Zevenmaster in windsurfwedstrijd Kompas laten compen seren electriciteit waar u maar wilt Opbouw stootwil RCA Dolphin nu ook met reductie Robin generator: Randstadedities, wekelijks in 700.000brievenbussen v_ HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 56 WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1978 Het windsurfen, begin van de jaren zeventig uit Amerika overgewaaid naar Europa in het algemeen en Ne derland in het bijzonder, is enorm populair geworden. Het aantal deel nemers aan deze betrekkelijk goed kope sport (voor een dikke duizend gulden kom je wat betreft de zeil plank al een heel eind) neemt snel toe en er komen ook allerlei varian ten van windsurfen. Een van die va rianten is het varen met planken met meer dan één mast. Bekend en erkend in sommige wedstrijden is al het tandemzeilen, maar ook het va ren met meer dan twee masten en dus meer dan twee personen komt al voor. Zondag 27 augustus organiseert de zeilschool „De Westeinder" een groots windsurfspectacel waarbij onder meer een wedstrijd voor meermasters op het programma staat. In die wedstrijd komen deel nemers met zeilplanken met twee of meer masten tegen elkaar uit. De grootste inzender is tot op heden een zevenmaster. De snelheid van de meermasters is in principe hoger naarmate er meer masten op de plank staan. De wendbaarheid neemt echter sterk af, zodat zeker niet op de voorhand duidelijk is wie uiteindelijk zal gaan winnen. Ook speelt het weer natuurlijk een enorme rol. Een tweede speciaal evenement zon dag de 27 ste augustus op de Wes teinder plassen bij Aalsmeer is de estafette-race voor paren. Daarbij dient een korte baan te worden afge legd, waarna een vlaggetje moet worden overgegeven aan de partner die op zijn of haar beurt dezelfde baan zeilt. Dit alles net zo lang tot anderhalf uur is verstreken. De ploeg die de meeste baantjes heeft gezeild is dan uiteraard winnaar. Wanneer het weer, waar dit soort evenementen toch wel sterk van af hankelijk is, enigszins meewerkt, kan het een enorm gebeuren wor den, dat ook de toeschouwer veel plezier bezorgt. Zeker op groter water is een kom pas het eerst vereiste navigatie-mid- del. Wie echter een kompas in de winkel haalt en het op zijn schip monteert, kan ontdekken dat het kompas grote afwijkingen vertoont. Het kompas dient te worden gecom penseerd. Dit compenseren, het stel len van het kompas, is het werk van vakmensen die zijn aangeslotén bij nautische instituten of onder toe zicht daarvan staan. Het tarief voor het stellen van een kompas bedraagt 147,50 inclusief BTW. Gesteld dat uw schip korter is dan 35 meter. De firma Van Veen in Amsterdam bekend onder mee van de be roemde Van Veen Kreidler motor fietsen waarmee diverse wereld kampioenschappen in de 50 cc klasse zijn behaald importeert uit Japan de Robin generatoren. Deze gemakkelijk naar het karwei mee te nemen generatoren een product van het gigantische Fuji-concern worden geleverd in een groot aantal uitvoeringen. De meest Robin's heb ben een viertact benzinemotor, maar er is ook een diesel leverbaar. De Robin generatoren zijn compact in een frame ingebouwd, zodat ze enerzijds stevig staan en anderzijds beschermd en veilig zijn. Het klein ste exemplaar heeft een gewicht van slechts 38 kg. geheel compleet. Deze uitvoering is geschikt voor gelijk stroom: 12, 24, of 36 volt. Ook be staat een dergelijke kleine utvoering voor 220 Volt wisselstroom. Het uit gangsvermogen ligt rond e de 1000 watt. Deze Robin RGLOC kan naast 220 volt wisselstroom ook gelijk stroom leveren en wel 12 Volt/8 Amp. De grotere Robin's zijn onder meer ook geschikt voor het leveren van 380 volt krachtstroom. Deze machi nes, met gewichten tot 350 kg. toe, Stootwillen bestaan in alle soorten en maten. Maar een stootwil die je zelf naar eigen inzicht groter of klei ner kan maken, dat is nieuw. En goed nieuws ook, want in een aantal gevallen voldoen de stootwillen die aan boord zijn net niet helemaal of helemaal niet en dan is het ver schrikkelijk gemakkelijk wanneer je snel even je eigen opbouw-stoot- wil naar maat kan maken. De opbouw-stootwil wordt in Neder land op de markt gebracht door Du- tilh in Rotterdam (010-133362). Deze stootwil bestaat uit kunststof schij ven en ballen die om en om aan een lijn worden geregen. Voor de eerste bal wordt een achter knoopje in de lijn gelegd dat er voor zorgt dat de bal niet van zijn plaats kan. Na de laatste schijf volgt dan weer een achtknoop. De opbouwstootwii.kan zowel verti caal als horizontaal worden ge bruikt. In het laatste geval is de stootwil vooral nuttig bij het schut ten in een sluis of wanneer er getij- deverschillen bestaan. Het schip kan dan langs de wand omhoog gaan waarbij de schijven als bescher mende rollen fungeren. Ook is het mogelijk de opbouw-stootwil rond de boeg van het schip te monteren. Nieuw! Coast g Redlijn LANKHORST TOUWFABRIEKEN B V. - SNEEK - TELEFOON 05150-12345 In de eerste plaats nuttig voor de watersporter maar ook heel goed ge schikt voor gebruik in noodgevallen door automobilisten is de handige en steeds weer bruikbare redlijn die Lankhorst Touwfabrieken uit Sneek op de markt brengt. De redlijn be staat uit een dertig meter lange lijn die in een zak zit opgeschoten. De zak is gemakkelijk onderhands ver weg te werpen. De lijn komt er dan automatisch uit. De redlijn is uiteraard bedoeld voor het redden van drenkelingen, maar kan ook voor andere doeleinden worden gebruikt. Bij grotere jach ten bij voorbeeld kan er een zware sleeptros mee worden overgebracht. In zo n geval wordt eerst de redlijn. bij voorbeeld naar iemand op de wal, gegooid waarna met behulp van de redlijn de zware sleeptros of het dikke landvast kan worden over getrokken. De Coastguard redlijn drijft op het water, zodat wanneer niet direct de drenkeling wordt „ge raakt", deze de redlijn toch kan op pikken. Na gébruik wordt de redlijn gewoon weer opgeschoten in de bij behorende zak. De zak wordt vervolgens afgestoten en de lijn is weer voor gebruik ge reed. Kortom, de Coastguard redlijn is een veiligheidsaccessoires dat ze ker op iedere boot thuishoort en ei genlijk ook in iedere auto. En in ie der geval auto's die geregeld langs grachten parkeren. zijn uiteraard niet zozeer bedoeld voor de watersporter die onafhanke lijk van een walaansluiting aan zijn boot wil kunnen werken met eletri- sche gereedschap maar veeleer voor de professional met zwaar gereed schap. Inlichtingen over de com plete reeks Robin generatoren wor den verstrekt door de importeur (020-845555). Al jarenlang is de kleine en slechts 40 kg zware RCA Dolphin tweetakt binnenboordmotor een populaire machine voor inbouw in niet te grote zeiljachten. Het motortje heeft twee cilinders en kan beide kanten opdraaien, zodat een keerkoppeling niet nodig is. Het vermogen van de RCA Dolphin bedraagt 12 pk. Het motortje meet 350 cc en draait maxi maal 3000 toeren. Dit laatste, dat vrij hoge toerental en het feit dat de Dolphin geen reductie heeft, maakt het motortje minder geschikt voor zware jachten. Daarin heeft de fabriek nu voorzien door naast de normale RCA Dolphin een versie op de markt te brengen die een reductiekast heeft. De overbren gingsverhouding van de reductie be draagt 2:1, zodat het schroefastoe rental wordt teruggebracht tot ma ximaal 1500 toeren. Hierdoor is het mogelijk een grotere drieblads schroef te gebruiken waarvan het rendement gunstiger ligt dan van de normaal gebruikte tweeblads schroef. Bovendien is het gebruik van zo'n grotere „werkschroef" mogelijk doordat het draaimoment van de motor - dat uiteindelijk een maatstaf is voor de stuwkracht van de schroef - door de 2:1 reductie wordt verdubbeld. 'De reductie maakt de RCA Dolphin opeens hoogst geschikt voer wat grotere jachten. Bij zeiljachten wordt een vermogen van drie pk per ton waterverplaatsing algemeen als voldoende beschouwd, zodat kan worden gesteld dat de Dolphin nu geschikt is voor zeiljachten met een waterverplaatsing van vier ton. In de polyester scherpjaehten praat je dan gauw over schepen met een lengte van rond de negen meter. Komt RCA Dolphin eerst na jaren met een reductie uit, de firma is niet altijd de laatste. Rond 20 jaar gele den verscheen RCA namelijk met de eerste Dolphin en die was uitge voerd als Sail-Drive! Eerst vele ja ren later werd de Sail-Drive, waar bij motor en schroefasinstallatie compact zijn samengebouwd en de schroef vrijwel recht onder de mo tor in het water steekt, populair van wege de geweldig gemakkelijke in bouw, vooral in polyester schepen. Bij de oude, inmiddels naar het mu seum Sail-Drive van RCA stond de motor rechtop in het schip en stak de schroefas direct door de bodem naar buiten. Via een haakse over brenging werd de schroef aangedre-

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 56