent en ik moet eerlijk zeggen dat het me niet tegenge vallen. Uiteraard ontbreekt het avon tuurlijke wat we op de boot hadden. Ik Ons probleem is ook dat je zo vaax ae viezigheid van de mensen op moet rui men. Jullie zouden in feite eens een dagje mee moeten gaan. Er zijn men sen die de zaken keurig netjes verzor gen, maar er zijn ook mensen die de uitwerpselen van hun beesten nog bo ven op de zakken deponeren. Als je nou die Peppelhorst en Wilgenhorst en hoe die horsten heten mogen neemt daar worden de zakken bij elkaar ge gooid. Daar stikt het ook van de mui zen en ander ongedierte. Een gevolg van het daar gehanteerde systeem. De beloning voor het werk dat we doen de viezigheid vaak van de samenleving opruimen staat niet in verhouding. Naast de dikke tien ton die we per dag verstouwen de man, lopen we ettelijke kilometers. Ik heb iedere drie maan den een paar nieuwe schoenen nodig. Al met al ben ik toch niet ontevreden en ik geloof wel dat als ik gezond blijf, ik heb overigens mijn leven lang al zwaar werk gedaan, dit werk tot mijn pensioen te blijven doen. Heimwee klinkt nog door in de stem men van het echtpaar Dekker. Als de foto albums op tafel komen in de smaakvol ingerichte flat volgen de ver halen elkaar snel op. Herleven weer die belevenissen van de binnenvaart. „Ik zou graag een baan bij de rijkswa terstaat gehad hebben" zegt Cees. „Maar ja, ik had niet de vereiste di al dagen van dertig tot veertig ton. Cees: wij doen ons werk in weer in wind. 't Gaat altijd door. Het zou voor ons een hele verbetering zijn als de burgerij het alval correct zou behande len. Dat geen honden of katten de zak ken oper. Kun. halen of er hun en/ behoefte tegen doen Gerda Dekker: ik vind het bepaald geen min beroep wat mijn man heeft. Het is eerlijk en hard werken. Wat mij wel eens ver baasd is dat de mensen vaak nog zulke goede spullen bij het vuil zetten. Ik heb hier verschillende snuisterijtjes die mijn man heeft meegenomen. Die poets ik op en doen het vaak hardstik- ke leuk in zo'n oude letterkast. Cees Dekker de man die de stap deed van schipper tot vuilnisman. Niet te be roerd was de handen uit de mouwen te steken en voldoening schept in zijn werk. Eerlijken zwaar werk wat meni geen niet zou kunnen volbrengen. Toen WXP er was vierde juist het oud ste dochtertje haar verjaardag. Haar eerste kinderpartijtje aan vaste wal. Gerda Dekker: „voor de kinderen is het veel beter dat we aan wal zijn. Ze kunnen aan gymnastiek, gaan zwem men. fietsen Teren en noem maar op. Ze kunnen naar school. Als zij zijn op gegroeid is voor ons de kans op het schippersleven verkeken. Dan zijn we te oud geworden. De Liberté zal met ons niet meer varen..„Het zij zo!

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 16