Jacco van Renesse en „Eine Nacht in Venedig" heuga Bingo bij de Rietzeilers J WÊÊÊÊBÈÊR L r I |<\UI SÊBBBÊSSn „EENMAAL OP HET TONEEL GAAT BIJ MIJ HET KANON AF' Vietnam in vrouwensoos Jarige Singeltjes TEGELMART J ROTTERDAM Nieuwe Binnenweg 432. Tel. 773130 SCHIEDAM Grote Markt 8 Tel. 265686 D0EHET261VERS kunnen nu profiteren van interessante partijtjes wandtegeis en plavuizen. 1 St. Nicolaas komt via Taize groep Kennismaking bij huisvrouwen HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 36 - VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1978 •ft Jacco van Renesse (41) begint er zelf over, de ronduit schandalige toestand waarin de kleedkamers van het Passagetheater verkeren. „Daar kan ik me zo kwaad over maken. Schiedam is een duidelijk voorbeeld. Zo'n theater wordt prachtig gereno veerd, maar dan kom je achter het toneel en daar zijn de stallen hè. Die zeer vochtige, betonnen kamertjes, het is onvoorstelbaar. Ik verbaas me er over op welke manier architecten nieuwe theaters durven te ontwerpen. Dat gebeurt altijd zonder inspraak van een acteur of actrice. De meest moderne theaters daarin vind je kleedkamers, dat hou je niet voor moge lijk. Begrijp me goed, ik vind het Passagetheater een leuk theater, maar die kleedkamers hè. En dat terwijl de ruimte groot genoeg en geschikt is om er goeie kleedkamers van te maken. Ik vind het fijn om te horen dat er nu geld beschik baar is om de boel te verbeteren". Ook ditmaal wordt het Schiedamse theaterseizoen geopend met een voor stelling door de Hoofdstad Operette. Op het programma van het Amster damse gezelschap staat dit jaar „Eine Nacht in Venedig" van Johan Strauss. Jacco van Renesse die sinds vijf seizoe nen aan de Hoofdstad Operette ver bonden is^ speelt in deze operette een zoals hij zegt een middelmatige hoofd rol. „Eén van de dingen waarom ik enkele jaren geleden naar de operette ben ge gaan is, dat wij met onder andere An- dré van Duin de volste zalen in Ne derland trekken. Het is onvolstelbaar maar onze bezettingsgraad is ongeveer 95 procent. We zijn dit seizoen in Am sterdam begonnen in de korte periode dat het zo ontzettend heet was. Toch waren we constant uitverkocht. Ik vind het zaligom voor volle zalen te spelen. Maar het is bij ons wel zo, dat de directie de gilgierende zenuwen krijgt, wanneer er op een avond wat minder mensen in de zaal zitten. Er wordt dan meteen gedacht: Oh nu loopt het niet goed meer", vertelt jacco van Renesse. We praten over vroeger. Tenslotte was hij het die samen met Jenny Arean voor elkaar kreeg, dat half Nederland op zaterdagavond aan de beeldbuis ge kluisterd zat, wanneer de NCRV een door Willy van Hemert geregisseerde musical uitzond. „Dat was een onvoorstelbare periode. Nu pas realiseer je je dat dit zo'n be langrijk moment is geweest. Moet je je voorstellen, wanneer wij met zo'n pro ductie op de t.v. waren dan waren de straten leeg. Het duo Jenny-Jacco was toen enorm populair". In een latere periode speelde Jacco van Renesse een belangrijke rol in de musi cal ,,My Fair Lady". Daarna viel er een leuke stilte, omdat er in Nederland zo vreselijk weinig aan musical wordt^ gedaan. „Tot ik een aanbieding kreeg van de Koninklijke Opera in Gent om vier operettehoofdrollen te komen zin gen. Ik dacht hoe komen die mensen nu bij mij terecht, maar ja tenslotte heb ik toch wel de klassieke zangoplei ding gehad. Na Gent kreeg ik een gastrol bij de Hoofdstad Operette. Na dat jaar was er de aanbieding om samen met Rob de Nijs in een musical te spelen. Netty Hamel (directrice van de Hoofdstad Operette H.L.) zei echter: Geen sprake van, je blijft bij ons. Ja, en zo is 't geko men hè". Samen met Jacco duiken we nog verder in het verleden. We praten over de tijd waarin hij uitvond, dat hij zo nodig naar het toneel moest. „Als kind is het toneel voor mij nooit een „must" ge weest. Dat is pas gekomen toen ik in Amsterdam mocht gaan studeren". Hij belandde op de toneelschool en kwam samen met Willem Nijholt, Jules Hamel, Guido de Moor en de Schie damse oud-wethouder Clara Stroman in één klas te zitten. „Het was een leuke klas. Maar ja na vier maanden werd ik er wegens gebrek aan talent afgetrapt. In m'n kerstrap port stond: „Het is de grote vraag of in deze jongen een toekomstig toneelspe ler huist. Je snapt natuurlijk wel dat dit keurig op de eerste bladzijde van m'n plakboek staat. Pas nadat ik van de toneelschool was afgetrapt realiseerde ik me dat ik niets liever wilde dan op het toneel staan. Dat gevoel is bij mij zo gaan overheer sen. Het gaat wel geleidelijk aan, maar ik zou nu waarschijnlijk niet meer zon der het toneel kunnen. Je denkt we ieens aan ongelukken of aan je ge zondheid. Ik denk dat ik zeer gelukkig zou zijn wanneer ik geen theater meer zou kunnen bedrijven. Spelen in een operette is voor mij toch iets wat ik op het toneel wil doen. Daar HOOFDSTAD OPERETTE Muziek: JOHANN STRAUSS Groot Koor, Orkest. Ballet Regie ALEXANDER PICHLER Choreografie: GERHARD SENFT a. g. Dirigent: John Kapper 70 medewerkenden kan ik zingen, dansen en acteren. Ik ben nu eenmaal gek op show en revue- actige toestanden. Dat is het fijne van de Hoofdstad Op erette. Iedereen tot aan de balletmeis jes toe k,omt daar in toiletten op, dat is onvoorstelbaar prachtig. Nou en ik hou wel van toestanden als met veren van de trap af en zo". We praten over het toneel. Bij de Haagse Comedie kwam Jacco er ooit achter, dat het klassieke comediespe- len toch niet datgene was, wat hij zich er altijd van had voorgesteld. „Voordat ik daar kwam was het grote toneel een soort tempel voor mij. Toch bleek dat in de praktijk helemaal niet zo te zijn". Wanneer ik hem de vraag stel: Jij moet kunnen zingen hè, antwoordt Jacco: „Dat is een juiste conclusie. Ik merkte vaak dat wanneer ik in een produktie zat waarbij geen muziek was, ik dat miste. M'n werk is hoe langer hoe meer muzikaler geworden. De rollen die ik speel daar moet inderdaad „a.u.b." muziek bij komen. Ik kan me fijn uiten als ik zing. Ik gooi me daar helemaal in. Het is heerlijk om op die manier je emoties te uiten". De Hoofdstad Operette mag er dan prat op gaan regelmatig volle zalen te trekken, het gebeurt regelmatig dat een bepaalde theaterproductie nauwe lijks publiek trekt. Het afgelopen sei zoen moest in Schiedam een theater voorstelling worden afgelast wegens gebrek aan belangstelling. En ook al zijn bij de voorverkoop meer abonne menten verkocht dan in voorgaande jaren, toch houdt men bij de Schie damse Gemeenschap het hart vast wanneer wordt gedacht aan het thea terseizoen 1978-1979 wat de belang stelling van het publiek betreft zal ver lopen. „Dat Nederlanders een enorme drem pelvlees hebben wanneer je praat over naar het theater gaan, dat ligt volgens mij aan onze Hollandse opvoeding, aan onze mentaliteit, ons calvinisme. Dat mensen niet naar theater durven gaan vind ik toch zo'n waanzin. Neem mijn buurvrouw nou, ik neem haar eenmaal per jaar mee naar onze voorstelling. Daar teert ze een jaar op. Mensen beschouwen een theaterbe zoek nog als een luxe. Maar het is toch zalig om een avondje uit te gaan, dat is zo belangrijk. En de mensen hoeven er heus niets van mee te nemen. Bij ons nemen ze er niets van mee, maar ze gaan wel neuriënd uit. Ik probeer op kleine schaal mensen voor het theater te interesseren. On langs heb ik 22 kinderen van vrienden van me mee naar een matinee van onze voorstelling genomen. Die kinderen waren gillend van enthousiasme. Dat vergeten ze nooit meer. Ze konden alles scène na scène naVertellen. Volgend jaar neem ik ze weer mee en over tien jaar gaan ze zelf. Hans Leyte, van beroep journalist, is één van de stichtingsraadsleden van de Schiedamse Gemeenschap. Met een aantal verhalen hoopt dè SG meer belangstelling voor het Schiedamse theatergebeuren te kweken. Het klinkt alsof ik een oude lui ben, maar het is zo belangrijk voor de jeugd om zo vroeg mogelijk naar het theater te gaan. Kijk maar naar landen als En geland en Duitsland waar dat heel nor maal is. Op school wordt ook veel te weinig aandacht aan het theater besteed. Ik woon zelf naast een mavo. Maar er is geen leraar die me eens opbelt met de vraag: Kom eens een uur over het thea ter praten. Dat zou ik zo normaal vin den. Wat mij ook zo opvalt is dat mensen een volkomen foute voorstelling van onze manier van leven hebben. Ze denken vaak, ach zo'n voorstelling dat doe je even. Maar ze vergeten dat er zes weken keihard wordt gerepeteerd. Dat ik overdag vreselijk op moet passen, iedere middag een uur naar bed ga om zoveel mogelijk energie te sparen, 's Avonds mag bij mij pas het kanon afgaan. En al die bijkomstigheden, je moet oppassen dat je geen kou vat". Jacco van Renesse speelt in „Eine Nacht in Venedig" de rol van Pappaco da een arme macaronikok. „Dat ik nu eenmiddelamtige hoofdrol heb maakt me niet zo waanzinnig veel uit, Ik hoef me nu niet zo uit te sloven als in „Der Vogelhandier" waar ik de hoofdrol in speelde. Toen was het iedere avond op de toppen van je kunnen staan en dat is enorm slopend. Nu doe ik drie leuke dingen en een paar dueten die ik erg vervelend vind, maar dat heb je bij elke rol. Natuurlijk ga ik weieens met de pest in m'n lijf naar het theater. Wij zijn ook mensen. Maar zodra je opkomt mag dat niet te merken zijn. Zodra je klaar staat om het toneel op te gaan moet de katapult afgaan. Dan voel ik me als een vis in het water. Het is tenslotte heerlijk om theater te bedrijven". Jacco van Renesse woont in het Noord- Hollandse Enkhuizen. Op de vraag of dit niet een uithoek is voor iemand, die iedere avond waar dan ook in Ne derland op de planken moet staan, antwoordt hij: „Ach wat heet uithoek. Moet ik naar Groningen dan zit ik lek ker, moet ik naar Breda dan zit ik fout. Ik heb veertien jaar in Amsterdam ge woond, maar daar zou ik voor geen goud meer willen wonen. Al die vecht- HEUGA-TEGELS NU 575 Woensdag 4 oktober a.s. organiseert de carnavalvereniging „De Rietzeilers", wederom een bingoavond in de grote zaal van Chr. Soc. Belangen aan de Lange Haven 73. Er zijn fraaie prijzen ter beschikking gesteld, o.a. een da mes- of een herenrijwiel of een dubbele gril. Toegang boven de 16 jaar, aanvang acht uur. Zaai open: zeven uur. 1 visserij k museu -o ^^Landstraat WËM postkantoor west havenkade m 1 1 Landstraat 81Vlaardinqentel010-35 6216 „Ik kan me fijn uiten als ik zing". partijen en jatterijen die daar plaats vinden, dat hoeft voor mij niet meer". Wanneer we met Jacco praten staat hij vlak voor een televisieopname van een AVRO-programma dat op 12 oktober wordt uitgezonden en waarin hij on dermeer „The Holy City" zingt. Voor een repetitie zondert hij zich het liefst af in zijn woning in Enkhuizen. „De kinderen uit de buurt staan weieens te luisteren aan de brievenbus. Ik voel me De Hoofdstad Operette bestaat al meer dan dertig jaar. Voor het eerst is nu „Eine Nacht in Menedig" in het programma opgenomen. In to taal wordt deze voorstelling dit sei zoen meer dan tweehonderd keer gespeeld. Aan de operette werken meer dan zeventig mensen mee. Komende dinsdag 3 oktober is „Ei ne Nacht in Venedig" in het Passa- gethetater te zien. Kaarten voor de ze voorstelling kosten 10, 12, 50, en 15 gulden. Ze zijn verkrijgbaar aan de kassa van het Passagetheater. altijd zeer geremd, als men mij hoort wanneer ik aan het studeren ben. Maar zodra het product klaar is, dan graag een volle zaal". Donderdagavond 5 oktober a.s. spreekt Jeannette van der Hoek over haar ervaringen in Vietnam, waar zij in het kader van een onderwijsproject verbleef. De lezing heeft plaats in ge bouw DeTeerstoof, Lange Nieuwstraat 12. Aanvang: half 9. Inlichtingen over De Vrouwensoos telefoon 269.591, tel. 263.303, tel. 732.570 of bij tel. 704720. Iedere donderdagavond houdt De Vrouwensoos haar bijeenkomsten hier om half 9. De Taizé- groep scouting uit Schiedam-Kethel is weer gestart met de St. Nicolaasactie, waarbij men nu al op kan geven wanneer u St. Nicolaas, vergezeld met twee Pieten thuis kunt ontvangen. Deze actie loopt al 20 jaar en men heeft er veel succes mee ge boekt, hetgeen de kas van de groep al leen maar ten goede komt. Telefoni sche opgave bij A. van Oorschot, tel. 262103. In de maand oktober vieren 23 kinde ren van de wijkvereniging „Het Singel kwartier" hun verjaardag. De jarigen van 1, 5, 7 en 26 oktober kunnnen een verrassing afhalen bij de heer Jeup, Van Leeuwenhoeckstraat 11a. Vorige maand waren Nelly Lookermans en Marion Brand niet vermeld. Zij "kun nen dus ook hun cadeautje alsnog af halen. Donderdag 5 oktober heeft een kennis makingsmiddag van nieuwe leden plaats bij de Ned. Ver. van Huisvrou wen. afdeling Schiedam en wel in ge bouw Chr. Sociale Belangen aan de Lange Haven 73. Daar heeft ook de eerste les volksdansen plaats. Denkt u aan de bridgemiddag op vrijdag 6 ok tober om half 2 in gebouw Irene? Te koop: Peugeot GX 5, brommer 1977, 5 versn. tevens Peugeot 204, 1973. vr.pr. 1950,Tel. na 19.00 uur: 267917. Te huur gevr.: autobox omg. Aleidastr. Tel. 261536. Te koop: kleuren t.v. grootbeeld, i.z.g.st. spelend te zien, prijs 550,Tel. 263680. Nette eethoek te koop f 100,Vriendschapsstr. 6A. Te koop: Alno aan- bouwkeuken, massief eiken pr. 3000,prima skie schoenen Munari mt. 8 Vi f 125,—. Tel. 01806-6568. Te koop: zw.w. t.v., 58 cm./ 50,judopak 6 tot 8 jr. 15,ruime 2-pers. bungalow tent, losse luifel plus windscherm 200, Tel. 706445 Goed tehuis gezocht voor jonge gitzwarte poesjes 8 weken oud, zindelijk, 2 katers en 1 poesje. Na 18.00 uur: 269357, geen handela ren, gratis afhalen. Te koop: groen velours bankstel, i.pr.st. met eiken salontafel voor 400,Na 6 uur 's avonds, tel. 710387, Royaardplein 170. Te koop: Dyane 6 of VW Passat. Tel. 260272. Te koop: Renault 20 TL met schuifdak bj. april '71, i.z.g.st., pr. 15.950, Tel. 034514692. Te koop: Dyane, van april '77. Tel. 712932, na 19.00 uur. Te koop: Kreidler. Tel. 156939. Te koop: Citroen DS 21 Pallas, bj. '71, iz.g.st vr.pr. f 2450,Westvest 62F. In de Gevulde Stier, met zijn gezellige bar en ge specialiseerd in vele soorten vis- en vleesgerechten, maakt uw uitgaansdag een feest. Appelmarkt 2A, Schiedam t/o Stedelijk Mu seum. ook zondag geopend vanaf 4 uur. Tel. 268220. Het juiste adres voor: witten, schilderen en behan gen. Vrijblijvende prijsopg ave. v.d. Sluis, Sam. v. Hou tenlaan 23, Schiedam. Tel. 715842 of 708303. Te koop: electr. orgel met ritme box en toebeh. 8 mnd. oud, merk Solina. Tel. 702303.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 36