'HET IS EÉN KWESTIE VAN WENNEN' 'BOWLING HIER IN STIJGENDE LIJN' 'JE ZIT NIET ZO OPGESLOTEN' Telefoon 732422 Fotografie Studio Passage STILLE, MAAR UNIEKE WERKER Gevraagd: TWEE KEUKENPRINSESSEN EEN RECEPTIONISTE Computerman Frans van Rijsbergen, junior: 's Werelds beste bowler was in Musis Secretaresse Nanda den Houting: VOORWOORD Boorspecialist Tjan Thee: ling voor de avonduren G MUSIS SACRUM De computers. Er is al erg veel aandacht aan besteed. Een unieke gebeurtenis in ons land. En zeldzaam in Europa omdat maar een beperkt aantal bowlingcentra over dergelijke apparatuur beschikken. Het is nieuw en dus zal iedereen er aan moeten wennen. Behalve uiteraard de bowler zelf die slechts profiteert omdat het altijd lastige schrijfwerk voor hem of haar gedaan wordt. Voor de technici ech ter is het vooral in het begin een kwestie van constant naar 'achteren' lopen om een storing op te lossen. Een van de mannen die er veel van af weet is Frans van Rijsbergen, junior, zoon van de directeur van Bowling Musis Sacrum en naast 'computer-deskundige' ook bedrijfsleider in het bowlingcentrum. De 27-jarige Frans startte in Musis zon der ook maar enige kennis van zowel de machines als dé computers. 'Daarom heb ik in Duitsland een cursus van drie we ken gevolgd' zegt hij „Met uitzondering van Noord- en Zuid-Amerika en Japan komen daar mensen uit alle landen van de 'Die cursus Wordt in Duitsland gehou den omdat daar op de Brunswick-banen (die ook in Musis liggen) voor het eerst de computers werden aangelegd. In drie we ken tijd word je daar alles bijgeleerd wat De naam Dick Ritger hoeft in de bowlingkringen niet geïntroduceerd te worden. Hij is op dit moment de man die de meeste kennis heeft van de snel groeiende sport. Dick Ritger is ook één van de weinigen die kar zeggen dat hij miljonair gewor-den is van de bowlingsport. De Johan Cruyff onder de bowlers dus. Deze man bracht nog niet zo lang geleden een bezoek aan ons land om een aantal lessen te geven. Uiteraard een enorm gewild persoon op iedere .bowlingbaan. Niet alleen omdat de baan hiermee een flinke reklame maakt, maar omdat de klanten in de gelegenheid zijn erg veel te leren van deze beste bowler van de wereld. Een van de banen die Ritger aan deed was (Hiteraard) Boling Musis Sacrum. Deels uit nieuwsgierigheid hoe de computers het deden in Ne derland en deels om circa zestien in structeurs en ruim 45 beginnende bowlers de fijne kneepjes bij te brengen. De Amerikaan schreef, toen hij weer in zijn eigen land was, een uit voerige brief naar twee instructeurs die hem gedurende zijn aanwezig heid begeleidden. Een enthousiast verhaal van een sympathieke man die ook later zegt veel vrienden te hebben gemaakt in Nederland. Zo schrijft Ritger onder meer: 'Bedankt voor jullie hulp tij dens mijn verblijf. Het heeft er toe bijgedragen dat de bowlingsport voor leerlingen die ik onder mijn hoede heb gehad zoveel nuttiger is geworden. De leerlingen die ik in Musis Sacrum heb gehad hebben mij een enorm plezier gegeven. Nog nooit heb ik een groep gehad die zo gretig was om deze sport te leren en zo hard werkte om de bowlingsport onder de knie te krijgen'. 'Bowling is in Nederland in een duidelijk stijgende lijn. Net zoals dat indertijd in de USA is uitgegroeid tot een enorm populaire sport. Het meest belangrijke is dat de bowler eerst de basis-techniek leert. Dan krijgt hij er veel meer plezier in'. Wel zou ik jullie aanraden meer be kendheid te geven aan het bestaan van de Dragon Fly Pro Shop (de winkel waarin allerlei artikelen te koop zijn). Vooral omdat jullie toch veel tijd, geld en moeite besteden aan de oprichting ervan. Maar be langrijker is dat jullie een oplei dingsschool runnen voor bowlers die wat meer willen leren. Het overdragen aan anderen die op hun beurt weer instructeurs wor den. Dat is een belangrijke stap in de goede richting. Dick Ritger besluit de brief met de woorden: 'Ik heb een geweldige tijd in Nederland gehad. Veel vrienden gemaakt en hopelijk heeft mijn ken nis ertoe bijgedragen dat de bowlers in jullie land hierdoor nog vele jaren plezier beleven aan deze tak van sport. Dat ik nog eens terug zal ko men is iets wat zeker is'. Dick Ritger heeft mede dankzij de uitstekende hulp van Ron Liem, Peter Lefeber en de mensen van bowling Musis Sa crum een goede indruk gekregen van de bowlers in ons land. Het is bovendien prettig te horen van een kenner dat het niveau stijgt. Wie weet... in eerste instantie belangrijk is. Natuur lijk kunnen ze niet alles duidelijk maken. Daar heb je zeker twee jaar voor nodig om zonder boeken een defect te verhel pen'. De banen opzich zijn voor de leek al niet te volgen. Het principe echter lijkt moei lijker dan het in feite is. Opvallend is wel dat de achterkant van de banen (dus de machines) volledig het zelfde zijn als bij banen waar geen com puter aanwezig is. 'De machines zijn in derdaad onafhankelijk van de computer' legt Frans junior uit 'Het enige wat ze 'sa men' doen is het registreren van de func ties van de computer. Schroef je twee bouten los dan zijn de computers op iedere andere baan te gebruiken. In prin cipe zelfs op een 'touwtjes-baan' waar de pins met touwen worden opgehaald en neergezet'. Dat de techniek in deze tijd niet meer bij te houden is duidelijk. Zo ook wat de computers van de bowling centra betreft. Een jaar geleden nog waren de compu ters in Musis de meest moderne. Frans van Rijsbergen 'Nu zijn ze al weer verou derd. Wij hebben het zogenaamde 4-ba- nen-systeem. Dat houdt in dat één com puter vier banen bijhoudt. Nu hebben ze het 2-banen-systeem uitgevonden. Dat heeft natuurlijk een groot aantal voorde len. Je hebt minder storingen en als die er toch zijn dan zijn maar twee banen bui ten gebruik'. Dat het voor veel mensen wennen is aan de vergevorderde techniek is een duide lijke zaak. De mensen die voor het eerst met de computers geconfronteerd wor den moeten zeker nog een keer terugko men om het normaal te vinden. Zelfs de top-bowlers, die zowel in het kampioen schap voor de nationale jeugd als voor de training van voor de nationale selectie in Musis speelden, hebben het er nog wel eens moeilijk mee. De ervaring van Frans junior: 'De com puters zijn er neergezet in het belang van de bowlers. Maar het blijkt dat de goede bowler nog lang niet aan het automati sche tellen gewend is. Hij vindt het nu nog irritant om steeds die computer in te moeten stellen. Dat is ook wel logisch. Een wedstrijd is vooral een kwestie van concentratie. Hij gooit eigenlijk alleen. Het schrijfwerk wordt door iemand ge daan dus daar hoeven ze zich geen zorgen om te maken. Nu kan je moeilijk iemand anders steeds die baan op laten komen om de computer in te stellen. Maar toch is het voor mij zeker dat ais men er een beetje aan gewend is ze niet meer anders willen. Want gemakkelijk is het wel'. Bowling Musis Sacrum wordt frequent bezocht door bowlers uit alle delen van Nederland. Dit is dan ook één van de re denen dat in het centrum een zoge naamde Pro Shop is opgezet. Een soort winkeltje waar men alle sportuitrusting, nodig "óm de top te halen of je daarin te handhaven, kan aanschaffen. Op het uit- stallingsrek ligt onder meer een grote se rie bowlingballen, schoenen, tassen, pols banden en andere belangrijke attributen. Uiteraard is de bowlingbal het meest be langrijke uitrustingstuk. Tenslotte is dat het attribuut waarmee de pins moeten vallen. Derhalve is het belangrijk om een zo goed passende bal te kiezen of zelfs aan te schaffen. De bowlers die naar Bowling Musis Sa crum komen laten zich een bowlingbal naar hun eigen hand aanmeten. Het ge specialiseerde werk wordt gedaan door Tjan Thee. Een zeer bescheiden man die het liefst volkomen anoniem bergen werk wenst te verzetten. Slechts als omgeroe pen wordt 'Telefoon voor Tjan Thee' merk je pas dat hij er is. Gelukkig maar dat de telefoon veelvuldig voor hem rin kelt. Het betekent dat de vele mensen die hij toch wel kent hem even een paar mi nuten kunnen spreken. Tjan Thee heeft voor het boren en aan meten van de bowlingballen diverse opleidingen moeten volgen. Zowel onder getekende als erkende specialisten uit Amerika hebben hem opgeleid. De taak van Tjan Thee is erg omvangrijk. Zo geeft hij advies over de maten, gewichten, gewichtsverdeling, grip-keuze, hardheid en nog meer facetten van de bowlingbal. Het is niet alleen van belang om blessures te voorkomen maar ook omdat het het spelpeil van de betrokken bowler wezen lijk verbetert. Anatomische verhoudingen, fysieke mo gelijkheden, condities van bowlingbanen zijn factoren die hierbij een rol spelen. Tjan Thee, van Chinees-Indische af komst, is een expert op dit gebied. On langs nog maakte hij een trip van drie weken naar de Verenigde Staten om mee te reizen met een aantal profs. Tjan wacht nog op een certificaat van Bill Tay lor, de grote man van de cursussen, waar door hij ook op papier te boek staat als de meest gespecialiseerde 'ballen-boorder' die in ons land rondloopt. Niet genoeg overigens voor Tjan Thee die van plan is om terug te gaan naar Ame rika om in zijn specialiteit een academi sche graad te halen. Tjan zou dan de meest gespecialiseerde man zijn op het gebied van het Bowling-equipment. Die genen die dan ook bij hem komen om een bowling-uitrusting aan te schaffen (waar nog altijd een bedrag van rond de 250 gul den mee gemoeid is) zal zich dan ook goed geadviseerd voelen en ondergete kende staat voor een goede kwaliteit van de aankoop in. Ron Liem, nationaal jeugdtrainer/coach Het kantoor ziet er wat grauw uit. De mu ren zijn voorzien van duidelijke herken bare lekkage-plekken. De bouw van de panden naast het eigenlijke bowlingcen trum Musis Sacrum laat duidelijk sporen na. In het kantoor klinkt zo af en toe tus sen de muziek van Hilversum III door de stem van Madeleine 'Attentie baan 3, uw tijd is verstreken, wilt u de baan verla ten?' Voor Nanda den Houting, de secretaresse van directeur Frans van Rijsbergen een welkome onderbreking. Zij is het die da gelijks van negen tot zes het kantoor als domein heeft. Omzetten van de dag con troleert, kasboeken bijhoudt, opbreng sten telt, rekeningen bevestigt, sollicitan ten antwoordt, hetzij positief hetzij nega tief, kortom alle administratieve klussen voor haar rekening neemt. Nanda werkt vanaf maart in het bowling- centrum. Ze vertelt: 'Ik kwam op mijn zestiende jaar van de Mavo. Ik wilde gaan werken maar ik kon niets vinden. Dus was ik een half jaar werkloos. Toen kon ik een baan krijgen waar ik het echter niet zo naar mijn zin had. Omdat mijn vriend en ik erg vaak hier komen bowlen hoor je nog wel eens wat. Dus ving ik op dat Van Rijsbergen een meisje voor de administratie nodig had. Ik heb een ge- aeruro Een jaar Musis Sacrum moet gevierd wor den. Het is voor mij, maar ook voor mijn personeel in alle opzichten een jaar ge weest waarin we aan u, aan het werk en aan de bowlingsfeer op zich hebben moe ten wennen. Net zo goed als u waarschijn lijk ook aan Bowling Musis Sacrum beeft moeten wennen. Toch blijkt dat er nog al tijd Schiedammers zijn die het historische pand in haar nieuwe opzet nog niet van binnen hebben bekeken. Enerzijds heb ik het idee dat het te maken heeft met een gesprek aan tijd, of moge lijkheden. Anderzijds is het volgens mij ook een kwestie van de overbekende 'drempelvrees'. Vandaar dat wij op zater dag 2 september een 'open huis' houden. Om u in de gelegenheid te stellen het bow lingcentrum, maar ook de feest- en verga derzaal, op uw gemak te bezichtigen. Voor uw kinderen staat een kleine attr actie klaar en tevens een flesje limonade. De ouderen zullen zeer waarschijnlijk meer behoefte hebben aan een gratis kopje koffie. Ook dat staat klaar! Van 9.00 tot 18.00 uur staat ons huis voor u open. En zal een gedeelte van ons 21 man tellende personeel u gastvrij ontvangen en wegwijs maken. Op die manier hopen we u een beeld te kunnen scheppen van de manier waarop wij het afgelopen jaar geprobeerd hebben al zoveel van uw voorgangers te vreden te stellen. Musis Sacrum staat op 2 september voor u open. Al betekent het natuurlijk niet dat dat alleen die dag het geval zal zijn. Onze gezellige bar is uiter aard dagelijks open. Voor iedereen. Frans van Rijsbergen directeur Bowling Musis Sacrum sprek met hem gehad en ik kon begin nen'. In eerste instantie zag ik het hele maal niet zitten. Er wérden me dingen verteld waar ik nog nooit van gehoord had. Mijn taak was ondermeer samen met Van Rijsbergen de administratie op te bouwen. Dat is nu al aardig gelukt'. In de vijf maanden dat Nanda hier werkt kan ze best oordelen over de positieve en de negatieve punten van Bowling Musis Sacrum op zich. De negatieve: 'Dat is moeilijk te zeggen. Het is wel eens lastig dat Van Rijsbergen zo actief is'. Dan is hij zo vaak onvindbaar. Of hij staat net te praten met iemand als ik hem dringend nodig heb. En ik kan niet over de kas bijvoorbeeld gaan praten als hij met een buitenstaander staat te praten. Maar verder zou ik geen echte punten die niet leuk zijn op kunnen noemen. Want die zijn er niet'. Sneller vertelt ze over de positieve erva ringen: 'Het voordeel van het werk wat ik doe is dat je niet zo opgesloten zit. Als ik eens vijf minuten geen zin heb kan ik rus tig binnen wat gaan dHnken. Gewoon op kantoor werken lijkt me erg saai. Ook een voordeel is dat ik maar een baas heb. Daardoor heb je ook een v el beter con tact en het is natuurlijk een stuk gezelli ger'. De samenwerking tussen de personeelsle den onderling levert tot nu toe nog geen problemen op. Zegt de charmante 17 ja rige secretaresse: 'Natuurlijk heb ik al leen met de dagploeg te maken. Maar problemen hebben we eigenlijk nooit. Het is ook iedere dag erg gezellig. Gaan we een half uur met z'n allen koffie drinken en praat je eens over wat anders'. Toch was de start van Nanda niet al te aantrekkelijk. Woensdag begon ze, zater dag nacht werd een geroutineerde in braak gepleegd. „Dat was een erg verve lende tijd," zegt ze, „Voor mij ook heel wat extra werk. Ik moest zeker drie da gen lang alles óp een rijtje zetten. Die tijd was helemaal niet prettig. De spanning onderling was ook sterk te merken. Ik hoop ook niet dat ik het ooit nog eens meemaak". Precies één jaar draait Bowling Musis Sacrum nu op volle toeren. Een jaar waarin op deze ex tra pagina's al uitvoerig over is uitgewijd. Wat echter niet vergeten mag worden is de humor die er in een dergelijk „amusementshuis" dage lijks naar boven komt. Met behulp van de perso neelsleden, die de lol uit diverse omstandighe den haalden, zijn we tot de volgende puntenge- komen: Zoals al zovele malen werd ook die avond een koud buffet gehouden. De groep die zou gaan genieten, deed dat echter in eerste in stantie op de eigen-wijze. Dus vlogen de bier viltjes in een mum van tijd door de zaal. Toen iedereen tot rust gekomen was werd ook de zaal wat gezelliger gemaakt. Tafels werden zodoende in de rondte gezet. Toen ook dat karwei voltooid was vertrokken de meesten. Slechts tien van de 60 mensen kon den derhalve eindelijk rust nemen... Slechts één bezoeker heeft tot nu toe op zijn kousevoeten moeten bowlen. Logisch ook want hij vroeg om een paar schoenen... maat 51. Bowling Musis Sacrum beschikt al vanaf de opening over een speciaal toilet voor invali den. Veel gebruik maakt men er echter niet van. Zo ook toen een lid van het personeel een invalide op het andere toilet tegenkwam. De man in kwestie ging weer terug naar de banen, maar wenste ook daar niet gebruik te maken van de speciale afrit. Hij stapte met moeite uit zijn stoel, ging even moeilijk het trapje af en charterde iemand om zijn stoel even aan te geven. Uiteraard was de verba zing toch wel groot- Alle begin was ook voor het personeel moei lijk. Zo had chef horeca Rob van Vliet het niet al te makkelijk toen de vlonders in de bar er nog niet lagen. Rob, niet al te groot, kwam net met zijn hoofd boven de bar uit. Omdat hij constant een sprong moest maken om bij de tap te kunnen, zijn toen pas maat regelen genomen...

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 9