mm P m k I ■f r% s I Wie verre reizen maakt... V rA i S w \sm 4 Si Hi 4k hkt BsBiir ft Corver in aktie tijdens het W.K.: als scheidsrechter bij de ontmoe ting OostenrijkZweden. Charles Corver blikt terug op het wereldkampioenschap voetbal Met het fluiten van de finale van het „Rotterdamtoernooi* de wedstrijd FeyenoordEverton is de befaam de eredivisiescheidsrechter Charles Corver begonnen aan zijn elfde arbi trale seizoen in het betaald voetbal. Een seizoen dat al direkt de nodige hoogtepunten in petto heeft voor 42-ja- rige Voorburger, die naar men mag aannemen dus nog een vijftal jaren als internationaal scheidsrechter voor de boeg heeft. De „erelijst" van Charles Corver liegt er niet om: hij heeft inmiddels 14 lan- denwedstrijden en bijna 40 Europa cupwedstrijden waaronder dit jaar de meest begeerde: de finale van de Europacup 1 onder zijn leiding ge had en hij fluit als alles „goed" gaat in Iran, waar het momenteel nogal gist vrijdagavond in Theran de eind strijd van het Pan-Arabische voetbal toernooi. In zijn drukke agenda zijn verder al geboekt op 27 september de Europacup wedstrijd tussen de Portu gese kampioen FC Porto en die van Griekenland, AEK Athene, terwijl voor 15 november de landenontmoe- ting tussen Spanje en Roemenië in Madrid op zijn programma staat. Niet ten onrechte mag men concluderen is Corver een veelgevraagd scheids rechter; hij was ook de enige Neder landse arbiter in Argentinië, waar het Nederlands elftal voor de tweede achtereenvolgende maal de hoofdprijs liet glippen. HOOGTEPUNT Zo'n wereldkampioenschap is natuur lijk het hoogtepunt in de loopbaan van een voetbalscheidsrechter en daarom willen we met Charles Corver nog eens terugblikken op die voorbije juni maand, waarin het allemaal gebeurde. Om te beginnen rijst dan de vraag op het W.K. 1978 Corver gebracht heeft wat hij er têvoren van verwacht had. Hij kreeg tenslotte slechts één wed strijd toevertrouwd Oostenrijk Zweden was tweemaal grensrechter (bij PolenPeru en MexicoPolen) en trad als „waarnemer" voor de FIFA op bij de ontmoeting tussen Tunesië en Mexico. In zijn gezellige woning aan de Ooster- loostraat beantwoord Corver die vraag als volgt: „Wie verre reizen maakt kan veel verhalen en dat is natuurlijk ook van toepassing op mijn reis naar Ar gentinië". Hij bedoelt daarmee te zeg gen, dat zijn reis naar en zijn verblijf in Argentinië nog wel wat meer inhield dan alleen scheidsrechter zijn. „Eigenlijk", zegt hij, „moeten vraag en antwoord in drieën gedeeld worden, want het gaat er niet alleen om of ik in mijn verwachtingen als aktief sport man, dus al' «rheidsrechter zijn aan mijn trekken ben gekomen, maar ook als voetballiefhebber, zeg maar sup porter van Oranje, en als toerist". „Als scheidsrechter", zo vervolgt Cor ver, „wist ik tevoren dat de FIFA de (door velen „zot" genoemde red.) regel zou hanteren, dat scheidsrechters van een land dat naar de tweede ronde, ging, niet meer aan de bak zouden ko men; hoogstens nog in aanmerking kwamen voor het leiden van een van de finalewedstrijden. Waar voor de in to taal 38 wedstrijden maar liefst 35 scheidsrechters, in West-Duitsland 24 en daarvoor nooit meer dan 20 waren uitgenodigd en ik bovendien vurig hoopte dat Nederland „het zou halen", begrijp je dat ik tevoren niet meer kón verwachten. Daarbij kwam nog dat de FIFA de scheidsrechters al meteen na hun aankomst liet weten, dat ze geen landen zouden krijgen, van wie ze in de voorbereidingsperiode wedstrijden hadden gefloten. Waarbij ik overigens wel moet opmerken dat Klein (een Is raëliër die voornamelijk in de V.S. fluit) vlak voor het W.K. nog Italië Engeland leidde, maar niettemin tij dens het W.K. de leiding van ArgentiniëItalië en BraziliëItalië kreeg toegewezen". HOOGGENOTEERD Nadat Nederland zich geplaatst had wilde ik eigenlijk toch wel weg. maar de FIFA, of liever voorzitter Franchi van de scheidsrechterscommissie, zie „Nee, want als Argentinië tegen Italië in de finale komt sta je hoog- genoteerd". Daarnaast bestond altijd nog de kans dat ik de „kleine finale", de strijd om de derde plaats, toegewe zen zou krijgen, maar toen voor de grote eindstrijd tenslotte een Euro peaan (de Italiaan Gonella) werd aan gewezen, kon men het natuurlijk niet „maken" daarvoor eveneens een Euro peaan te kiezen. Baretto, volgens Corver de enige ge schikte Zuid-Amerikaanse scheids rechter (die overigens wel „onze" Dick Nanninga om onduidelijke redenen op een rode kaart trakteerde), kreeg een eventuele replay van ArgentiniëNe derland. dit voor de duidelijkheid. TOUWTREKKEN Uit het relaas van Corver blijkt in ieder geval wel, dat het aanstellen van de scheidsrechters een zaak is van schier eindeloze touwtrekkerij. Als er door de 8 gewone leden van de commissie ge stemd moet worden, pleegt die stem ming regelmatig 4-4 uit te vallen. Waarna de heer Franchi het moeilijke verlossende woord moet spreken. Een ander voorbeeld: de Oostenrijker Scipelt, lid van de aanstellingscommis sie van de FIFA, noemt in mei, in een interview met het A.D., een drietal goede internationale scheidsrechters, in deze volgorde: de Hongaar Palotai, Corver en de Fransman Würz. Zij flo ten op het W.K. respectievelijk: OostenrijkSpanje, Oostenrijk Zweden en OostenrijkBrazilië! Honi soit qui mal y pensel, maar in ieder ge val blijkt hier wel uit, dat iedereen in de scheidsrechters-of aanstellingscom missie er op uit is de nationale belan gen zo goed mogelijk te verdedigen. Waaruit geconcludeerd mag worden dat het jammer is, dat ons land wat dat betreft geen vinger in de pap heeft. TOPPER OF Verder is daar nog de kletskoek, die door de vaderlandse pers als groot nieuws aan zijn lezers verkocht wordt. Corver zelf noemt het heel normaal dat de openingswedstrijd van het W.K. door een Zuid-Amerikaan gefloten werd. maar dat Zweden-Oostenrijk voor hem een „troostprijs" was (Corver kreeg van de FIFA-beoordelaars voor zijn leiding een „9" en daarvan werden er maar drie uitgedeeld!), zoals De Te legraaf van 7 juni wist te melden, is volgens Corver schromelijk overdreven. Trouwens wat lezen we op een andere pagina van diezelfde Telegraaf van 7 juni bij het wedstrijdverslag van ZwedenOostenrijk? luist: „een ware topper". De Volkskrant weet er overi gens op 8 juni ook raad mee. In het verslag wordt de wedstrijd „matig" ge noemd en gespeeld voor een halfvol stadion. Elders in dezelfde uitgave kupnen we dan lezen, dat deze ontmoeting de schoonheidsprijs ver diende! En of dat nog niet genoeg is meldt men bij de bezoekerstallen dat het stadion voor de wedstrijd ZwedenOostenrijk was uitverkocht! Tenslotte laten we Leo Horn nog even aan het woord, die in zijn wekelijkse rubriek in Televizier Oranje een „team van de angst" noemt, om een week la ter vrolijk te constateren: Oranje: team met karakter! Corver maakt zich niet druk om deze uitspraken. Integendeel, hij legt ze la chend naast zich neer. Betreurt hoogs tens de slechte voorlichting, die het Nederlandse publiek vón zijn eigen pers krijgt geboden. Wil wel kwijt dat hij ondanks alles toch wel genoten heeft in Argentinië, al heeft hij er vol gens zijn zeggen weinig echt gelachen. Hij zelf geniet in Argentinië, nadat hij in 75 de finale voor de Wereldbeker in Buenos Aires heeft gefloten, een zekere populariteit. Maar daaraan heb je na tuurlijk, als je zes weken in een vreemd land verblijft, natuurlijk weinig. Als enige Nederlandse scheidsrechter liep Corver in Argentinië natuurlijk wat verloren rond; andere scheidsrechters, die minder last hebben van taalbarriè res, vormden vaak groepjes, waar hij buiten bleef. Ook anderen hadden na tuurlijk wel met dit euvel te kampen, zoals bijvoorbeeld de Rus Iwanow, die het maar niet kon verkroppen dat hij geen wedstrijd kreeg toegewezen, maar zijn grieven nauwelijks kwijt kon, het geen soms tot vermakelijke taferelen leidde. GELUK Verder heeft Corver het in Argentinië eigenlijk best naar zijn zin gehad. De aanloop naar het W.K, met o.m. vijf interlands schonk hem in sportief op zicht natuurlijk meer bevrediging, maar aan de andere kant vergoedde het feit, dat Oranje de finale haalde, veel. Hoewel hij vindt dat het geluk een gro te rol ditmaal heeft gespeeld. Als Schotland niet gelijk had gespeeld te gen Iran, was het met Nederland al in de eerste ronde gebeurd geweest, ter wijl Argentinië tot tweemaal toe op de rand van de afgrond heeft gebalan ceerd, zoals in de wedstrijd tegen Po len, dat bij 0-0 een strafschop miste. In een andere wedstrijd hadden de Ar gentijnen een kadootje nodig om over de streep te komen. SCHOPPEN Eigenlijk verwachtte Corver, dat Ne derland die finale zou gaan winnen, toen er verlengd moest worden, maar zoals we allemaal weten heeft het niet zo mogen zijn. Dat de spelers scheidsrechter Gonella de schuld ga ven van hun nederlaag, vindt hij overi gens niet terecht. Natuurlijk heeft de Italiaan fouten ge maakt, maar Oranje is, geïrriteerd als het was over het incident met de gip- sarm vanv.d. Kerkhof, vlak voor de af trap, begonnen met „schoppen". Daartegen moest Gonella wel optre den, vindt Corver en daarvan hebben de Argentijnen handig gebruik ge maakt, want naast goede voetballers zijn het zoals iedereen onderhand wel weet ook beste acteurs. Verder viel het Corver tegen, dat de Oranjemannen niet op het banket en de daaraan verbonden tweede- en der-, de prijsuitreiking aanwezig waren. Het argument, dat Argentijnse veiligheids mensen ontraden zouden hebben over de straat te gaan. sprak Corver niet aan. Het Sheraton was slechts 800 me ter verwijderd van de plaats van de handeling. Corver zelf was verderweg gehuisvest, maar ondervond op zijn voettocht naar het banket openbaar vervoer was in feestende stad onmoge lijk geen enkele moeilijkheid. LACHTERTJE „De Argentijnen lopen niet met fiets- kettingen rond, zoals hier wel wil ge beuren, als het „feest" is, merkt Corver ten overvloedde op. Wat hij wel vreemd vond, was het feit dat Argentinië ook nog eens de Fair Play-prijs kreeg toe bedeeld. Voor een ploeg, die in totaal vier gele kaarten kreeg, vindt hij dat nog steeds wat overdreven. „Het lach- tertje van het W.K.", zegt hij. Natuurlijk hebben wevhet ook nog even over de politiek, maar daar wil Corver niet op ingaan. Wel zegt hij dit: „Vol gens mij is generaal Videla populairder dan velen hier menen. Als de man het stadion binnen komt, staan alle 78.000 Argentijnen, die in het stadion zitten op en juichen hem hartelijk toe. Dat kan toch geen kwestie van regie zijn?...". Verder noemt Corver Argen tinië een land, waar men druk bezig is met de economische opbouw, nodig na het wanbeleid van de Perons, waardoor het land zelfs niet meer in staat was de rente van zijn schulden te betalen. Een mooi land is het ook, zo heeft Corver zelf kunnen constateren, toen hij meer dan 20 uren(!) in de trein zat, om in Mendoza te mogen grensrechteren bij de wedstrijd Peru-Polen. Al met al toch wel tevredenheid bij Charles Corver, die nu al weer (voor zichtig) uitziet naar het W.K.-toernooi in Spanje, in 1982, maar bijvoorbeeld ook graag eens op de Olympische Spe len zou fluiten, die over twee jaar in Moskou worden afgewerkt. Hij weet, dat daar doorgaans geen proefscheids- rechters voor worden uitgenodigd, „Maar je weet nooit", zegt hij. Daarom gaat hij gewoon door met zijn tamelijk ambitieuze trainingsprogramma, want als het ooit zover komt moet je ervoor klaar zijn, vindt hij. Argentinië heeft in feite Corver slechts één teleurstelling bereid en dat was het feit, dat de Voorburger door de ver stopte straten van Buenos Aires geen kans zag met de Nederlandse ploeg te rug naar Nederland te reizen, waar door hij ook de ontvangst bij de ko ningin miste. Nu nog laat hij blijken daf dót hem bijzonder heeft gespeten. Een kleine voldoening vindt hij wel in het feit, dat de KNVB zijn vrouw en kinderen niet vergat en zijn gezin voor de ontvangst naar Soestdijk haalde. Twee dagen later stonden ze op Schip hol op hem te wachten, samen met en-' kele intieme vrienden. „Dat was voor mij het mooiste ontvangstcomité; je mag gerust weten dat er toen even tra nen in mijn ogen schoten". Van Corver kan je (tat niet als een bewijs van zwakheid uitleggen. WIM BOUWENS

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 30