1 NOVEMBER: NIEUWE WINKELSLUITING Geen sluitingen meer voor halve dagen en in de vakanties Verbetering van het Bachplein Behandeling van Begroting 1979 pas in december Openbare commissie vergaderingen Nieuw raadslid BESLUITEN GEMEENTERAAD OPROEPEN VOOR 'BAARMOEDERHALS- KANKERONDERZOEK Bouw 44 woningwet-woningen aan de Rotterdamsedijk Wekelijkse publicatie van de Gemeente Schiedam Verzorging: Voorlichtingsambtenaar Stadskantoor Emmastraat 1, telefoon 26.05.00, toestel 340. Europoort HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 14 - WOENSDAG 25 OKTOBER 1978 emeente informatie Op woensdag 1 november 1978 zal de nieuwe Winkelsluitingswet 1976 volledig in werking treden. De gemeenteraad van Schiedam heeft reeds een aantal gemeente lijke verordeningen vastgesteld voor de uitwerking van de Winkelsluitingswet op het plaatselijke niveau. Voor wat het ko pende publiek betreft, is de belangrijkste wijziging vergeleken met de huidige toe stand, dat vanaf 1 november ajs. de ver plichte winkelsluitingen voor halve dagen op de werkdagen zullen komen te verval len, evenals overigens de verplichte vakan tie-sluitingen. Volgens de regeling in de nieuwe Winkel sluitingswet mogen winkels per week niet langer dan 52 uur voor het publiek geopend zijn. Deze uren moeten dan ook nog liggen op zaterdagen tussen 5.00 uur 's morgens en 17.00 uur 's middags en op de andere werk dagen tussen 5.00 uur 's morgens en 18.00 's middags. Mits hij zich aan deze voorwaar den houdt, mag de winkelier verder zelf be- De gemeenteraad van Schiedam heeft in de vergadering van maandag 16 oktober een krediet van 313.000,verleend voor het ophogen van schoolterreinen van het Bachplein. Het gaat om de openbare lagere school De Ouverture en kleuterschool De Mallemolen en de bijzondere kleuterscho len Peter en de Wolf en Dokter van der Kuij en de lagere scholen Dokter van der Kuij en de Notenkraker; eveneens het ter rein van het gemeentelijke gymnastieklo kaal. Binnenkort zal de dienst Gemeente werken beginnen met de ophogingswerk zaamheden. In het kader van de verbetering van de woonomgeving op het Bachplein zullen de terreinen niet alleen worden opgehoogd doch ook ingericht voor multi-functioneel gebruik, waarvoor reeds een krediet is ver leend. De herinrichtingsplannen worden op de gebruikeleijk wijze in overleg met bewoners en overige betrokkenen, in werk groepverband tot stand gebracht. Verder heeft de raad een krediet van 57.000,beschikbaar gesteld voor de ver vanging van een trommel van één van de drie communitoren in hét rioolgemaal Mar conistraat. Een communitor is een apparaat waarmee het vuil vermalen wordt, zodat het weggespoeld kan worden door de riolering. Een bedrag van 25.000,is beschikbaar ge steld als aanvullend krediet ter bestrijding van de onderhoudskosten aan het oude wo ningen- en pandenbezit van de gemeente. De gemeenteraad zal de minister van CRM berichten geen bezwaar te hebben tegen zijn voornemen om het gebouw van de Onze Lievé Vrouwe van de Rozenkrans kerk aan de Singel 106 te plaatsen op de lijst van beschermde monumenten in Schie dam. Maar de minister wil ook het adminis tratiegebouw van de Werf Gusto aan de Maasdijk 5, met de werkplaatshallen aan weerszijden van dit gebouw, op de monu mentenlijst plaatsen. Daar dit belangrijke consequenties kan hebben, wil de gemeente meer tijd hebben voor het onderzoek, zodat aan de minister een verlenging met drie maanden van de adviestermijn is gevraagd. Mevrouw M. Gerritse te Schiedam is door de raad benoemd tot de derde ambtenaar van de burgerlijke stand belast met huwe lijksvoltrekkingen. Het sluiten van huwelij ken in Schiedam geschiedt momenteel als regel en bij toerbeurt door twee vrouwe lijke ambtenaren van de burgerlijke stand, die daarnaast geen andere werkzaamheden voor de gemeente verrichten. Om échter steeds over een „part-time" kracht te kun nen beschikknen is het gewenst over te gaan tot uitbreiding met één ambtenaar van He burgerlijke stand op part-time basis. palen wanneer zijn winkel open zal zijn. Doch de winkelier moet hiervan wel mede deling doen aan het publiek! De nieuwe Winkelsluitingswet schrijft (in artikel 2) voor dat vanaf 1 november bij iedere voor het publiek bestemde ingang van een win kel een aankondiging moet worden aange bracht, waarop de openingstijden van de winkel zijn aangegeven. Deze aankondiging van de openingstijden dient door de ge meente „gewaarmerkt" te zijn, zodat er een controle op bestaat. Zonder deze gewaar merkte aankondiging bij de ingangen mo gen de winkels niet geopend zijn. Bovendien mogen de winkels geopend zijn op de wekelijkse koopavond van 18.00 uur tot 21.00 uur. De gemeenteraad heeft vastgesteld dat deze koopavond zal vallen op de donderdagavonden. Zoals dat reeds sinds 1971 het geval is. Het had overigens volgens de Winkelsluitingswet ook op vrij dagavond gemogen. Maar de Schiedamse Handels- en Bedrijfsraad, door de ge meente om advies gevraagd, heeft een en quête onder de Schiedamse ondernemers gehouden, met als uitslag dat ruim 80% van de retour-ontvangen formulieren (55% van de verzonden brieven) de voorkeur uits preekt voor handhaving van de koopavond op donderdag. Ook de Werkgroep Schie dam van de Consumentenbond heeft een voorkeur voor de donderdag. Naast deze wekelijkse koopavonden biedt de nieuwe Winkelsluitingswet nog de moge lijkheid van vijf koopavonden vóór het Sint Nicolaasfeest op 5 december en drie koopa- De gemeente Schiedam heeft van de Staat der Nederlanden tot 1 november 1981 in erfpacht het perceel grond aan de Maas boulevard, waarop het café-restaurant „Europoort" in 1959 is gebouwd. De exploi tatie van Europoort geschiedde aanvanke lijk door de N.V. Horeca Exploitatie Maat- schappij, die door de gemeente met parti culieren is opgericht en aan welke maat schappij het bedoelde perceel grond is ver huurd. De exploitatie is in de afgelopen jaren bene den de verwachting gebleven. Nu is de heer J. de Groot bereid gevonden de verdere ex ploitatie op zich te nemen, doch alleen na uitgebreide modernisereing van het pand. Voor de voor deze verbouwing benodigde gelden dient hij hypotheek te geven" het geen alleen mogelijk is als de heer De Groot erfpachter is; overdracht van het erfpacht- recht door de gemeente is daarom nodig. De Horeca Exploitatie Mij is bereid het ge bouw aan de heer De Groot over te dragen. De verhuur van de grond aan de Horecamij is de laatste jaren een verliesgevende zaak, daar de te betalen canon de huurprijs over treft. De gemeente heeft dan ook geen bezwaar het erfpachtrecht aan de heer De Groot over te dragen. De gemeenteraad heeft er echter als bijzon dere voorwaarden aan verbonden dat de De gemeenteraad heeft besloten financiële medewerking op de voet van de Woning wet te verlenen voor de bouw van 44 wo ningen in de zg. „put" aan de Rotterdamse- dijk, door de woningbouwvereniging „Een dracht". Dit betekent dat de gemeente uit 's Rijks kas een lening zal aanvaarden van 4.989.849 welk geld aan de „Eendracht" be schikbaar wordt gesteld. De grond wordt in erfpacht uitgegeven. De verwachting is dat op vrij korte termijn met de bouw be gonnen kan worden en dat de bouwtijd on geveer een jaar zal bedragen. De huurprijs is nog niet precies vastgesteld; als indica tie kan worden gegeven dat de gemiddelde aanvangshuur in de orde van 500,- per maand zal liggen, exclusief de service-ver goedingen. Dit complex wordt gebouwd in vijf lagen en zal bestaan uit 7 tweekamerwoningen, 2 driekamerwoningen, 34 vierkamerwonin- gen en één vijfkamerwoning. De eerste bouwlaag ligt benedendijks aan de achter zijde van het complex en bevat de 7 tweeka merwoningen, 37 bergingen en dienstruim- ten. De bovendijkse woningen zijn van het maisonnette-type, waarvan de tweede laag op dijkniveau is gelegen. De tweede en derde bouwlaan vormen tezamen de wonin gen (18 stuks), waarvan het woongedeelte op de tweede en het slaapgedeelte op de derde woonlaag is gelegen. De vierde en vijfde bouwlaag vormen even eens tezamen 18 woningen, waarvan de vonden vóór kerstmis op 25 december. Verder kan een winkelier op grond van godsdienstige overtuiging op bepaalde voorwaarden zijn winkel op zondag van 10.00 uur tot 18.00 uur open stellen. Ook kan de gemeente in bepaalde gevallen een win kel vrijstelling of ontheffing verlenen om langer dan 52 uur per week open te zijn. De gemeenteraad heeft bij verordening de regelingen vastgesteld voor het verlenen van vrijstellingen en ontheffingen, waartoe de Winkelsluitingswet 1976 in artikel 9 de mogelijkheden biedt. Zo kan 'het college van B en W voor ten hoogste tien werkda gen vrijstellingen verlenen, die (en dat is nieuw) voor delen van de gemeente zullen gelden. In de huidige Winkelsluitingswet geldt dat voor 21 dagen, doch dan voor de gehele gemeente. Deze bevoegdheid is ver leend in verband met bijzondere plaatse lijke gebeurtenissen als kermissen, sport- feesten, winkelweken, enzovoort. Ook kan de gemeenteraad of het college van B en W een permanente ontheffing ver lenen van de sluitingsbepalingen, met in achtneming van bepaalde regels. Daarbij is dan gedacht aan de verkoop van bloemen in ziekenhuizen en begraafplaatsen, aan winkels in volkstuinencomplexen en derge lijke. Dit alles met de aantekening dat horecabe drijven, tijdschriftenwinkels, musea, apot heken en dergelijke reeds bij Koninklijk Besluit van de sluitingsbepalingen volgens de Winkelsluitingswet zijn uitgezonderd. De Begroting voor 1979 van de gemeente Schiedam zal door de gemeenteraad behan deld gedurende vier openbare vergaderin gen wel van maandag 18 december tot en met donderdag 21 december, waarbij over igens ook de normale agenda van de maan delijkse raadsvergadering zal worden afge werkt. In de aanvankelijke planning van de begro- tings-behandeling is een vertraging ont- bestemming van het gebouw als horecabe drijf zonder toestemming van B en W niet mag worden gewijzigd: dat de heer De Groot zal bevorderen dat in de akte van nieuwe uitgifte door de Staat deze voor waarde zal worden opgenomen en dat na beëindiging of overdracht van het erfpacht- recht door de heer De Groot met B en W afspraken worden gemaakt over de verdere gang van zaken. vierde bouwlaag is bestemd voor het wonen en de vijfde voor het slapen. De toegangen naar deze woningen zijn te bereiken via een buitentrap naar de derde bouwlaag en met inpandige trappen naar de andere lagen. Het zijn deze trappenhuizen die de gevel van het complex een speels maar toch ge disciplineerd aanzicht geeft. Ongeveer in het midden van het gebouw komt een onderdoorgang met een helling- baan van de Rotterdamsedijk -Straatniveau naar het lager gelegen achtererf, waar par keergelegenheid zal komen evenals een tui naanleg met speelgelegenheid Boven deze onderdoorgang komt de enige vijfkamer woning. De woningen in de onderbouw zijn bereikbaar via een inpandige loopstraat, die vanaf de Rotterdamsedijk bereikbaar is via drie trappen, maar ook aansluit op de hellingbaan. De naast het complex benedendijks gelegen Oosterkerk met woning blijft gehandhaafd. Ter afsluiting van de„put", die hier ter plaatse dus intact blijft, zal een nieuwe sta len damwand worden aangebracht, als mede een hardhouten trap voor de bereik baarheid. De bestaande afrit zal worden ge sloopt. Minder-valide kerkbezoekers krij gen nu de gelegenheid via de onderdoor gang van het gebouw het parkeerterrein achter het gebouw te bereiken, vanwaar de achterzijde van de kerk bereikbaar is. De verwarming van de woningen geschiedt door een centraal gestookte installatie; de De raadscommissie voor Algemene en Be stuurlijke Zaken houdt een openbare ver gadering op donderdag 26 oktober om 20.00 uur in de rechter nis van de recreatiezaal van het Stadskantoor. Dc Welstandscommissie komt bijeen op vrijdagmiddag in de rechter nis van de re creatiezaal van het Stadskantoor waarvan het openbare gedeelte omstreeks 16.00 uur zal beginnen. Volgens het schema zal de Commissie voor Sociale Zaken in het openbaar vergaderen op woensdag 1 november om 20.00 uur in het Stadskantoor. De raadscommissie voor Vorming en Re creatie houdt vervroegd een openbare ver gadering op dinsdag 31 oktober a.s. die dit maal om 20.00 uur zal worden gehouden in de openbare Theo Thijssenschool voor g.l.o. aan het Edisonplein. Op de agenda staan mededelingen van B en W en voorstellen aan de gemeenteraad over de vervanging van kozijnen van de Willem Brouwerschool, de vaststelling van exploitatievergoedingen voor het bijzondere buitengewone onder wijs en het herstellen van schade aan bij zondere scholen: na de rondvraag is er het spreekrecht voor de burgers. Daarna wordt het onderwijs aan buiten landse leerlingen toegelicht en wel door de gemeentelijke onderwijsconsulent en ook door het onderwijzend personeel van de Theo Thijssenschool hoe dit op deze school wordt gegeven. Daarna een discussie. De heer Th. Bakkers heeft bedankt als lid van de gemeenteraad van Schiedam voor de V.V.D. Dit in verband met zijn benoe ming tot gecommiteerde van het Openbaar Lichaam Rijnmond. In zijn plaats is tot ge meenteraadslid benoemd mevrouw J. Rens- kers-Maas. Zij heeft de benoeming aan vaard en zal inde volgende vergadering beëdigd en geïnstalleerd worden. staan als gevolg van interne en externe om standigheden, zoals het niet op tijd beschik baar komen van de (via een computer ver werkte) salarisgegevens, die een zeer be langrijk deel van begrote kosten uitmaken, maar ook door de late ontvangst van gege vens over de uitkeringen uit het Gemeente fonds, de belanrijkste bron van inkomsten voor de gemeente. In het artikel „Baarmoederhals- kankeronderzoek" op de Ge meente Informatie pagina van vo rige week, in Het Nieuwe Stads blad van 18 oktober, is een zeer storende fout geslopen. Voor het inmiddels gestarte onderzoek zijn nu aan de beurt de vrouwen uit de derde groep, nl. zij die geboren zijn in de jaren 1926, 1929, 1932, 1935, 1938, 1941 en 1944. Dit klopt. Maar in het artikel is geschreven: „Deze vrouwen HEBBEN ALLEN ONTVANGEN een persoonlijk ge- riehte oproepkaart, waarop da tum, tijd en plaats van onderzoek zijn vermeld. Dit nu is niet juist. Want de wouwen uit de gemelde jaarklassen zullen de OPROEP KAART ONTVANGEN ONGE VEER EEN WEEK VOOR ZE AAN DE BEURT ZIJN VOOR HET ONDERZOEK. Dit is gedaan om de administratie niet te zeer te belasten. Het blijft echter zo: zonder kaart kan met niet geholpen worden. Onze excuses voor deze fout in de berichtgeving. warmwatervoorziening kan t.z.t. door mid del van een boiler of geiser geschieden. De geluidsisolatie van woningscheidende wan den en vloeren zal voldoen aan de nieuwe eisen van het ministerie van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening. De uitgifte van de woningen zal geschieden door .- Dit complex van 44 woningen is het eerste project in Schiedam waarbij „gaatjes ge vuld" worden tussen bestaande bebouwing.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 14