De Audi 80 groeit groter Datsun 1400 GL 2-deurs HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 28 - WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1978 De nieuwe Audi 80 is een stuk rui mer dan het voorgaande model. De wagen groeide 13,8 cm en hij werd liefst 8,2 cm. breder. Belang rijk is ook de toename van de wiel basis met 6,9 cm. tot 254,1 cm. Dat betekent dat de achterpassagiers in de nieuwe 80 aanzienlijk meer ruimte hebben dan in het vorige mo del. Ook zijn de wielen verder naar bui ten gezet, waardoor de wegligging en stabiliteit zijn toegenomen, men. De vormgeving van de nieuwe Audi 80 is weer van de hand van de Ita liaanse meester Giorgetto Giugiaro. Eerder ontwierp deze vakman voor VW de Scirocco, terwijl hij ook e,en ruime hand had in de totstandko ming van de VW Golf en Passat. Opvallend is dat de 80 net als zijn grote broer de 100 een derde zijruit heeft gekregen. De koets is uit vei ligheidsoverwegingen (voor de voet ganger zo glad mogelijk afgewerkt. Uitstekende onderdelen, die e ans op etsel bij een aanrijding met een voetganger vergroten, komen niet voor. De kreukelzones van de wagen zijn voor en achter langer geworden. Voorts is in verband met de yeilig- heid de brandstoftank nu boven de achteras geplaatst, dus buiten de kreukelzone. Het reservewiel is rechtop tegen de linker kant gezet, waardoor een zeer diepe en liefst 505 liter grote kofferruimte is ont staan. Het interieur van de nieuwe Audi 80 geeft behalve een aanzienlijk gro tere ruimte een geheel nieuw dash board te zien. Ook dit dashboard stamt uit het huis van Gingiaro. Het is goed overzichtelijk en compleet uitgevoerd. De belangrijkste bedie ningsorganen zijn alle direct onder handbereik geplaatst. Motorisch is de Audi 80 leverbaar met een viercilinder 1300, twee 1600- motoren met carburateur en een 1600 inspuiter. De 1300-motor is niet de vroeger in de Audi gebruikte 1,3 liter maar de motor die in sommige uitvoeringen van de VW Polo wordt gebruikt. Met de 1.3 liter 44kW (60 pk) .voorin heet de 80 voluit Audi 80 L en loopt de wagen een kleine 150. km/uur. De carburateurversies van de 1600- motor zijn goed voor 55kW (75pk) danwel 63 kW (85pk). In Het eerste, geval ligt de topsnelheid op 160 km/uur. De sterkste versie brengt het met vijf km/uur extra tot 165 km/uur. Met de 1,6 liter van 55 kW heet de Audi 80 in zijn eenvoudigste uitvoe ring 80LS. Een luxueuzere versie staat genoteerd als 80 GLS. Verder Het Volkswagen-Audi-NSU-con- eern, tegenwoordig kortweg aange duid met VAG, heeft een nieuwe Audi 80 uitgebracht die met de voor gaande modellen in feite alleen de aandrijfunit gemeen heeft. Verder is de Audi 80 in alle opzichten groter gegroeid. Dat hoeft overigens geen verbazing te wekken, want binnen het VAG- coneern zal een wat duidelijker mo- dellenpolitiek worden gevoerd. De bedoeling is dat de toplaag wordt gevormd door Audi, terwijl Volks wagen de meer populaire modellen zal voeren. Een duidelijke start van de invoer van deze nieuwe model- lenpolitiek is het uit produktie ne men van de Audi 50. Dat wagentje was op enkele details na geheel ge lijk aan de VW Polo die uiteraard volop in produktie blijft. Voorheen was de Audi 80 vrijwel ge lijk aan de VW Passat. Dat is met de introduktie van het nieuwe model afgelopen, al blijven de motoren en sommige andere technische onder delen natuurlijk wel gelijk. is er dan, om enige verwarring te stichten, een 80 GLS met de 63 kW motor. De 80 GLE heeft de 1,6 liter inspuitmotor die ook in de populaire Volkswagen Golf GTI staat. Met deze motor voorin is de Audi 80 goed voor ruim 180 km/uur. Datsun, met een jaarproduktie van zo'n 2,5 miljoen auto's 4e op de wereldranglijst, heeft zijn modellen jarenlang geënt op de Amerikaanse smaak. De laatste tijd komt daar echter verandering in en kijkt de fa briek bij het bouwen van nieuwe ty pen duidelijk meer naar Europa. Onder meer de Violet en de Laurel zijn daarvan sprekende voorbeel den. Maar een nog veel beter voorbeeld is de nieuwe Sunny, die als opvolger van de nimmer erg suksesvolle 120 Y op de markt is gebracht. De Sunny heeft een carrosserie die be paald Europees aandoet. Het hele wilde heeft plaatsgemaakt voor strakke lijnen, de ergste opsmuk verdween, het glasoppervlak is zeer toegenomen. Vormgeving en uitvoering. Ten opzichte van de vroegere 120Y is de Sunny een tikkeltje langer en breder geworden, terwijl-ook de spoorbreedte iets is toegenomen. De wielbasis is onveranderd, zodat kan worden gesteld dat de Sunny in principe op dezelfde bodemplaat is gebouwd als zijn voorganger. Grote veranderingen onder meer aan de achterwielophanging zorgen er echter voor dat de Sunny een heel andere auto is geworden dan de 120 Y. De binnenruimte is vooral op schou derbreedte toegenomen en ook de hoofdruimte is enkele centimeters vergroot. Wat bleef is de geringe beenruimte achterin. Voorin kunnen twee volwassenen het zich helemaal naar de zin maken op de goed ge vormde stoelen met volledig verstel bare rugleuningen en hoofdsteunen. De instap voorin is uitstekend; achterin-is zowel in- als uitstappen bij de tweedeursuitvoering aanzien lijk moeilijker. In dat opzicht is de ruim 700 gulden duurdere vierdeurs natuurlijk te prefereren. Heel handig bij de tweedeurs is de oplossing voor de rechtervoorstoel. die bij het neerklappen van de rug leuning in zijn geheel naar voren schuift. Op die manier kan in ieder geval zo gemakkelijk mogelijk ach ter worden ingestapt. De rijpositie is zonder meer goed. Het stuur met de beklede rand ligt prettig in de hand en de verschil lende bedieningsorganen zijn ge makkelijk onder bereik geplaatst. De voorstoel kan over een vrij grote afstand worden versteld, zodat ook langere mensen hun draai kunnen vinden, al gaat dat natuurlijk wel ten koste van de toch al niet over dreven beenruimte achterin. Het dashboard van de Sunny 1400 GL is Japans kompleet. Direkt voor de bestuurder goed afleesbaar en zeer overzichtelijk is een viertal klokken gemonteerd waarin onder meer een toerenteller en een quartz uurwerk zijn opgenomen. Een kachel- en ventilatiesysteem met zeer uitgebreide mogelijkheden en tal van toevoerroosters voor verse lucht moeten tot de sterke punten van de Sunny worden gere kend. Verder heeft de wagen standaard een druktoetsen-radio met FM en Middengolf. Op de stuur- kolom zijn de handles geplaatst voor de bediening van licht, claxon en ruitewissers. In verband met de vei ligheid moeten de standaard gemon teerde, gelaagde voorruit worden genoemd en de automatische oprol lende driepuntsgordels. De bagageruimte van de Sunny is aanmerkelijk groter dan die van de vroegere 120 Y. Dit heeft Datsun on der meer bereikt door de brandstof tank bij de Sunny onder de vloer~ van de kofferruimte te plaatsen, achter de achteras en in de kreukel zone. Éij de oude 120 Y stond die brandstoftank boven de achteras, direkt achter de bank. Een plaats, die o.i. qua Veiligheid toch verre is te prefereren boven de nu gekozen oplossing. voeringen leverbaar. Naast de twee- en vierdeurs Sedans, die in standaard, de luxe of GL-uit- voering worden gebracht (de GL uit sluitend met 1400 motor, de andere typen met 1200 motor), is de wagen leverbaar als stationcar en coupé. In .één type, de tweedeurs GL, kan een automatische versnellingsbak wor den geleverd. Die automaat kost precies duizend gulden extra. Motor en prestaties. De Datsun Sunny is verkrijgbaar met de bekende 1171 cm3 viercilin der motor uit de oude 120 Y en met de bijna 1400 cm3 vierpitter, die in Japanse versies van de Violet wordt gebruikt en al eerder in Japanse en Amerikaanse versies van de 120 Y heeft gestaan. Het is een conventioneel gebouwde watergekoelde motor, die goed is voor een vermogen van 46 kW (63 pk) bij 5600 toeren per minuut van de krukas. Het maximum koppel van 98 Nm (10 mkg) wordt bereikt bij 3600 toeren. De compressiever- houding van 9,0 op 1 maakt het ge bruik van superbenzine noodzake lijk. De motor is mooi soepel en ver richt zijn werk vrij geluidloos. In ie der geval is de geluidsisolatie van de Datsun Sunny goed aangepakt, want in de wagen is het motorgeluid tot hoge snelheid nauwelijks sto rend Aangezien de Sunny slechts rond de 850 kg. weegt, komt de 1400 cc' tot hele acceptabele acceleratiecijfers. Van stilstand tot 100 km/uur heeft de wagen 14.2 sekonden nodig. Pas boven de 120 km/uur gaat de pit er duidelijk uit. De topsnelheid is kon- form de fabrieksopgave: 150 km uur. Gunstig is het brandstofverbruik, dat bij lage snelheden minimaal is en bij hogere snelheden slechts lang zaam toeneemt. Bij een konstante snelheid van 100 km/uur komt de Sunny 1400 GL aan één op 13,3 en dat is een waarde die voor een wa gen uit deze klasse zonder meer goed kan worden genoemd. Uitgaande van de geldende maxi mum snelheden kan een gemiddeld brandstofverbruik van de Sunny 1400 worden verwacht van rond de één op 12, stadsverkeer inbegrepen. Wie met deze auto het onderste uit de kan haalt, zal in de richting van de één op tien gaan. Rij-eigenschappen. De Datsun Sunny staat, zoals ge zegd. in principe op het onderstel van de vroegere 120 Y en van die auto kon nu niet zo hoog over de rij- eigenschappen worden opgegeven. Datsun heeft echter een groot aantal verbeteringen aan de Sunny aange bracht. die het rij-niveau van deze wagen aanmerkelijk omhoog heb ben gehaald. De wielbasis is de zelfde gebleven, maar de wielen staan nu verder uit elkaar, wat op zich al een verbetering van de koers- stabiliteit teweeg .heeft gebracht Maar belangrijker nog is de lokalise ring van de starre achteras, die bij de 120Y nog was opgehangen aan bladveren en die bij de Sunny door een viertal reaktie-armen op de plaats wordt gehouden, terwijl sehroefveren de taak van de vroe gere bladveren hebben overgeno men. Vóór zijn de wielen onafhanke lijk opgehangen aan McPherson veerpoten. De koersvastheid van de Sunny is zonder meer voldoende en de wagen heeft ook weinig last van zijwind. Het dribbelen van de achteras treedt alleen nog op onder bijzondere om standigheden, bijvoorbeeld wanneer het wegdek in zeer slechte konditie is en er relatief hard wordt gereden. Ook breekt de achteras van deze achterwielaandrijver lang niet zo snel meer uit als vroeger bij de 120 Y. En gebeurt dat in extreme situa ties wél, dan is een simpele korrek- tie voldoende om de overigens mooi neutraal sturende Sunny weer op het goede pad te brengen. Over het sturen gesproken: de be sturing is vooral bij hoge snelheden erg vaag; het stuur is weinig exact en indirect. Op dit punt valt bepaald nog winst te boeken. De koppeling van de Sunny komt wat bruusk .in aangrijping, maar over de vierbak niets dan lof. Die bak schakelt voortreffelijk. De syn chronisering is snel en perfekt, zo dat het sohakelwerk in deze wagen niet geschuwd behoeft te worden. Het komfort van de Sunny staat Op een heel acceptalx.4 peil. De motor produceert weinig lawaai en doet zijn werk soepel, bandengeruis is er ook weinig - wel wat windru- moer de vering en de schokdem pers zijn veel beter dan die van de 120 Y en voorin zit je prima. Het komfort achterin is, door de be perkte ruimte, minder maar nog al tijd niet slecht. De Sunny heeft vóór schijfremmen en achter trommels. Een bekrachti ger houdt de vereiste pedaalkracht mooi binnen de grenzen van het toe laatbare en een begrenzer op het cir cuit naar de achterwielen zorgt er voor dat die achterwielen niet voor tijdig door blokkerende remmen worden stilgezet, waardoor de wa gen zou kunnen gaan rondtollen. De Sunny is zeer kompleet uitgerust en netjes afgewerkt. Dat, en de rede lijke prijzen die voor de verschil lende uitvoeringen worden ge vraagd, maakt de wagen bepaald tot een sterke konkurrent in de zwaarst bevochten klasse der gezinswagens. Een uitzondering vormt wellicht de goedkoopste 1200 versie, omdat dit type naar onze mening toch wel wat erg simpel van uitvoering is en zelfs nog geleverd wordt met conventio nele diagonaal banden. Datsun heeft een uitstekende repu tatie waar het de goedkope onder houdskosten betreft. Deze worden bij de Sunny nog verder naar bene den gedrukt, doordat grote beurten nog maar om de 20.000 km. plaats vinden of eens per jaar, terwijl de kleine beurten slechts na elke 10.000 km. of eens per half jaar behoeven te worden uitgevoerd. Dat betekent bij een jaarkilometrage van 20.000 km. (hoger dan het gemiddelde in Nederland) één kleine en één grote beurt per jaar. En dat scheelt! Nog enkele prijzen: Datsun Sunny 1200 2d 12.300 Datsun Sunny 1200 4d de Luxe 13.700,— Datsun Sunny 1400 2d GL 13.990,— Datsun Sunny 1400 4d GL 14.700 Datsun Sunny 14(11) 2d GL automaat 14.990 Datsun Sunny 3d GL Coupé 15.250,— Datsun Sunny 5d Stationwagen de Luxe 14.250,-

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 28