No Risk hypotheek (5) Luchtgordijn laat winkeldeur uitnodigend open Samenwerking bouwfonds Ned. gemeenten en Limburg bouwfonds Gran Mose water ontharder Schilderijen op rolgordijnen Airconditioning voor winkelier meer rendabel boereneiken meubelen boeren verlichting "de hooischuur" Toen Deltimex Techniek B.V. het kleine Antical- onthardertje voor was automaat en vaatwasser introduceerde' kon men slechts raden naar de enorme behoefte, waarin zo'n ding zou voorzien. Vele tienduizenden zijn in middels geplaatst tot te vredenheid van evenzovele huisvrouwen. Het dalende kostenpeil naar wasmid- delgebruik en reparaties alsmede schoner en zach ter wasgoed c.q. glanzen- der en vlekkeloze vaat (zacht water), werd duide lijk waarneembaar. Talrijke aanvragen bereik ten Dcltimex echter van de zijde van de overheid en het bedrijfsleven, waarop de Nederlandse markt toen niets te bied' .el zoals van aquari,,i'd'.< iders, amateur-plant rs' lucht bevochtigt ngsbedrij- ven (papierarchieven), le veranciers van zwembaden en sauna's, leveranciers van badkamers (baden met zacht water is uiterst wel dadig voor de huid), foto grafen (spoelbakken) enz. Welnu, belangrijk nieuws is dat binnenkort de intro- duktie plaatsvindt van een serie waterontharders voor elke specifieke doelgroep (zie foto). Uitvoerige ge sprekken met de overheid (volksgezondheid) en wa terbedrijven (KIWA) wa ren nodig. De Gran Mose wateront harder kreeg via de Ita liaanse fabrikant reeds in 1172 de Furopcse ..Golden Mercury". De Gran Mose kan naar behoefte worden sametigebe.uwd lot iwee ot meer Un men n m is keuze uit een viertal on derling verwisselbare pa tronen (ionenwisselaar, polyfosfaatpatroon, micro cellulosefilter en een pa troon met aktieve koolstof. De duurste kombinatie voor de eindverbruiker kost thans 398, o.a. gedisseld gelo gezandstra en een uitgebreide sortering Wilhelminakade 26 Waddinxveen tel 01828 - 3681 Samenstellmg__Pieter G denBrogdgr Gravin Jacobastraat 44 Gouda Tel 01820-19742 Tijdens de zomer zal me nige winkelier zijn gedach ten laten gaan over het al dan niet aanschaffen van air-conditioning. Immers, op dagen dat in ons vochti ge landje het kwik stilletjes naar de 30 graden Celsius kruipt, is het in de doors nee Nederlandse winkel al gauw „niet te harden". Air-conditioning is het eni ge, dat de verlammende atmosfeer van een snoeihe te zomer de winkel uit kan werken. Het houdt de lucht in de winkel constant op een voor de klant en het personeel aangename tem peratuur. Toch zijn er, zoals gezegd, veel winkeliers die in dubio verkeren omtrent de aan schaf van air-conditioning. Want, zo redeneren zij, wat heeft air-conditioning voor nut in een winkel, waar of de deur uitnodi gend open staat óf tiental len malen per dag open gaat om klanten in en uit te laten? Inderdaad, wei nig. Iedere keer. dat de deur open gaat, ontsnapt de frisse lucht weer naar buiten en stroomt fege- lijkertijd warme lucht met golven naar binnen. Ge volg: de air-conditioning moet harder werken dan nodig is. Gebruikt daar door veel meer energie stroom dan nodig is. Is daardoor duurder dan no dig is. Op zich geen slechte redenering. Die echter on dergraven wordt door de laatste vinding op klimaat- technisch gebied: het luchtgordijn. WAT IS EEN LUCHT GORDIJN? Eén stap over de drempel van een van de grote ware nhuizen en de argeloze be zoeker weet direkt wat een luchtgordijn is. Pal boven de ingang van de meeste warenhuizen hangt een enorm apparaat, dat voortdurend een lucht stroom naar beneden blaast. Met als gevolg dat er letterlijk een gordijn, een muur van lucht ontstaat, die in feite de winkeldeur vervangt. De frisse binnenlucht van de air-conditioning kan er ab soluut niet door naar bui ten ontsnappen; warme lucht van buiten wordt ra- dikaal geweerd ('s winters werkt dan andersom: het luchtgordijn is dan warm, de warme binnenlucht van de C.V. kan er niet uit, de koude buitenlucht blijft ook buiten). Het is duidelijk dat het luchtgordijn ook voor de kleinere winkelier ideaal is. Met zo'n luchtgordijn boven de winkelingang kan de winkeldeur uitno digend wijd open terwijl de air-conditioning kalmpjes aan kan doen om de win kel heerlijk fris te houden: het scheelt energie, dus stroom, dus geld. WIE LEVEREN DE LUCHTGORDIJNEN? Speciaal voor het midden- en kleinbedrijf zijn er sinds kort ook kleine typen luchtgordijnen op -de markt, zelfs al vanaf f 765.Wie zich nu di rekt een luchtgordijn wil aanschaffen, doet er goed aan eerst even van het vol gende notitie te nemen. Een luchtgordijn is even min als air-conditioning iets om even snel bij de eerste de beste installateur te bestellen en zelf te mon teren. Een juiste voorlich ting' berekening en mon tage van een luchtgordijn (èn air-conditioning) is zeer belangrijk. Bijzonder deskundig op dit gebied zijn de erkende „Toshiba"- en „T.T.L."- dealers, waarvan er in Ne derland een groot aantal zijn. Niet alleen beschik ken zij over uitstekende apparatuur „Toshiba" air-conditioners en „T.T.L." luchtgordijnen maar ook lichten zij iedere belangstellende uit voerig in over de mogelijk heden van deze appara tuur. Adviseren bij de keu ze van air-conditioning of luchtgordijn. Berekenen de benodigde capaciteit: iedere winkel is tenslotte weer anders. Zij leveren én monteren de passende ap paratuur. Bovendien zijn zij in staat uitstekende ga ranties te verstrekken en zijn ook nazorg en service tot in de puntjes geregeld. Wie echter letterlijk alles over „Toshiba" air-condi- tioners en „T.T.L." lucht gordijnen wil weten, kan zich wenden tot de impor teur: Intercool Technics B.V., Groenendaal 51, Rotterdam. Tel. 010- 148777. Tot nu toe hebben we het accent van de hypothecaire geldlening gelegd bij de fi nancieringslast voor het betalen van rente en aflos sing. We zagen daarbij dat bij hypotheken met lineai re aflossing de financie ringslast in het eerste jaar het grootst is en daama elk jaar (eventueel elk kwar taal) lager wordt. De fi nancieringslast blijft bij hypotheken met annuïteit elk jaar hetzelfde. Zelfs, zagen we, bestaat een hy pot heekvormde groei hypotheek, waarbij de lasten in de eerste jaren la ger zijn en later hoger dan bij een annuïteiten-hypot heek het geval is. Men be taalt in het begin te weinig en haalt dat later weer in. Er bleek ook nog een an der verschil tussen een li neaire en een annuïtei tenhypotheek namelijk dat de schuld bij aflossing door middel van annuïtei ten veel langzamer terug loopt dan bij lineaire aflos sing. Het verschil is vrij groot; uitgaande van een totale looptijd van 30 jaar is na 10 jaar een derde ge deelte van de lening afge lost in het geval van lineai re aflossing en slechts on geveer een tiende gedeelte bij aflossing met behulp van annuïteiten. De langzame daling van de schuld wordt door vele mensen als een bezwaar ervaren. Het aangaan van een schuld voorde financiering van de aankoop van een huis is in het verleden al tijd een beletsel geweest voor vele mensen, die om die reden vaak huur van een woning prefereerden. Men ging er vroeger bij voorbeeld veel vanuit dat men een eigen woning on belast aan zijn erven dien de na te laten. De aantrekkelijkheid van het eigen woningbezit in de na-oorlogse jaren en vooral in de jaren, waarin de in flatie een steeds grotere in vloed op het inkomen en op de prijzen van wo ningen kreeg, heeft duide lijk een verandering van inzichten veroorzaakt. Wanneer men een huis kocht met behulp van een hypothecaire financiering bleek dat de rente en aflos sing na een aantal jaren uit het door trendverhogingen gestegen salaris steeds ge makkelijker konden wor den voldaan. Bovendien steeg de waarde van het huis, zowel door de inflatie als door de schaarste ter wijl de schuld daardoor niet groter werd. Op die manier bleek het eigen huis een welhaast ideaal spaarvarken te zijn. De schaarste aan koophuizen werd door een aantal fak- toren veroorzaakt. Ener zijds nam de vraag naar huizen sterk toe naarmate meer mensen begrepen dat eigen woningbezit aanlok kelijk was geworden, an derzijds was de produktie beperkt, o.a. door gebrek aan bouwgrond. Uit deze tijd stamt ook de overgang van hypothecaire leningen met iineaire af lossing naar annuïteiten hypotheken. Bij annuïteiten-hypotheken is immers de last in het eerste jaar geringer zodat men daardoor een duurder huis (met een hogere financie ring) kon kopen dan bij een lineaire aflossing mo gelijk was. Ook de betaling van de jaarlijkse annuïteit in twaalf gelijke maandelijk se delen kwam op omdat men daarvóór was gewend aan maandelijkse huurbe taling. Het grootste gevaar dat nu nog overbleef, was dat wanneer men onverhoopt voortijdig kwam te overlij den, de nabestaanden het huis zouden moeten verko pen omdat het inkomen terugviel. Deze terugval in inkomen dreigde eveneens indien men arbeidsonge schikt zou worden. Deze beide risico's werden ge dekt door de in het begin van de zeventiger jaren geïntroduceerde No-Risk- hypotheek. waarbij de re stant hcofdsom van de le ning bij overlijden of bij arbeidsongeschiktheid wordt kwijtgescholden. De nabestaanden behoeven dan niet meer het huis te verkopen omdat de last van rente en aflossing niet meer kan worden opge bracht en in het geval van arbeidsongeschiktheid kan men zolang de inkomsten voldoende zijn voor het overige levensonderhoud, eveneens in dat huis blij ven wonen. De No-Risk hypotheek bleek voor vele mensen de laatste drempel weg te ne men om tot eigen woning bezit te komen. Dr H. Zomerplaag. Westland/Utrecht Hypotheekbank nv 's-Gravenhage, Buitenhof 51070-46 94 54 Rotterdam, Kruiskade 1/Hoek Coolsingel, 010-13 27 50 Gouda, Markt 68,01820-11811 Leiden, Botermarkt28/Hoek 't Gangetje, 071-132645 Dordrecht, Achterom 24, 078-3 85 33 terwijl Janet in Engeland blijft produceren. In het winkeltje zullen ook nog andere Blind Alley-voor- werpen worden verkocht zoals b.v. een Blind Alley- veelkleurenjas, regenboog kussentjes etc. De prijzen van de rolgor dijnen variëren van 325,— tot 1.250,— af hankelijk van de afmeting en uitvoering. ten hadden verzocht de Stichting Werkgroep Eigen Woningen (W.E.W.) af te stoten. Dat de Stichting werkte met een rekening-courant krediet van het Limburgse fonds was voor G.S. niet acceptabel omdat daar door de gemeenten bepaal de risico's zouden kunnen lopen. Vandaar dat een nieuwe partner werd ge vonden om de financiering over te nemen en zonodig de oude stichting te ver sterken. Het Bouwfonds Ned. Ge meenten was bereid op het verzoek in te gaan mits er zou worden gestreefd naar een landelijke samenwer king tussen alle gemeente lijke bouwfondsen op alle terreinen van hun werk zaamheid. Ongeveer 25 van de 130 werknemers van het Limburgse fonds werken momenteel voor de stichting W.E. W. Hun ar beidsplaatsen lopen geen gevaar. De rolgordijnen worden beschilderd door de Lon- dense kunstenares Janet Semmens (36). Janet, die jarenlang les gaf aan de kunstacademie in dezelfde stad, begon vijf jaar gele den met het beschilderen van rolgordijnen, daarbij geassisteerd door afgestu deerde leerlingen van de kunstacademie. De schil deringen op de rolgordij nen zijn zo uitgevoerd' dat zij elk denkbaar bestaand uitzicht kunnen vervan gen. Kinderen krijgen Snoopy, Superman of vlinders in hun slaapkamer, hun ouders een terras, balkon met duiven of zomaar een zachtgroen landschap. De leiding van het Blind Geleen. Het Bouwfonds voor Limburgse Gemeen ten te Geleen en de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten te Hoevelaken hebben overeenstemming bereikt over de omvorming van de Stichting Werk groep Eigen Woningen van het Limburgse Bouwfonds tot een n.v. met ais aan deelhouders beide Bouw fondsen en de gemeenten. Aldus is bekend gemaakt in het kantoor van het Limburgse fonds te Ge leen. De mededeling ge schiedde door J. Wierse- ma, voorzitter van de Raad van Bestuur van het Bouw fonds Ned. Gemeenten, voorzitter W. Schepers van het Limburgse fonds en J. H. Ensinck, voorzitter W.E. W. De onderhandelingen met het Bouwfonds Ned. Ge meenten hebben plaatsge vonden nadat Gedeputeer de Staten het Bouwfonds voor Limburgse Gemeen- Alley-winkeltje heeft Patty Kuppens (27), die uit de reclame-wereld afkomstig is.. Patty zorgt in Amster dam voor adviezen over passende onderwerpen, de uitwerking en aflevering Zelfs op driehoog achter kunt u binnenkort voor een paar honderd gulden uitzicht hebben op een fraai, zonovergoten land schap vol vogels en bloe men. Dat kan dankzij uit Engeland afkomstige rol gordijnen, die beschilderd zijn met foto-realistische voorstellingen. De rolgordijnen worden vanaf half augustus in Ne derland verkocht vanuit een winkeltje in de Am sterdamse Jordaan (Prin senstraat 2j, onder de naam Blind Alley. De kans op succes voor Blind Alley lijkt niet gering. Vanaf 26 augustus zullen alle vesti gingen van de Bijenkorf het werk van Blind Alley exposeren.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 31