THUIS BEST MET ZUIVEL Wat u nu weer allemaal aan uw fiets heeft hangen beproefd. SPANJE Paella 40 gr. boter, 250 gr. kippefilet, 2 teent jes knoflook, 2 uien, 1 paprika, zout, peper, tijm, tabasco, aromazout, koen jit, 2 stevige tomaten, 1 klein blikje do perwtjes, 100 gr. garnalen, 3 kopjes ga re rijst (gaar gekookt in water met bouillontablet), 100 gr. geraspte oude kaas. Verhit de boter en bak hierin de stukjes kippevlees goudbruin. Pers de knoflookteentjes uit en voeg het sap en de gesnipperde uien toe. Laat ze even meefruiten. Snijd de gewassen en van zaad en zaadlijsten ontdane paprika klein en smoor deze 10 minuten met wat zout en de kruiderij mee met het deksel op de pan. Meng er dan de ontvelde en in stukjes gesneden toma ten, de uitgelekte doperwtjes, de ge wassen garnalen en rijst door en laat de paella goed heet worden. Roer er van het vuur af de kaas door en maak zo nodig de paella met nog wat zout en kruiderij pittiger. JOEGOSLAVIË de eiwitten, schep de chocolademassa, de vanillesuiker en de amandelen hier snel doorheem (niet roeren, maar alle ingrediënten snel dooreen spatelen). Doe de massa over in een beboterde en met bloem bestrooide springvorm en plaats deze middenin een voorver warmde oven (55 minuten op stand 3). Probeer of de taart gaar is, laat deze afkoelen en snijd hem doormidden. Klop de slagroom met de suiker stijf, doe deze tussen de twee taartlagen. Bestrijk de boven- en zijkanten met abrikozenjam. Smelt tenslotte de 125 gr. chocolade (au bain Marie) en strijk deze op de taart en langs de zijkanten. ENGELAND Cheese scones 250 gr. zelfrijzend bakmeel, 1 theelepel zout, 60 gr. boter, 1/8 liter karnemelk, 2 eierdooiers, 50 gr. oude kaas. Kneed het meel met het zout, de ges molten afgekoelde boter en de karne melk toe tot een glad deeg' Zet het één uur koud weg en rol het daarna uit tot een lap van 1,5 cm. dikte. Steek er met een vormpje of glas rondjes uit van ca. 3 Vi cm. diameter. Bak ze 30 min. mid denin een op 175 gr. C. voorverwarmde oven. Bestrijk de scones met eier dooier, strooi er geraspte kaas op en geef de scones in de oven een goud bruin korstje. Welsh Rarebit 4 sneetjes geroosterd brood zonder korst, 100 gr. geraspte oude Goudse kaas, 2 eetlepels Engels bier, 1 theele pel worcestershiresauce, iets mosterd poeder, iets cayennepeper, 20 gr. boter, 1 eierdooier, paprikapoeder. Leg de sneetjes toast naast elkaar in een beboterde ondiepe vuurvaste scho tel. Meng kaas, bier en een weinig kruiderij in een pan met stevige bodem dooreenLaat d it al les op een Taag vuur steeds roerend heet worden tot de kaas gesmolten en een gladde saus is ver kregen. Laat hem niet aan de kook ko men. Roer er van het vuur af de boter en de losgeklopte eierdooier door en maak de saus zo nodig met wat extra kruiderij op smaak af. Giet de saus over het geroosterde brood en zet de schotel onder de voorverwarmde grill om de kaas een goudbruin korstje te geven. Dien de rarebit bestrooid met wat paprikapoeder onmiddellijk op' FRANKRIJK Bouché a la Reine k l'Alsacienne 1 sjalotje, 20 gr. boter, 1 laurierblad, 2 dl. water, 1 dl. Elzasser Riesling, 5 zwarte peperkorrels, zout, 250 gr. kui kenborstfilet, 20 gr. boter, 20 gr. bloem, 2 eierdooiers, 1/8 liter sla groom, 4 pasteibakjes van bladerdeeg. Schil het sjalotje en hak het fijn. Fruit de snippers aan in de boter tot ze zacht en doorzichtig zijn. Voeg het gesnip perde laurierblad, het water en de Riesling toe. Breng het geheel aan de kook. Voeg de gekneusde peperkorrels en het zout toe. Leg de kuikenborstfi lets in deze bouillon en laat ze tegen het kookpunt aan bijna gaar pocheren. Neem ze uit de bouillon, laat ze afkoe-, len en snijd ze in dobbelstenen. Laat de bouillon wat inkoken en zeef hem. Maak een roux van de boter en de bloem en bak deze lichtjes aan, zonder dat hij kleur krijgt. Laat hem afkoelen en Voeg dan scheutje voor scheutje de bouillon toe. Klop de eierdooiers door de slagroom, voeg hier wat van de saus aan toe en roer vervolgens door de saus. Klop ze au bain marie tot hij goed gebonden is. Maak hem op smaak af met peper en zout' Voeg de stukjes kuikenborstfilet toe en laat al les au bain marie door en door warm worden. Verwarm intussen de pasteibakjes in de over, zet ze op een verwarmde schaal en vul ze. Schep de rest van de ragoOt om de bakjes heen. Dien ze op met lintmacaroni waardoor een klontje boter is geschud. OOSTENRIJK Wiener café Vi liter melk, 50 gr. bittere chocolade, 2 dl. sterke koffie, 30 gr. suiker, sla groom. Breng de melk aan de kook, los er de gebroken chocolade in op en roer er de koffie en de suiker door. Laat alles goed heet worden, schenk de drank in hoge glazen en garneer deze met een toef slagroom. Sachertorte 150 gr. bittere chocolade, 150 gr. boter, 150 gr. poedersuiker, 5 eieren, zout, 120 gr. bloem, 30 gr. maizena, 1 pakje vanillesuiker, 50 gr. gemalen amande len. voorde garnering: 1/4 liter slagroom, 2 eetlepels suiker, abrikozenjam, 125 gr. chocolade. Breek de chocolade in stukken, en smelt ze samen met de boter en de poe dersuiker in een steelpan (au bain Marie). Splits de eieren, klop de eier dooiers door de chocolademassa en haal daarna de steelpan uit het water bad. Sla de eiwitten met het zout zeer stijf. Zeef de bloem met de maizena op Joegoslavische aubergines 2 aubergines, zout, sljivovitza (of prui men brandewijn), 200 gr. oude kaas, 30 gr. boter, 1 ui, 1 eetlepel fijngehakte peterselie, 1 ei. Haal de steeltjes van de aubergines af. Kook ze 10 minuten in water met zout en een scheutje pruimen eau de vie ze moeten half onderstaan). Beboter in tussen een lage vuurvaste schotel. Giet het vocht van de aubergines en laat ze afkoelen. Snijd ze daarna overlangs doormidden, schep het binnenste eruit en snijd dit fijn. Meng er goed de ge raspte kaas, de gesmolten boter, de ge hakte ui, de peterselie, het ei en wat zout door en vul hiermee de aubergine- helften. Zet ze met de gevulde kant naar boven in de vuurvaste schotel en. bak ze ca. 20 minuten in een op 200 graden C. voorverwarmde oven. In Joegoslavië drinken ze er de niet te zoete sljivovitza bij. Voor de toepassing van grote generatoren en daardoor dus voor de stroo mopwekking openen zich nieuwe perspectieven, wanneer men ook op dit gebied gebruik maakt van suprageleiding. Dit is een natuurkundig feno meen waarbij bepaalde metalen en legeringen bij zeer lage temperaturen hun Ohmse weerstand verliezen, zodat de stroom er bijna verliesvrij door heen kan vloeien. Volgens de tot nog toe ter beschikking staande ontwik- kellngsresultaten zijn er reële toekomstmogelijkheden voor de bouw van kleinere en lichtere generatoren met dezelfde vermogens als de bestaande van groter formaat. Verder is er uitzicht op het verhogen van de vermo gensgrenzen en vooral ook op nog hogere rendementen. Rendementsver betering zal zowel voor de nodige turbogeneratoren van ca. 1200 MW als' voor de toekomstige eenheden van meer dan 2000 MW kunnen worden be reikt. Het huidige concept is gebaseerd op een suprageleidende bekrachti gingswikkeling en een normale aókerwikkeling. In het Siemens-research- centrum in Erlangen worden de voor dergelijke generatoren benodigde su- pragelelders en materialen onder bedrijfscondities intensief onderzocht en De foto laat een dergelijke proefopstelling zien.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 40