en tijden 'Meneer, baan zeven doet het niet EERST KOFFIE DAN PONDEN VERLIEZEN 'BOWLEN BETER DAN EEN KOFFIETAFEL' TARIEF THURLEDE: JEUGDBOWLEN HEEFT FUNKTIE BOWLEN EEN HEERLIJKE ONTSPANNING een ervaring rijker Nol en Herma Heuvelhorst: MUSIS SACRUM: NOSTALGIE EN GEZELLIGHEID Verhaal familie Egging: EEN JAAR BOWLIN Bowling Musis Sacrum is gevestigd aan de Lange Haven 115. Zowel aan de voor- als aan de achterkant is vol doende parkeerruimte beschikbaar. De openingstijden zijn: dagelijks van 1-0.00 uur tot 1.00 uur. In het weekeinde tot 2.00 uur. De tarieven zijn: Overdag ma. t/m vr. 20,- NBF/Musis tarief 17,- Jeugd t/m 15 jaar 17,- 's Avonds ma. t/m vr. 27,50 NBF/Musis tarief 20,- Na vrijdagavond 18.00 uur 27,50 Idem zaterdag, zon- en feestdagen. Huisvrouwentarief 6,- a 2 uur p.p. Ma. t/m vr. 10.00-12.00 a.m. (met een minimum van vier dames op één baan). Jeugdtarief woensdagmiddag van 12.00 tot 18.00 uur 3,- p.p. per uur (met een minimum van vier perso nen per baan). Musis Sacrum. Waarschijnlijk een van de meest bekende gebouwen in Schiedam. Eer\ gebouw dat in de loop der vele jaren een naam en faam heeft opgebouwd die bij de Schiedammer overbekend is. In eerste instantie opgezet als ontspan ningscentrum. Later veelvuldig door scholieren gebruikt voor feest- avonden, door bejaarden die elkaar wel eens op een andere manier wilden ontmoeten, door personeels- verenigingen om de da gelijkse sleur eens te doorbreken... kor tom een gebouw waar gezelligheid en feestvieren troef is. Dit gebouw leek de laatste jaren te ver pauperen. Niemand, op een paar krakers na, was bereid het vervallen geheel op te knappen. Pas in augustus 1976 werd een nieuwe eigenaar gevonden. Frans van Rijsbergen vond het bouwbe drijf Kreuger BV bereid zijn plannen te helpen voltooien. Er moest een bowlingcentrum komen. Plannen overigens die niet zonder proble men gerealiseerd werden. Zo waren er protesten van omliggende bowlingcentra, de uiteindelijke bouw waarbij naar later bleek de plafonds te laag waren, de 'kin derziekten' die de computers met zich meebrachten, een inbraak waarbij de vol ledige weekeinde-recette verdween, het is maar een kleine greep uit de problemen die Bowling Musis Sacrum moest door staan. Maar uiteraard waren er ook hoogtepun ten. Het slaan van de eerste paal door wethouder Chris Zeyderveld, de lande lijke primeur van de computers, de druk bezochte officiële opening door het echt paar Lems, een direct al goed draaiende bedrijfs-bowlingcompetitie, het trainen van Neerlands beste bowlers op de banen en uiteraard het bijzonder geslaagde Be nefietbal ten bate van de ziekenomroep Schiedam. Bowling Musis bestaat nu een jaar. 'Een jaar waarin ik meer heb meegemaakt dan een ander in vijf, zegt directeur Frans Rijsbergen. Met behulp van zijn perso neel, maar ook van de Schiedamse ge meenschap werd bewezen dat Musis ge lukkig weer functioneel is. Musis Sacrum is in ere hersteld. Op een wijze die alleen maar past in de sfeer van het gebouw. Open voor iedereen en de gezelligheid die de boventoon .blijft voeren. Gelukkig maar.... 'Meneer, baan zeven werkt niet'. Het knaapje zegt het alsof hij een pri meur brengt. 'Wacht even', is het korte, maar duidelijke antwoord. Waarna het alert klink: 'Ja, maar daar betaal ik toch niet voor?' Het klinkt wel erg zakelijk uit de mond van een jochie die niet ouder dan tien jaar is. Stomverbaasd kijkt 'de meneer' het knaapje aan. Begint dan te lachen en stapt eerder dan hij van plan was naar de kapotte baan. Later, nadat het jochie al lang weer bezig is zijn persoonlijke record aan diggelen te gooien zegt het betref fende personeelslid van Musis Sa crum: 'Wat je hier op woensdagmid dag bij het jeugdbowlen zo af en toe meemaakt is niet te beschrijven. De één is stinkend vervelend en de an der veel te eigenwijs voor z'n leef tijd'. Woensdagmiddag is de dag voor de jeugd. Dan worden kinde ren door hun moeders naar het bow- In de sportwereld blijven de dames een toch wel aparte plaats innemen. Terecht of niet moet iedereen maar voor zichzelf uitmaken. Ook in de bowlingwereld lijkt dat het geval te De regelmatige bezoeker kent ze ze ker: de heer en mevrouw Egging, schiedammers in hart en nieren. Ze ker twee mensen die blij waren toen Musis Sacrum weer in gebruik werd genomen. Twee hard werkende mensen die ook hun ontspanning nodig hebben. Hun verhaal: 'Sinds de opening zijn wij regelmatige bezoekers van de bowlingbaan. Na een hele dag hard werken is het een erg prettige ont spanning om even een paar uurtjes de baan op te gaan'. 'Na een paar keer gebowled te heb ben is het voor ons een hobby ge worden. Het bowlingcentrum is ge lukkig voor ons gemakkelijk te be reiken. Het grote voordeel is ook dat er een prettige sfeer hangt en de be diening aiuju uilslekend is'. Wij zijn ook regelmatige bezoekers van de door hen georganiseerde feestavonden. Iets waaruit ook weer blijkt dat men daar wel iets goeds kan organiseren. Kortom, bowlen is een fijne ontspanning en dagelijks weer een gezellig uitje. We weten ook zeker dat iedereen dat zo zou er varen als ze geregeld zouden komen. zijn. Heeft u weieens gehoord van 'heren-bowlen' op tijden die moeilijk te vullen zijn? Voor de dames is het geen enkel probleem. Voor de da mes, die doorgaans in de ochtend uren na het opruimen van het ont bijt bij een vriendin achter de koffie kruipen is het ideaal dat ze iedere week op die tijd terecht kunnen in een bowling-centrum. Het dames-bowlen is in Schiedam enorm populair aan het worden. Dat blijkt uit het feit dat de ochtend uren veelal gevuld zijn door dames die in groepjes van vier de banen 'veroveren'. Eerst uiteraard het kopje koffie maar direct daarna ver andert het gedrag van de dames. Ze leven zich vanaf dat moment hele maal uit. Er wordt op dat moment even niet gedacht aan de huishoude lijke beslommeringen. Er moeten punten gemaakt worden. Want nog maals, het gaat er erg serieus aan toe. Een van de dames: 'Je kunt hier na tuurlijk wel naar toe komen om al leen maar te gaan zitten praten maar dat is de bedoeling niet. Er wordt nogal eens denegrerend over ons gesproken misschien maar wij hebben het ook zwaar in ons dage lijks werk. Dus is dit ideaal om ons uit te leven. Vandaar dat er echt om de punten gegooid wordt. Het is ei genlijk zoals bij elke sport. Als je het doet moet je het ook goed doen. Anders kun je beter thuisblijven'. Problemen kenden uiteraard ook de dames toen ze kennis maakten met het allernieuwste snufje in deze tak van sport: de computer. 'Hij telt niet' wordt vaak geroepen. Het blijkt dat de formulieren niet in de computer gestopt zijn. Uiteraard is ook de kleding van de dames volle dig aangepast. Tenslotte gaat een korfbalster ook niet met hoge hak ken het veld op. Dus lange broeken zijn troef. De dames amuseren zich met hun groep uitstekend. En wat het meest belangrijke lijkt te zijn is het ontsnappen uit de dagelijkse sleur. 'Maar vergeet niet' voegt ie mand er gekscherend aan toe 'dat je ook heel wat pondjes op die baan achterlaat. Dat kan ook belangrijk zijn...' lingcentrum gestuurd. In hun zak precies genoeg geld om een uurtje te gooien, een flesje limonade te kopen en één keer te flipperen. Opvallend is wel dat het bowlen re delijk gedisciplineerd gebeurt. Zo af en toe knalt er wel eens een bal te gen de 'veger' of loopt een te enthou siaste deelnemer even de baan op maar dat is dan ook alles. Een van de monteurs: 'Uiteraard gebeurt er altijd wel wat. Maar dat is 's avonds ook het geval. Die kinderen moeten even wat beter in de gaten worden gehouden. Maar ze hebben het naar hun zin en dus maak je je wat min der snel druk dan anders'. Dat de kinderen het best naar hun zin hebben bewijst Erik van 11 jaar. 'Waarom ik hier kom? Omdat ik la ter een hele goeie wil worden. Alleen de ballen zijn zo zwaar. Als ik thuis ben heb ik altijd last van mijn duim. Ja heus, ik ga heus proberen de bes te van Nederland te worden. Hoe veel is eigenlijk het hoogste aantal? 300? Nou, ik sta al op 84!' Jeugdbowlen heeft in de tijd dat het nu draait duidelijk bewezen dat het een belangrijke functie heeft. Zowel voor de ouders als voor de kinderen zelf, een ideale mogelijkheid om de woensdagmiddag door te brengen. Er wordt wekelijks door het perso neel een oogje dichtgeknepen. En menigmaal wordt eerst tot tien ge teld voordat er ingegrepen wordt. De kinderen hebben het niet door, ze hebben het naar hun zin. Iets wat tegenwoordig erg belangrijk is. Het gebouw Musis Sacrum bestaat uiter aard niet alleen uit een benedenverdie ping. De bovenruimte, die ook vroeger voor verschillende doeleinden gebruikt werd, moest dus ook benut worden. Het Benefietbal heeft al aangetoond dat ook boven gezelligheid troef kan zijn. Onder meer het bekende örkest van Frans Popti zorgde er voor dat op de dansvloer de beentjes van de vloer gingen. Zoals zo vaak het geval is hoorde ook het bejaardencentrum 'Thurlede' dat er meer mogelijkheden waren in Musis dan alleen bowlen. Voor het personeel aanleiding het tienjarig bestaan in Musis Sacrum te vieren. Dus gaf het 'organisatie-commité' Frans van Rijsbergen de opdracht het feest min of meer te regelen. Dat het allemaal goed gegaan is bewijzen de woorden van een van de personeelsle den van Thurlede: 'Het wad fantastisch. Voor ongeveer 150 personen werd een koud buffet georganiseerd, waar de echte culinaire wellusteling van staat te water tanden. Daarnaast was het natuurlijk ideaal dat we ook een balletje konden gooien en ons op de dansvloer uit konden leven. We hebben echt ongedwongen en plezierig ons jubileum kunnen vieren'. Waarna hij vervolgt: 'Dat het een goede gok is geweest blijkt wel uit de bezetting in het eerste jaar. In de wintermaanden was het gewoon verschrikkelijk moeilijk om zeker 's avonds een baan te reserve ren. Natuurlijk kleefde er in het begin tal van schoonheidsfoutjes aan. Het grote pluspunt is echter dat de klant daar vrij wel nooit de dupe van is geworden. Nu al les ingewerkt is durf ik gezien de erva ring die wij hebben gehad rustig te stellen dat Bowling Musis in het jaar dat ze nu- bestaan voldoende bewezen hebben dat ze recht op bestaan hebben. Thurlede is in elk geval een ervaring rijker'. Twee weken was Musis Sacrum pas open toen de eerste 'zware klus' zich aanmeldde. De bruiloft van Nol Heuvelhorst en Herma Pothof op 7 september. Twee mensen die wel eens wat anders wilden dan alleen naar het stadhuis gaan, 'ja zeggen' om vervolgens af te zakken naar een restaurant waar tot aan de receptie gegeten, gedronken en verveeld wordt. Ze wilden wel eens iets anders en doordat de kersverse echtgenoot Nol via zijn werk nauw betrokken was bij de bouw van Bowling Musis Sacrum leek de oplossing snel ge vonden. 'Ik wilde de groep die je achter je aansleept wel eens iets anders voorr schotelen,' zegt Nol nuchter. 'Het bowlen met z'n allen is een leuke aanvulling van het program ma. Dus was het snel duidelijk dat een middagje daar plus de receptie ideaal was'. 'Het grappige van een receptie boven is dat je via de balu strade de mensen het bowlingcen trum in ziet komen. Nog leuker is nel uan als je ook kan zien uat ze eerst langslopen, verkeerd zijn en dan weer terugkomen'. Over het feit of ze het al dan niet over zouden doen kan uiteraard moeilijk gespro ken worden. 'We nemen het niet aan tenminste dat we nog een keer trou wen,' zegt Nol lachend. 'Wel kunnen we het de mensen die nog moeten aanraden het te doen in Musis. Vooral als je een beetje een ontspannen sfeertje wilt hebben. Omdat iedereen zö bezig is krijg je dat al direct. Niet dat stijve'. 'Oh ja, wat ook leuk is als je gaat bowlen zijn de schoenen. De dames komen meestal met de meest mooie combi naties aan naar een bruiloft. Ook de schoenen passen daarbij. En dan in eens loopt iedereen op die lage schoenen met die vreemde kleuren. Is toch wel een aardig gezicht'. Nol en Herma maakten geen ge bruik van de mogelijkheid om ook te dineren in de bovenzaal. 'Bowlen was genoeg. We hebben met 27 men sen op vier banen erg veel plezier gehad. En dat was tenslotte de be doeling van die hele dag'.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 8