Het Nieuwe HALVE EEUW SCHOENREPARATIES ZORGDE VOOR VEEL VERANDERINGEN HOMMEL BESTAAT 50 JAAR S.V.V. DE GRAAFSCHAP Beschermd stadsgezicht betekent niet alles handhaven John Kroes 1 jaar Musis ahov Gemeentebestuur: Optiek „ARGUS" KONTAKTLENZEN BEERS T.V. DEFEKT? OP WOENSDAG EN VRIJDAG HUIS-AAN-HUIS IN: SCHIEDAM. KETHEL EN ROTTERDAM (WIJK OUD MATHENESSE) UITDEUKEN SPUITEN Zeil-en motorjachten vanaf 6 meter. a.s. zondag 14.00 uur in verband met 1-jarig bestaan Zie binnenpagina's fcïfc P. C. van Gent Hoortoestelspeciaalzaak Wij helpen direkü RADIO ABA GROENELAAN 95 Hulsta slaapkamers Hulsta woonwanden Leolux bankstellen Voor alle soorten 31e JAARGANG - OPLAGE 37.500 VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1978 Stadsblad Kantoor: Broersvest 125 - Postbus 257 - 3100 AG Schiedam - Telefoon 010-267368 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland Oplage 175.100 Randstad Edities verschijnen in het grootste deel van Zuid-Holland 25 Edities Totaal oplage 618.500 Heel toevallig hoor je dat het schoenmakersbedrijf F.' Hommel Zonen 50 jaar bestaat deze maand. Wat doé je klantenbank in de zaak aan de Fabristraat 57 met de gebroeders Jaap Hommel (44) en Frans Hommel (38, de vijfde Frans in de familie) en praatje over die voorbije jaren. Wanneer de oprichter van dit bedrijf (zijn foto hangt in de zaak) Frans Hommel sr. en zijn vrouw Wilhelmina Kok er nog waren geweest, dan hadden Jaap en Frans Hommel dit feest veel meer naar buiten uitgedragen. Nu doet men zaterdagmiddag 2 september de deur op slot en gaan de gebroeders met hun drie zussen en gezinnen dineren ergens in Brabant. Frans Hommel sr. begon destijds op heel bescheiden voet als schoenmaker in de Gorzen op de hoek van de Gas- straat en de Dwarsstraat. Dat was in 1916. Frans verhuisde naar Rotter dam, verloor zijn hart aan Wilhelmina Kok, trouwde en begon een zaak op de hoek van de Binnenweg en de Ruil- straat. Waarom kiezen schoenmakers altijd een hoekhuis? Jaap Hommel heeft er een brede lach voor. Doodge woon omdat het een trekpunt is. Dat is ook hier het geval. Opa Hommel, ongetwijfeld een goede zakenman, wist dat het pand aan de Fabristraat hoek Westfrankelandse- straat vrij kwam en Frans Hommel waagde de gok en kocht het pand in augustus 1928. Een schoenmakerij en een lederhandel, waarbij Wilhelmina Kok betrokken werd. ,,In het diepst van de crisesjaren voor de oorlog is het dikwijls gebeurd dat er schoenen ge bracht werden waarvan eerst de zolen en een week later de hakken gerepa reerd mochten worden. Mijn vader heeft het ook wel meegemaakt dat de schoenen 's avonds gebracht werden en in de avond klaar moesten zijn. Want meestal bezat men maar één paar schoenen," vertelt Jaap Hommel. GEEN EENMANSZAAK MEER In 1953 moest Frans Hommel een blaasoperatie ondergaan en werd tijde lijk uitgeschakeld. Moeder Hommel overleed en toen was het beter dat Frans Hommel jr. erbij kwam. De bei- Buitenhavenweg 160. telefoon 261046. is veel voordeliger bij de zoons waren nu in het eenmansbe drijf opgenomen. De kennis vooral op het gebied van maatschoenen van Frans jr. kwam hier goed te pas. In 1968 werd vader Hommel ernstig ziek en overleed. De zaak wordt nu dus ge leid door de gebroeders Hommel, die elkaar uitstekend verstaan. Zij be schikken over een goed geouteleerde werkplaats en het is misschien wel leuk te weten dat de klanten van hun vader, her en der in Schiedam verspreid, deze reparatiezaak tóch trouw gebleven zijn. Zij maken tenslotte deel uitvan de nog maar 2.500 schoenmakers die Ne derland nog over heeft. Eens bedroeg hun aantal ruim 14.000. Maar de meesten zien het niet meer zitten. Het publiek gaat vaak van de verkeerde mening uit dat je schoenen koopt en er zo lang op blijft lopen dat ze meteen de vuilnisbak in kunnen. Dat is natuurlijk niet helemaal juist_ zeggen Jaap en Fransjr. Als je werke lijk goede schoenen koopt, heb je er eeb fors bedrag voor over. Want net als alles zijn schoenen ook duur. Maar die schoenen zijn altijd nog waard op gere pareerd te worden. Kijk maar eens naar deze sc Hij wijst op de rekken en dan vraag je je verbaasd af, waarom blijven mensen lopen op schoenen tot- dat er gaten in de zolen komen? Dan De heer F. Hommel sr., terugblikkend op een halve eeuw schoenreparaties. Van6t/mio september van 12 tot 19 uur. 2e Binnenhaven SCHEVENINGEN. wordt de reparatie toch extra duur? Even vergelijken wat het voor de oorlog kostte om je schoenen te laten maken! Er komt een lijst anno 1940 te voor schijn en dan lees je: enkel zolen ge spijkerd geklonken bedroeg voor man nen 1,70 en voor vrouwen 1,30. Acer lap pen kwam bij de man op 65 cent en wij waren een dubbeltje goed koper. Teen- en hakstukken voor 75 cent, een stuiver minder voor ons! En de tegenwoordige prijs? Zolen en hak ken bij de mannen 26,95 en voor de vrouwen 22,95. Vroeger besteedde men een derde van de kostprijs aan reparaties. Dat gaat nu niet op, zegt Jaap Hommel. Maar de mensen zien wel in dat een goede schoen een reparatiebeurt tenvolle waard is. Goedkoop-duurkoop is een ouderwets gezegde, maar er zit wel een kern van waarwaarheid in en tot het allerlaatste moment houdt die schoen zijn goede leest. We geven ook wel eens advies aan de klanten. We zien aan de slijtage of men de juiste schoenen wel draagt. Iets wat in dank afgenomen wordt. Jaren geleden liepen de dames graag op naaldhakken met alle ellende vandien. Natwurlijk, het'stond char mant, geeft Jaap Hommel toe, maar het was wel de pest voor hun voeten. De komst van de spijkerbroek heeft hier gelukkig een einde aan gemaakt. Alleen voor een avondje „uit" draagt men nog bij voorkeur hoge hakken. Je staat er nooit bij stil, maar je hoort tij dens dat gesprekje dat er rampen zijn voor de man met de schoenmaat 47, 48 maar ook voor degenen die op uiterst kleine maat leeft: namenlijk 38 Meest al is er voor hun vaak alleen maar een geringe keus tijdens de opruimingen. Zo tussen alle drukte door heeft Jaap Hommel als hobby het pluizen in het verleden. Zo blijkt dat de eerste Hom mel: te weten Johannes Holm zich als distelateur en likeurstoker aan de Princessegracht te Amsterdam vestig de. In 1760 kwam de eerste Hommel naar Schiedam. Toch interessant dit allemaal na te gaan, zegt Jaap. Daar voor heb ik heel wat keren zitten spit ten in de archieven van Amsterdam, Den Bosch en Schiedam aan de Korte Haven. Tot slot wil hij dit nog even kwijt. In de oorlog prutste vader Hom mel aan oude autobanden om nog iets te verzinnen voor het repareren van schoenen. Toen liep iedereen zowat op houten klos met alle ellende van na dien. Die mode herhaaltzich weer, zij het op •bescheiden voet. Maar de kwaliteit is wel een beetje béter. Een echt ouderwetse zaak dus aan de Fabri straat met een oerdegelijke werkplaats. Maar met een modern interieur in de winkel. Waar letterlijk van alles te koop is op het gebied van onderhoud van de schoenen. Pantoffels, en kleine lederwaren. Van boodschappentassen tot actetassen voor het hoofd van het gezin. Dikke sokken om in de laarzen te dragen. En ga zo maar voort. Ze hebben allebei een zoon: Jaap en Frans Hommel. Er is zelfs een Frans de zes de. Of die later het bedrijf voort zullen zetten? Nog een open vraag. «j»"1 Inderdaad: Hommel en zonen. Ze hiel den zich bij hun leest. Twee Hommel junioren, zullen we maar zeggen, hier ook even in beeld. Doende met de mo derne technische middelen, die een schoenherstellerij thans ter beschik king heeft. rottendam 29septt m 8okt. '78 openingstijden: 10-17u. 19-2Z30u's zondags 10-17u voor deskundig advies Fida-ged ipl omeerd Hoogstraat 145, Vlaardingen Telefoon 352551 Koopavond geopend Specialisten op CAI-gebied Tel. 260778 of 01899-15874 Verkoop-Inruil-Reparatie ook voor uw verlichting Aanwijzing van beschermd stadsgezicht heeft niet de bedoeling iedere bebouwing koste wat het kost te handhaven, het gemeentebestuur heeft dat aan de Histori sche Vereniging Schiedam laten «eten. Deze vereniging had in een brief aan het college van burgemeester en wethouders geprotesteerd tegen de naderende sloop van de resterende bebouwing aan de Laan en de Korte en Lange Achterwet. Het Schiedamse gemeentebestuur laat weten dat de gebiedskeuze voor en be schermd stadsgezicht in het voorlopige stadium voornamelijk bepaald werdt op historisch-stedebouwkundige over wegingen. De historiciteit en de eigen verschijningsvorm van het gebiedje rond de Laan staat buiten twijfel. Dit is dan ook de redem waarom reeds in de interimnota beschermd stadsgebied het grootste deel van dit gebiedje al binnen de beschermingsgrens is opge nomen. In het voortgezet overleg, waaraan ook uw vereniging en de rijks dienst voor monumentenzorg deelne men, hebben wij voorts de gedachte overgenomen om ook de bebouwing aan de noordzijde van de Korte Achterweg binnen de grens te brengen. De vraag in hoeverre behoud en herstel van de historische structuur en bebou wing te verenigen is met het noodzake lijk eigentijds functioneren van het ge bied, moet in een volgend stadium van planontwikkeling worden beoordeeld. Daarbij kan de bouwkundige staat van de panden een belangrijke, soms door slaggevende rol spelen. Over het tijdstip waarop beslist zal worden over handhaving of sloop van de huizen in de omgeving van de Laan is nog geen enkele beslissing genomen. Wel is het gezien de zeer bedenkelijke toestand waarin de merendeels ge kraakte huizen verkeren, nodig ge vonden de krakters er op te wijzen dat met de noodzaak van afbraak in toen- mende mate rekening moet worden ge houden. In plaats van de kraakaktivi- teiten uit de breiden, zou het beter zijn deze te beperken, zodat de problemen die zich t.z.t. zullen voordoen na ontruiming, niet onnodig worden ver groot, aldus het college. Hoe men denkt over het toelaten van verkeer in de binnenstad, kunt u aflei den uit de onlangs door ons uitge brachte discussienota binnenstad. Het Broersvest 64-66, Schiedam Tel. 010-267920 zal u duidelijk zijn dat men alle s in het werk zullen stellen om een ontwikke ling na verdere kaalslag, tegen te gaan. Het genoemde voorbeeld, de draaikom op de hoek Nieuwstraat-Korte Achter weg is bepaald geen uitzondering op dit beleid. Deze voorziening is aange bracht op verzoek van omwonenden en om te ontkomen aan een meer ingrij pende voorziening, die de ontsluitings structuur van de binnenstad wel er nstig zou hebben aangetast. Oranjestraat 19-21 Koopcentrum Schiedam „Koningshoek" Tel. 266431 Maassluis Tel. 01899-19039 Lid A.N.V.C-

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 1