Mm C TT Hier voel je je thuis h ■Mn 't Hof Spaland. Dat was er. Dat is er weer. Deze plaat is er het symbool van. Ze stonden vroeger bij het inrijhek van een boerehoeve, de twee houten posten, die nu in deze krant illustratief het nieuwe winkelcentrum mar keren. Jarenlang hebben zij op wat sinds 1941 Schiedams grondgebied is aan de tijden van weleer herinnerd. Door de afbeelding van een kasteeltje, een „hof" op het éne wapenschild, door het wapen van Spaland met z'n zwarte spade en de twee rode roosjes op het andere. Dat was! Nü heeft wat destijds Kethel heette en thans de naam Groenoord draagt weer terug. Niet als ambachtsheerlijkheid, maar als eigentijds winkel centrum. Die spade komt er nog éénmaal aan te pas. Waar vroeger voor Hof van Spaland een grote boom heeft gestaan, zal Schiedamseburgemeester, drs. A. J. Lems, donderdagmorgen een reusach tige boom planten. Dat is de openingsceremonie voor öet nieuwe winkel centrum. De spade, nog steeds het symbool van dit gedeelte van Achie- dam, zal weer dienst doen, de boom zelf een kanjer naar verluidt) gaat een groene herinnering vormen in de historische grond, waarop het koop centrum verrees. Gezien de omvang van de boom, zal drs. Lems het kar wei niet alleen hoeven klaren. De heer van Spaland komt namelijk voor deze officiële gebeurMenis nog een keer lettelijk opdraven. Gestoken in het kostuum van weleer zal hij rechten en plichten combineren door drs. Lems de helpende hand te bie den bij het planten van de boom. Daar, bij het koophart van Groenoord. Een winkelcentrum, dat de naam Spaland meekreeg. Progressief van bouw, modern van kleur biedt het centrum toch de ge borgenheid, die juist in deze tijd door zo velen als noodzakelijk wordt er varen. Die karakteristiek willen wij Spaland meegeven. Kijk eens naar dat dak boven je hoofd, knap gestyleerd in glasheldere rechthoeken. Deze alle daglicht doorlatende overkapping, waaronder het frank en onbekommerd ademen is, accentueert zó de intimiteit van de winkelbebouwing. Markant hier ook de puien. Door alle zakenmensen vrij te laten in de keus van hun pui, is het hier geen koekoek-éne-dreun montone winkelstraat geworden, maar een speels en levendig geheel. Het architectenbureau Lucas en Niemeijer te Rijswijk (ZH) heeft - menen we - een winkelcentrum ontworpen, dat er uit springt. Nu heeft dit architectenbureau wel meer koopconcentraties op z'n naam staan (zeer recent nog Babylon in Den Haag!) dus er zit de nodige vak-er varing in. Waar we dat met name aan merken? Het tocht niet in Spaland! Wat je be slist en helaas niet van elk winkelcentrum kunt zeggen. „Aldoende leert men" zegt men dan bij Lucas en Niemeijer, maar je hoort dan ook wel even hoe er aan gesleuteld is om dit effekt te bereiken. Ondermeer door het plaatsen van (ook al) licht doorlatende windschermen. Dit Spaland nu gaat volgende week officieel open. Ruim dertig winkels zijn er de konsument dan van dienst, voorjaar '79 komen er nog zes bij. Hier is door M.B.O. weer een aantrekkelijk stuk koopgenoegen toege voegd aan de ruim zestig objecten, die men in den lande al heeft gereali seerd. Dat een voorzitter van de ondernemersvereniging, die op het punt staat een winkelcentrum te openen, zich alleen maar positief over zo'n centrum kan uitlaten kun je zonder meer logisch noemen. Maar de heer J. Th. Kraan, niet alleen Albert Heijns bedrijfsleider hier, maar óók die al genoemde voorzitter méént het als hij zegt: „Wat mij vooral is opgevallen, is dat het publiek hier zich bijna onmid dellijk thuisvoelt. Je proeft dat men het hier in dit winkelcentrum naar z'n zin heeft. En wat kunnen we ons beter wensen". Deze Nederlandse Middenstands Financierings Mij voor Bedrijfsobjecten N.V. (zoals de M.B.O. voluit heet) is een dochter van de Nederlandse Mid denstands Bank en houdt zich al ruim vijftien jaar op dit terrein bezig. Nou, wat ons betreft, mogen ze Spaland als een snoepje van het jaar trak teren... De realisatie ervan was overigens in handen van de maatschap. „Schie- damsche Aannemers Combinatie" wat zo dicht bij eigen huis toch ook wel even-in de krant mag. Groenoord-Kethel kan dus op de boodschappentoer. Dat kon het al enige tijd, want de afgelopen maanden gingen geregeld zaken open. Mag bood schappen doen dan noodzakelijk zijn, inkopen is soms ook een brokje re- kreatief bezig zijn in het bestaan van alledag. Mede daarom speelt Spa land een belangrijke rol in de woon- en leefgemeenschap van deze nieuwe Schiedamse wijk. Daarom^ vlaggen uit volgende week donderdag. En pak ook de twee daarop volgende dagen nog even feestelijk mee in een koopcentrum, dat zich graag officieel aan u presenteert. En dat als je naar de opzet, inrichting en het assortiment van de zaken kijkt, met allure kan doen! HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 21 - VRIJDAG 13 OKTOBER 1978 Of: zo kreeg Spaland z'nkoopdak www wmmceNTRUM

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 21