I Het vierde nummer van Scyedamis uit a Kabo Werkloosheid in augustus niet toegenomen vergadert in gebouw Arcade Lezingen voor Sitton historische de „Instuif vereniging Meubel inruil aktie Huisvrouwelijke Engelandvaarders dinsdag bijeen EHBO-kursus Vido in 4 Molens Vrouwenbond NVV Clown Waudi in Poppentheater HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 26 - VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1978 Dc omslag van het als steeds uitste kend verzorgd blad „Scyedam" van de Historische Vereniging (juli-" augustus) heelt als enorm trekplei ster de kansel van de Grote Kerk. De heer M. Verkade. "schrijft letter lijk: „Het gaat niet goed met de Grote Kerk in Schiedam enz.". Hetgeen hierop neerkomt dat de Hervormde Gemeente in Schiedam zeer binnenkort met een aktie be gint voor de restauratie van deze <s De fraaie kansel van de Grote Kerk. Een foto uit de collectie van het Gemeente-archief: de Hoofdstraat tijdens hoogwater... unieke kerk in het hartje van de stad. U hoort er binnenkort beslist méér van. Bij het artikel Schiedams Kunst bezet" is een foto afgedrukt van het schilderij dat de heer C. H. Schwa- germann, de eerste eonverstator van het stedelijk museum. Het is een werk van Abraham van der Zee, Schiedammer van geboorte. U leest bijzonderheden over zijn leven in dit blad. Maar ook over de ellende van het hoogwater vroeger van de Hoofd straat. Wie geïnteresseerd in oud-Schie dam heeft aan „Scyedam" een goe de wegwijzer en mocht u in het bezit zijn van oude briefkaarten en er geen weg mee weten, schenk ze dan aan deze vereniging. Adres: Lange Nieuwstraat 127, telefoon 267628. Vroeger werden brandijzers ge bruikt. Op 9 mei 1881 deponeerde de firma A. Houtman Co het al sinds 1871 in gebruik zijnde merk „Schiedams Arms". Oftewel het Wapen van Schiedam. De uitvoe ring is in gietijzer en behoort thans toe aan het stedelijk museum. Maar er werden ook brandijzers ge maakt naar een in hout gestoken model, waarop tekst en beeld in spiegelbeeld waren aangebracht. Een advertentie uit de Schiedamse Courant van 1879 heeft als tekst: C. de Wit. beeldhouwer en ornaments nijder. Specialiteit in modellen voor brandijzers. Noordmolenstraat Schiedam. Het pand Korte Haven 15-17 (het laatst in gebruik door de firma Dralle) staat voor restaurantie op de monumentenlijst. In verband daar mede doet de Historische Vereni ging een beroep op diegenen, die in het bezit zijn van een foto (of brief kaart) van dit pand van vóór onge veer 1920. De heer B. de Haas wacht graag op uw telefoontje 262618. Vergadering KABO in Arcade De KABO afdeling Schiedam houdt op dinsdag 19 september een vergadering in gebouw Arcade aan de Lange Haven 71, waarbij deze afdeling de voorlopige beschrijvingsbrief, zoals deze gepubli ceerd is in de KABO-post van 17 augustus, geplaatst op de agenda te bespreken. Hij bevat o.a. het voorstel in principe in te stemmen met de tot stand koming van een landelijke fede ratie ABVA/KABO. Het bestuur ver wacht een grote opkomst van de leden. Aanvang: acht uur. Dinsdagmiddag 19 september a.s. heeft een reünie plaats van de Enge landvaarders van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, afdeling Schiedam in de zaal van de Nederlandse Protestanten bond, Westvest 92. Donderdag 21 sep tember om 8.50 uur maakt men met elkaar een wandeling in het Kralingse bos en vrijdagmiddag 22 september heeft de eerste bridge-drive plaats in zaal Irene. Aanvang' half 2. Dinsdagavond 19 september a.s. her vat de EHBO-vereniging „Christop- horus" haar lessen in gebouw Arcade. Aanvang: half acht. Voor verdere in lichtingen: 706.163. 263115 of 704505. Maandagmorgen 25 september spreekt mevrouw Thea Ferwerda uit Uithoorn voor de VIDO (Vrouwen In De Over- gang) groep in het dienstencentrum „De 4 Molens" aan de Nieuwe Dam- laan 766. Aanvang: 10.00 uur in zaal 5. Iedere belangstellende van harte welkom. Woensdagmorgen 20 september a.s. komen de leden van de Vrouwenbond NVV afdeling Schiedam bijeen in Chr. Sociale Belangen aan de Lange Haven 73. Er wordt een film vertoond met als thema: „Hoe wordt de krant gemaakt". Aanvang: half tien. Oude bankstellen, oude tafels, oude bedden of kasten, alles heeft waarde tijdens de Meubcl-Inruil-Markt. die Selektmeubelzaak Verwaijen te Schie dam heeft georganiseerd voor de ko mende weken. Een origineel idee. dat u bij de aanschaf van nieuwe meubelen een aardig bedragje kan besparen. U hoeft natuurlijk niet meteen met uw halve inboedel op de imperiaal voor de deur tc staan. Gewoon een dezer dagen bij Selektmeubel binnenlopen, dan vertellen ze u er graag alles van. Donderdagavond 21 september houdt glazenier Frits Henderickx de eerste lezing voor de Historische Vereniging Schiedam en wel in de aula van het ste delijk museum aan de Hoogstraat te Sehiedam. Het onderwerp van die avond is. hoe kan het ook anders: Glazenierskunst. Deze avond wordt omlijst met kleurendia's. Toegang gratis, aanvang acht uur. Op dc agenda van het herfstseizoen staan voorts de tweede lezing van dok ter Poll op 26 oktober en pastoor drs. E. Smit spreekt op 30 november over de geschiedenis van het Huis Tc Poort. Drie zaterdagen achter elkaar is de be kende clown Waudi dc gast in het Pop pentheater. Daar zal 'hij Roodkapje brengen. Ideaal vóór de kinderen vanaf 4 jaar en wel a.s. zaterdag. 16 septem ber om half drie. Maar mocht u teleur gesteld worden omdat het Zolderthea ter op die middag uitverkocht is. hij komt ook op 23 en 30 september, zelf de tijd. Voor uw kinderen een middag om nog lang over na te babbelen. Toegangsprijs: drie gulden per per soon. Reservering hiervan via telefoon nummer 266000. Vrijdagavond en za terdag vanaf 13.00 uur via het theater aan de Nieuwstraat 12. telefoon 269455. Dansschool Sitton met demonstratie bij „Instuif" De „Instuif" heeft zondagavond 17 augustus een dansavond in gebouw Arcade aan tie Lange Haven 71, geba seerd op het zgn. „Saturday Night Fever"-gebeuren. Bekend uit de gelij knamige en erg populaire dansfilm op het ogenblik, waarin John Travolta de hoofdrol heeft. Cees Sitton, heel bekend vanwege zijn jarenlange dansschool op de Lange Haven heeft op deze avond toegezegd voor een demonstratiepaar te zorgen in de personen van Christa v.d. Mark en Koen van Eijk. Zij zullen deze avond openen met de dansen ..Night Fever", tango Husstle en de nieuwste dans uit ..Saturday Night Fever": Infermo. Waarna er voor de aanwezigen een in dividuele wedstrijd wordt gehouden met als onderweip de populairste dans uit dit genre: Night Fever. Inschrijven voor de wedstrijd is gratis en voor iedereen. Voor de winnaars van deze wedstrijd zijn aantrekkelijke prijzen lie schikbaar gesteld door boetiek Janse Young met medewerking van Club de France en Joey Fresco, hetgeen in houdt dat de allermodernste uitgaans- klcding, komplete outfits, tot' deze prijzen behoort. De jury voor deze wedstrijd bestaat uit o.a" Cees Sitton en het demonstratiepaar. De muzikale omlijsting komt van de „Wonderland Light Show bekend uit diverse top modeshows en de Sammy Green dis coshow met medewerking van Lions Artists Management. Entreeprijs: vier gulden; aanvang: half negen. R ^d^d£;h^,TC ZiC" in hCt Nieuwstraat De werkloosheid in het gebied van het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Water weg Noord is in de maand augustus vrijwel gelijk gebleven. Waarschijnlijk is een voorlopige top bereikt, veroorzaakt door de toestroming van de schoolverlaters en zal het werkloosheidscijfer dc eerstvolgende maanden dalen. De stijging van de werkloosheid is nl. niet veroorzaakt door een afname van uit schrijvingen maar vooral door een toename van inschrijvingen. In vergelijking met de maand juli steeg het aantal werkloze mannen met 16 en daalde het aantal werkloze vrouwen met 2. Van 2495 werklozen steeg het aantal in augustus naar 2509. De openstaande vraag steeg bij de mannen van 875 tot 958 en daalde bij de vrouwen van 141 tot 123. Opmerkelijk is dat de vraag naar vol wassen metaalarbeiders dc grootste stijging vertoonde. Een grote moei lijkheid levert het niet in efkaar sluiten van de vraag (420) en het aanbod (339), gedeeltelijk door eerder dienstverband bij onderaannemers c.q. koppelbazen. Deze groep staat niet erg welwillend tegenover bemiddelingsactiviteiten naar normale bedrijven, die de CAO- bepalingen naleven. Een totaal van 872 jeugdigen t.o.v. 1637 volwassenen is een ernstig symptoom. Het zwakst staan de LHNO-ers. Mavo-ers en de drop-outs, die de school zonder diploma verlaten. Een aparte probleemgroep vormen de in het kader van de gezinshereniging zich vestigende jonge Turken en Ma rokkanen die hier na hun 16c jaar ko men en geen woord Nederlands spre ken en geen onderwijs meer behoeven te volgen. Ze zijn bijna niet plaatsbaar. ONDERWIJS Momenteel staan 51 mannen en 84 vrouwen als werkloze onderwijskrach ten geregistreerd (incl. kleuterleidster). De vraag via het GAB is zeer gering en meestal incidenteel en dus snel ver vuld. Mogelijk kan in combinatie met de voorgaande alinea iets gedaan wor den voor de jeugdige B.W.-ers. In de sector Handel speelt ook de toe name van de jeugdigen de beslissende rol bij een ongunstige verhouding tus sen vraag en aanbod 38:133 bij de mannen en 14:165 bij de vrouwen. Dit wijst wel op moeilijke situaties bij velé middenstandsbedrijven die de stijgen de minimum (jeugdlonen) niet kunnen opbrengen uit gelijkblijvende omzet en winstmarges. De indruk bestaat dat de subsidieregelingen voor jeugdigen en voor bedrijven met veel minimumlo ners meer toegepast zouden kunnen worden. De initiatieven hiertoe moeten voornamelijk van de werkgevers en hun organisaties uitgaan. Vanuit de bedrijven kwamen weinig tot geen berichten die aanwijzingen bevat ten dat er mogelijk ontslagen zullen vallen. De woningwetbouw wordt niet alleen belemmerd door niet gereed zijnde plannen, maar ook doordat de prijs stelling voor de aannemers onaantrek kelijk zou zijn.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 26