VOORSPEL HOOG WATERKERING Afmetingen sluis Uitvoering Door minister ir. D. S. Tuynman Wekelijkse publicatie van de Gemeente Schiedam Verzorging: Voorlichtingsambtenaar Stadskantoor Emmastraat 1, telefoon 26.05.00, toestel 340. cmnn DE OUDE BUITENSLUIS - de toestand vóór 1975 DE NIEUWE BUITENSLUIS - zoals die er thans uitziet Geschiedenis Buitensluis. »o\ l,lT, JU NIEUWE BUITENSLUIS OFFICIEEL GEOPEND De minister van Verkeer en Waterstaat, ir. D. S. Tuynman, heeft vandaag, woensdag 27 september, officieel de nieuwe Buiten- sluis in de Schiedamse Voorhaven geopend. Daarbij waren aanwezig de Dijkgraven van de Hoogheemraadschappen Schieiand en Delfland, het gemeentebestuur van Schie dam, directieleden van Rijkswaterstaat en nog vele andere autoriteiten. Een belangrijk gebeuren voor de stad Schiedam, waaraan de plaatselijke kranten ongetwijfeld grote aandacht zullen besteden. Op deze pagina willen we echter vooral de aandacht vesti gen op de wordingsgeschiedenis van de nieuwe Buitensluis; aan wat er is voorafge gaan aan deze grote dag. Als gevolg van de grote stormvloedramp van 1 februari 1953 heeft het parlement nog in hetzelfde jaar de Deltawet vastgesteld. Daarin is o.m. voorgeschreven dat alle bui- tenwaterkerende dijken in het Deltagebied verhoogd en verzwaard dienen te worden. Dit geldt uiteraard ook voor de buitenwa- terkerende dijken op Schiedams grondge bied. Het bij de stormvloedramp van 1953 meest bedreigde punt in de Schiedamse dij ken was de voormalige Spuisluis, welke ten westen van de huidige lag. Met grote voort varendheid is de nieuwe Spuisluis gebouwd nabij de kruising van de Jachthavenlaan met de Havendijk. Daarna volgde de verho ging en verzwaring van de waterkerende dijken. Er bleef nog één onderdeel ter ver hoging en verbetering over: de Buitensluis in de Voorhaven met de aansluitende dijk- gedeelten De deuren in de oude Buitensluis reikten niet hoger dan 4 meter boven N.A.P. Dit voldeed niet aan de voorschriften maar ver hoging van de deuren in de in slechte staat verkerende Buitensluis bleek niet mogelijk. Zo bleef deze sluis in de afgelopen jaren een zwak punt in de buitenwaterkering op de noordelijke oever van de Nieuwe Maas- /Nieuwe Waterweg. De bouw van de nieuwe sluis vormde echter het meest gecompli ceerde onderdeel, niet alleen technisch, maar ook financieel, van het gehele project van dijkverzwaring. Na langdurig onderhandelen tussen alle be trokken partijen (Rijks- en provinciale wa terstaat, het hoogheemraadschap Schieiand en de gemeente Schiedam) is overeengeko men dat het rijk een bijdrage van 90% zal leveren in het geheel der kosten, terwijl 10% voor rekening van de gemeente Schiedam komt. De gemeenteraad is in april 1974 daarmee akkoord gegaan en heeft gelijktij dig een krediet van 3.070.000,- verleend. Gezien de technisch gecompliceerde proble men hebben B en W van Schiedam de Rijkswaterstaat, directie Sluizen en Stu wen, om bijstand verzocht, die in november 1966 ook is toegezegd. In nauwe samenwer- king met de dienst Gemeentewerken van Schiedam heeft de directie Sluizen en Stu wen het bestek en tekeningen gemaakt en het werk op 20 juni 1975 openbaar aanbe steed. Het Hei- en Bouwbedrijf Geka N.V. te Dordrecht heeft het bouwkundige werk aangenomen voor 8.520.000,-. Door de direc- tie Bruggen van Rijkswaterstaat zijn tij dens de bouw aanbesteed de stalen punt- deuren, de deurbewegingswerken, de bas- culebrug en de elektrische installatie voor ca. 3.500-.000,- Voegt men hierbij de terbeschikking gestelde materialen en de B.T.W. dan komt men op een totale bouw som voor de sluis van rond 25.000.000,-. Bij de uitvoering van het werk heeft de di rectie Sluizen en Stuwen van Rijkswater staat, in bijzonder goede samenwerking met Gemeentewerken Schiedam, de direc tie gevoerd. 'Voor het op Deltahoogte brengen van de buitenwaterkering ten oosten en ten westen aansluitend op de Buitensluis, liggen de plannen momenteel ter goedkeuring bij Rijkswaterstaat. In afwijking van hetgeen gebruikelijk is, is de hoogwaterkering niet opgenomen in het buitenhoofd van de nieuwe sluis, doch in hgt binnenhoofd. Dit is gedaan omdat het binnenhoofd komt te rusten op een oude dijk, die gedurende eeuwen heeft kunnen inklinken en zo een stevige grondslag biedt. Bovendien is de aansluiting van de pri- maire waterkerende dijk op het binnen hoofd korter. De Deltacommissie heeft de hoogte van de hoogwaterkering gesteld op 4,90 meter bo ven N.A.P.om constructietechnische zede- nen is de hoogte echter 5,10 boven N.A.P. geworden. Uit overwegingen van veiligheid is in het binnenhoofd een dubbele storm vloedkering aangebracht. Ter vergelijking: het hoogste waterpeil ter plaatse gemeten is 370 meter boven N.A.P. dat was tijdens de stormramp van 1953. De verwachting is dat, na voltooiing van het Deltaplan, een waterhoogte van 3,50 meter boven N.A.P. ée'ns in de 250 jaar bereikt zal worden. De nieuw-gebouwde sluis heeft een lengte van totaal 117,5 meter. Bij gebruik van de buitenste sluisdeuren is de nuttige lengte van de schutkolk 80 meter; indien het tweede stel deuren wordt gebruikt is de schutlengte ca. 71 meter. De breedte van de sluis is 9 meter en de drempeldiepte in de sluis komt op 3,40 meter - N.A.P. Het schut- peil is 2,50 meter. Dit houdt in dat de door varende schepen de maximaal toegestane afmetingen mogen hebben van 76 meter bij 8,80 meter. De hoogte van de wanden van buitenhoofd en schutkolk bedraagt ca. 7 meter, waarbij de bovenrand komt op 3,50 meter boven N.A.P. Dit is dus 1,60 meter lager dan de hoogte van de hoogwaterkering. Een hogere wand zou echter de constructie veel duur der maken, terwijl de scheepvaart veel hin der heeft van erg hoge kolkwanden. Het buitenhoofd van de sluis heeft één stel en het binnenhoofd twéé stellen stalen puntdeuren, die naar de kant van de Nieuwe Maas „keren", d.w.z. bij hoge stand van de Nieuwe Maas het water tegenhou den. Deze deuren kunnen een vrij groot „negatief verval" van 2 meter keren, nl. wanneer het water in de binnenhavens 2 meter hoger staat dan het water in de Nieuwe Maas. Het bedieningsgebouw voor de sluis ligt aan de oostzijde van het binnenhoofd. Het reikt tot 10 meter boven het sluishoofd (of 15 me ter boven N.A.P.). De bedieningsruimte, met grote ramen voor een goed uitzicht over de gehele sluis, en de schakelruimte, met het modernste apparatuur, is geplaatst op een vierkante betonnen schacht van 5,50 meter hoog en 3,5 meter breed, waarin de trap en de schacht voor de kabels. De bouw van de nieuwe Buitensluis is in fa sen uitgevoerd. Dit vanwege de eisen dat er steeds een hoogwaterkering aanwezig moet blijven: dat de scheepvaart gedurende de bouw voortgang moet kunnen vinden en ook dat het fiets- en voetgangersverkeer van de Hoofdstraat naar de Maasdijk v.v. moet kunnen doorgaan. De onderdelen van de sluis zijn achtereen volgens gebouwd in „bouwkuipen" van sta len damwanden met aansluitend een water dichte bodem van onder water gestort be ton. Dit maakte het mogelijk om de bouw kuipen droog te malen, zonder dat in de omgeving de 'grondwaterstand verlaagd werd. Verlaging van de grondwaterstand, veroorzaakt door een bouwput op gewone wijze, had mogelijk kunnen leiden tot ver zakking van bepaalde gebouwen in de om geving van de $fuis. De bouw van de nieuwe Buitensluis is offi cieel gestart op woensdag 27 augustus 1975, toen de Dijkgraaf van het Hoogheemraad schap Schieiand, wijlen mr. U. G. Schilthuis en burgemeester drs. A. J. Lems van Schie dam gezamenlijk in het water van de Voor haven de eerste stalen damplank sloegen van de damwand voor de eerste bouwkuip, voor het buitenhoofd van de sluis. In het jaar 1769 was er reeds een sluis aanwezig in de Schiedamse Voorhaven. In 1975 zijn bij de aan vang van de bouw van de nieuwe sluis resten van deze oude sluis en van een duiker in de bodem gevon den en verwijderd. In 1769 is ten oosten van die oude sluis een keer sluis gebouwd, die tot voor kort nog in gebruik was als het buitenhoofd van de schutsluis. In 1908 is over de sluis de Koninginnebrug, een draai brug gebouwd, terwijl er in 1926 een havengebouwtje bij de sluis kwam* In 1934 is het buitenhoofd van de Buitensluis hersteld, evenals de mu ren van schutkolk. Zowel de muren van de schutkolk als van beide hoofden en de draai brug hadden een houten fundering op houten palen. Daar deze houten palen van het buitenhoofd niet tot op de vaste grond reikten, zijn in de loop der jaren de muren van het bui tenhoofd door zakkizig achterover gaan hellen en de vloer in de door vaart kwam daardoor bol te staan. Pogingen tot verbetering leverden geen afdoend resultaat op. Wanneer op gezette tijden de houten sluisdeu ren van het buitenhoofd door nieuwe vervangen moesten worden, werd van de timmerlieden groot meesterschap gevraagd: de deuren liepen taps toe, terwijl de bovenkant van de deur eezi hoek vertoonde ten opzichte van de benedenkant.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 10