Impressies van een simpele Schiedamse ziel vanaf hel Romeinse St. Pietersplein 11L' OSSERVATORE ROMANO g albinum'luciani GEBOUW LEGER DES HEILS WORDT OP 23 SEPTEMBER HEROPEND EEN HOORTOESTEL kopen is een zaak van vertrouwe a i Hij bouwt z'n toekomst op Wilton Fijenoord. elders in dit blad. Bowling met huisvrouwen «mmm &mmm 'M Hjitamut. Papain 4 t K If v qw» sari Mótte» itJipossuit BRUIDSMODE en AVONDKLEDING P. J. van Winterswijk, huisarts GEEN PRAKTIJK van 4-18 september Waarneming dringende gevallen: dr. Geerdes dr. Nijs dr. Kloos dr. Poll Aanvragen huisbezoeken voor 9.00 uur v.m., telefoon 206611 (I.M.) A Rob van den Berg, Rotterdam Heb je ook je LTS-diploma op zak? Dan geeft de bedrijfsschool van Wilton Fijenoord je de kans om je verder te bekwamen in de scheepsbouw. En om 't Bemetel-diploma te halen. Goed, je moet hard werken en studeren, maar je steekt er enorm veel van op en op 't lesrooster staat ook veel sport en zwemmen, naast de theorie- en vormings uren. En er staat ook een week vormingscentrum in Hilvarenbeek op 't iprogramma. Bij ons kun je je hele partiële leerplicht volbrengen, terwijl je een leuk (cao)salaris verdient. Wil je aan je toekomst bouwen? Kom dan eens praten met de chef van de Wilton Fijenoord bedrijfs school, Adm. de Ruyter- straat 14, Schiedam. Of bel even om inlichtingen over de kursus. (We hebben nog enkele plaatsen beschik baar voor de kursus die eind augustus begint!) Telefoon (010) 269200, toestel 3491 WAT DACHT U l«DIJKSHOORN? Al jaren een vertrouwde naam in Schiedam. Dijkshoorn geeft U betrouwbaar advies. Dijkshoorn komt zonder extra kosten bij U thuis U wilt zekerheid met een hoor toestel. De zekerheid die Dijkshoorn geeft kunt U nergens kopen DIJKSHOORN. Beter horen... Béter zien. Als u in een jaar veel wilt leren, zoek dan naar de advertentie van het Discomiddag bij Singelkwartier HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 20 -VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1978 WW2 >,r - »fIr-' V'.y i< 1 r ,s- Na de begrafenis van paus Paulus VI zijn vele verslaggevers op hun post gebleven. Op en bij het St. Pieter splein hangen zij wat rond, hongerig naar elk nieuwtje dat er inzake het voor de deur staande conclaaf te mel den valt. Maar er is niet veel meer te melden. Bij het perscentrum van het Vaticaan is weinig te beleven. De karlaten niet meer los dan ze willen, en met de futiliteiten die de voorlich tingsman van het perscentrum voor de dag komt kun je geen artikel vul len. Enige hilariteit veroorzaakt een door het perscentrum verstrekte bio grafie van een kardinaal die, op 26 augustus 1898 geboren, zichzelf als de ideale paus ziet en zichzelf ook al een mooie pausnaam heeft toebe dacht. De man blijkt dan ook gefin geerd te zijn. Nu en dan wandelt er een kardinaal in vol ornaat over het Pietersplein. Vriendelijk glimlachend er liggen persfotografen op de loer plaatst hij handtekeningen voor de toeristen, die in bussen aangevoerd worden voor een bliksembezoek aan de St. Pieter. Niet iedereen komt erin. Blote voor exclusieve en betaalbare Aert van Nesstraar 46 RotterdamC tel.:010-121236 tussen parking Schouwburg Bijenkorf schouders en korte broeken zijn uit den boze, terwijl in de kerk zelf toch menig schaarsgekleed beeld te be wonderen valt. De nonnen in het soe- venierswinkeltje bezijden de kerk doen zoals gewoonlijk goede zaken. Vooral Paulus VI-kitsch gaat na diens verscheiden grif van de hand, alhoewel Johannes XXIII ook nog goed in de markt ligt. Bij Johannes' graftombe liggen altijd veel bloemen, waarvan er soms een paar worden overgebracht naar de tombe van Pius XII, die minder goed bedeeld is. Na tuurlijk geniet het graf van Paulus VI nu de meeste belangstelling. Men verdringt zich om de grafsteen te kunnen fotograferen, daarbij niet lettend op degenen die er aan het bidden zijn. Gelukkig voor de toeris ten heeft men het Vaticaans museum niet gesloten. Wel sommige afde lingen zijn nu niet meer toegankelijk, zoals uiteraard de Sixtijnse ka pel. De ingang daartoe, met planken dichtgespijkerd, wordt bewaakt door een stuurs kijkende suppoost. De vrijdag brengt wat leven in de brou werij. 's Ochtends is er in de St. Pie ter een mis waarbij alle kardinalen aanwezig zijn, en die middag vangt het conclaaf aan. Er wordt veel gegist naar de lengteervan. Kardinaal Wil- lebrands heeft al verklapt dat er in elk geval vóór volgende week donder dag een paus zal zijn gekozen en kar dinaal Alfrink heeft laten weten het niet langer dan twee dagen zonder zijn geliefde sigaren te kunnen stel len. Maar of dat gewicht in de schaal zal leggen? Zaterdagochtend. In ver band met de eerste stemming hebben zich tamelijk veel mensen naar het St. Pietersplein begeven. Niet dat er nu al witte rook wordt verwacht, maar vrijwel elke zichzelf respekte- rende toerist wil niet huiswaarts ke- ren zonder zo'n uniek pluimpje rook te hebben gekiekt. Voor de stemming van half vijf zijn er meer mensen naar het plein gekomen. De tijd gaat traag voorbij; men wordt moe van het turen naar het schoorsteentje boven de Six tijnse kapel. Sommigen gaan weg, uit teleurstelling of omdat in hun hotel het eten klaarstaat. Toch wordt Ijet plein allengs voller. Het uitblijven van de rook doet wilde speculaties uitlokken. Voor de deur van de St. Pieter speelt een meisje met een eend op wieltjes. Zij heeft totaal geen be nul van water om haar heen gebeurt. De geestelijkheid is goed vertegen woordigd op het plein. De vaak bonte kleding van de toeristen vormt een scherp contrast met de habijten van de nonnen en priesters. Opeens ge schreeuw. Er komt rook uit de schoorsteen. Iedereen kijkt reikhal zend omhoog. Het rookpluimpje wordt grcrter enFumata bianca!", wordt er geroepen, witte rook... Nu al een nieuwe paus? Er wordt geap- plaudiseerd, maar bij een nieuwe wolk rook houdt het handgeklap op. Er ontstaat grote twijfel over de kleur van de rook. Men informeert bij el kaar, maar niemand kan er iets over zeggen. De zwarte rook-aanhangers menen uit de herhalingen van de roo kwolken te kunnen opmaken dat de kardinalen proberen duidelijk te ma ken dat er van een nieuwe paus nog geen sprake is, terwijl anderen er op wijzen dat bij de verkiezingen van Jo hannes XXIII de rook óók zo grijs was. De kameramensen weten even min waar ze aantoe zijn. Dan weer richten zij hun kamera's op de schoorsteen, dan weer op het balkon van de St. Pieter. Dan, na meer dan twee uur van gespannen afwachten klinken door luidspeakers de verlos sende woorden: „Habemus papam", Wij hebben een paus! Vrijwel tege lijkertijd worden de deuren van het balkon geopend. Iedereen dringt naar voren, en hier en daar worden toeristen door struise nonnen omver geduwd. Er verschijnt een kardinaal op het balkon. Er wordt om stilte ge roepen. Men kan nu een speld hLo- ren vallen, angzaam begint de kardi naal de belangrijke mededeling te doen. Bij het horen van de naam van de nieuwgekomen paus, Albino Lu- ciani, nu Johannes Paulus de Eerste, breekt er een storm van gejuich los. De verslaggevers weten niet meer hoe ze het hebben. Daar hebben zij zich wekenlang blind gekeken op de „of ficiële" paus-kandidaten, en nu is er iemand gekozen die niet op het lijstje staat en vanwie ze vooralsnog alleen weten dat het een vriendelijke man moet zijn. Nadat op de zijbalkons de kardinalen zijn verschenen en het kleed met het pauselijk wapen is uit gehangen, betreedt de nieuwe paus het balkon. Het enthousiasme van de menigte kent nu geen grenzen meer. Ook zij die geen band met de rooms- katholieke kerk hebben en zelfs zij die in het geheel niet gelovig zijn zijn tot tranen toe bewogen. Als het ein- Men is in de Oosterkerk, in de muziek school en in het pand Korte Haven 27 uitstekend opgevangen. Maar het was aan de andere kant wel behelpen ge blazen. Nu komt hieraan een einde op de be wuste zaterdagmiddag om kwart over één is de stad boordevol muziek ge bracht door de mensen van het Leger des Heils, die via de Lange Haven, Griffioenstraat, Westvest, Gerrit Ver- boonstraat, Koemarkt, Hoogstraat Lange Kerkstraat, Hema trekken waar een korte openluchtsamenkomst wordt gehouden. Daarna gaat het via de Broersvest, Gerrit Verboonstraat, Westvest, Griffioenstraat naar de Lan ge Haven 27. Medewerking hieraan verleent het muziekkorps van Vlaar- dingen. De officiële openingsceremonie heeft om kwart voor drie plaats, waarvoor verschillende uitnodigingen zijn ver zonden. De wijdingssamenkomst heeft plaats in de fraai geworden Legerzaal met medewerking van de muziekkorp sen Vlaardingen en Schiedam. Om kwart over 4 begint de receptie in deze zaal aan, gevolgd door een gezel lig Open Huis van half 8 tot half 10 voor alle belangstellenden en vrienden van het Leger des Heils. Om het programma nog even af te ma ken: zondag 24 september heeft een Heiligingssamenkomst om 10.00 plaats. Om 5 uur een openluchtssa menkomst met alle deelnemers van de avond-samenkomst bij het bekende „Het Vierkantje" op de Broersvest en om 6 uur begint de Verlossingssamen komst met medewerking van de zang brigade, het muziekkorps, de tam- boerrijnsbrigade, het bejaarden koor, de korpskadetten en de Jongsoldaten. Dinsdagavond 26 september om half 8 zomaar een uurtje zingen met mede werking van het Nieuwlandkoor, de Zangbrigade. Daarna worden dia's van het Legerwerk vertoond. Woensdagavond 27 september een sa menzijn. Met als afsluiting een korte samenkomst. Voor donderdagavond 28 september staat geheel in het teken van het muziek- en zangfestival. Hier aan verlenen medewerking de nationa le zangbrigade, het muziekkorps en de tamboerbrigade. Het geheel onder lei ding van kolonel H. Pauwels. Zaterdag 1 oktober heeft om 10.00 uur een Hei ligingssamenkomst plaats. Om 3 uur een speciale Israëlmiddag en de avond wordt om half 8 afgesloten met een Verlossingssamenkomst onder leiding van kolonel H. Pauwels. DANKBAARHEID Alle verbouwingsproblemen zijn achter de rug. Het geheel verbouwde en gere staureerde pand aan de Lange Haven 27, het „thuis" van het Leger des Heils is klaar. Gevraagd aan envoy B. F. J. van den Hoek, de organisator van deze verbouwing. „In de allereerste plaats natuurlijk Een goed uur na het bekendmaken van het nieuws over de verkiezing van een nieuwe paus kwam de Ossevatore Romano al met een extra editie op straat. Zo kon de wereld (in dit geval de Italiaanse) het beeld van het nieu we hoofd van de r.k.-kerk, op zich laten inwerken. De eerste kennismaking met paus Johannes Paulus 1. delijk weer stil is geworden spreekt Johannes Paulus, aan wiens stem het te horenisdathijmetdestuatie iet- goed raad weet.dezege Urbi et Orbi uit, nu en dan ingeval len door een langgerekt, door dui zenden monden gesproken „Amen!". Het ijs is gebroken. Lachend en op gelucht wuift Luciani de menigte toe. De bijval is overdonderend. Onder wijl komt de Zwitserse Garde het St. Pietersplein op marcheren voor een eresaluut aan haar nieuwe „baas". Het plein baadt in het licht van schijnwerpers, en alsof dit alles nog niet mooi genoeg is beginnen de klokken van de St. Pieter te luiden. Het geheel doet onwerkelijk, ja sprookjesachtig aan. Je beseft dat dit gebeuren voor altijd in je geheugen gegrift is. Nog geen kwartier nadat de naam van de nieuwe paus bekend is gemaakt verschijnen de eerste extra edities van de dagbladen. II tempo het eerst, dan l'Ossërvatore Romane met de kop Habemus papam Albi num Luciani qui sibi nomen impo- suit ioannem paulum 1", waaronder een grote foto van de nieuwgekozene. In heel Rome wordt die avond over niets anders meer gesproken. De we reldstad lijkt opeens een groot dorp, waarin het nieuwtje van de dag van mond tot mond gaat. Zou Luciani een nieuwe Johannes XXIII worden, of wellicht een nieuwe Pius X? De toekomst zal het leren. De twee slachtige naam geeft reden tot denk en en overdenking genoeg. Die nacht slaapt Rome in elk geval met voldoe ning in. AAD VAN DER TANG. Zaterdag 23 september wordt het een feestelijke dag voor de mensen van het Le ger des Heils in Schiedam, want dan wordt het gehele gerestaureerde pand aan de Lange Haven 27 feestelijk in gebuik genomen. Schiedam, St. Liduinastraat t, tel. 010-26.76.49. Schiedam, Kethel, Hof van Spaland 5, tel. 010-70.17.30 Maassluis, Noordvliet 25, tel. 01899-1.22.88. Rotterdam, Vierambachtsstraat 73, tel. 010-77.25.45. dankbaarheid dat het zover is. Dank baarheid voor de opvang die we op ver schillende punten in de stad gehad hebben. We hebben straks alles weer bij elkaar. We zijn weer één familie met een open deur voor geheel Schie dam. Want uitde giften zomaar bij me thuis in de brievenbus of girostoringen, die nog doorgaan, zijn we praktisch uit de geraamde kosten van een half mil joen gekomen. Ze worden nog wel uit gesmeerd maar we hebben de garantie dat het bedrag er komt. Gebleken is dat we hier toekomst heb ben. Er zijn mogelijkheden voor het Leger des Heils en die mogelijkheden grijpen we aan. Zaterdag 23 september is het voor ons mensen van het Leger een grote fees tdag. Maar ook voor hen die ons nog niet gevonden hebben. We hebben voor iederen een open deur". wte De leden van de Nederlandse vereni ging van Huisvrouwen, afdeling Schie dam hebben een speciaal bowlingpro gramma in het nieuwe seizoen opgeno men. De bedoeling is dat men op maandag- en dinsdagmiddag wegwijs wordt in bowling „De Walvis" aan de Nieuwe Haven 235. De maandagmid dag is bestemd voor de beginners en voor hen die voor de gezelligheid mees pelen. De dinsdag wordt besteed aan serieus oefenen en onderlinge competi tie spelen. Maandag 4 september komt men voor het eerst om 2 uur aan de Nieuwe Haven 235 bijeen. Een dag daarna neemt men deel aan het gewe- stelijk tennistoernooi in Rotterdam. De jeugd van de wijkvereniging Het Singelkwartier in de leeftijd van 12 tot 16 jaar heeft in het eigen huis zaal Ma rijke zondagmiddag 3 september een speciale discomiddag met medewer king van Studio 5000. Aanvang: 2 uur, zaal open halfldwee.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 20