Reinigingsvoorlichting per personenauto MOLENAAR'S Wat de maand september te bieden heeft aan groenten en fruit-allerlei Eenakterfestival voldeed aan verwachtingen Ambtenaren strijden om Vierde Machts Trofee LET OP! JEWELHOUSE KOMT f mZ W. HET NIEUWE STADSBLAD - pagina 43 VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1978 mm J, miii® De VROM, Vervoer Reinigings en Ontsmet tings dienst, een gemeentelijke dienst waarmee de burger van Schie dam gezien het huisvuil minstens twee maal in de week iets te maken heeft, gaat aan direkte voorlichting naar de burger toe starten. Deze week zijn daarvoor twee speciale personenwa gens aangeschaft die in de Schiedamse kleuren door de verschillende wijken van de stad zullen rijden. De opzich ters van de VROM die deze gemeente lijke personenwagens bemannen zullen als vraagbaak gaan optreden voor Schiedammers die in de knel zitten met het huisvuil en andere overbodige zaken die men kwijt wil. Zij zullen trachten op alle vragen voor wat betreft deze gemeentelijke dienst een ant woord te vinden. De aanwinsten voor het VROM-wa- genpark worden speciaal voor ons even uitgestald. Dit jaar zal in september vooral het aanbod van appelen belangrijk zijn. Er wordt een bijzonder grote appeloogst verwacht, t.w. 545.000.000 kg. ten cpzichte van 410.000.000 kg verleden jaar. Het totale aanbod zal dus ruim ■voldoende zijn om tot ver in het voor jaar iedereen van appelen te voorzien en daarboven nog een belangrijk deel te exporteren. Profiteer van het ruime aanbod en de daarmee vermoedelijk gepaard gaande vrij lage prijzen voor dit zo gezonde fruit. Breng de slagzin: „Snoep verstandig, eet 'n appel" dage lijks in praktijk. Appelen zijn heerlijk en gezond. In september is het vooral de appel van het ras James Grieve, die aan de markt komt. Natuurlijk eet u dit zo gezonde fruit bij voorkeur zo, maar bedenk ook dat u met appelen nog zoveel meer kunt doen. Bak b.v. eens een heerlijke verse appeltaart of maak lekkere appelmoes of zo maar een of andere appelnagerecht. In september is ook het aanbod van peren aan de ruime kant. De pe- renoogst zal echter niet zo heel ruim uitvallen dit seizoen, maar daar is in september beslist nog niets van te mer ken. Het pereras, waarnaar u in de ko mende weken kunt vragen is de Clapp's Favorite, maar ook de Beurré Hardy en de Triomphe de Vienne zijn te koop, heerlijke handperen die mits goed rijp maar niet overrijp bijzonder lekker zijn. Het aanbod van groenten is in septem ber bijzonder gevarieerd. Alle zomer groenten zijn er nog en ook alle herfst - produkten komen aan de markt. ANDIJVIE Andijvie zal er in ruime mate zijn en tot de goedkopere groenten behoren. Voordelig zijn ook de bietjes, wortelen en zeker in de erste helft van septem ber ook de bloemkool. Voor kropsla zult u niet veel behoeven uit te geven. Wilt u ijsbergsla dan zult u waar schijnlijk iets meer moeten uitgeven. Deze wat hardere slasoort wordt door velen bijzonder gewaardeerd. Ze is ook wat langer bewaarbaar. Met ijsbergsla komt u alle gerechten klaarmaken, waarvoor u anders kropsla zou gebrui ken. KOOLRABI Een groente die u beslist ook eens moet proberen is de koolrabi. Het is één van de nieuwere produkten. In Limburg was deze groente al veel langer bekend en werd daar zelfs op vrij grote schaal geteeld, maar hoofdzakelijk voor ex port naar Duitsland. Maar nu heeft men ook in eigen land de smaak van koolrabi te pakken. Het is een kool soort, die er echter niet als zodanig uit ziet. Boven de grond verdikken de stengels zich tot een mals en smakelijk wit-groen knolletje, dat op verschillen de manieren kan worden bereid. Kool rabi bevat veel mineralen en vitami nen, vooral vitamine C. De smaak lijkt iets op die van bloemkool en alle berei dingswijzen voor bloemkool kunnen dan ook voor deze groente worden toe gepast. De beste manier is om eerst de koolrabi in schijven te snijden van on geveer 1 cm dik. Deze schijfjes dun schillen en dan de plakjes in blokjes verdelen. Deze koolrabiblokjes daarna in water met iets zout even koken en vermengen met b.v. een bloemkool sausje. Ook kunt u de even gekookte blokjes koolrabi opdienen met een to matensaus, een kaassaus, een kerrie saus of zo maar door er een klontje bo ter door te schudden. U kunt koolrabi ook smoren, bakken of vullen. Ook rauw smaakt deze groente best, maar dan wel fijn geraspt of geschaafd en vermengd met b.v. een french dressing of een andere slasaus. KOMKOMMER EN TOMATEN Komkommer en tomaten komen in september weliswaar al in wat kleinere hoeveelheden, maar het aanbod is toch nog dermate ruim dat u ze nog regel matig kunt eten. Profiteer er nog maar eens extra van. Heeft u de nieuwe soort de zgn. vleestomaten al eens gepro beerd? Ze zijn wel wat duurder dan de gewone tomaten, maar ze zijn bijzon der lekker en vast. Verder zult u in de komende weken in de groentewinkels ook veel paprika's zien, zowel groene als rode. Het aanbod van de groene zal echter overheersen. Maak van tijd tot tijd ook eens paprika's klaar. Ze zitten vol vitamine C en u kunt er veel heer lijke gerechten mee klaarmaken. RECEPTEN VOOR 4 PERSONEN Rumappelen 4 grote appelen of 8 kleinere, 4 eetle pels honing, 2 eetlepels rum ongeveer ldl water, 50 gr. rozijnen, 2 beschui ten. De appelen schillen en halveren. De klokhuizen verwijderen. In een pan een bodempje water aan de kook brengen, honing en rum toevoegen en in de ap pelhelften laten trekken, dat is enige tijd tegen de kook aanhouden; de ap pelen mogen niet stuk koken. Zodra de appelen glazig zien na ongeveer 5 7 minuten de helften uit het vocht schep pen en op een schotel overdoen. In het kookvocht de gewassen rozijnen wel len. Zo nodig nog wat water toevoegen. De gewelde rozijnen er uit nemen en over de appelhelften scheppen. Het vocht binden met twee fijngewreven beschuiten. Het gebonden sausje over de appelen schenken en het gerecht hier en daar met rode jam of gelei ver sieren. U kunt de rumappelen volgens bovenstaand recept serveren, maar u kunt er ook vanillevla, griesmeel of rijs bijgeven. BONTE SALADE 250 gr. tomaten, 250 gr. macaroni, zout, Vj komkommer, 1 bos radijsjes, 6 eetlepels olie, 2 eetlepels azijn, peper, zout, suiker, 2 eetlepels fijngehakte tuinkruiden, 200 gr. koud kalfs- of var kensvlees. Kook de macaroni zoals op het pak staat aangegeven. Spoel er koud water overheen en laat uitlekken. Was en schaaf de komkommer en de radijsjes. Verdeel de tomaten in partjes. Maak een slasausje van olie, azijn, peper en zout en iets suiker en tijngenakte verse kruiden naar keuze. Meng de verschil lende groenten, de macaroni en het in reepjes gesneden vlees door deze sla saus en laat het voor ze wordt opge diend enige tijd intrekken. Geef dit als hele maaltijd op een warme zomerdag. PAPRIKA TWAALFUURTJE 1 groene paprika, 1 rode paprika of 2 groene of 2 rode exemplaren, 250 gr. champignons, 1 tomaat, 100 gr. ges nipperde ham, boter, peper, zout aro ma, 50 gr. geraspte kaas, 1 eetlepel fijngehakte peterselie 4 of 8 sneetjes witbrood. De sneetjes brood van de kortstjes ontdoen, op hetzelfde formaat snijden en met boter besmeren. Naar verkie zing de sneetjes roosteren. De cham pignons enige malen goed wassen, la ten uitlekken en in schijfjes gesneden in wat boter goudgeel fruiten. De in snippers gesneden paprika's even mee- bakken. Vervolgens de gesnipperde of in kleine blokjes ham erbij doen, even meefruiten en de in kleine partjes ges neden tomaat bij het mengsel doen. Even mee verwarmen. Het mengsel op smaak brengen met peper, zout en aroma. Van het vuur af de geraspte kaas en fijngehakte peterselie er door scheppen. Het mengsel over de sneetjes brood verdelen. Een andere moge lijkheid is om er geen geraspte kaas door te mengen maar ieder met het champignon- en paprikamengsel be legde sneetje brood met een plak kaas te bedekken en de sneetjes in de oven goudgeel te bakken. GEVULDE KOOLRABI >4 of 8 koolrabi's, 250 gr. of 500 gr. ge mengd gehakt peper, zout, nootmus kaat. De koolrabi's schillen en halveren. Met een aardappelboor de koolrabihelften uithollen, maar zo dat er een wand van ongeveer een halve cm. dikte overblijft. Deze koolrabi's koken in wat water met iets zout en peper gedurende 2 mi nuten. Daarna laten uitlekken. Het uitgeschepte vruchtvlees van de kool rabi's zeer fijnsnijden en even in het water koken. Daarna op een zeef laten uitlekken. Het gehakt met peper, zout en nootmuskaat op smaak brengen en er het even gekookte en uitgelekte vruchtvlees van de koolrabi doorheen- mengen. De koolrabihelften met dit gehakt vullen en de helften bijeen bin den. In een bouillon in ongeveer 20 mi nuten gaarkoken. Deze bouillon later gebruiken voor het maken van soep. Er aardappelcroquetjes of gebakken aar dappelen bij geven. Het nieuwe (amateur)toneelseizoen is zaterdagavond 16 september ingezet met een eenakter-festival in het Passa ge Theater, waaraan deelnamen de Toneelgroep 71, Utile Dulci en Groe- ton. De voorzitter van de afdeling Toneel van de S.G. de heer H.Roelfcema op ende deze avond en sprak tot besluit de hoop uit dat volgend jaar de andere to neelverenigingen te weten Alberdingk Thijm, Othelie en Intermezzo hierop zullen inhaken. We moeten er dan wel twee openings avonden van maken, aldus de heer Roelfsema, maar gezien de belang voor deze avond en het gehalte van het ge brachte toneel zit het er helemaal in dat hierop zal worden ingegaan. Drie eenakters dus in het Passage Theater en geopend door de toneelgroep '71, die het aangedurfd had ,,In den Ap pelboom" onder regie van Jan Kruijk te brengen. Een middeleeuws-morali stische klucht, waarin op speelse wijze het onwrikbaar geloof en het vertrou wen in God tot uiting kwam. Maar evenzo de hebzucht van de mens. God en de duivel in openhartig gesprek. Moeilijke rollen maar op uitstekende wijze vertolkt. Hetgeen ook voor de an dere rolbezetters geldt. Figuurlijk wer den deze appels op rake wijze uit de boom geplukt met een Zwaan kleef- aan-effect. Men had het zich op deze avond beslist niet gemakkelijk gemaakt. Zo bracht Utile Dulci de eenacter Karei" van Slawomir Mrozek in de vertaling van Hans ter Laan, regie Guido Jonckers. Op het oog een heel modern stuk maar heel knap gebracht. Een uitstekende rolbezetting, vooral van de dokter en de grootvader. Maar Utile Dulci was ook als geheel een compliment tenvolle waard. Een geheel ander stuk dan van de Toneelgroep 71. Hetzelfde geldt voor „Verschuivingen" van de Neder lander Gerben Hellinga onder regie van Cor Verdonschot. De eerste indruk was: wat een vreemd stuk, maar gaan deweg wisten de spelers het publiek van het tegendeel te overtuigen. Heel goed spel ook. In de pauze maakte de secretaresse van de toneelvereniging „Intermezzo", mevrouw J.Elvers (tel. 730770) het programma van haar vereniging in het nieuwe seizoen ge kend. We mogen natuurlijk niet vergeten, dat het amateurverenigingen zijn, al dus de heer Roelfsema in zijn dan kwoord. Maar Schiedam biedt hierin op het ogenblik een gevarieerde keus. hetgeen het toneelleven op deze manier alleen maar ten goede zal komen. MK Op zaterdag 30 september zullen ongeveer 260 ambtenaren uit elf gemeenten in de regio strijden om de „Vierde Machts Trofee". Deze vijfde ambtenaren binnen sportdag wordt gehouden in de geheel gerenoveerde Sporthal Margriet. De strijd om de zo fel begeerde trofee is destijds op initiatief van de gemeente Spijkenisse ontstaan. De zilveren wisselbeker is toen beschikbaar gesteld door het gemeente bestuur van Spijkenisse. Twee jaar is de sportieve strijd gestreden in Spijkenisse' één keer in Riddekerk en één keer in Hellevoetsiuis. F Dit jaar heeft de gemeente Schiedam als bezitter van de wisseltrofee, beslo ten de organisatie van de sportdag op zich te nemen. De sportraad voor de gemeente Schiedam verzorgt het gehe le sportgebeuren. Aan de vijfde amb tenaren binnesportdag nemen dit jaar de volgende gemeenten deel: Brielle, Ridderkerk, Sliedrecht, Barendrecht' Hellevoetsiuis, Vlaardingen, Spijkenis se, OostflakKee, Papendrecht, Schie dam en het Openbaar Lichaam Rijn mond. De ambtenaren hebben in de afgelo pen jaren vooral belangstelling ge toond voor de sporten tafeltennis, bad minton en volleybal. In verband met organisatorische moeilijkheden t.a.v. de tennissport is dit onderdeel zo lang zamerhand van het vaste programma verdwenen. In 1977 was door de gemeente Helle voetsiuis als vierde onderdeel inge bracht een teamwedstrijd met onbe kende sportieve opdrachten. Gezien het enthousiasm waarmede de deelne mers deze opdracht uitvoerden, heb ben de organisatoren besloten dit jaar een hindernisbaan in de sporthal uit te zetten. Elke gemeente moet hieraan deelnemen met twee heren en één da me. Zo blijven er toch weer vier onder delen voor de strijd om de wisseltrofee. Het gehele gebeuren wordt gefinan cierd uit bijdragen van de deelnemers, bijdragen van de deelnemende ge meenten en een financiële steun van de gemeente Schiedam. De globale inde ling van de binnensportdag is als volgt: 8.55 uur.opening door Herman Post hoorn, wethouder van o.a. sport en re creatie, 9.00 uur aanvang wedstrijden, 12.30 uur gezamenlijke lunch in de sporthal, 13.45 aanvang middagpro gramma, 16.00 uur aanvang hinder nisbaan en om 17.00 uur prijsuitrei king door Reinier Scheeres loco burge meester van Schiedam. Belangstellen den zijn van harte welkom en de toe gang tot de Margriethal is gratis.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 43