Prins BernhardFonds betaalde mee aan boek over Stenenbeurs in Arnhem met geologische expositie 2e Nationale-Banden-Veiligheids Test gaat binnenkort van star! NCVB over sterven NIEUW! HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 53 WOENSDAG 11 OKTOBER 1978 •"W .«x de grote kunstenaar Lucas van Leyden „Onder de vele schrandere, voortreffe lijke geesten in onze kunst, die van hun jeugd af uitmunten boven anderen, weet ik er geen, (8e te vergelijken is met de door de natuur begenadigden Lucas van Leyden, die met penseel en graveerstift in de hand als schilder en tekenaar schijnt geboren te zijn". Zo steekt Carel van Mander, de Vlaamse schilder en schrijver in 1604 in zijn in Haarlem verschenen Schilderboek of loftrompet over Lucas, die nu in Lei den en Amsterdam bijna vier en een halve eeuw na zijn dood met twee ten toonstellingen wordt geëerd. Lucas van Leiden werd in zijn eigen tijd (1494-1533) al als een fenomeen beschouwd. Alin 1508 blijkt Lucas een volmaakt graveur te zijn, zoals te zien is aan de uitzonderlijke prent Moham med en de monnik Sergius. In dezelfde tijd ook begint Lucas van Leyden te schilderen: hij maakt als eerste in de Nederlanden schilderijen met wereldse onderwerpen zoals schakers en kaart spelende mensen. In het drieluik van het „Laatste Oordeel" een groot altaarstuk, is Lucas de eerste in Nederland die naakte mensen op overtuigende wijze afbeeldt. In 1526 kreeg Lucas de belangrijke op dracht voor dit schilderij van de kinde ren can Claes van Swieten ter nage dachtenis aan hun vader, een Leidse houthandelaar. Omdat het schilderij in een kerk, de Leidse Pieterskerk, geplaatst zou wor den, werd het een drieluik met een reli gieuze voorstelling: het Laatste Oor deel. RESTAURATIE Zoals de meeste schilderijen in de 16e eeuw is het Laatste Oordeel op hout (paneel) geschilderd. Door de werking van vochten licht en door temperatuur verschillen zijn de houten planken waarop geschilderd is in de loop der eeuwen gekrompen. De verf kromp niet mee en liet los of ging bladderen. Om het drieluik voor ons nageslacht te bewaren was restauratie noodzakelijk. In 1973 werd de opdracht daartoe ge geven en begin mei 1977 was de restau ratie voltooid. Dit schilderij, nu vormt het hoogtepunt in de tentoonstelling die tot en met 29 oktober in het Stedelijk Museum de Lakenhal in Leiden wordt gehouden. Het Laatste Oordeel is in bezit van de Lakenhal zodat dit schilderij daar al tijd te bezichtigen is. Uniek is nu echter dat de Lakenhal er in geslaagd is 9 schilderijen en 12 teke ningen bijeen te brengen voor deze tentoonstelling. Op het eerste gezicht een klein aantal, maar niet weinig als men weer dat er slechts 15 eigenhandige schilderijen en 18 tekeningen bestaan. De Leidse bruiklenen komen uit Enge land, Frankrijk, Duitsland Oostenrijk en Noorwegen en bestrijken Lucas's gehele loopbaan van omstreeks 1503 tot omstreeks 1530. Zij laten hem zien als schilder en teke naar van bijbelse taferelen allegorieën, genrevoorstellingen en van portretten. Tekeningen zijn er in allerlei technie ken, in krijt, penseel, pen en zilverstift. Lucas van Leyden stierf nog tamelijk jong in 1533; het grote grafische werk dat hij naliet, zou nog veel invloed heb ben op de beeldende kunst in de Ne derlanden. Het werk van Lucas is in de afgelopen eeuwen even beroemd geweest als dat van Albrecht Dürer die hij in 1521 in Antwerpen ontmoette. Dürer maakte daar van Meester Lucas een tekening met de zilverstift en wisselde onderling werk uit. Het getekende portret van Lucas be vindt zich nu in het noord-Franse Rijs- sel. Thans is het werk van Lucas nog maar in kleine kring bekend, omdat het erg uit Italië, landschapzandst^en uit Kansas en landschaplei uit Utah. Opmcik; ;jj11 niet zo bekende strukturen van het mineraal calciet zoals uit Israël een stuk bamboe met calcietomkorsting, uit Duitsland golf- slagcalciet en krimpscheuren in ver steende klei door calciet opgevuld. Verder tentoongestelde getuigenissen van het vulkanische geweld, stukken touwlava, een brok lava uit de Etna waarin de gids in 1938 een muntje drukte toen de lava nog kneedbaar was! Voorts een lavabom en lavacong lomeraat uit Nederland! zeldzaam is. Daarom is het een unieke kans om nu zijn zeldzame schilderijen in de Lakenhal te gaan zien. Daar is ook een krant verkrijgbaar met bijzon derheden over Lucas en zijn stad. AMSTERDAM Tot en met 3 december zal in de zalen van het Rijksprentenkabinet in het Rijksmuseum in Amsterdam het vrij wel volledige prentwerk van Lucas van Leyden te zien zijn: gravures, etsen en houtsneden, plus enkele tekeningen die als voorstudie voor de prenten heb ben gediend. In totaal zijn er ca. 200 bladen geexposeerd. Hierbij zijn zeldzame en zelfs unieke drukken uit de prentenkabinetten van o.a. London, Parijs en Wenen, maar het grootste gedeelte is afkomstig uit de oude collectie van Lucas van Leyden-prenten in het Rijksprentenka binet zelf, een collectie waarvan de kern als in de 17e eeuw werd bijeenge bracht. De tentoonstelling geeft een zo com pleet en veelzijdig mogelijk beeld van Lucas grafiek. Zij is daarbij duidelijk gestructureerd uitgaande van drie belangrijke gezichtspunten: - De stilistische ontwikkeling, gede monstreerd aan de hand van Lucas gravures in de fieriodeca. 1505-1530. Bij het vroegste werk bezorgt het ver rassend hoog niveau de kunstenaar al direct de reputatie van een wonder kind. Later aan het eind van de jaren 20 van de 16e eeuw ondergaat zijn werk een stijlvernieuwing, waarin Ita liaanse invloed hem brengt tot de uit beelding van het naakt. - De thematiek. Naast de onderwerpen die per traditie op prenten werden uit gebeeld: heiligen, passieseries e.d. in troduceerde Lucas in zijn grafiek ook modernere gegevens, ontleend aan het dagelijks leven. Soms zijn deze morali serend van inhoud. Een centraal thema vormen de z.g. „Vrouwenlisten", dat zijn illustraties van de macht die de vrouw over de man kan uitoefenen met haar slimheid, door heerszucht of berekening: prne- ten met Samsom en Delila, Adam en Eva, Aristoteles en Phyllis. Vooral deze laatste geschiedenis was in de Middeleeuwen zeer populair: Ari stoteles is van mening dat .zijn leerling Alexander te veel tijd aan zijn vrouw besteedt en daardoor zijn plichten ver waarloost. Als hij Alexander dwingt zijn leven te veranderen besluit diens vrouw wraakte nemen door Aristoteles te verleiden. Zij doet dit met zoveel succes dat Aristoteles haar zijn liefde verklaard. De vrouw Phyllis stelt als voorwaarde voor haar gunsten dat hij haar op zijn rug rondrijdt. - De prenttechnische aspecten. Aan de hand van verschillende exemplaren van dezelfde prenten wordt Lucas' werkwijze geanalyseerd, en ingegaan op het verschil in staten, in drukkwali teit enz. In dit gedeelte vande tentoonstelling wordt ook de aktiviteit van Lucas van Leyden als ontwerper van boekillustra ties belicht en een groot aaal houtsne den naar zijn ontwerp, zoals een twee meter lange ruiterstoet, getoond. De catalogus is behalve een toelichting op de tentoonstelling ook een hand boek voor het grafisch oevre van Lucas. Al zijn prenten zijn op klein formaat afgebeeld, met een aantal van de fraai ste bladen op ware grootte. Het boek bevat een volledige oevre-catalogus van de gravures, etsen en houtsneden met gedetailleerde informatie over staten, drukvarianten, copieën, literatuur en een opgave van de voornaamste kabi netten waar afdrukken van elk dezer prenten te vinden zijn. De prijs is Lucas van Leyden: Aristoteles en Phyllis. Lucas van Leyden: David speelt voor Saul. Zondag 15 oktober 1978 van 10 tot 17 uur houdt de Nederlandse vereniging „De Verzamelaar" haar vijftiende in ternationale beurs voor stenen, mine ralen, fossielen, schelpen en koralen in Musis Sacrum aan het Velperplein in Amhem. De expositie op deze beurs is wederom verzorgd door de heer Van Steijn uit Den Hoorn bij Delft. Uit zijn verzame ling koos hij ditmaal voorbeelden van geologische verschijnselen. Zo liggen er b.v. in een vitrine frappan te voorbeelden van de natuur als beel dend kunstenaar, waaronder land schapagaat uit Brazilië, ruinecalciet BOEK Het Laatste Oordeel, detail van het middenpaneel. Dit werk van Lucas van Leyden is in het bezit van de Lakenhal. Om de kunstenaar Lucas van Leyden nu na vier eeuwen maar direct alle eer te geven die hem toekomt is er ook een boek over hem verschenen bij de uitge vers Landshoff en Schwartz geschreven door Rik Vos. De bestaande literatuur over Lucas is bijna uitsluitend vakliteratuur. Tot nu toe is Lucas de schilder, de tekenaar en •de graficus nooit in zijn geheel aan de niet-kunsthistorische lezer voorgesteld. Het boek van Vos vult deze leemte nu op. Vos is een kunsthistoricus die werkt bij de Educatieve Dienst van het Rijksmuseum. Daar heeft men een nieuwe stijl van schrijven over kunst aangewend zonder te vervallen in kunsthistorische geheimtaal. Hoewel Lucas van Leydens werk op zich heel toegankelijk is, is het bepaald niet makkelijk om er over te schrijven. Het zit boordevol problemen, die de laatste tijd door de ikonologen en de natuur wetenschappers onder de kunsthistori ci aangepakt zijn. Hun bevindingen zijn ook voor andere kunsthistorici soms moeilijk te volgen. Door de ar beid van Rik Vos is aan dit bezwaar te gemoetgekomen. Dat dit dure boek toch nog voor de be trekkelijk lage prijs van 37,50 ver kocht kan worden is te danken aan de financiële steun van het Prins Bern hard Fonds. ED DE KEUNING Lucas van Leyden: vrouwtje dat een hond vlooit (gravure uit 1510). Lucas van Leyden: mansportret, tekening in zwart krijt. Onder auspiciën van de Vereniging van Bandenspecialisten (VACO) zal de 2e Nationale-Banden-Veiligheids-Test plaats vinden van 18 oktober tot 10 no vember a.s. Tijdens deze periode wor den particuliere automobilisten uitge nodigd de banden onder hun voertuig GRATIS te laten kontroleren op span ning, sporing, wielstand, onbalans, profieldiepte, abnormale slijtage en veroudering. Daartoe zijn 500 door de VACO erkende gespecialiseerde be drijven geselekteerd en welke bedrijven ook als zodanig herkenbaar zullen zijn. Op dinsdag 17 oktober zal de Voorzit ter van de Voorlopige Raad voor de Verkeersveiligheid Mr. Pieter van Vol lenhoven het officiële startsein voor de 2e Nationale-Banden-Veiligheids-Test geven in 't Spant te Bussum tijdens het kongres Autobanden en Verkeersvei ligheid. Vorig jaar organiseerde de VACO deze bandentest voor de eerste keer. Er wer den toen in een tijdsbestek van twee weken ongeveer 100.000 automobielen op bandenveiligheid gekeurd waar onder die van de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat. De reslu- taten hiervan waren toen dat bij 11.4 procent van de auto's verschillende merken-typen banden onder dezelfde auto zaten, bij 30.8 procent werd de zogenaamde „onbalans" vastgesteld, bij 28,2 procent werden afwijkingen in sporing en wielstand geconstateerd, bij 20,5 procent werd slijtage ontdekt ten gevolge van onvoldoende werkende of defekte schokdempers en bij ongeveer 3/4 van ons autopark werd afwijkende bandenspanning vastgesteld. De V ACO beoogt met het organiseren van deze 2e Nationale-Banden- Veiligheids-Test de automobilist meer bewust te maken van de noodzaak van meer regelmatige aandacht voor de vier „schoenen" onder zijn voertuig. Exclusieve houten kandelaars (met 7 kaarsen) voor Kerst en tafelversiering. 10 modellen. Koop 't nu vanaf 55.— lange kerkstraat 66 k tel.: 268570 A Vanavond houdt ds. R. H. van Gent een lezing voor de leden van de Ned. Christen Vrouwenbond afdeling Schiedam-Centrum een lezing met als onderwerp: „Sterven en dan?" in ge bouw Chr. Sociale Belangen aan de Lange Haven 73. Aanvang acht uur.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 53