Hypotheek en verhuizen(7J Maflex, ideale vloerbedekking voor binnen en buiten Nieuwe informatie uitgave over zonwering Mooie vitrages mogen gezien worden Zuinig in verbruik en aanschaf Donderdag 21 septemberAnderhalf uur durende show Konfectioneren door vakmensen Samenstelling Pieter G den Broeder Gravin Jacobastraat 44 Gouda Tel 01820-19742- Wanneer men eenmaal de stap heeft gezet naar het kopen van een eigen wo ning kan na een zekere tijd de vraag opkomen of het niet wenselijk zou zijn dat huis te verkopen en gelijk tijdig een ander te kopen. De redenen hiervoor kun nen uit vele oorzaken voortkomen. Het gezin kan groter geworden zijn, waardoor men behoefte heeft aan meer slaapka mers en een grotere woon kamer. Er kan behoefte zijn ontstaan aan het heb ben van een aparte stu deerkamer. Ook kan het zijn dat men door positie verbetering een zodanig hoger inkomen heeft, dat de lasten van een duurder en beter huis nu wel kun nen worden opgebracht. Een ruggesteun hierbij wordt dan nog vaak gevon den in de hogere opbrengst die het huis nu heeft, waardoor met het bedrag dat overblijft na aflossing van de hypotheek al een aardige eerste betaling op de koopsom van het nieu we huis mogelijk is. De hypothecaire lening om de rest van de koopsom te fi nancieren kan dan beperk ter zijn, waardoor de lasten van rente en aflossing niet in evenredigheid stijgen met de hogere prijs van het nieuwe huis. wanneer het mogelijk is het bestaande huis door verbouwing geschikt te maken voor de veranderde behoeften kan eveneens gebruik gemaakt worden van de gestegen waarde van het huis om een tweede hypotheek op te nemen of de eerste hypotheek te ver hogen. De eerste moge lijkheid is soms aantrekke lijker, bijvoorbeeld in het geval de eerste hypotheek is gesloten in combinatie met een levensverzekering en de geldlener een leeftijd heeft bereikt, waarop het sluiten van een aanvullen de levensverzekering niet meer aantrekkelijk is. Indien wordt besloten tot de aankoop van een andere woning dan rijst altijd het probleem of eerst dat an dere huis moet worden ge kocht of eerst het huidige huis moet worden ver kocht. De beantwoording van deze vraag hangt van de omstandigheden af. Tot voor kort was het verkopen van een huis gemakkelijk, er waren vele gegadigden, die bereid waren een goede prijs te betalen. Het kopen ging veel moeilijker omdat er juist zoveel gegadigden waren. In die situatie was het dus meestal wenselijk eerst het nieuwe huis te ko pen. Nu de markt enigszins is veranderd en de kopers wat athoudender zijn en van de marktsituatie ge bruik willen maken om tot een lagere aankoopprijs te komen, lijkt het meer voor de hand liggend de be staande woning eerst te verkopen. In vrijwel alle gevallen ech ter ontstaat er een finan cieringsprobleem. Het is gebruikelijk dat bij het te kenen van het voorlopig koopcontract van de vol gende woning 10% van de koopsom wordt voldaan. Deze aanbetaling is be doeld om de verkoper, die nu niet meer verder naar een koper gaat zoeken, een zekere garantie te geven dat de koop ook inderdaad zal doorgaan. Mocht de aspirant-koper daarna als nog van de koop afzien, dan is hij die aanbetaling kwijt (uiteraard onder be paalde voorwaarden). Heeft men die 10% van de koopsom niet beschikbaar, dan zal dit bedrag dus moeten worden geleend. Hypotheek op het te kopen huis kan men niet krijgen omdat men nog geen eige naar is en het huis dus niet in onderpand kan geven. Financiering kan nu ge beuren in de vorm van een overbruggingskrediet, een speciale aanvullende hypothecaire lening met het ,,oude" huis als onder pand. In dit geval kunnen moeilijkheden ontstaan wanneer het oude huis al tot het maximaal moge lijke bedrag is belast. De enige oplossing is dan eerst de woning te verkopen en uit de dan ontvangen 10% aanbetaling de aanbetaling op het nieuwe huis te doen. Het zal duidelijk zijn dat het nu minder mogelijk is naar een veel duurder huis te verhuizen. Wanneer het nieuwe huis ook inderdaad „nieuw" is en nog moet worden ge bouwd kan of van de verkoper/projektontwik- kelaar worden geleend of wel. indien de eigendom van de grond is overgedra gen, een hypotheek op het nieuwe huis worden geno men. Omdat het huis niet klaar is en dus nog niet zijn volle waarde heeft, wordt dan door de geldgever een deel van het hypotheekbe drag ingehouden. Men noemtditin depot houden. Naarmate de bouw vor dert, wordt het depót uit betaald. De volledige hypotheekrente moet wor den betaald aan de geldge ver maar men ontvangt daartegenvover een rente vergoeding voor het achterhouden van het be drag. Drs. H. Zomerplaag. Men noemt vitrages wel „het visitekaartje aan de buitenkant" en inderdaad is het zo dat vitrages een beeld geven van de bewo ners. Waarom nemen wij vitrages? Een vraag, die ieder op zijn/haar manier zal beantwoorden maar twee redenen springen toch als het ware naar voren: „Om ongewenst inkijken te voorkomen" en „Omdat het zo gezellig staat". Die „inkijk" is iets waar mee wij Nederlanders het nogal moeilijk hebben want we zijn echte binnen- mensen en erg op privacy gesteld. Een vervelend bij verschijnsel kan zijn dat ook het eigen uitzicht daardoor wordt belem merd hoewel hier direkt aan toegevoegd moet wor den dat er genoeg vitrages zijn, die een vrij ruime doorkijk bieden. Zich uit gebreid oriënteren en laten voorlichten is een eerste goede raad. Wat moet u verder nog we ten als er vitrages moeten komen? Het is allereerst zaak om goed te bedenken waarvoor ze bedoeld zijn en daarna te bekijken wat daarvoor in aanmerking komt. Om u daarbij een beetje op weg te helpen ge ven we de volgende advie zen. WEL OF GEEN DESSIN Zo min mogelijk gedessi neerd bij korte of smalle gordijntjes want het dessin komt dan niet tot zijn recht. Kijk ook eerst eens naar het raam zelf en naar buiten en overweeg of u hetgeen, u dan ziet wilt blijven zien of niet. Dan kunt u al komen tot een Westland/Utrecht Hypotheekbank nv 's-Gravenhage, Buitenhof 51, 070-4694 54 Rotterdam, Kruiskade 1/Hoek Coolsingel, 010-132750 Gouda, Markt 68, 01820-11811 Leiden, Botermarkt 28/Hoek 't Gangetje, 071-13 2645 Dordrecht, Achterom 24, 078-3 8533 Mateflex is de naam van een openge werkte kunstof tegel met unieke eigen schappen: - waterdoorlatend - geluiddempend - onverslijtbaar - weerbestendig - gemakkelijk te leggen en in elke ge wenste vorm te snijden - opneembaar - kleine openingen, zodat elke stoel of tafel erop kan staan - veerkrachtig. In eerste instantie ontworpen als be legging voor tennisbanen, bleek deze tegel na een kleine wijziging ideaal als vloerbedekking in de kantine, kleed kamer, snaitaire ruimte, of op het ter ras in de tuin, balkon, galerijen, fa briekshallen etc. Vele klubgebouwen hebben Mateflex in een groen of rode kleur op de vloer. Al was het alleen al om de „rode gravel" binnen het gebouw kwijt te zijn. Geen dagelijkse schoonmaak beurt en de vloer ziet er bovendien fraai uit. Na een plensbui, sneeuw of vorst is een galerij van éen flat, belegd met Mate flex tegels, direct weer droog. Overtol lig water op de betonnen vloer eronder geeft gedurende de tijd dat het lang zaam wegvloeit, geen hinder. Boven dien heeft de tegel akoestische kwali teiten. Ze voorkomen b.v. het hinder lijke geklos op flatgalerijen. Dit geldt vanzelfsprekend ook voor andere ge horige gangen en ruimten. Mateflex tegels hebben een afmeting van 33x33x2 cm. en kunnen door iedereen snel gelegd worden vanwege het simpele haak in oog systeem. De harde ondervloer moet redelijk vlak zijn. Door zijn flexibiliteit zal de Mate flex z.o'n vloer feilloos volgen. Wilt u meer weten? Bel of schrijf naar Handelsonderneming Sanders Schrier, b.v. i.o. Postbus 211, 2252 EB Voorschoten. Tel. 01717-7368. Bij het Bouwcentrum te Rotterdam is een nieuwe informatieve uitgave ver schenen onder de titel Zonwering. In deze uitgave staat ondermeer informa tie over de voor- en nadelen van zonwering, een be schrijving van konstruk- ties, bediening en onder houd. Ook de eenvoudige zonwering als balastores. roetjesgordijnen enz. wordt in deze uitgave behandeld. Deze informatieve uitgave geeft in het algemeen ge sproken een antwoord op vragen als „Moet ik bin nen- of buitenzonwering aanschaffen, verdient zon werend glas de voorkeur of zijn er wellicht andere op lossingen e.d.". „Zonwering" is vanaf 14 september a.s. verkrijg baar bij het Bouwcentrum Rotterdam en het Bouw centrum Groningen en met ingang van 21. september ook bij alle filialen van de Bijenkord en de voor naamste vestigingen van Vroom en Dreesmann. Behalve deze nieuwe infor matieve uitgave zijn her drukken verschenen van „Open haarden", „Hout in huis" en „Bungalows voor permanente bewoning". Afgehaald bij het Bouw centrum kosten de infor matieve uitgaven 5,50 per stuk. Ze kunnen ook worden besteld door 7,20 over te maken op giro no. 3576% ten name van Bouwcentrum Rotterdam met vormeling van de ge wenste uitgave, waama toezending volgt. besluit om óf dichtgeplooi- de, gedessineerde, openge- weven óf helemaal geen vi trages te nemenWanneer de vitrages altijd gesloten hangen kijkt u er ook altijd fegenaan en mogelijk is het dan verstandig om rustige gordijnen te nemen, we le ven al in een opgejaagde wereld Lange vitrages, vanaf het plafond tot even boven de grond, geven die rust van daar dat het aanbod „ka- merhoog" met de dag toe neemt. Het is daarom aan te raden om bij lange vitra ges en brede ramen ook bij kamerhoog te kijken. Niet alleen de vaak zeer aan trekkelijke dessinering, welke juist in kamerhoog te vinden is, kan hier de doorslag geven. We zitten ook niet meer met het pro bleem van meerdere banen en stiknaden, iets wat vooral bij vitrages erg sto rend kan zijn. KLEUR De kleur is mede bepalend voorde lichtval en dat kan in bepaalde gevallen erg belangrijk zijn. In donkere kamers, maar ook in ver trekken' waar neutraal licht gewenst is kunnen witte vitrages alles aan merkelijk oplichten. Toch zal de ecru-tint of beter ge zegd de kleur ivoor meestal prettiger aandoen terwijl gekleurde vitrages een eigen kleureffekt geven. Deze kleurdominanten kunnen sterker zijn dan in de bedoeling lag, reden om hier erg voorzichtig mee te zijn. De zonwerende eigen schappen van dichtgewe- ven vitrages zijn redelijk hoog en nog niet zo alge meen bekend. Dit brengt ons dan tevens op een an der punt: de sterkte en de slijtage want ze hebben nogal wat te lijden. Synthetische weefsels zijn zonechten krimpvrij, dit in tegenstelling tot weefsels van natüurweefsels, die momenteel weer in op komst zijn. Geen lelijk woord over beide, u moet het alleen even weten want wanneer de voorkeur naar bijvoorbeeld katoenen vi trages uitgaat, moet er re kening gehouden worden met krimpen bij het was sen en mogelijk verkleuren van stof. ONDERZOOM Waarmee we komen bij de onderzoom, die vaak een punt van diskussie is. In het algemeen kan gesteld worden dat ook vitrages beter „zwaar" kunnen hangen. Dit is al door en kele fabrikanten onder kend vandaar dat in veel vitragestof een zogenoem de „loodveter" is aange bracht. Bij lange gordijnen zonder zo'n loodketting verdient het aanbeveling om een grote zoom te ne men, die gerust 25 cm breed mag zijn. De gordij nen zullen daardoor mooier hangen en het geeft een royaal aanzien. PLO OIRUIMTE Trouwens ook veel plooi- ruimte is noodzakelijk voor een goed hangen van vitra ges en tevens voor het to taalaanzicht. Het staat an ders zo gauw armoedig. De extra stof, die voor de plooiruimte nodig is, dient zeker 150% te zijn van de gewenste breedte en bij een ingerimpelde bovenkant wel 300%. Nog niet alge meen bekend is het ripple- foldband, voorzien van drukknopen en hiermee kan een volmaakte plooi- valling bereikt worden zonder dat de gordijnen zelf geplooid moeten wor den. Niet alleen ideaal bij het wassen van de vitrages (waarop we straks nog te rugkomen) maar tevens van een perfektie, die nog niet geëvenaard is. NOSTALGIE Sluiervitrages, al of niet voorzien van ruches en op genomen met embrasses, worden steeds meer ge vraagd. De reden hiervan is te vinden in onze vlucht in de nostalgie, het zoge naamde vertrouwde van vroeger. Diep ingeplooide sluiervitrages horen bij ei kenhout en mahonie en vooral voilestoffen lenen zich bij uitstek voor deze raamdekoratië. Ook over valletjes is nog wel wat te vermelden want vooral bij veel planten voor het raam is het soms moeilijk hier lange vitrages te nemen. Dat een vitrageval niet al tijd recht behoeft te zijn, is met name in Duitsland en België, waar ook sluiervi trages meer worden toege past dan bij ons, goed te zien. De fantasie daar neemt soms wel een te overdreven vorm aan, an derzijds is een volkomen rechte val van zo'n 30 cm hoog ook niet direkt een versiering te noemen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 39