PI ETER VAN VOLLENHOVEN SCHOOT BIJ 85-JARIGE WILHELMINA TWEEMAAL IN ROOS i Vlaardingse vereniging heeft eigen pand en acht schietbanen 5 C.KDK c Stadsblad Ringen v.a. 222,- ook in hangers en oorknoppen Juwelier MmH J §t£ GROEIBRILJANT SINDS 1895 HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 3 - VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1978 Met twee gave voltreffers heeft mr. Pieter van Vollenhoven donderdag avond het 85-jarige bestaan van de schietvereniging „Wilhelmina" in Vlaardingen geopend. De gave vol treffers bestonden uit twee welge mikte schoten die midden in de roos terecht kwamen. De schietvereniging Wilhelmina is één met een rijke historie. Het bezit zelfs een eigen pand aan de Emma- straat 43 in Vlaardingen. Dat don derdagavond de officiële herden king begon ligt aan het feit dat die dag samenvalt met de geboortedag van wijlen koningin Wilhelmina. Voordat de heer Van Vollenhoven met pistool en geweer zijn schoten loste mocht hij ook nog enkele ge schenken in ontvangst nemen. Het betrof een fles onvervalste Vlaar dingse schelvispekel, een blik ha rinkjes, een roomboyterkoekje uit een blik Vlaardingse ijzerkoekjes, dat alleen in die stad verkocht wordt en waarmee de stad ook bui ten de gemeentegrenzen enige ver maardheid heeft verworven. Voordat de heer Van Vollenhoven met pistool en geweer de wedstrij den officieel opende, werd hij wel kom geheten door de voorzitter van de Vlaardingse schietvereniging, Wilhelmina de heer J. de Koning. Hij merkte op dat het geen bijzon derheid is dat „Wilhelmina'1 haar 85-jarig bestaan vierde. In het zuid- W8wm<<vw.v.>''v' Ir. Pieter van Vollenhoven wordt hier begroet door burgemeester Kicboom van Vlaardingen, nog onwetend van de voltreffers die hij zou plaatsen. En toen was het eindelijk tijd om het verlossende schot te lossen. Voorzitter J. de Koning wacht gespannen af... en zijn schutterijen die ouder zijn, terwijl ook de stad Groningen een schutterij in haar midden heeft die tot de ouderen kan worden gere kend. Wel merkte hij op dat „Wilhel mina" met haar 85 jaar de op één na oudste vereniging van Vlaardin gen is. Alleen de toneelvereniging, „Varia" is ouder. Pieter van Vollenhoven heeft 't geweten, dat hij in Vlaardingen te gast was; een fles pure Vlaardingse schelvispekel moet er dus wel even worden aangeboden. iBurgemeester Kieboom en commissaris van Toledo, zien-em glunderen. De Vlaardingse schietvereniging „Wilhelmina" bestaat 85 jaar en ter gelegenheid daarvan kwam mr. Pieter van Vollenhoven gisteravond het openingsschot afvuren in een jubilevmwedstrijd, die georganiseerd was door „Wilhelmina". De vereniging werd opgericht op 9 de cember 1893, dus is al aan het 86ste bestaansjaar begonnen. De datum van de jubileumwedstrijd is bewust geko zen omdat dit de verjaardag was van koningin Wilhelmina waarna de vereniging is vernoemd. De Vlaarding se vereniging is koninklijk goedge keurd bij verlenging op 1 augustus 1963 en-is begiftigd met de Erepenning van Verdienste van H. M. de Koningin. Er zullen er nog velen zijn die zich de grote nationale jubileumwedstrijd, die gelijk viel met het 700-jarig bestaan van de stad Vlaardingen in 1973 herin neren. Het was toen een succesvolle wedstrijd met deelnemers uit het gehele land. Nu 5 jaar later viert de vereniging het 17de lustrum. Het Nieuwe Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-267368 en 263939 REDAKTIE: Mevr. M. Woerdenbagch W. J. de Bruijn EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344281 Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD EDITIES: P. J. Hovingh Telefoon 015-124331 toestel 35 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN REDAKTIE KOPY: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor ADVERTENTIE ACQUISITIE: J. Groeneveld Telefoon 010-263939 en 267386 Privé 010-261270 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17 uur op het kantoor BUROLEIDER: J. J. Warbie Telefoon 010-267368 en 263939 Privé 01891-4733 BEZORGING: De bezorging is zo goed mogelijk geregeld. Mocht het ondanks deze voorzieningen toch voorkomen dat u dit blad niet ontvangt.dan kunt u 010-264426 bellen Voor deze wedstrijd, die van 31 augus tus tot en met 16 september zal duren, zijn ruim 200 verenigingen uit het ge hele land uitgenodigd. Dit zijn alleen schietverenigingen met een klein kali ber geweer. De wedstrijden worden ge houden op acht electrische banen in het schietgebouw aan de Emmstraat 43 in Vlaardingen. Alle overige dagen wordt er geschoten van zeven tot elf uur. De tussenliggen de zondagen is het gebouw gesloten. Schietvereniging- Wilhelmina heeft momenteel een ledenbestand van 160 leden, verdeeld over 100 geweerschut- ters, 30 pistoolschutters en 30 jeugdle den. Jeugdleden schieten alleen met een luchtbuks. Het is volgens politie- verordering niet toegestaan dat door personen beneden de 18 jaar met vuur wapens geschoten wordt. Leden met een eigën wapen moeten een machti ging hebben voor het in bezit lebben van een vuurwapen. Deze machtiging wordt door de politie afgegeven en de vereniging geeft daarvoor een verkla ring af. De vereniging is zelf ook in het bezit van vuurwapens, de z.g. vereni gingswapens. BESTUUR Het bestuur van de schietvereniging is samengesteld uit voorzitter Jan de Ko ning, secretaresse Jannie de Wit, pen ningmeester Arie van Halewijn, 2e se cretaris Piet Broek en 2e penningmee ster Kees van der Lugt. De vereniging heeft ook een erel id Teun van der Caay (80), een erevoorzitter Chris van Roon (79) en een lid van verdienste Arie Maerleveld (82). Erelid Teun van der Caay is al 45 jaar lid en heeft daarvan 20 jaar in het be stuur zitting gehad. De 80-jarige van der Caay is heel goed op de hoogte met het wel en wee van de vereniging. Zo weet hij^te vertellen dat Wilhelmina is gestart in de stadsschool op de Markt. Daar heeft de vereniging gehuisvest tot de oorlog uitbrak. In 1916 is men weer begonnen in de BLO school in de Zo merstraat. Op 30 april 1958 heeft men het gebouw gekocht aan de Em- mastraat. Vanaf 1958 tot 1971 is Teun van der Caay beheerder geweest. Hij zegt daar trots over: ,,het was voor mij een grote eer toen ik in 1971 is Teun van der Caay beheerder geweest. Hij zegt daar trots over: „het was voor mij een grote eer toen ik in 1971 stopte en dat de tweede hypotheek was afgelost. Ik sla met gauw op mijn borst, maar voor mij betekende dat wel iets". Van zelfsprekend is Van der Caay daarvoor benoemd tot erelid. Secretaresse Jannie de Wit bekleedt deze functie al tien jaar. Als wij haar vragen hoe zij er toe is gekomen om zien aan ie sluiten bij een schietvereni ging zegt ze: „ik had altijd al interesse in pistoolschieten. Via een kennis ben ik in contact gekomen met de vereni ging. Maar toen ik lid werd was er nog geen pistoolafdeling bij ons. Dit is pas sinds vier. jaar. De enige dame die de vereniging toen rijk was, Wil Groene veld, eed toen Petite Carabine Long Rifle« heeft mij overgehaald om er ook aan te beginnen. Het is inderdaad over het algmeen genomen een man- nensport. Maar ik vind het toch erg leuk. Tussen de mannen zijn heb ik helemaal geen moeite mee. Vrouwen zijn meer behept met jalouzie. Ik heb nooit moeilijkheden, uiteraard ook niet met vrouwen. Van huis uit ben ik geen verenigingsmens maar door de sfeer ben ik lid gebleven en denkt er ook lang nog niet over om hier mee te stop pen. Het verenigingswerk belemmerd wel de kans om werkelijk aan schie twedstrijden deel te nemen". Jannie de Wit vindt het ook niet moeilijk om als enige vrouw in het bestuur te zitten. Zij daarover: „ik heb daar geen moeite mee, de samenwerking is uitstekend. Het is een leuk tijdverdrijf al ben ik er toch minstens drie avonden per week mee bezig". VERKEERD BEELDT Jannie de Wit wil ook nog wel toelich ten dat veel mensen een verkeerd beeld van een schietvereniging hebben. „De wapens bijvoorbeeld worden 's avonds opgeborgen in de kluis van het vereni- gingsgetröuw. Wij trachten altijd de ui terste voorzichtigheid toe te passen. Als ze opgeborgen worden zijn ze eerst ook nog onklaar gemaakt en de gren dels ziin er dan uit", gaat Jannie de Wit verder. Voorzitter Jan de Koning geeft ant woord op onze vraag of ze nog nieuwe leden kunnen gebruiken. „Onze vereniging is nooit veel in de belang stelling* geweest. Dat komt omdat wij niet zitten te springen om nieuwe le den. Momenteel hebben we weer een wachtlijst van zo'n 30 personen die zich bij ons willen aansluiten. Er is in de vereniging niet veel verloop. Als er eens een lid weg gaat, is dat hoofdzakelijk door verhuizingen. In zo'n geval kun nen we dan weer een nieuw lid inschrij ven van onze wachtlijst. Ik vind net jammer genoeg dat wij zo veel mensen moeten teleurstellen". Jawel, mr. Pieter heeft reden tot lache- n; tweemaal trof hij de roos- De Vlaardingse schietvereniging Wil helmina is één van de 360 verenigingen in Nederland die zijn aangesloten bij de KNSA Koninklijke Nederlandse Schutters Associatie. In 1924 is de kring Westland opgericht en van de twaalf verenigingen die deze kring telt, is Wilhelmina wel één van de grootste. Als volgende week donderdag de jubileum-schietwedstrijd van start gaat rekent de organiserende vereniging Wilhelmina op minstens 500 schutters uit geheel Nederland. Broersvest 87-93 Telefoon 267937 Schiedam Zo heeft „Wilhelmina" het doel al 85 jaar in het vizier.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 3