HOE DIERGAARDE BUJDORP IN AUGUSTUS BOERDE TUINDORP KRIJGT EEN (BROM) FIETSVERBINDING TERUG VAN VAKANTIE GOES ON OPEN HUIS IN BIJDORP PROGRAMMA VAN „IN DE TEERSTOOF" THE SHOW rm Collecte voor kankerbestrijding electronics 010-26 97 67 GEBIT STUK? Mensen zonder werk kunnen cursussen volgen Goedkeuring van Ged. Staten Martin Green instuivers En... nergens zovéél profijt in één showroom singel 167 schiedam Reparatie klaar terwijl u wacht J. VERINGMEIER HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 34 -VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1978 De afgelopen augustus maand is voor Diergaarde Blijdorp een zeer drukke periode geweest. Ruim 80.000 persoe nen bezochten de Diergaarde, tegen vorig jaar bijna de helft. Met vertrouwen gaat de Diergaarde, wat bezoekers betreft, de komende herfst en winterperiode tegemoet. De verwachtingen t.a.v. het bezoek aan de grote aquarium-tentoonstelling zijn zeer groot, wat blijkt uit de vele aan vragen uit alle delen van het land. De Blijdorpse aquaria zijn de laatste jaren sterk uitgebreid en hierbij moet niet worden gedacht aan een aantal kleinere aquaria, maar vooral aan de Amazone-hal met de reusachtige Ara- paima's uit Zuid-Amerika, het grot^ oever-aquarium met Australische longvissen en het 18 meter lange Noordzee-aquarium, dat tot de aller grootste in zijn soort van de wereld be hoort. Aan dit alles zal naast een aantal klei nere nog een 60 meter lang koraalvis- sen aquarium worden toegevoegd. Voor deze tentoonstelling, die overi gens geen speciale naam meekrijgt, maar wel een embleem, zijn vanuit het Sedd-aquarium in Chicago een aantal bijzonder vissen aangekomen, nl. kaai- mansnoeken en moddervissen. Op kaaimansnoeken heeft menige on derwaterjager in Amerika, waar deze vissen leven, z'n speer afgeschoten om te kijken hoe het huidpantser van deze vis het wapen laat afstuiten. De schub ben van deze dieren liggen als ruitvor mige of zeshoekige beenplaten in de huid, waarbij de randen niet over el kaar heen reiken, zoals dat gewoonlijk bij visschubben het geval is. Kaai mansnoeken kunnen ongeveer 2 Vi me ter lang worden. De moddervissen komen voor in de vallei van de Missisippi in Amerika. Het uiterlijk van deze vissen doet denken aan een soort haai. Deze vissen hebben namelijk een sterk verlengde snuit, een soort „pagaai" of „peddel", die vrijwel de omvang van een derde van het gehele lichaam heeft. Het ge middelde gewicht van een moddervis bedraagt ongeveer 15 kg. en ze worden ongeveer 1 m. lang. Verder arriveerde, eveneens uit Ameri ka, een aantal degenkrabben. Degen krabben vertegenwoordigen levensvor men, die in soortgelijke omstandighe den bijna onveranderd zijn en minste ns 175 miljoen jaren op de aarde leven. Van bóven gezien vertonen zij een breed pantser, een groot voorste deel en kleiner daarachter, op de rug schar nierend met elkaar verbonden. Degen krabben hebben weinig of niets te ma ken met echte krabben of andere kreeftachtigen. Hun naaste verwanten zijn spinnen en schorpioenen. De be langstelling voor dit evenement blijkt, zoals gezegd, uitde vele vragen van het publiek, maar ook uit het feit dat er een aantal bedrijven hun medewerking verlenen aan het tot stand komen van deze grootse vissen-expositie. Naast de Vrienden van Blijdorp hebben nu ook het bouwbedrijf van Hoorn, Het Vrije Volk, Mobil Oil B-V. Rotterdam, Den Hollander aannemingsbedrijf, Ing. Bur. Versteeg, Raweco Lichtmetaal B.V. Zwijndrecht en Breijer Glashan- del B.V. Rotterdam, één of meer aqua ria toegezegd. BURGERLIJKE STAND Unieke geboorte: De Goodfellow Boomkangoeroe (Den- drolagus goodfellowi) heeft een jong in de buidel. Diergaarde Blijdorp is de eerste dierentuin in de wereld waar een Goodfellow Boomkangoeroe is gebo ren. Deze dieren komen voor in Nieuw Guinea. Boomkangoeroe's wijken in vele opzichten af van de echte kan- goeroe's, zoals wij ze kennen. Al deze verschillen kunnen echter worden ver klaard als aanpassing a'an de klim mende leefwijze in bomen. De korte le dematen, de grote scherpe klauwen, ruwe zoelen, kleine onbeweeglijke oren, en de zeer lange staart houden daarmee verband. Verder werdén er geboren: 1 Orang utan, 2 Pinche aapjes, 1 damhert, 1 Chapman zebra, 1 bergwallabie en 2 mara's. In dezelfde periode werden ge boren: 4 servals, 2 zwarte jaguars en 1 Canadese poema, maar deze dieren verblijven nog achter de schermen. Bij de vogelafdeling kwamen uit het ei: 8 Bahama eenden, 2 nandoe's, 2 drie kleurige glansspreeuwen en 1 Sarus kraanvogel. In de plantenkas is een jonge kroonduif uitgevlogen. De reptielenafdeling heeft zijn verza meling uitgebreid met 1 rots-python en 4 luipaard gekko's. De 14 maaanden oude okapi Astrida vertrok naar de dierentuin van Parijs, in ruil voor een mannelijke okapi, ge naamd „Papyrus". „Papyrus" is ver noemd naar een plant uit het Ituri- woud, maar tevens begint dit woord met „Pa", wat een afleiding is van „Parijs". Tenslotte en dit bij wijze van proef, zal naast het zelfbedieningsbuffet in de Rivièra-Hal, in de komende maanden het restaurant van Diergaarde Blijdorp voor de bezoekers worden opengesteld om er te lunchen. Vooral van de zijde van het bedrijfsleven is gebleken dat in het Diergaarde-restaurant rustig zaken kunnen worden besproken. Men zal er keuze kunnen maken uit 3 vaste menu's, welke van 12.00 tot 15.00 uur geserveerd worden. Het ligt in de bedoeling elke maand opnieuw 3 vaste menu's samen te stellen. Een en ander met ingang van 4 september a.s. Voor de agenda: Diergaarde Blijdorp: expositie-gebouw van 26 september tot 1 december 1978: tentoonstelling „Bedreigde Planten". Diergaarde Blijdorp: Rivière-Hal com plex van 1 november 1978 tot 1 maart 1979: „Aquarium tentoonstelling". Elke dag geopend van 9.00 tot 17.00 Er zal binnen afzienbare tijd een (brom)fiets verbinding worden aangebracht tus- sen Kethel Tuindorp en de grote weg. Hierdoor wordt het gemakkelijker voor de inwoners van dit Schiedamse stadsdeel om bv. Groenoord, het winkelcentrum Hof van Spaland en het stadscentrum te bereiken. Voor een verbinding zijn inmiddels gelden uitgetrokken door de dienst ge meentewerken. De Schiedamse wet houder voor ruimtelijke ordening ir. Chris Zijdeveld heeft dit laten weten. Hoe de verbinding wordt aangebracht is nog een punt van overleg. Wethou der Zijdeveld: „dat kan via een brug getje op de hoek van de Molensingel, maar ook een verbinding via een djjkli- chaam kan worden gekozen". Wethouder Zijdeveld heeft zijn beslis sing genomen naar aanleiding van een verzoek van mevr. A. J. Schuitemaker van Riemsdijk uit de Kamperfoelie laan die de wethouder schreef dat ze zich aan het lijntje gehouden voelt. Volgens mevr. Schuitemaker had wet houder Zijdeveld gezegd dat er een bruggetje zou komen via de Molensin gel naar „De Harg" voor de zomer van 1977 mevr. Schuitemaker in haar open brief aan de wethouder: „In oktober is het twee jaar geleden, dat de brief met handtekeningen aan de burgemeester overhandigd werd. U begrijpt, dat wij hier in Kethel-Tuin- dorp nu wel erg ongeduldig worden, te meer daar wij om ons heen allemaal bruggetjes zien verrijzen, die minder hard nodig zijn dan de onze. Het brug getje bij bad Groenoord, het eerste vanuit Tuindorp, is in onze ogen zelfs overbodig. Als de gemeente jaren terug rekening had gehouden met Kethel-Tuindorp, en de weg langs de huizen achter de huizen „Harg" niet volgens een be stemmingsplan alleen als voetpad had bestemd, had deze dure brug niet no dig geweest. Ondertussen zitten wij al jaren met de ergenis en het ongemak". De meeste vakanties zitten er weer op. De scholen zijn be gonnen. De vakantiefoto's en films zijn bij de fotograaf ingeleverd. De resultaten daarvan worden met spanning afgewacht. Wat gebeurt er met het vakantie-fotowerk nadat het een paar keer is bekeken? Verdwijnt het dan, volgens goed vaderlands gebruik, in de onvolprezen schoenendoos? De vakantie-herinneringen verdienen een betere behan deling. Foto's kunnen in een album tot een mooi verhaal worden samengevoegd en met dia's is een leuke serie sa men te stellen welke eventueel, met behulp van een bandrecorder, automatisch en-vanTmiziek en geluidsef fecten voorzien vertoond kan worden. Het familie-album zal de diamaker op het eerste gezicht toch wat prqjplemen opleveren. En ook het nakomen van de vakantiebelofte, „ik stuur een afdruk", lijlft moeilijk. och heeft de diamaker een belangrijk voordeel boven de totomaker: hij kan zowel over dia's als over afdrukken en vergrotingen van dezelfde opname beschikken. Het enige dat hij daarvoor hoeft te doen is de dia, waarvan een afdruk of vergroting wordt gewenst, bij zijn fotohan delaar in te leveren. Deze zal, middels een laboratorium, ervoor zrogen dat de diaenthousiast na een paar dagen in het bezit is van zijn kleurenafdrukken. Zoldcjrtheater de Teerstoof, Nieuwstraat 12, Schiedam: Vnjdag 1 en zaterdag 2 september 21.00 uur: Fn»* Halsema met Ik ik en nog er 's ik" 15,-. Pas 65/CJP 12,-. Vrijdag 8 en zaterdag 9 september 21.00 uur: Kabaret Ivo de Wijs met „Formule 215,-. Pas 65/CJP 12,-. J MenTlüft9 SeP-ember ,430 UUr: HCt "aagS Ma"one»»theater van Jos meteen meuw programma (vanaf4 jaar)/ 3,p.p. Reserveringen maandag t/m vrijdag via het WV Schiedam (010-266000) Vnjdagavond en zaterdag vanaf 13.00 uur via het theater (010-269455) u"""jk Zonder werk zijn betekent een zee van vrÜe tijd hebben en hoe vul je die? Met wie kan daar nu een zinnig gesprek over voeren? Hoe gaat het allemaal met de uitkering? Vragen waarop men een antwoord krijgt als je een gesprek aanvraagt bij de Sociaal Raadsman in het Broersveld 140. elke vrijdagmiddag van 12 tot 3 uur. De Stuurgroep Sociaal Cultureel Werk met mensen zonder werk stelt een ieder die gedwongen is niets te doen, deel te nemen aan talencursus sen. Engels, Duits, Frans, Spaans, Ne derlands. Even een „belletje" plegen met de Schiedamse Gemeenschap, te lefoon 268043 en u wordt ingeschreven. U kan ook even langs gaan in de Over- schiesestraat 1. Aan het programma Mensen zonder werk Schiedam 1978-1979 wordt me degewerkt door de Schiedamse Ge meenschap, de Stichting Huishoude lijke en Gezinsvoorlichting, het Stede lijk Museum, het Nivon. de Federatie Nederlandse Vakverenigingen, het in stituut Pont, het project De Trechter en de openbare bibliotheek. Er worden creatieve cursussen gege ven. Heeft u interesse voor tekenen of schilderen? Spinnen, verven, weven of batikken? Of bent u misschien handig in bloemschikking, wandkleden ma ken, macramé? Liever poppen maken, naaien, stoelen bekleden, dramatische expressie, volksdansen of deelnemen aan de kunstklassgn in het stedelijk museum? Even bellen naar dit mu seum en voor de rest kontakt opnemen met de S.G. Er zijn ook cursussen van meer alge mene aard. Deze cursussen worden ge geven door de Schiedamse Gemeen schap, de stichting Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting, het Nivon en insti tuut Pont. Er is bij laatstgenoemd instituut (tel. 268847) een cursus samengesteld waarbij een tweetal vakken verplicht zijn nl. kunstzinnig vorming en maat schappijleer. Naast deze vakken be staat er de mogelijkheid om te kiezen uit Nederlands, Engels, Frans, Duits en Spaans, tekenen, boekhouden, al gemene economie, typen, kantoorma chines en stenografie. Er zijn ook nog meer keuze mogelijk heden, zoals de algemene basisoplei ding sport, kunstnavigatie, koken, in- disch koken, gastvrouw/heer, modebe wust zijn, uiterlijke verzorging, samen afslanken. Hatha yoga, geschiedenis, maatschappijleer, economie en zelfs een belastingcursus. Keus genoeg om al die vrij tijd zinvol te benqften. showroom: Zaterdags geopend. 's-Gravelandseweg 408 Schiedam, 010-378444 Zoals u, inwoners van Schiedam, al heeft bemerkt is de grote inzame- lingsaktie van het Koningin Wilhel- minafonds ten bate van de kanker bestrijding begonnen. Gaarne steun ik de door deze vereniging ontplooi de aktiviteiten en beveel ik deze col lecte warm bij u allen aan om haar meer armslag te geven tot een nog betere aanpak van de zo zeer ge vreesde ziekte. DE BURGEMEESTER VAN SCHIEDAM DRS. A. J. LEMS. Gedeputeerde Staten van de provincie Zuid-Holland hebben de goedkeuring verleend aan besluiten van de gemeen teraad van Schiedam waarbij, met een wijziging van de begroting voor 1978, de volgende kredieten zijn verleend: 287.000 voor de afronding van het verkeerslichten programma 1975-1976; 2.171.000 voor het op peil brengen en het verbeteren van de woonomge ving van het Bachplein; 180.000 voor de aanschaf van een autospuit voor de brandweer; 62.200 voor het aansluiten van 128 woningen in Kethel-centrum op het C. A.I.-net; 51.650 voor de aanschaf van „key to casette"-apparatuur voor de G.T.B. en voor diverse gemeentelijke diensten; 286.650 als aanvullende krediet voor de bouw van het 25/10 kv schakelsta tion in Schiedam-Noord; 75.000 voor het subsidiëren van de kosten van kleine restauraties van mo- numenten. uw adviseurs ontwerpers installateurs in alarminstallaties en beveiliging voor bedrijven - winkels particuliere woningen auto's en dergelijke. Dagelijks van 9-14 uur en 's-avonds na 18 uur en na tel. afspraak Niéuwe Haven 131 Telefoon 010-261417 Zondag avond 3 september a.s. or ganiseert Martin Green een Disco avond in De Instuif aan de Lange Haven 71, gebouw Arcade. Toegangsprijs: 4,—. Aanvang: acht uur. Morgen heeft de officiële opening plaats van het nieuwe sportcomplex Bijdorp. Om iedereen in de gele genheid te stellen dit complex van dichtbij te bewonderen houden de be sturen van de voetbalverenigingen Wilton Fijenoorden VVK zondagmid dag „Open Huis". Van half twee tot vier uur is er gele genheid voor bezichtiging. Er i$ in het clubhuis een fotoreportage te zien van alle fasen van de bouw. Iedereen is van harte welkom, en namens de beide verenigingen wordt u- eèn gratis kopje koffie aangeboden. Parkeerruimte is er volop bij zwembad Groenoord. Onder de rijkswegtunnel door en dan het fietspad links op naast de Westpolderstraat.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 34