VOOR MU IS DIERENDAG EEN APPÉL OP ONS GEWETEN... Bezeten van dieren Dat er een dierenbescherming bestaat is al het duidelijkste bewijs dat de dieren op vele manieren bedreigt worden. In de eerste plaats door de mens, die de hele schepping inclusief de dieren aan zich onderwerpt. Iedereen die z'n huisdier op dierendag een beetje extra wil verwennen mag van mij z'n gang gaan. We moeten ons dan wel realiseren dat zo'n dier absoluut geen benul heeft van dierendag. Wat zo'n dier wel instinktmatig aanvoelt is, of de mens z'n vriend of z'n vijand is. Wereld dierendag is in het leven geroepen om in navolging van grote dierenvriend Franciscus van Assisi, ons te herinneren aan onze verantwoordelijk heid voor de dierenwereld. Om ons weer eens duidelijk met de neus op de feiten te drukken hoe onverantwoordelijk wij soms met het mooiste van de natuur omgaan. Portret van een dierengek... Broodnodige voorlichting... Een paar voorbeelden veel onkunde mW. mensen te bewegen hun huis dier tijdens de vakantie niet zomaar op straat te zetten. Mis schien kan je het niveau van een beschaving aan dit soort normen afwegen... Op het gevaar af dat u me gaat beschuldigen dat ik reklame voor m'n bedrijf maak, wil ik toch graag zwart op wit zetten dat wij bij Bogena heel wat tijd, geld en toewijding stoppen in de voorlichting. Kijk, je moet het zo zien: als fabrikant maken we produkten voor levende we zens. Dat is niet niks. Die dieren, waarvoor wij die produkten maken, kunnen niet lezen. Dus moeten wij zorgen dat „de baas of het vrouwjte" al die wetenswaardigheden on der ogen krijgt. Daarom hebben wij een reeks brochures gemaakt voor hon den, katten, cavia's vogels en noem maar op. Met de simpele gedachte: maak de mensen vertrouwd met de verzorging van hun huisdier. Daarom hebben wij ook bewust gekozen om onze produkten al leen en uitsluitend in de dieren speciaalzaak te verkopen. Die man of vrouw achter de toon bank van een dierenspeciaal zaak kan voorlichting geven. Kan vragen beantwoorden. Kan mensen helpen hun huisdier te geven wat het nodig heeft. Wij maken tenslotte genees- en verzorgingsmiddelen voor die ren. Dat is heel wat anders dan witwassers. Dat geeft een groot brok verantwoordelijkheid. En van dat laatste ben ik me volle dig bewust. Er wordt mij wel eens verweten dat ik meer dierenvriend ben dan direkteur van een onderne ming. Eerlijk gezegd ben ik een beetje trots op dat verwijt. Het is waar: ik heb van m'n hobby m'n werk gemaakt. Ik geef toe, ik ben een dierengek. En geluk kig ook direkteur van Bogena. ideale kombinatie... Wie vragen heeft over de verzorging van huisdieren kan bij Bogena terecht. BEGONA B. V. Postbus 150 5140 AD Waalwijk tel. 04160-36992 t.a.v. Drs. J. G. Feddes, diere narts. Martinus Ridder, 43 jaar en bijna 2 meter groot gegroeid, naar zijn zeggen duidelijk erfelijk belast met de dierenliefde van z'n grootvader. Ging in z'n jonge jaren naar de HBS maar toonde toen al veel belangstelling voor dieren. Hij had dus best boer met veel liefde voor z'n veestapel kunnen worden, maar z'n levensloop bracht hem na een aantal jaren studie voor dierenarts op een plaats waar z'n liefde voor een vellzijdige kennis van dieren volledig kan ontplooien. Ties, zoals z'n vrienden en medewerkers hem noemen werd direkteur van Bogena in Waal wijk. Een bedrijf dat zich een faam verworven heeft met het vervaardigen van voedings- en verzorgingsprodukten voor dieren, inclusief probate geneesmiddelen. En Ties heeft z'n hobby aan het bedrijf overgebracht. „Bij Bogena staat in alles het natuurlijk welzijn van het dier centraal" - zegt hij met overtuigingskracht. Ht doet er niet toe of je nu een kanarie, een hond, kat, cavia of ezel „in huis haalt", in alle gevallen moet je weten wat zo'n dier van nature aan verzorging nodig heeft. Onkunde op dit gebied veroor zaakt veel onnodig en veelal ook onopvallend dierenleed. Veel mensen realiseren zich ook niet dat „het houden van een dier" een flinkeportie werk en toewij ding vergt. Een hond heeft er gewoon recht op om op tijd uitgelaten te worden. Dan mag zo'n dier ook heerlijk uitgelaten uitdollen. Dat heeft hij nodig om gezond, levenslustig en fit te blijven. Eenvoudig gezegd: we meoten voor elk dier proberen een situatie te scheppen die bij z'n aard en natuur past. Dus moeten wij ons als mens ook willen aanpassen bij onze dier lijke huisgenoten. Ik zou dan ook iedereen op het hart wille drukken „bezint eer gij aan een huisdier begint". Laat u voor lichten! In m'n taak als „antwoordman" voor de radio blijkt elke keer weer: de mensen hebben be hoefte aan voorlichting. Neem van me aan, er is in dit land ontzettend veel liefde voor dieren, maar er is evenveel wan begrip en dierenleed. Wie het blad van de dierenbescherming openslaat, gruwelt van de diere- nellende. Ik schaam me dood dat in onze, zogenaamde be schaafde samenleving, de kran ten nog pagina's vol moeten schrijven om een bepaald soort Radio luisteraars kennen z'r stem wanneer hij de vele en soms moeilijke vragen van luis teraars beantwoordt. Ties Ridder heeft het druk. Met Bogena, z'n uitgebreide „die renverzameling thuis", de radio en al die andere bezigheden waarbij altijd het dier in het middelpunt staat. Wie met hem aan de praat raakt over dieren komt niet uitgeluis- terd.... Tja over dierendag heb ik mijn mening al gezegd. Maar ik heb nog wel wat meer op m'n lever. Ik heb het voorrecht (dat meen ik) om direkteur te zijn van een bedrijf dat zich in alle toonaarden bezig houdt met de verzorging van dieren. Dat is een schitterend vak, vooral om dat het eigenlijk m'n hobby is. Je wordt dan ook dagelijks ge- konfronteerd met vragen om advies van dierenliefhebbers. Dat is heerlijk. Maar je ontdekt dan ook een groot brok onkun de. En nog veel belangrijker: je ontdekt dat veel mensen met de beste bedoelingen, omdat ze veel van hun huisdier houden, het dier vreselijk tekort doen. Huisdieren zijn afhankelijk van wat we ze voorzetten. Neem die mevrouw die zoveel van haar hond houdt dat ze het troetel dier alleen (dure) biefstuk geeft. Ze begrijpt er geen snars van dat haar hond nog wel wat meer nodig heeft dan een malse bief stuk Vitaminen en mineralen bijvoorbeeld. Of die meneer die drie maal z'n kanarie dood in de kooi vond. De man voerde z'n kanarie met schillen, (hij had ergens gehoord dat dat zo gezond was). Gevolg: zijn drie kanaries stierven ge woon van de honger! En er zijn zelfs nog mensen die konijnen geen water geven, omdat ze menen dat die langoren niet drinken. En wat te denken van mensen die denken dat katten alleen maar melk (mogen) drin ken en dat de melk voor puppies aangelengd moet worden met water, terwijl juist de „moeder melk" veel vetter is dan koe melk, dus eigenlijk verrijkt moet worden met room en eie ren.... En zo kan ik nog uren doorgaan. Er zijn „ware" vogelliefhebbers die een Japanse nachtegaal in een kanariekooi zetten. Zo'n beest wordt kompleet gek.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 45