Het Nieuwe Groen licht voor deel woningbouw Gemeente moet van kroon deel wijzigen John Kroes Verkoop fabriekspartij vloerbedekking Schiedam heeft een ■C.M. de Groothuis Aan Stadhouderslaan Wstaó TAPIJT CENTRALE HOLLAND elders in dit blad. T.V. DEFEKT? S.V.V. - FORTUNA S.C. electronics 010-26 97 67 P. C. van Gent RADIO ABA singel 167 schiedam Hulsta slaapkamers Hulsta woonwanden Leolux bankstellen Hoortoestelspeciaaizaak Als u in een jaar veel wilt leren, zoek dan naar de advertentie van het Wij helpen direkü a.s. zondag 14.00 uur VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1978 Stadsblad Verschijnt huis aan huis op woensdag en vrijdag in SCHIEDAM, KETHEL en OUD MATHENESSE (Rotterdam) Correspondentie Postbus 257 Schiedam Kantoor Broersvest 125 Schiedam telefoon 010-267368 en 263939 lnzendtermi,n advertenties dinsdagen donderdag tot 5 00 uur s-avonds Centrale administratie en redaktie Randstad-Edities Postbus 167 (Koornmarkt 34) Delft tel 015-124331 Randstad-edities verschijnen in een groot gedeelte van Zuid-Holland in een wekelijkse oplage van ruim 680.000 ex. Oplage 36.500 Binnenstad opnieuw ter discussie! De totale renovatie (herstel) van de Schiedamse binnenstad is weer een stapje dichterbij nu de Kroon deze week een uitspraak heeft gedaan inzake een tweetal bezwaarschriften die indertijd zijn ingediend tegen het bestemmingsplan binnenstad Schiedam. Dit bestemmingsplan werd al aangenomen tijdens de oemeenteraadsperiode 1970-1974. Belangrijkste onderdeel van de uitspraak is wellicht het feit dat er groen licht is gegeven voor woningbouw rond de beruchte kaalslaggebieden, maar dat andere onderdelen van het plan moeten worden teruggedraaid. Wethouder ir. Chris Zijdeveld van ruimtelijke ordening: ,,Ik heb ook deze week de uitspraak van de raad van State (Kroon) in d,e brievenbus ontvangen. De moeilijkheid is echter dat alles haarfijn bestudeerd moet worden en dat het koninklijk besluit inzake de bezwaarschriften is toegestuurd aan de provincie. Daarbij is een tekening en ondanks aandringen hebben wij die nog niet ontvangen. Juist vandaag (donderdag) heb ik met de ambtelijke adviseurs gesproken wat nu de 28 tellende beschikking van de Kroon inhoudt. Als je mij vraagt dat kunn=n in het voorjaar van 1979 het eerste begin van de woningbouw worden gezien in het stadscentrum. Voorwaarde is echter dat we overeenstemming bereiken met de ontwikkelingsmaatschappij Empeo met wie het vorige gemeentebestuur een voorlopige overeenstemming inzake het stadsherstel heeft afgesloten en deze overeenkomst is nog steeds rechtsgeldig". Daarvoor zullen wij de zaak uitvoerig aan de orde stellen in de gemeenteraadscommissie ruimtelijke uw adviseurs ontwerpers installateurs in alarminstallaties en beveiliging voor bedrijven - winkels particuliere woningen auto's en dergelijke. ordening die na de installatie de nieuwe gemeenteraad op (finsdag 5 september wordt gekozen en daarna de gemeenteraad". HUISWERKS1 Duidelijk is wel dat wethouder Zijdeveld en zijn ambtelijke adviseurs flink wat huiswerk van de Kroon hebben gekregen. Globaal komt de koninklijke" beschikking erop neer, dat er voor grote delen van de binnenstad groen licht is gegeven voor woningbouw. Dat gaat zelfs zo ver dat er ook geen sta in de weg meer is voor een woningbouwplan, op het Oude Kerkhof. Qua winkelarsenaal in de binnenstad zal er overigens nog wel het nodige werk moeten worden verricht. Ook de parkeervoorzieningen zullen opnieuw onderwerp van ontwerp moeten worden, want de Kroon heeft bv. gesteld dat het aantal vierkante meters winkels in de binnenstad gezien de economische haalbaarheid te groot is. Daartegenover staat echter weer dat het aantal vierkante meters winkelruimte ten oosten van ,,De Lindenhof' ongewijzigd is gebleven. De bouw van een parkeergarage op de W es tv est is door de Kroon in het geheel geschrapt, maar daarintegen is er weer geen bezwaar gemaakt tegen een parkeergarage aan de zuidkant van het Emmaplein. Het deel van het plan tussen Broersvest, Boterstraat, Herenstraat en Lange Kerkstraat dat in het bestemmingsplan bedrijfsruimten aangeeft is in z'n geheel goedgekeurd. Dat betekent dat bv. de Hema kan blijven staan, terwijl een nieuwe vestiging van C. en A. naar de Hoogstraat op de hoek van het Broersveld kan verhuizen. GEEN VERLENGDE PASSAGE Een verlengde Passage daarintegen is door de Kroon geschrapt. Deze zo volgens het oorspronkelijke plan gaan lopen met een loopbrug over het Broersveld en uitkomende op de Hoogstraat ter hoogte van de Lange Achterweg. Overigens zijn dit niet de enige punten die door de Kroon zijn Wethouder Zijdeveld: verder worden gepraat". Broersvest 64-66, Schiedam Tel. 010-267920 U kunt nu in twee dagen hon derden guldens verdienen. De tapijtcentrale Holland komt twee dagen naar Vlaardingen. Met medeneming van een ko lossale partij vloerbedekking, zo uit de fabrieken naar het pu bliek. Met vijf jaar fabrieksga rantie tegen weggeefprijzen. Enige tips om voordeel te be halen zijn: collectie nylontegels 40x40 zelfklevend 0,98 cent in dozen van 50 stuks. Tapijtte gels in zes kleuren los te leg gen, per stuk 4, -keuken en badkamertapijt 49,- twee me ter breed. Breed nylontapijt, per m2 7,44 Huiskamer nylon tapijt, 400 cm breed, 29,75 per strekkende meter. Schitterende Engelse bloemtapijten vanaf 73, per strekkende meter. 400 cm breed. 100% wollen berber, 400 cm breed vanaf 99,- per meter. Huiskamerbreed tapijt in 400 cm, vanaf 39,-, 49. 59,4-", 69,- en 79,- Als speciale aan bieding een wollen berbertapijt 400 cm breed, 69. per strek kende meter. Er kan gelegd worden. 'Er kan besteld worden op afroep. Betaling bij ontvangst tapijt. De koffie staat klaar voor u. Bij aankoop van 1.000, of meer een kado. Deze eenmalige verkoop wordt gehouden in de Stads gehoorzaal, De Harmonie, Schiedamseweg 518, Vlaardin gen en wel vrijdag 25 augus tus 's avonds van 17.00 uur tot 21.00 uur en zaterdag 26 au gustus van 10.00 tot 17.00 uur. Utrecht worden gegeven. Wethouder Zijdeveld: „Mijn conclusies zijn voorlopig en wie denkt dat alles nu één, twee, drie zal worden gerealiseerd, vergist zich. Eerst moet overeenstemming met de Empeo worden bereikt en dat zal nog een flinke onderhandelingskluif gaan worden. Belangrijk vind ik echter dat deze uitspraak er is, dat er nu verder kan worden gepraat en dat het groene licht is gegeven voor een groot deel van de woningbouw in het Schiedamse stadscentrum". voor deskundig advies Fida-gediplomeerd Hoogstraat 145, Vlaardingen Telefoon 352551 Koopavond geopend Er kan nu gewijzigd en/of geschrapt. Volgens het oorspronkelijk vastgestelde bestemmingsplan was het deel Lange Kerkstraat/Grote Markt en het noordelijk gedeelte van de Hoogstraat uitsluitend bestemd voor woningen. De Kroon stelt nu dat daar ook winkels kunnen worden gebouwd. De zgn. doorbraak van het Broersvest naar het Broersveld, het zgn. gat van Bolmers, is volgens de Kroon juist. Deze beslissing is genomen omdat er aan éénrichtingsverkeer op het Broersveld wordt gedacht. Een belangrijk punt is ook dat de Kroon vindt dat de gemeente Schiedam een andere jinanciële opzet moet maken omdat de huidige te duur zou zijn. Opmerkelijk is ook de uitspraak dat de gemeente moet gaan denken aan het feit om van de Lange Kerkstraat weer een verkeersstraat te maken. Dat betekent dat de plaats waar nu bv. een deel van de vrijdagsemarkt wordt gehouden weer moet verdwijnen omdat er een verkeersbestemming aan moet vute Specialisten op CAI-gebied Tel. 260778 of 01899-15874 GROENELAAN 95 Verkoop-Inruil-Reparatie ook voor uw verlichting Burgemeester en Wethouders hebben besloten om het gebouw van de voormalige Dr. A. Kuv perse hooi aan de Stadhouderslaan 30, thans in gebruik als educatief centrum voor volwassenen, de naam te geven van „Educatief centrum voor vol wassenen M.GM. de Groothuis". Aan het centrum wordt zo de naam gebonden van een opmerkelijk Schiedammer, een pionier op sociaal-economisch en educa tief terrein. M.C.M. de Groot, in 1860 geboren uit een brandersfamilie, trad later in het spoor van zijn vader als „commissio nair in gedistilleerd". Hij leek voorbe stemd voor een gerieflijk bestaan, alt hans een leven dat aan materiële mid delen. aan vrije tijd en aan mogelijkhe den ongetwijfeld rijker zou zijn dan dat van de meeste Schiedammers in die dagen. Van deze maatschappelijke voorsprong heeft hij echter gebruik ge maakt om zijn minder bedeelde stads genoten op een zó uitzonderlijke wijze te steunen, dat met recht gezegd kan worden, dat Schiedam heel veel aan hem te danken heeft. Vanuit die familietraditie was hij goed op de hoogte met de leefomstandighe den van de arbeiders in het was voor hem aanleiding om zijn leven bran- dersbedrijf. Dit/ ang de strijd aan te' binden tegen de armoe, de onderon twikkeldheid, de apathie van deze be volking, voor wie bovendien weinig hoop gloorde: het ambachtelijk bran- dersbedrijf was onherroepelijk op zijn retour. In deze toestand wilde De Groot verbetering brengen. En hij geloofde in die verbetering: onvermoeibaar ondernam hij de meest uiteenlopende initiatieven. In 1896 kwam het Volkshuis tot stand in het pand Lange Haven 131: een in stelling tot ontwikkeling en standen verbroedering door persoonlijk ver keer. Hier werden ontwikkelingscur sussen en lezingen gehouden, tonee luitvoeringen en concerten gegeven, excursies georganiseerd. Het moest een nieuw zelfbewustzijn bij de leden, vooral arbeiders, doen opbloeien. Toen het Volkshuis een twintigtal jaren later werd opgeheven, schonk de Groot dit pand aan de gemeente, op voorwaarde dat er een leeszaal en bibliotheek zou worden gevestigd. Nog heden is daar de centrale van de Gemeenschappe lijke Openbare Bibliotheek gehuisvest. Daarnaast kunnen zijn vele initiatieven op het gebied van de coöperatie ge noemd worden: de N.V. Woningmaat schappij „Samenwerking", met een veel wijdere doelstelling dan de naam doet vermoeden, de „Algemene Coö peratieve Bakkerij": een coöperativie mand nmakerij; de Coöperatieve Drukkerij „De Eendracht", enzovoort. De Groot kreeg de bijnaam „de coö- perator". De Groot was aktief bij de oprichting van de vereniging „Volkshuisvesting" en nam het initiatief voor de oprichting van de verenig „Schiedama-.. ..-e-..aln'Vooruit", die de op leving van de Schiedamse economie zou stimuleren. Als lid van de gemeen teraad ijverde hij voor zijn idealen en bracht zo onder meer verbeterirtg in het onderwijsbestel. De mondigheid van de mindervermogenden, het bie den van ontplooiingskansen waren zijn doelen. Dit kwam ook tot uitdrukking in zijn ondersteunen van een begin nende vakorganisatie, zijn erkennen van het recht op medezeggenschap. Dit en nog veel meer deed De Groot, geïnspireerd door een Christelijk ge loof, als lid van de liberale kiesvereni ging „Schiedam", terwijl hij zich in veel opzichten identificeerde met de opkomende arbeidersstrijd. Een mer kwaardig man dus, een echte non-con formist. die alles wat hij tegenkwam kritisch onderzocht en uitkoos wat hem dienstig leek. Met zijn doel „een goed mens te wezen". In 1935 stierf M.C.M. de Groot. Zijn vermogen, dat hij „als een rentmeester" had willen beheren, ging over op zijn neef, Alewijn de Groot, die hel „De Groot-fonds" stichtte. -L. (K.N.V.B.-beker)

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 1