BEDEVAART Ter nagedachtenis GEDOOPT Jaarverslag STERRIT 1978 Koorzang in het weekeinde Uit de parochie.... Commissie Pastorale Zorg HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 6 - VR|JDAG 18 AUGUSTUS 1978 V V I I i VS/1 binnenstadsblad 18 augustus 1978 Maandelijkse uitgave voor de Roomskatholieke bin nenstadsparochie: Sint Liduina - O. L. Vr. Rozenkrans, Schiedam. Redaktie-adres: Rotterdam- sedijk 234b, Schiedam, Tel. 26.30.95. In de afgelopen maanden b^n ik tweemaal ter bedevaart getogen. In mei was ik enkele dagen met een Haagse groep invaliden en zieken in Beauraing (België) en in juli trok ik met onze Schiedamse broederschap mee naar Kevelaer (plm. 80 personen). Dat trek ken naar „heilige" plaatsen schijnt aan elke religie vast te zitten. Elke grote godsdienst heeft zijn Mekka's. Het Joodse volk trok met zijn Paasfeest op naar de heilige stad Jeruzalem. De middeleeuwdse pelgrim trok naar San tiago in Noord-Spanje, waar de apostel Ja cobus naar overlevering de laatste grens van zijn apostolische trektocht zou hebben bereikt. Een bepaald soort schelp, op het nabije strand te vinden, werd mee naar huis geno men als bewijs, dat men zijn tocht had vol bracht. Op de lange route vanuit Zuid-Frankrijk langs de Spaanse noordkust treft men nog kerkjes en herbergen met dit symbool. Ze wijzen de route aan. Een merkwaardig gebeuren bij de viering van het Jacobus-feest rond 25 juli in de grote kathedraal van Santiago, is het zwaaien met een wierookvat van abnormale grootte, hangend aan een kabel. Naar mijn inlichtingen moet dit verstaan worden als een ouderwetse en primitieve oplossing tegen de luchtvervuiling. Momen teel is Lourdes de grote bedevaartplaats van onze kerk. Het is een wereldcentrum geworden. Of er wonderen gebeuren, die tegen de orde van de natuur indruisen, kan ik niet beoordelen. Dat is een medische zaak. Wat ik daar erva ren heb en in wat mindere mate op mijn laatste tochten, is toch de ontmoeting van geloofsgenoten. Men kan een gemeenschap beleven, die wortelt in hetzelfde geloof en zich uit in hetzelfde gebed. Gebed kan in elke samenkomst van gelovi gen een demonstratie zijn van een oprechte wil tot gerechtigheid en vrede. Natuurlijk op voorwaarde, dat men de ver horing van zijn gebeden niet alleen aan God overlaat. O.L. Vrouw van Beauraing. Een massa-demonstratie van biddende en zingende mensen in een bedevaartsoord vind ik even indrukwekkend als een massa demonstratie in de straten van Amsterdam. De bedevaart heeft een symbolische waar de. Dat is in ons modern levenspatroon nogal veranderd. Van huis gaan is tegenwoordig meer vreugde dan offer. Toch is niet alle symboliek verdwenen. Het tweede Vaticaans concilie heeft onze kerk gedefinieerd als „Gods volk onderweg". We werden weer op bedevaart gestuurd. Het stabiele huis van zekerheid en gebor genheid werd verlaten, we moesten op weg naar het land van hoop en glorie. Als dit verblijf in de wereld niet ons enige adres is, dan zullen we biddend en zingend moeten opgaan naar ons tweede thuis. Dat is de op dracht van geloven en hopen. Dat je niet alleen hoeft te gaan is een con statering, die in bedevaartsplaatsen zijn ei gen bewijs krijgt. Wie op zoek is naar het heilige en religieuze kan het overal vinden, maar de bedevaart richt geest en hart zeer nadrukkelijk op dit element van ons leven. Religie is een sector van 't leven. Men mag .het wat éénzijdige vroomheid noemen, maar men mag toch wel eens een onderdeel onder de loupe nemen. Wie aan dacht en belangstelling voor onderdelen kan opbrengen heeft de grootste kans een kunstwerk te verstaan. J. A. L. Laurent pastoor. Zeker mag op deze parochie-pagina het heengaan van de heer P. Groenendaal niet onvermeld blijven. Ik denk dan aan zijn werkzaamheden voor onze parochie in het bijzonder via het St. Liduina-comité. Zonder overdrijving mag men zeggendit Co mité was Groenendaal. De verdiensten van de heer Groenendaal liggen echter niet be sloten binnen onze parochiegrenzen. Hij heeft ook naam gemaakt in het culturele le ven van onze stad. Elke geboren en getogen Schiedammer kent de naam van Piet Groe nendaal. Merkwaardig eigenlijk dat deze man nooit een onderscheiding heeft gekre gen. Zijn grote hart is nooit getooid met een erelint, hoezeer ook het waardig is geweest zo'n decoratie te mogen dragen. Ik heb mij veel over mijnheer Groenendaal moeten la ten vertellen. Maar ik kon in de verhalen over al zijn activiteiten geloven, omdat ik hem in de laatste tien jaar heb leren ken nen. J Hij was een man met een indrukwekkend geloof. Hij was een man van vroomheid en ver stand. Hij was een man met fijnzinnige ga ven. Hij was een man met een ontwape nende eenvoud en bescheidenheid. Is een naam waardeloos geworden als de drager gestorven is? Of is een naam een teken aan de wand? Op dat laatste hopend, gunnen wij van harte deze man een verblijf in de eeuwige groene dalen, die ons als Land van Beloften zijn toegezegd. Ik zou willen pleiten voor een posthume onderscheiding aan deze nobele man. Het zou gezocht kunnen worden in het voortbestaan van zijn St. Liduina-comité. Ik mag het als zijn laatste wil beschouwen, dat dit comité bezet blijft door eigen stadsgeno ten. Het heeft wel dringend aanvulling nodig. Mijn afscheidsgroet moet, helaas, verder gaan. In de laatste maanden verloren wij Guus Thijssen, Jan de Groot en Wout Schoen makers Zij waren met grote toewijding kerkzanger. De laatste twee met een lange staat van dienst bij de koren van onze oude binnen stadsparochies. Ieder kan zijn Kerk dienen met eigen be kwaamheden. die. verschillend zijn. Ik wens hierin geen weegschaal te gebruiken, die de belangrijkheid zou kunnen afmeten. Het gaat slechts om de dienst. Onze parochie gemeenschap heeft in dit jaar nogal wat verliezen geleden door de dood van trouwe leden. Het gevoel van verlies is soms de weg naar eerlijke dankbaarheid. Beide gevoe lens heb ik wat trachten weer te geven. Een verlies maakt j» soms duidelijker wat de waarde van je bezit is geweest. Bezit in welke vorm dan ook roept dankbaarheid op. Ik neem met dankbaarheid en droefheid af scheid van allen, die op intense wijze onze geloofsgemeenschap getrouw hebben ge diend. Mijn bezorgdheid gaat uit naar de toekomst. We gaan een'nieuwe 'reformatie tegemoet, die niet scheidt, maar verenigt. Een andere wereld - een andere Kerk! Maar welke jonge mensen willen die Kerk dienen met de intensiteit van hun voorouders? Het kan anders en het mag anders, wat wil je ervoor doen? J. A. L. Laurent Pastoor In de Parochiekerk (aan de Singel) 20 augustus 09.45 uur hoogmis herenkoor I.H.D. 27 augustus 09.45 uur hoogmis herenkoor I.H.D. 3 september 09.45 uur hoogmis herenkoor I.H.D. 10 september 09.45 uur Latijnse mis heren koor I.H.D. II.15 uur gastkoor Euphonia. 17 september 11.15 uur feestelijke mis bij 40 jaar huwelijk en 80ste verjaardag: Valerius- koor. 24 september 09.45 uur hoogmis herenkoor I.H.D. 1 oktober 09.45 uur hoogmis herenkoor I.H.D. In de Liduinakapel (parochievieringen) 17 september 10.30 uur Latijnse mis heren koor I.H.D. N.B. de Creedsingers zingen in deze weken niet in de Parochiekerk of Liduinakapel vanwege dienstverlening elders. Het Valeriuskoor zal haar programma nog verder bekendmaken via het Stadsblad in de rubriek: kerkdiensten. Z.I.B. hoopt voldoende krachten te vinden of te krijgen om toch weer mee te kunnen gaan doen. A Door een overvloed van berichtgeving voor het Binnenstadsblad kon een tijdlang de lijst van dopelingen niet geplaatst worden. Maar hier komen ze weer, de doopjes" van de maand juli. 2 juli: Esther, dochter van Antonius Baljon en Elisabeth Verburgh 9 juli: Silvia, dochter van Petrus Roodenrijs en Bernardine Janssen. 9 juli: Marcus, zoon van Antonius Heuche- mer en Lena Versluijs. 23 juli: Debbie, dochter van Paul de Kok en Diana Feelders. I J In de maand mei van dit jaar ontvingen de volgende jongens en meisjes het Sacrament van het Vormsel: Angelien Hollander, Monique Hoppe, Alex Friederich, Jan Hein Breve, Els Janse, Anja v.d. Plas, Roen Gunneweg, Marian Leuver, Erik Rozenboom, Cilia van Veen, Petra v.d. Meer, Marjon Schaeffer, Yvonne Wind- horst, Ben v.d. Berg, Freddy Nieberg, As- trid Kok., Jolanda v.d. Burg, René Kerk- laan, Jaquelien van Soest, Lucie de Vette, Johan Swart, Tineke Weber' Corrie van de Burg, Monica v.d! Heijden, Marnix Witter, Thea den Boer, Mariette Hartmans, Henk Hermus, Tina Hulsman, René Lurkin, Cor- rina Meijer, Yvonne van Haasteren, John Lansbergen, Annet Leermakers, Hennie van Deürzen, Ton Verver, Maria Monteiro, Ronald Grüdelbach, Onno Dekker, Hans Osterholt, Jaquelien van Oevelen, Johan van Dijk, Rolf Wertm üller, Astrid van Gogh, Astrid Bauman, Jacco ten Berge. De Oriongroep (meisjes en jongens van 7-14 jaar) heeft een heel fijn kampweekje gehou den in Reusel, vooral de grote gastvrijheid van de „boer en boerin" en de soepelheid van leiding en programma hebben deze week tot een belangrijk stuk gezondheid en geestelijke rust gemaakt in het mooie Bra bant. Hulde aan de leiding. De Franciscus-Lodewijkgroep is op dit mo ment nog in bezig met het jubileumkamp in Clervaux. Hiervan hopen we dat het goed gaat en dat de thuisreis (nu zaterdag) veilig eindigt aan de Lange Haven. Succes! Een groepje jongens en meisjes (8 tot 14 jaar) die nog niets of niet veel konden doen in deze vakantie is met kapelaan Kempen een dagje uit geweest o.a. de Zoo in Ant werpen. He, dat is even heerlijk. Moest meer gebeuren. Van 1 mei 1977 tot 1 mei 1978 werd door de Commissie 9x vergaderd, waarvan lx met de Commissie Maatschappelijk Welaijn era lx met het St. Lüidina-Comité. Wat de samenstelling van de commissie be treft het volgende: mej. T. Eikenbroek en mevr. J. v.d. Pluym-van Vugt hebben om persoonlijke redenen de' commissie inmid dels weer verlaten, terwijl na de parochie vergadering' van mei 1977 de heer P. v.d. Helm tot de commissie is toegetreden. Nadat we een aantal maanden een waarne mende notulist hadden in Kapelaan Kem pen of de heer Keizer, hebben we nu sinds april 1978 een vaste notuliste en wel mevr. M. Liebrechts-Thijssen. De serie „Volwassenen-Katechese", die in januari 1977 van start ging, is onder leiding van Pastor A. de Lange succesvol verlopen. Door de commissie was de voorbereiding getroffen om een groot aantal uitnodigin gen te verzenden en wel aan een door ons gekozen groep ouders van kinderen, die het Voortgezet Onderwijs volgden. Hierop had den ongeveer 20 ouders gereageerd. De opkomst is gedurende de gehele serie zeer goed geweest, terwijl op de laatste avond ook de desbetreffende jongeren aan wezig waren, teneinde een en ander te kun nen uitwisselen. Wij dachten later eventueel een andere groep ouders de kans te kunnen geven een dergelijke cursus te volgen en het leek ons, dat een volgende serie zou moeten aanslui ten op de eerste of misschien zelfs een her haling hiervan zou moeten zijn. Het is namelijk ontzettend belangrijk, dat ouders en kinderen elkaar leren verstaan, mede vanuit de schoolkatechese, terwijl we verder dachten te mogen steunen op de me dewerking en ervaring van de eerste groep. Wij dachten echter ook aan een serie ge-x s'prekken over de Bijbel, zqdat we over twee mogelijkheden beschikten. De belangstel ling voor deze Bijbelcursus bleek aan merkelijk hoger dan die voor de Volwassen- Katechese, zodat deze serie op 26 september van start ging en op 19 december 1977 werd beëindigd. De belangstelling hiervoor was zodanig, dat men aan het einde van de serie vroeg, of dit voor herhaling vatbaar was. De commissie houdt zich derhalve alweer graag bezig met deze herhaling of een even tuele voortzetting, al naar gelang waarvoor de meeste interesse bestaat. Wij zullen trachten hiervoor met Pastor de Lange een aantal data vast te leggen. Gezien het feit, dat er op Kerstavond ook steeds een speciale Gezinsviering is voor de ouders met jonge kinderen, hébben we ge meend dit ook met Pasen te moeten doen. Het is gebleken, dat hiervoor voldoende be langstelling is, zodat dit bij volgende Paas vieringen' herhaald zal worden. Op 3 april 1977 is door mgr. Simonis het H. Vormsel aan een aantal kinderen van onze parochie toegediend. De voorbereiding hiertoe was evenals vorig jaar enerzijds door Pater Ribberink en anderzijds door enkele ouders, die zich hiervoor beschik baar gesteld hadden. Men is daar momen teel wederom mee bezig, zulks voor maan dag, 22 mei a.s. als mgr. Simonis Weer een aantal kinderen in de Singelkerk zal vor men. Wij spreken dan ook de hoop uit, dat een groep ouders dit ook volgende keren zal willen doen, eventueel aangevuld met an dere ouders. Op 28 februari 1978 is het „koffiedrinken na de H. Mis" in de Wilgenburg gestart. Daarna is er nog tweemaal de gelegenheid geweest, niet alleen om koffie te drinken, maar vooral om bij een kopje koffie de mo gelijkheid te hebben eens met een ander te praten of om eën klankbord te ontdekken en de onderlinge afstanden wat kleiner te maken. Het was alle keren best gezellig, maar er zouden nog meer mensen bijkunnen, terwijl we dan ook onze allereerste plannen wel licht kunnen waarmaken, zoals bijv. een kleine expositie of iets dergelijks. We denken dan ook aan de zg. „westwijk" wellicht zijn ook hier parochianen die erbij zouden willen zijn. Echter, dan dienen mo gelijkheden te worden bekeken voor wat betreft wijziging van de Mistijden opdat ook zij van deze gelegenheid gebruik kun nen maken. Het is n.l. bedoeld voor alle pa rochianen. Buiten de besprekingen over de vieringen van Kerstmis, Pasen en Pinksteren, eerste communie en vormsel, hebben wij toch ook getracht om via de eerder vermelde aktivi- teiten, wat meer verbondenheid en betrok kenheid onder de parochianen te bewerk stelligen en wij vertrouwen hiermede gedu rende het nu lopende jaar te kunnen door gaan. Wij hopen echter ook op uw aller ent housiasme en medewerking te mogen reke nen. Schiedam, 16 mei 1978 M. Bastiaanse-Groenewegen V Dit gelukkig jaarlijks terugkerende evene ment van „diakonie" in en vanuit de paro chie staat weer voor de deur: 24 september. Ruim 25 chauffeurs met begeleid(st)er gaan een dagje uit naar waar de twee gasten kie zen. Na afloop is er samenkomst voor gezellig eten. Een muziekje zal er zeker bij zijn. En dan even in de avond weer huiswaarts. Wie worden uitgenodigd? Dit is altijd weer een serieus zoeken en kiezen, want er zijn veel liefhebbers voor zo'n dag, maar er kun- t nen slechts ruim 50 gasten gevraagd wor den. En dat zijn lang niet altijd „dezelfden"; er zit een zekere roulatie in. Wie dus al eens eerder werd genodigd, komt niet automati sch op de lijst van gasten. Maar ook; wie een speciale aanbeveling wil doen om ie mand als gast te vragen, (want wij weten echt niet alles) mag kontakt opnemen met kapelaan Kempen. Beloven doet hij echter niets, hij kan alleen maar dóórspelen. We wensen alle chauffeurs, begeleid(st)ers en gasten een heel fijne dag en avond. F. Kempen kapelaan.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 6