Mensen zonder werk mogen wel onbetaald werk verrichten Reorganisatie Woningdienst Jonge mensen zoeken kamers, laat ze niet in de kou staan! Standwerkers concours op de weekmarkt „Open dag" bij de brandweer Geen spreekuur burgemeester Winkelsluiting per 1 november ■Ui Splitsing in „Woningbeheer" en Gemeentewerken Openbare vergaderingen Aanvraagformulieren gewenningsbijdrage 75.511 Inwoners Wekelijkse publicatie van de Gemeente Schiedam Verzorging: Voorlichtingsambtenaar Stadskantoor Emmastraat 1, telefoon 26.05.00, toestel 340. HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 10 - WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1978 m gemeente informatie Wie zonder werk is en een werkloosheids uitkering ontvangt, zal, als hij toch tegen betaling gaat werken, de inkomsten moe ten opgeven bij de bedrijfsvereniging of de gemeentelijke sociale dienst. Dit is alge meen bekend en ook dat die verdiensten geheel of gedeeltelijk van de uitkering worden afgetrokken. Minder bekend is dat een werkloze onder zekere voorwaarden wel onbetaald werk mag verrichten. Op dit punt bestaan nogal wat misverstanden en onzekerheden. Daarom zijn er nu bepaalde regels opgesteld. Deze regeling is gemaakt om meer duidelijkheid te brengen en om de wettelijke bepalingen soepeler te kunnen hanteren. Op wat ruimere schaal dan voor heen kan iemand zonder werk nu onbe taald werk verrichten. Het belangrijkste is dat iemand zonder werk, die onbetaald werk wil gaan verrich ten, eerst contact opneemt hetzij met de be drijfsvereniging, hetzij met de Gemeente lijke Sociale Dienst. Deze instanties kunnen namelijk aan de hand van de gestelde regels beoordelen. welke regels in dit geval van gelding zijn. Het hangt er namelijk van af wat men gaat doen, voor wie men het gaat doen en hoe lang het werk zal duren. Voor een werkloze die onbetaald werk wil gaan doen, zijn de volgende regels van toe passing. Wanneer hij of zij zich aan deze spelregels houdt, zal hij of zij ook geen moeilijkheden krijgen. - Zij of hij moet vooraf toestemming vra gen aan de Bedrijfsvereniging, waarvan de uitkering wordt verkregen en het werk vooraf ook aan het Arbeidsbureau melden. - Is iemand langer werkloos en krijgt hij een uitkering van de Gemeentelijke So ciale Dienst, dan moet hij in alle gevallen deze dienst en het Arbeidsbureau op de hoogte stellen van zijn tijdelijke baantje. Alleen als hij werk gaat doen in georga niseerd verband, als onderdeel van een bepaald project of bepaalde instellingen, dan moet hij vooraf toestemming vragen aan de Gemeentelijke Sociale Dienst. - Een werkloze moet bereid zijn onmiddel lijk met zo'n onbetaalde baan te stoppen zodra er passend werk in loondienst of een mogelijkheid voor omscholing be schikbaar is. - Uiteraard dient controle op het doen en laten mogelijk te blijven. - Eventuele verdiensten voor een tijdelijke baan moeten natuurlijk aan de uitke rende instantie worden opgegeven. - Het werk mag niet worden gedaan in een bedrijf; ook niet in een bedrijf van een familielid. - Wordt werk gedaan voor een bepaalde organisatie, dan mag dat geen werk zijn waarvoor zo'n instelling subsidie heeft of kan verkrijgen. - Het onbetaalde werk moet doorgaans niet kunnen worden verricht door een betaalde kracht; ook mag het werk geen bedrijfsmatig karakter hebben, dit om concurrentievervalsing te vermijden en de werkgelegenheid van anderen niet in gevaar te brengen. - Het werk verricht binnen de normale werkuren van een instelling moet passen binnen de doelstelling van die instelling. - Tenslotte: al deze zaken moeten door de uitkerende instantie getoetst kunnen worden. Binnen het gemeentelijk apparaat van Schiedam heeft een reorganisatie plaatsge vonden van diensten die zich bewegen op het gebied van de volkshuisvesting. Tot voor kort bestonden er een gemeentelijke Woningdienst en een dienst Gemeentewer ken. De Woningdienst hield zich bezig met het beheer van de gemeentewoningen, het bouw- en woningtoezicht (ook wel „bouw- politie" genoemd), de sanering en de reha bilitatie, de nieuwbouw en de renovatie van gemeentewoningen en van woning bouwverenigingen. De dienst Gemeente werken hield zich o.a. bezig met de stads ontwikkeling in bredere zin. Deze situatie was historisch gegroeid en ging steeds meer problemen op organisato risch gebied opleveren. De gemeenteraad heeft daarom op voorstel van B. en W. in juni jl. besloten de Woning dienst op te splitsen in twee delen: Het deel dat zich bezig houdt met het be heer, de exploitatie en de renovatie van ge meentewoningen is samengebracht in een nieuwe dienst „Gemeentelijk Woningbe heer". Tot directeuren van deze dienst zijn benoemd de heren J. van Schijndel en P. Kulik. Het andere deel: bouw- en woningtoezicht, sanering, rehabilitatie, nieuwbouw en reno vatie is ondergebracht bij de dienst Ge meentewerken. Op deze manier is het gehele gebied van de stadsontwikkeling bij één dienst onderge bracht. B. en W. menen met deze oplossing een betere en doeltreffende organisatie te hebben gevonden. Voor de contacten met het publiek veran dert vrij weinig: - bouw- en woningtoezicht, sanering, reha bilitatie, nieuwbouw en renovatie blijven gevestigd in het Stadskantoor op de 8e etage, telefoonnummer 26.05.00. Hier kan men o.a. terecht voor klachten over particuliere woningen. - de nieuwe dienst Gemeentelijk Woning- beheer is ondergebracht in het nieuwe kantoorgebouw aan de 's-Gravelandse- weg 567 en is op werkdagen voor het pu bliek geopend van 9.00 tot 12.00 uur. Te lefonisch is de dienst bereikbaar onder nummer 76.11.21. Voor klachten oVer gemeentewoningen is het telefoonnummer 26.94.08. Hoewel deze reorganisatie een langdurige kwestie is geweest met een aantal interne controverses, is de verwachting dat op basis van de gevoerde gesprekken in een prettig contact uitvoering aan het raadsbesluit kan worden gegeven. Dit zal dan ook weer het publiek ten goede komen. In deze tijd doet zich jaarlijks hetzelfde probleem voor, waar niet zo gauw een oplossing voor te vinden is: woonruimte voor studerende en werkende jongeren. Voor de jongeren, en in veel gevallen ook voor hun ouders, is dit een probleem om slapeloze nachten van te krijgen. Na hot behalen van het einddiploma van een school gaan duizenden jongeren verder studeren. Velen van hen wonen echter te ver van de plaats waar ze gaan studeren om de reis elke dag te maken. Ze moeten daar dus een onderdak vinden. Datzelfde geldt ook voor hen die een baan hebben gevon den, die niet erg dicht bij het ouderlijk huis is. Of ze willen nu wel eens gewoon voor zichzelf gaan zorgen. Al die duizenden zijn in deze weken op zoek naar een onderdak. Het probleem doet zich niet alleen in het westen van het land voor, maar overal in Nederland. Het aantal zoekenden is groot, het aantal beschikbare kamers bedroevend klein. Oor-' zaken daarvoor zijn wel te noemen, maar het zoeken naar de oplossing is belangrij ker. De rijksoverheid en met name het ministe rie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening onderkent het probleem van de ka- mernood. Met een landelijke actie via pers en televisie willen het ministerie, de Landelijke Organi satie Belangengroepen Huisvesting, het Maatschappelijk Advies- en Informatiecen trum en andere niet-commerciële kamerbe middelingsbureaus het publiek ervan over tuigen dat de nood groter is dan men denkt. Bij deze actie in de zendtijd van de overheid doet televisie-presentator Wim Nijman een dringend beroep op het publiek een vrije kamer of etage beschikbaar te stellen aan werkende of studerende jongeren. In de te levisiespot wordt een centraal landelijk te lefoonnummer genoemd, dat ook 's avonds bereikbaar is voor aanmeldingen. Deze tele visie-actie duurt voort tot en met 13 septem ber. Daarnaast heeft het ministerie een beroep gedaan op de gemeenten om. aansluitend op de televisiespot. in de plaatselijke pers oproepen te doen om huurkamers te mel den bij een bepaald adres. Burgemeester en wethouders hebben beslo ten, in overleg met de Stuurgroep Huisves ting Alleenstaanden en 2-persoonshuishou- dens. aan het verzoek gevolg te geven. In de Schiedamse kranten hebben deze oproepen gestaan. Aanmelding van beschikbare kamers of etages kan gebeuren bij het Bureau Huis vesting, kantoorgebouw 's-Gravelandseweg 567, telefoon 732111. Jonge mensen op zoek naar kamers kunnen zich eveneens bij het bureau Huisvesting opgeven als gegadig den. Tijdens de weekmarkt op de Lange Kerk straat op vrijdag 8 september a.s. organi seert de gemeentelijke Vervoer-, Reini- gings-, Ontsmetting*,- en Marktdienst we derom een standwerkersconcours, die om 9.45 uur geopend zal worden en dan tot 16.00 uur zal voortduren. Voor dit concours hebben reeds twaalf deelnemers ingeschre ven, waaronder de concourswinnaar in 1977, de heer B. de Regt uit Rotterdam (met ■een groenteschaaf) en de winnares in 1976, mevrouw J. Kassing uit Utrecht(met pot planten). Hun prestaties zullen beoordeeld worden door een jury met als voorzitter de heer F. M. H. Zappey, landelijk secretaris van de Centrale Vereniging voor de ambulante handel en als leden de heer P. J. Drenth, ka binetchef van de burgemeester; de heer J. v.d. Most, bestuurslid werkgroep Consu mentenbond afd. Schiedam; de heer C. P. M. Lansbergen, ex-raadslid; mevrouw Mieke Woerdenbagh, journaliste en mej. L. Quadt, personeelslid van de V.R.O.M.- dienst. Om 15.45 uur zal de heer P. J. Drenth op het plein voor de HEMA de prijzen uitreiken. In verband met dit standwerkersconcours zal op vrijdag 8 september de Lange Kerk straat, het gedeelte tussen de kruising met de Kreupelstraat en de Grote Markt, en de Gedempte Baansloot vanaf het Sint Jans hof voor alle verkeer afgesloten zijn. Op zaterdag 9 september a.s„ de nationale brandweerdag. houdt de Schiedamse brandweer wederom „open dag" in de brandweerkazerne aan de Breedstraat 1, die om 10.00 uur officieel zal worden geo pend door burgemeester A.J. Lems. In de kazerne, die voor het publiek geopend zal zijn van 10.00-12.30 uur en van 13.30- 16.00 uur wordt een tentoonstelling met de monstratie gehouden van de uiteenlopende kledingstukken die gebruikt worden bij de brandbestrijding en in het leslokaal worden dia's en films vertoond. Verder zijn er 's morgens en 's middags demonstraties van de hulpverlening door de brandweer, zoals het vervoer van gewonden per brancard van een dak. duikdemonstraties in de Noordvestsingel. het blussen van een olie- brand, met tot slot het leggen van een „schuimtapijt". Van de gelegenheid wordt gebruik gemaakt om leden te werven voor het vrijwilligers korps van de Brandweer, dat thans 50 leden telt naast de 40 beroeps-brandweerlieden. Meer vrijwilligers zijn echter zeer gewenst. Vorig jaar hebben zich op de „open dag" zes vrijwilligers gemeld, die nu in opleiding zijn voor brandwacht 2e klas. De Stichting Zwembaden Schiedam houdt een openbare vergadering op maandag 11 september 1978, aanvang 20.00 uur in de re creatiezaal van het Stadskantoor. De Sportraad voor de gemeente Schiedam heeft een openbare sectievergadering vastgesteld voor dinsdag 12 september om 19.30 uur in de recreatiezaal van het Stads kantoor. De Raadscommissie voor Financi ën en Eco nomische Zaken heeft de openbare verga dering gepland voor dinsdag 12 september om 20.00 uur in de vergaderkamer op de 10e etage van het Stadskantoor. Behandeld zal worden de agenda voor .de gemeenteraadsvergadering van maandag 18 september, voor wat betreft de financiële aspecten van de voorstellen, eventueel aan gevuld met punten betreffende de Techni sche Bedrijven. De Commissie voor Vorming en Recreatie zal volgens het schema in het openbaar bij eenkomen op woensdag 13 september. Burgemeester drs. A. J. Lems is verhinderd op de maandagen 11 en 18 september 1978 zijn wekelijkse spreekuur in het Stadskan toor te houden. Belanghebbenden wordt verzocht hiermee rekening te willen houden. I^ij de secretarie-afdeling Algemene Zaken II in het Stadskantoor op de 2e etage zijn weer formulieren verkrijgbaar voor het aanvragen van een gewenningsbijdrage bij doorstroming, krotontruiming en woning verbetering. Dit aanvraagformulier dient binnen 3 maanden nadat de nieuwe huur is ingegaan ingediend te worden bij de ge meente waarin de woning, welke is verla ten, is gelegen. De winkeliers, die de aankondigingsformu-1 lieren nog niet ter waarmerking hebben aangeboden (bij de secretarie-afdeling Al gemene Zaken in het Stadskantoor) worden aangeraden dit alsnog spoedig te doen. Dit mede in verband met het feit dat, bij een eventuele weigering van B. W. om de aan kondiging te waarmerken, na 1 oktober de mogelijkheid open staat tegen deze weige ring in beroep te gaan. De nieuwe Winkelsluitingswet 1976 treedt per 1 november 1978 in werking. Winkels die niet in het bezit zijn van gewaarmerkte aankondigingen (bij de ingangen) is het dan niet toegestaan geopend te zijn. Op de secretarie-afdeling Algemene Zaken in het Stadskantoor op de 2e etage ligt tot eind november 1978 voor een ieder ter in zage het besluit van de gemeenteraad van .Schiedam van 21 augustus 1978 tot vaststel ling van de verordeningen als bedoeld in ar tikel 3 lid 3 (Koopavondverordening) en ar tikel lid 1-(10 dagen-regeling) van de Win kelsluitingswet 1976. De gemeente Schiedam telde per 31 juli jl. in totaal 75.511 inwoners en wel 37.230 man nen en 38.281 vrouwen. Dit is 8 inwoners minder dan per 30 juni jl. en 488 personen minder dan op 1 januari van dit jaar. In de maand juli werden 65 kinderen gebo ren, 39 jongens en 26 meisjes; er overleden 62 "personen, 40 mannen en 22 vrouwen. In die maand hebben in totaal 283 personen zich nieuw gevestigd in Schiedam, 151 man nen en 132 vrouwen. Daartegenover staat dat 294 personen, 143 mannen en 151 vrou wen uft Schiedam zich elders zijn gaan ves tigen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 10