ga eens de boer op! poes in viervoud humor in foto's: kwestie van zien gisteravond zijn we weer met vakantie geweest nowggddL-J*- a ,smL^} c^^tw-3 «J IW 1 2 ;OiluS^ «lAnXUM. c?^* vW ,1) ,i„iTse lt« 1 SjofïOife OOSf^^K Twee mooie fotomodellen, waarbij bewust is gezocht naar kontrast tussen de donkere paardenlijven met de lichte ach tergrond Een goede wolkenfoto, gemaakt met een geelgroen-filter, waar door de wolken beter zichtbaar zijn. ongewild geestig en dan vormen ze een leuk foto-onderwerp. Zoals 'het bij dit artikel afge beelde verkeersbord, dat volko men serieus een wegomleiding aangeeft. De Poolcirkel is na melijk een straat in dit Drenth- se dorp Klazienaveen. Wie er niet bekend is denkt dat het om een grap gaat. Dieren en humor Veel grappige situaties, die een foto waard zijn, hebben te maken met dieren. Dat is ook bij de "lachende" zebrafoto het geval. Het beest lacht natuurlijk niet, maar op deze moment opname lijkt het er wel op. Omdat zo'n situatie waarschijn lijk maar kortduurt, moetje als fotograaf snel reageren. Wie met de kamera in de aanslag door een dierentuin loopt, kan geluk hebben en een plaatje schieten, dat je later met een glimlach bekijkt. Humor maken Een extra mogelijkheid voor fotografen is: de werkelijkheid anders weergeven, waardoor er soms een verrassend effekt kan ontstaan. Dat is gedaan op de plaat van de boer, die naar huis gaat. Door een foto te maken van zijn spiegelbeeld in het water lijkt het of de wereld op z'n kop staat. Veel mensen beginnen met de foto om te keren om dan te ontdekken, dat hij zo toch ook niet goed is. Twee dingen Uit de voorbeelden, die bij dit artikel als foto zijn afgebeeld, blijkt wel dat het bij dit soort foto's gaat om twee dingen: je Humor kan ook ontstaan door de werkelijkheid anders weer te geven. De foto van deze boer met paard geeft alleen het beeld weer, dat wordt weerspiegeld in het water. Dat lijkt een wat onaardige wens. maar het is dat niet. Want 'de boer opgaan is voor wie dat doet met een kamera in de hand. een boeiende bezigheid. Op het platteland heb je nu eenmaal meer foto-motieven dan in de stad. Een dagje er op uit trekken, rondkijken in en om de boerderij en plaatjes schieten van watje daar ziet. het is een mogelijkheid om thuis te komen met een serie foto's waar je met plezier naar kijkt. We hebben het gedaan en dit is het resultaat. Dieren zorgen vaak voor geesti ge effekten. Een voorbeeld is deze zebra, die veel plezier lijkt te hebben. moet oo^hebben voor de grap pige dingen, die er om je heen gebeuren en te zien zijn. En je moet altijd een gebruiksklare fotokamera in de buurt hebben omdat het vaak gaat om korte momenten, die zich niet herha len. Maar. dat laatste geldt eigenlijk voor alle mensen, die dat wonderlijke en boeiende leven van vandaag graag willen vastleggen in foto's. Want dat leven verandert elk ogenblik. Een fotokamera bewaart elk mo ment zodat u later nog vaak kunt zien hoe het ooit is ge weest. Eerst inventariseren Wie z'n vakantiefilm wil monte ren om er een goed lopend ver haal van te maken, begint met een lijstje van het beschikbare materiaal. We doen dat altijd door de film via de projektor af te draaien. Het liefst met ie mand erbij, die zegt wat er gebeurt op de film. We noteren elke scène. En we schrijven meteen op of er eventueel een stukje moet worden verwijderd. Zo ontstaat er een lijstje van scènes. Als er na elkaar veel korte opnamen zijn, wordt de projektor even gestopt zodat we het bij kunnen houden. Nieuwe indeling maken Gisteravond hebben we ook nog het tweede werkje gedaan nadat de projektor en films waren opgeborgen. We weten zo onge veer, wat elke scène aan beeld laat zien. Als we op de in ventarislijst alle scènes hebben genummerd, gaan we een nieu we indeling maken. Die op name bij de waterval is een mooie opening. Leuk om daar straks een titel achter te zetten. Dan komt de eerste scène van de douane-kontrole bij de grens. Een lange rij auto's die stilstaat. Het beeld stopt bij onze caravan. Twee nummers Als we klaar zijn met dat werk is er een nieuwe lijst ontstaan. Scène 28 wordt nr. 1, scène 17 nr. 2 en zo voort. Alle film gedeelten hebben nu een nieuw nummer, vaak is de volgorde van de oude en nieuwe numme ring gelijk, want je filmde ze immers ook in deze volgorde. Maar soms hebben we toch de werkelijkheid iets veranderd om een effekt te versterken of om dat we bepaalde motieven als tussenopnamen willen gebrui ken. In ons achterhoofd hebben Neem nu zo'n foto als rechts hier naast staat. Zomaar een boer derij ergens in Overijssel. Niets bijzonders, maar toch wel een leuk motief, zo'n vrijstaand huis midden in het land. De rieten kap met het overhuivende dak, het uilengat boven in het schild dak, de baanderdeur en de kleine deuren en raampjes... samen vormen ze een harmo nisch geheel, 't Is natuurlijk wel verstandig om van te voren toestemming te vragen voor zo'n foto. Als u de familie een afdruk belooft van de foto, mag u best even verder rondkijken. Jong leven En dan is er 'n goede kans, dat u jong leven ontdekt op het erf of in de wei. Daar is een paard met een veulen, twee fotogenie ke beesten. Goed advies: Zorg wel voor een goed kontrast met de achtergrond. Dat geldt ei genlijk voor alle dierenfoto's. Dat kontrast kap zitten in de kleur ('n bruin paard tegen een groene achtergrond van de wei of een bosje), in het zwart/wit- kontrast (donker beest tegen lichte achtergrond). Bij het ma ken van deze foto werd daar echt op gelet - het donkere paardenhoofd tegen de lichte achtergrond van de bomen. Mooie luchten Buiten zie je ook de mooiste luchten omdat alles er vlak is en er dus veel wolken op de foto kunnen komen. Deze knappe foto met de hooiverdelers is gemaakt met een geelgroen- Een simpel idee: een goede scherpe foto van een poezekop werd viermaal afgedrukt op papier. Tweemaal gewoon en twee maal gespiegeld, dus "links is rechts". De vier foto's werden op spaanplaat geplakt en er ontstond een bijzonder geslaagde wandversiering. Weer een idee wat je met een beetje fantasie soms met een enkele foto kunt doen. Nog mooier is om die afbeeldingen op één groot vel fotopapier af te drukken, zodat er één foto ontstaat met de vier poezekop- pen. Misschien hebt u óók een foto, die zich leent voor een dergelijke vlakverdeling. Als u niet zelf een donkere kamer hebt, kunt u met uw fotoadvi seur overleggen hoe u met zo'n persoonlijke foto op bijzondere wijze uw huiskamer of gang mooier kunt maken. Verkeersborden... vaak onge wild goed voor een glimlach. komt het grote moment, dat we de familie uitnodigen: alsje blieft! hier is de film van'onze vakantie. Klein wonder Die nieuwe rangschikking van de gebeurtenissen, dat muziek- motief, die titel en wat kom- mentaar hebben samen een klein wonder veroorzaakt: als amateurfilmer heb je een ver haal gemaakt in beelden en kleuren en geluid. Een afgerond en plezierig lopend verhaal van de zonnige dagen, die je hebt doorgebracht in een dorpje in de bergen. Je bekijkt het een paar keer als het klaar is. Je ziet het nog vele keren in je leven. En je bent blij dat je met die filmkamera en een paar avon den plezierig werken dat vakan tieverhaal voor altijd kunt be waren als een herinnering aan de gelukkige dagen van nu. filter, waardoor het effekt van de wolken en de lucht wordt versterkt. Zo'n filtertje kan op veel kamera's worden aange bracht en kan bij het maken van zwart-wit foto's goede dien sten bewijzen. Welbestede tocht Laat me uw foto's zien en ik zal zeggen wie u bent. Dat is een kleine variant op een bekend spreekwoord, waar wel een kern van waarheid in zit. Er zijn mensen, die foto's maken van alle mooie dingen, die ze zien. Hun fotoverzameling wijst op een gevoelige, artistieke inslag. Er zijn ook foto-kollekties met veel vakantie foto's en beelden van feestelijke hoogtepunten. Dat zijn de levensgenieters en dat zijn er gelukkig veel. Een derde groep legt alle gekke dingen vast, die er in de wereld om ons heen zijn te vinden. Dat zijn de mensen met gevoel voor het bijzondere, mensen ook die de humor in het leven hoog schatten. Van die fotografen kozen we ditmaal wat plaatjes. Foto's met humor... je moet er oog voor hebben. We hebben gistèkavond onze vakantie van dit jaar opnieuw en heet intens beleefd. Dat kon, omdat we er dit jaar er vroeg op uit zijn getrokken en meteen de vakantiefilmpjes hebben opgestuurd ter ontwikkeling. Zodat we gisteravond - toen de vakantiekoorts in het land nog lang niet over was - al konden terugkijken op onze zorgeloze weken ergens in Oostenrijk. En we hebben er opnieuw van genoten. Een voorbeeld van een inventa rislijst van een vakantie-film. Alle scènes krijgen een nummer en worden kort omschreven. Na de inventarisatie wordt vast gesteld in welke volgorde alle elementen van de film moeten worden gemonteerd. Goed, het was in het begin nog een rommeltje. Alle spoeltjes waren voorlopig aan elkaar ge plakt zonder rekening te hou den met de goede volgorde. Maar dat was geen probleem, want de familie wilde beslist eerst zien of alles geslaagd was. Pas toen die eerste wanordelijke ronde met veel gelach en kreten van herkenning achter de rug was, konden we echt beginnen. we ook al een beetje rekening gehouden met het geluid, dat we nog willen toevoegen. Genoeg voor één avond Dat was het voorlopig. Volgen de week gaan we weer een avondje genieten van onze va kantie door op een speciale plakpers alle scènes in de juiste volgorde te monteren. Dus scè ne 28 als eerste, scène 17 daarna en zo voort. Een werkje, dat wel een hele avond zal vergen, maar dat is geen be zwaar, want het resultaat is altijd weer verrassend als je ziet, dat er een filmverslag van je vakantie door ontstaat. Daarna - misschien een week later - gaan we in een weekend de titel filmen en als die gemonteerd is wordt er waar nodig nog geluid toegevoegd: een leuk muziekje, wat kommentaar hi^r en daar en dan is de film kompleet en Dat zijn zomaar wat motieven, die je ontdekt als je met de kamera in de hand de boer op gaat. Maar d'r is op het platte- Jand nog veel meer te fotogra feren voor wie z'n ogen open heeft. En 't is nog gezond ook, zo'n foto-tocht vol frisse buiten lucht. Trek er eens een middag op uit met auto, trein of fiets. Of besteed er een vakantiedag aan. U zult na afloop ontdek ken, dat het voor uzelf èn uw kamera een wèlbestede tocht is geweest. Wat is humor? Er zijn vele omschrijvingen voor maar de meest simpele is waarschijnlijk: humor is iets, waarom je kunt lachen. Dat hoeft niet altijd uitbundig te zijn. Ook dat wat een glimlach veroorzaakt, is humor. En die glimlach ver schijnt als je de foto bekijkt van de vogel, die eigenwijs is neerge streken op de toetsen van een piano vlak voor de bladmuziek. Het lijkt of het kauwtje wacht op het sein om te beginnen. Zoiets zet je als fotograaf niet in scène; waarschijnlijk kwam het idee omdat de vogel al eerder belangstelling had getoond voor de piano en lag de kamera wel klaar om bij een herhaling dit beeld vast te leggen. Letten op borden Teksten op borden zijn soms

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 7