CIJFERS ANKERLIJN- HASPEL Orkney Seychelle Smaakvrije flexibele WATERTANK FORNUIS AAN BOORD ideale luxe in de watersport CON AC TRAVELLER: SPECIALE ACCU VOOR VERLICHTING EN TV UITKOMST VOOR WATER SPORTER EN SPORTVISSER O HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 61 WOENSDAG 27 SEPTEMBtH lB/ö In de watersport kent men de kategorie sportboten ofwel de scheepjes, die worden ingezet voor sportieve doeleinden als waterskiën, duiken, zwem men of zomaar snel varen. De sportboten zijn over het algemeen open schepen, geschikt voor motorisering met een buitenboordmotor. De Engelse Orkney-werf heeft onlangs een heel zonnige variant op het sportbootprincipe uitgebracht. Deze Orkney-nieuweling kreeg de tropische benaming Seychelle. Het gaat hier om een 4 meter lang schip met de hand vervaardigd in gewapend polyester. De basis voor de Orkney Seychelle vormt de z.g. Dory romp, een schip dus, dat onder water een V vorm ver toont, Behalve de romp heeft de Seychelle ook nog een binnenschaal. zodat het geheel dubbelwandig is. De HISWA. voluit do Nederlandse vereniging voor handel en industrie op het gebied van scheepsbouw en watersport, heeft zojuist haar jaar verslag over '77 vrijgegeven. Uit dat rapport blijkt onder meer dat de import van pleziervaartuigen zich ook nu weer heeft geconsolideerd. Op de exportmarkten ligt de con currentiestrijd van het nederlandse produkt in zware slag met de pro- dukten uit landen met lage valuta en minder hoge arbeidskosten. De handel in toebehoren en nauti sche accessoires is fors toegeno men. Een doorslaggevende factor daarbij is de toenemende animo van jachteigenaren om hun schip met behulp van nautische en navi- gatorische apparatuur .up-to-date" te brengen. De nederlandse jachtbouwers ex porteerden in het jaar 1977 in totaal 2661 vaartuigen met een waarde van 101.920.000,"Be meeste vaar tuigen werden uitgevoerd naar West-Duitsland (1688 stuks). De tweede plaats op de nederlandse jachtbouw-exportmarkt neemt Frankrijk in (336 schepen), gevolgd door België met 236 eenheden. Geïmporteerd in Nederland werden in 1977 in totaal 10.028 pleziervaar tuigen. De gezamenlijke waarde van deze jachten-import bedroeg de somma van 153.892.000,-. De meeste importschepen komen uit Engeland (4217 stuks). Dan volgt de USA met 1148 eenheden en op de derde plaats komt Frankrijk met 1111* stuks. Tussen die beide polyester schalen heeft men in totaal 7.08 m3 polyu- rethane schuim met gesloten cellen gespoten. Door deze behandeling heeft de Seyehclle 700 kg opdrij vend vermogen' inclusief het eigen gewicht, dat 227 kg bedraagt. Door dit in verhouding geringe gewicht en de afmetingen 4.00 meter lengte bij een breedte van 1.80 meter) is het scheepje zonder meer geschikt voor trailervervoer. De specifieke karakteristiek van dit boottype is wel de zeer royale zon nebank. die ongeveer de helft van het dekoppervlak beslaat. Deze bank, bekleed met kunstleer, is in de hoogte verstelbaar. De bestuur der heeft de beschikking over een kuipstoel, die is geplaatst achter een zeer professionele stuurconso- le, die is gekoppeld aan een mono kabel afstandsbesturingssysteém. Op de stuureonsole is een driespa- kig sportstuur gemonteerd. Naast de bestuurderszit is nog een kuip stoeltje opgesteld, dat ook opklap baar is gemaakt, De buitenboord motor is opgehangen in een zelflo- zende bun. De importeur rekom- mandeert buitenboordkraehtbron- nen tot een maximum van 50 pk en dan wel in een langstaartversie, Al met een 25 pk motor kan men ach ter de Seychelle redelijk goed wa terskiën. Daartoe heeft de fabrikant trou wens twee in roestvrijstaal uitge voerde ogen voor de waterskilijn in het achtergedeelte van het schip ge monteerd. Ook van roestvrijstaal zijn de relingen, die bijna over de volle lengte van de zijboorden en een deel van de voorzijde zijn inge schroefd, In het achterdek dat voorbeeldig is afgetimmerd met teakhout, is ruimte gekreëerd voor berging van de brandstoftank en verdere bagage. De bouwer heeft overigens terdege rekening gehouden met het feit dat de Seychelle voldoende volume en drijfvermogen bezit voor het veilig vervoeren van vijf tot zeven perso nen. Er zijn in het gehele s^'hip dan ook liefst zes bergplaatsen te vin den voor bagage en proviand. Bui ten het veelomvattende standaard pakket. dat importeur Accres bij de Seychelle meelevert, kan men nog een keuze maken uit wat extra's waartoe ondermeer een speciale ge heel op het gewicht en vorm van dit type afgestemde boottrailer be hoort. Een accessoire dat we gezien de toepassingsmogelijkheden erg nuttig vinden is de roestvrijstalen zwemtrap die op het achterdek wordt gemonteerd. Deze extra voorziening komt, inklu- sief de montage op 380,— Voor een afdekzeil moet de aspirant-koper de som van 270,— neertellen, In het kort geformuleerd: de Ork ney Seychelle is een nieuwe en ze ker originele variant op het aloude sportbootprincipe. De rompvorm - afgeleid van de befaamde Dory 13 romp - verzekert de bestuurder en z'n opvarenden ook op ruimer en ruiger water een stabiele en vooral droge vaart. De prijs is - de dege lijke engelse polyester kwaliteit en afwerking in aanmerking genomen - redelijk te noemen. De Orkney Seychelle kost in stand aard uitvoering inklusief de roest vrijstalen zijrelingen, de waterskio gen, de stuureonsole, kuipstoelen en kingsize zonnebank 7.995,— Im porteur: Accres BV, Sonarstraat 10, Capelle a/d IJssel. telefoon 010- 509133. De importeur kan de Seychelle in diverse kleuren leveren. Bij Accres BV kan mën tevens de buiten boordmotor naar keuze betrekken. Conac - een samenvoeging van Continental en accu heeft een spe ciale accu ontwikkeld die bedoeld is om buitenshuis stroom te leveren voor verlichting en TV. De Conac Traveller is door zijn geringe afme tingen. redelijk gewicht en handige handgreep bij uitstek geschikt om mee te nemen naar camping of boot. Een normale accu. zoals die in de auto wordt gebruikt, moet in staat zijn gedurende korte tijd stroom stoten te leveren met een amperage dat tussen de 130 en 300 ampère ligt. Dit. omdat dergelijke forse stromen nodig zijn om de motor te starten. Dit soort aceu's. ook wel startaccu's genoemd, is voorzien van een groot aantal dunnen loden platen. Het gezamenlijk oppervlak van deze platen is zeer groot waar door de vereiste „Koudstartcapaci- teit" wordt verkregen. Bij zogenaamde ..Lichtstroomac- eu's". die gedurende lange tijd een kleine stroom moeten kunnen leve ren, kan gebruik worden gemaakt van dikke loden platen. Het aantal platen is dan sterk beperkt. De door Conac ontwikkelde Travelier is voorzien van een aantal dikke lo den platen waartussen een speciale glaswolseparatie is aangebracht. Door deze constructie is niet alleen het gewicht duidelijk lager dan dat van een startaccu met vergelijk bare capaciteit, maar tevens is de levensduur van de accu veel langer en is de kans op defecten geringer. Dooi' toepassing van speciale celaf sluiters en een centrale ontluchting kan de Conac Traveller tevens straffeloos onder een hoek van 45 graden worden gebruikt, hetgeen de accu geschikt maakt voor ge bruik op schepen. De capaciteit van de Conac Traveller is 72 Ah bij 12 Volt spanning. Dit is voldoende voor 30 uur TV-plezier of 80 uur verlichting (10 Watt). De afmetin gen van de accu lengte, breedte en hoogte zijn 27 x 17 x 22.5 cm. De Conac Traveller wordt droogge- laden geleverd en kan in die toe stand langdurig worden bewaard als reserve-energieleverancier. De accu kan bovendien in noodgeval len als startaccu worden gebruikt, mits de startstroom de 150 ampère niet te boven gaat. De prijs van de Conac Traveller bedraagt exclusief BTW 250.- Losliggend touwwerk op een boot is uit den boze, zo kan iedere sport visser en watersporter u vertellen. Immers, je kunt er over struikelen of. bij een noodzakelijke snelle han deling. bestaat de mogelijkheid, dat de lijn reddeloos in de knoop raakt. Een nieuw accessoire dat aan de touwmisère een eind kan maken, is op de markt gebracht door de han delsonderneming Accres B.V. in Capelle a/d IJssel. De Ankerlijn- haspel bestaat uit twee delen. Het bewegende gedeelte is een haspel met een draaiend handvat. De haspeltrommel heeft een diame ter van 15 tot 28 cm. Dit draaiend gedeelte is ingebouwd in een vier kante container, van boven en on der gesloten en voorzien van een draagbeugel. Zowel de haspel als de container zijn gemaakt van een slagvaste kunststofsoort. Als men op de haspel een 8 mm dikke lijn windt, bedraagt de lijncapaciteit ca. 100 meter. Een 10 mm lijn op de an kerlij nhaspel gewonden geeft een capaciteit van circa 75 meter, ruim voldoende voor gebruik in onze va derlandse wateren. De fabrikant levert de haspels zo wel leeg zonder lijn als met 55 me ter ankerlijn van 10 mm dik poly- thyleen. Een lege haspel komt op 34,75. voor de versie met 55 meter lijn betaalt men 70.70. Watersport is «mi ge/.inssport. waarbij vader, moeder en de kinderen er heerlijk de weekends en vakanties op uit kunnen trekken. Alleen... moeder moet dan wel De firma Kubus uit Bussum is er na een lange tijd experimenteren in ge slaagd een flexibele watertank te ontwikkelen waarin het water goed blijft en niet, zoals bij vele andere flexibele watertanks, na verloop van tijd naar rubber gaat smaken. De Kubus, flexibele watertanks, die worden geleverd in vier standaardmaten met inhouden van 50 tot 200 liter, zijn door TNO uitgebreid getest. Naast de standaardmaten kunnen op speciale bestelling in principe watertanks in iedere gewenste vorm en afmeting worden ver vaardigd. In die gevallen wordt uiteraard een speciale prijs berekend. De Kubus watertanks hebben een haakse aan- en afvoer die vast is gemon teerd. Dit, in tegenstelling tot sommige andere flexibele watertanks waar bij de koper de aansluitingen zelf moet monteren. De haakse aan- en af voer hebben het grote voordeel dat bij het leegraken van de tank, waarbij de tank in elkaar zakt, de tank niet aan de vulpijp kan gaan hangen. Bij een rechte aan- en afvoer is die mogelijkheid zeker niet denkbeeldig. Het grote voordeel van flexibele watertanks is, dat zij gemakkelijk op moeilijk bereikbare plaatsen kunnen worden weggestouwd en dat zij min of meer de vorm aannemen van de omgeving bij het vullen'. Zij zijn dus zeer efficient te gebruiken en kosten bovendien niet meer dan een roest vrijstalen watertank. De 50 liter tank van Kubus komt bij voorbeeld op 94,40 inclusief BTW en de grote 200 liter tank kost 177,inclusief BTW. Kubus geeft één jaar garantie op de flexibele drinkwatertanks. Mocht een tank ooit defekt raken dan kan de klant voor reparatie terecht bij de fabrikant. Ook kan deze worden bena derd voor de fabricage van flexibele drinkwa tertanks met een andere vorm of afwijkende inhoud. Het adres: Kubus, postbus 347 in Bus sum (telefoon 02159-31184). een potje koken en aangezien de meeste schepen aanzienlijk minder confortabel en compleet zijn uitgerust ais thuis, heeft dat potje koken veelal de nodige voeten in de aarde. Uit Engeland importeert de firma Exalto het Maxol fornuis. Op het eerste gezicht een overdreven luxe, want het fornuis bevat een oven, grill en twee pitten, maar bij nader inzien juist ideaal voor aan boord. Immers, met de huidige meeneem-oven- schotels kan moeders voor een fantasti sche maaltijd zorgen zonder zelf al te veel te hoeven doen. Oventjes aan, scho tels erin en rustig wachten tot de zaak klaar is. De grill is uitstekend geschikt voor het roosteren van gedurende het lange weekend wat uitgedroogd brood en natuurlijk wordt die grill ook ge bruikt voor het opwarmen van kleine hapjes of het smelten van de kaas op een kopje uiensoep. Het Maxol-fornuis brandt op propaan- of butaan. Het bovenblad is gemaakt van roestvrijstaal, de oven is geëmail leerd (gemakkelijk schoonhouden) en het geheel is geschikt voor inbouw. Het gewicht van het Maxol-fornuis bedraagt 17 kg. De breedte is 45,5" cm, de diepte ruim 40 cm en de hoogte bijna 50 cm. De prijs van het fornuis bedraagt inclu sief BTW 442,50. Als extra is een carda- nische ophanging te leveren die 88,50 kost. Voorts kan het Maxol-fornuis wor den voorzien van een panrailing (prijs 53,10) Het Maxol-fornuis met oven en grill is niet thermisch beveiligd. Wel is een versie zonder grill en met thermi sche beveiliging leverbaar. In die uitvoe ring komt het fornuis op 501,50.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 61