PLAAT PRAAT Gaat 't Hervormd Rusthuis dicht? Nu ook een schuurschijf in het Sandvik Schuurstaal assortiment If! f MENU VAN DE WEEK MUYS«CO Spookkastelen bij de huisvrouwen vereniging Smalfilmclubkomt bijeen Koor in Nolet Hi '^EUWE STADSBLAD - PAGINA 37 VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1978 r'j kludi smiwiiiimk komp/ete badkamerstyling Tot voor kort behoorden artisjokken tot de luxe groentesoorten. Zij waren niet bepaald goedkoop en dat ge koppeld aan hun nogal bizarre aanzien droeg aan hun populariteit niet bij. Intussen is de prijs gezakt en is de vraag toegenomen, stellig mede dank zij het feit, dat velen in het buitenland deze delicatesse op prijs hebben leren stellen. De artisjok is de onvolgroeide bloem knop van een bepaalde distelsoort. De artisjok wordt met de vingers gegeten. Eerst trekt u er de schubben een voor een af. Die doopt u in een sausje vi naigrette, Hollandaise of een sausje op basis van sour cream waarna u het vlezige ondereinde uitzuigt. De bodem, die tenslotte overblijft, is bedekt met iets wat op hooi lijkt. Dat gedeelte moet verwijderd worden. Het hart en de bodem worden beschouwd als het lekkerste deel van de artisjok. Hoe artisjokken klaargemaakt moeten worden vindt u onder het weekmenu, evenals recepten voor Hollandaise en sour creamsaus. Zondag: artisjokken met sauce Hollan daise, kalfsvleesragoüt met aardappel puree en sla, pommes Henriëtte. Maandag: champignons omelette, ge bakken aardappelen, tomatensla, van- illevla met tutti frutti. Dindsdag: Franse bonenschotel, rauwe andijviesla, kwarkvanillevla. Woensdag: bloemkool met kaassaus, varkenscarbonade, aardappelen, cho coladevla. Donderdag: bami, yoghurt met ge raspte appel. Vrijdag: kerrieroomsoep, kabeljauw, peterseliesaus, aardappelen. Zaterdag: kaasfondue, vruchtensla. DE ARTISJOKKEN De artisjok moet worden gekookt in water, waaraan wat zout en citroensap is toegevoegd, in een geëmailleerde of roestvrij stalen pan. Beslist niet in een aluminiumpan, want dan kleurt hij zwart. Knip voor het koken de bovenste scherpe punten van de schubben af. Snijd de steel en de onderste schubben af en spoel de artisjokken goed af. Laat ze ongeveer 45 min. zachtjes koken en laat ze daarna uitdruipen in een ver giet. SUACE HOLLANDAISE Peterselie-steeltjes, gekneusde peper korrels, tijm, laurier, klontje boter, 3 dl. wijn (bijvoorbeeld Liebfraumilch), 2 eierdooiers, 150 gr, boter. Smoor de peterseliesteeltjes met de pe perkorrels, tijm en laurier heel even in een klontje boter. Schenk de wijn erbij en kook dit in tot op 2/3. Doe de eierdooiers in een pan en schenk het vocht al kloppende hierbij. Laat het mengsel op een lage vlam of au bain marie binden. Schenk er ten slotte de gesmolten en geklaarde boter heel langzaam bij. Bij te vlug schenken schift de suas. SNELLE SAUS 1 bekertje sour cream, 1 theelepel mos terd, zout, peper, sap van een halve ci troen. Roer de sour cream glad en meng er de overige ingrediënten door. FRANSE BONENSCHOTEL Een uitje, tijm, 1 eetlepel boter, 200 gr. gehakt, 1 pot bruine bonen, 2 plakken ham, 2 eieren, 4 eetlepels geraspte kaas, peper, basilicum, zout, bone- kruid. Smoor het gesnipperde uitje met de tijm in de boter tot het glazig is. Voeg hieraan al roerende het gehakt toe tot het gaar is. Laat de bonen wat uitlek ken en roer deze met de gesneden ham, de losgeklopte eieren, 2 eetlepels ge raspte kaas en het gefruite uitje door elkaar. Maak alles zo nodig met iets zout en kruiderij op smaak af en doe het over in een beboterde vuurvaste schotel. Strooi de rest van de kaas er over en plaats de schotel gedurende 20 min. middenin een op 200 gr. voorver warmde oven. MICHEL ET SA COMPAGNIE De Franse zanger en showman Mi chel Fugain heeft voor de try-out van zijn nieuwe show „Olympia '78" een wel zeer ongewone weg bewan deld. Hij trok met zijn „Compagnie", musici en decors, in clusief belichting, naar het Amster damse Carrétheatej- om aldaar de reacties van het publiek te peilen. Welke beweegredenen de artiest moet hebben gehad om deze beslis sing te nemen is niet bekend, doch het succes was er niet minder om. Een zeer enthousiast publiek, de zaal was zeer goed bezet, beloonde de verrichtingen van Michel Fugain et sa Compagnie met een daverend slotapplaus. En terecht. De show is inmiddels op de plaat verschenen. Het betreft een opname met pu bliek, waardoor de sfeer die dit theaterproduct kenmerkt uitste kend overkomt. De ruim dertig items-in de show worden door Mi chel Fugain ep zijn medewer kersisters) in rusteloze vaart ten to nele gevoerd. Flair, inventiviteit en een groot gevoel voor theater zijn de hoekstenen waarop Michel Fugain zijn nieuwste geesteskind heeft ge bouwd. De variatie die in dit thea- tergebeuren te onderkennen valt maakt deze show bovendien zo aan trekkelijk. Een ander pluspunt in deze produktie is de kleurrijke een voud hoofdzakelijk veroorzaakt door de costumering en het ontbre ken van pompeuze decors. Muzi kaal kan Michel Fugain als een uit stekend artiest worden geken schetst, hetgeen ook van toepassing is op zijn. „Compagnie"-en het be geleidende orkest. Voor hen die de 'Franse taal als bekend terrein kun nen beschouwen is deze dubbelel- pee een aantrekkelijk bezit RCA BZL 7018 „LEO SAYER" De nieuwe elpee van zanger Leo Sayer, die eenvoudig slechts zijn naam als titel heeft, mat als verras send worden beschouwd. Hij werd bekend door zijn clowneske optre dens, waarmede hij vele fans achter zich wist te scharen. Op zijn nieuw ste plaatproduct blijkt echter dat Leo Sayer deze uitmonstering niet beslist van node heeft. De plaat be vat vier songs waarvoor hij zelf de- teksten leverde en interpreteert op zeer aanvaardbare wijzen werk van anderen. Met begeleiding van een aantal muzikanten en een strijkers- groep is bijvoorbeeld Raining iii my Heart een bewijs dat Leo Sayer een sfeertypering aanpakt op een sterk lersoonfijke wijze. In Frankie Lee (eigen tekst) komt toch. even de clowneske inslag die hij nu eenmaal bezit tot gelding, doch resulterend in een zeer aantrekkelijke song. Dat Leo Sayer zich ontwikkeld heeft tot een all-round artiest bewijst de .va riatie die deze elpee de toehoorder biedt. Zo klinkt I Can't Stop Loving You in 3/4 maat, wordt La Booga Rooga met „heavy voice" gezongen en wordt in samenwerking met Lindsey Buckinham (gitaar en zang) Something Fine ten gehore gebracht zonder enige andere bege leiding. Running my freedom, Don't away, No looking back. Stormy Weather (niet te verwarren met de aloude song uit vroeger ja ren) en Dancing the night away completeren een elpee die een rui me aandacht verdient. CHRYSALIS 511179 Eéngreeps kraan met handel, waste en schuimstraler Topprodukt van Kludi Super veilig en feilloos van techniek. 5 jaar garantie In de showroom van uw Saniboutique dealer: Aelbrechtskade 146-147. 3023JJ Rotterdam Tel. 010-771288* Showroom geopend van 9 00 lot 17 00 uur zaterdaqs van 9 00tot 12 OOuur Het toegezegde gesprek met de direc trice van het Hervormd Rusthuis aan de Tuinlaan 58 wordt op het laatste moment afgewezen. Ik mag wel even bij het personeel zijn tijdens het koffie drinken. De spandoeken in de gang bij de trap liegen er niet om: „Dat „oude wijven" vind ik niet zo fijn, zegt mevrouw N. Holswilder (81), één van de bewoon sters van het huis. Ze hadden daarvoor beter kunnen zetten: oude vrouwen die dit huis willen houwen". Een beetje mistroostig gaat ze naar boven. Een geladen stemming bij de koffie. Heel jonge mensen die in opstand zijn nu er sprake van is dat dit Henfsrmde Rusthuis dichtgaat. Het is hot news leze dagen. Alle kranten staan er bol ran. Woensdag zijn we met een 30 mensen -rit geweest, zegt leerling bejaardenver zorgster Ria Troost (bijna 18). De stemming was er helemaal niet. De mensen zijn bang en onzeker. Wij redden ons wel, maar waar komen deze mensen terecht. Mevrouw Heuvel van 95, waar komt zij straks terecht? En wat betekentditvoor mevrouw Bas, die hier al 32 jaar is? Eerst heeft zij hier in dit huis gewerkt. Dan haaltze ineens fel uit: We houden dit huis desnoods met ons allen bezet. Het rusthuis moet blijven. Ze vallen haar allemaal bij. Ria is ken nelijk hun aanvoerdster. De jongste en de felste. Een oude boom moet je nooit verplaatsen, zegt ze wijsgerig. Wat heeft dit allemaal voor zin? Degene die hierover beslist heeft kan hier beter vandaan blijven. We verzamelen hand tekeningen. We houden een demon stratie door de stad en we zullen de burgemeester onze verlangens kenbaar maken. Daarover is iedereen het eens. Ze staan pal achter de directrice, zu ster Spruyt. Eigenlijk jammer dat ik niet even met haar heb kunnen praten. Maar aan andere kant wel begrijpelijk in deze dagen. Hoewel? OOK BERTUS VERSLAGEN Een beetje afgezonderd zit Bertus Everwijn (74). In zijn helblauwe ogen ligt de verwondering weerspiegeld. De directrice is mijn schatje, zegt hij met overtuiging. En als ik hier weg moet ga ik weer zwerven. Hij is hier al 1 Vi jaar, licht Ria toe. Vroeger was hij altijd aan het zwerven, maar nu heeft hij eindelijk rust. Wat moet zo'n man straks als het rusthuis tóch dicht gaat? Vragen en nogeens vragen, waarop ze geen antwoord we ten. De sluiting van dit Hervormde Rusthuis aan de Tuinlaan hangt als een sombere dreiging boven dit huis. Ze willen van alles organiseren. Eén ding staat voorop: het huis mag niet dicht. De bewoners mogen niet weg. Alles moet bij het oude blijven. Vanavond geeft het bestuur een nadere verklaring. Sandvik Nederland in Schiedam heeft aan het bestaande programma Schuurstalen een nieuw stuk gereed schap toegevoegd, de schuurschijf. Door deze schuurschijf kunnen de voordelen van het Schuurstaal nu ook machinaal worden benut. De schuur schijf, type 411, past nl. op iedere boormachine (max. toegestane toeren tal is 3.000 toeren per minuut). De schuurschijf kan direct op de boorma chine gezet worden, een losse steun- schijf en stukken schuurpapier zijn dan niet meer nodig. Doordat de schuurschijf uit één stuk bestaat, ver liest men geen tijd meer met het ver wisselen van schuurpapier, dat kan breken en plooien. Met de schuurschijf kan veilig gewerkt worden: het schuu- roppervlak kan niet losraken, omdat het gevulcaniseerd is aan de rubber voet. Het schuurgedeelte van de Sandvik schuurschijf bestaat uit gehard roest vast chroomstaai, waarop scherpge- vormde punten zijn geëtst. De schuurschijf is bestemd voor het schuren van hout. Hij zorgt tegelijker tijd voor een snelle materiaalafname en voor een mooie afwerking. Het schuu- roppervlak van de schuurschijf en van de handmodellen bestaat uit gehard roestvrij chroomstaai, waarop volgens een cirkelvormig patroon scherpge- vormde punten zijn geëtst. In tegen stelling tot schuurpapier, waar de kor rels verschillend in grootte zijn, liggen de schuurstaalpunten allemaal even hoog. De schuurschijf gaat 200-300 keer lan ger mee dan schuurpapier en hoeft al leen zo nu en dan met een harde bor stel schoongemaakt te worden. Het huidige Schuurstaal assortiment bestaat nu uit zes modellen, vijf hand modellen en één machinemodel. Het laatstgenoemde, de nieuwe schuur schijf 411 is verkrijgbaar in twee grof- tes: grof (45 punten per cm2) en fijn (165 punten per cm2). De nieuwe Sandvik schuurschijf kan zonder enig toebehoren op de boormachine gezet worden en gaat 200x300 keer langer mee dan schuurpapier. Een middagbijeenkomst voor de le den van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen afdeling Vlaardingen heeft op dinsdag 26 september plaats. De heer J. J. Mostard houdt dan een lezing in de Harmonie aan de Schiedamseweg 51. Met als titel: „spookkastelen in Europa". Aan vang twee uur. Woensdagavond 27 september komen de leden van de smalfilmclub „De Driehoek" bijeen in zaal Chr. Belangen aan de Lange Haven 73. Aanvang: acht uur. Zondag luistert het gecombineerde Euphoniakoor o.l.v. Dick Stam de zondagsdienst in de kapel van het No- letziekenhuis op. De dienst begint om 10.30 uur.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 37