Drie panden kregen „Scidam schildje" Lezing over markt en vermaak voor Historische Vereniging Orgelconcert in Ger. Kerk op Westvest dat zit Eucharistie voor gehandicapten in Martinuskerk de mol CONCERT IN AULA VAN HET MUSEUM Elektrische' verwarming rvoetenzakken vanaf Oöi- Badkamer kachels vanaf 79.— lange kerkstraat 66 tel.: 268570 WIJ HEBBEN ALLES, WAT EEN ECHTE MAN KOMPLEET MAAKT I HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 16 - WOENSDAG 25 OKTOBER 1978 Voor alle belangstellenden houdt de Historische Vereniging Schiedam op 26 oktober een bijeenkomst in de aula van het Stedelijk Museum op de Hoog straat. Tijdens deze lezing zal de Schiedamse huisarts Ch. A. Poll spre ken over het onderwerp „Markt en vermaak in Schiedam en elders". De bijeenkomst begint om acht uur. De Vereniging Vrienden van het Ste delijk Museum Schiedam organiseert vrijdagavond een concert in de aula van het museum met Marianne Diele- man, alt en René Rakier, piano. Het programma behelst liederen van Franz.Schubert, Hugo Wolf (Mörike liederen), Claude Debussy, Gabriël Fauré en de Nederlandse toneelkuns tenaar Daniël de Lange (1841-1918). Kaarten aan de balie van het museum (Hoogstraat 112) en s'avonds aan de zaal, ook telefonisch te bestellen (tele foon 269066). Niet-leden 5.leden 3.C.J.P. en 3.Het concert begint om kwart over acht. Organist Arie Eikelboom geeft op vrij dagavond 8 december een concert in de Gereformeerde Kerk aan de Westvest te Schiedam. Dit concert staat geheel in het teken van de advent en de op- bren9st van de collecte zal besteed worden aan de stichting „Redt een kind". Toegang vrij, aanvan.W kwart over acht. Het is geen debuut van Arie Ei kelboom, want reeds eerder was hij te beluisteren in het Stedelijk Museum. n G'and'O/e koH«fctw van Buiiemandse modeontwerpers oi< Gris Maytarr Claude Baimor overhemden oa Ei Mio« for Men Ie Dub lincron iNitoC Het gemeenteraadslid de heer C. van Tilborg gaf een uiteenzetting in de aula van het Stedelijk Museum voor de Historische Vereniging Schiedam over de nieuwe Schiedam-schildjes en hun betekenis. Daarna werd door de genodigden de Havenkerk aan de Lange Haven, schoolvoorbeeld van verantwoorde restau ratie bewonderd. En dat er in die Havenkerk heel wat te bewonderen viel na de opknapbeurs en het onderhoudswerk toont deze foto duidelijk. Het bestuur van de Historische Vereniging Schiedam heeft als waardering voor het feit dat de Havenkerk aan de Lange Haven (eigenares Stichting tot behoud en onderhoud van kerkgebouwen, de stichting Johan Maasbach Wereldzending) een speciaal „Scidam - schildje" toegewezen. Die eer viel ook te beurt aan de eigena res van het herenhuis aan de Lange Haven 103: Otterholding BV en de eigenaar van de woning aan de Schie 114, de heer H. Nieuwenhuijsen. Voordat de foto's van deze schildjes, getooid met het embleem van de Histo rische Vereniging werden uitgereikt en later aan de panden bevestigd, ver diepte het gemeenteraadslid de heer C. van Tilborg zich in het stadsherstel en monumentenbehoud van Schiedam. „Er bestaat duidelijk behoefte aan een stichting Stadsherstel", meende hij. „Lopend door de stad word je vaak met gebouwen geconfronteerd, die om herstel schreeuwn. Een voorbeeld daarvan is bijvoorbeeld de Singelkerk en het complex Gusto". Wethouder Chris Zijdeveld bevestigde daarna de schildjes aan de genoemde panden, waarvan de heer Nieuwenhuysen het gerestaureerde geheel aan de Schie liet zien. Waarom of deze historische pan den in het bezit gekomen zijn van de drie speciale schildjes leest u hier onder: Schie 114, Schiedam. Dit, niet op de officiële monumentenlijst voorkomen de pand, is een voorbeeld van particu lier initiatief betreffende restauratie van een eenvcudige woning. Toen de eigenaar, de heer H. Nieuwen huijsen dit pand in 1974 aankocht was de gevel verzakt en naar buiten gekn- kit. In overleg met Monumentenzorg werd een restauratieplan opgesteld. Als enige mogelijkheid zag men de alG.ehele vervanging van de voorgevel. Bij niet-ingrijpen zou de situatie voor het pand en voor het stadsbeeld ramp zalig hebben kunnen zijn. Bij de her bouw zijn zoveel mogelijk de oude on derdelen herbruikt. Zo werden de gootklossen, de kozijnen, het oude deurrooster en de gietijzeren levens boom in het bovenlicht, en een ijzeren luchtrooster herplaats. Het interieur bevat eveneens nog oude onderdelen, die zullen worden gespaard. Lange Haven 72, Schiedam. Dit pand, de Havenkerk, werd gebouwd in 1822- 1824, en is een indrukwekkend voor beeld van neo-classicistische kerk bouw, aldus de Monumentenlijst. Toen dit bouwwerk eind 1972, na vijf jaar leegstand, direct gevaar liep aan sloop ter offer te vallen, ontfermde de heer J. Maasbach, directeur van de Stichting tot behoud en onderhoud van kerkgebouwen (verwant met Johan Maasbach Wereldzending), zich, bijna zonder bedenktijd over dit prachtige, maar vervallen monument. Het ge bouw werd overgenomen en zo voor de ondergang behoed. In samenwerking met Monumentenzorg werd een kost baar restauratieplan opgesteld: dat di rect ten uitvoer werd gebracht. Het ée- bouw als zodanig werd hersteld, maar vooral aan het neo-barokke interieur werd grote zorg besteed, zodat dit, met behoud van alle onderdelen weer is te bewonderen sinds de opening in okto ber 1976. Het in stand houden en restaureren van dit gebouw kan met recht een goed voorbeeld genoemd worden van parti culier initiatief inzake monumenten- behoud, waardoor tevens een heel stadsbeeld werd gered. Lange Haven 103, Schiedam. Het 18e eeuwse herenhuis Lange Haven 103 had vele jaren jeugd en leegstand te verduren gehad, voordat de huidige eigenaresse Otterholding BV het in 1972 aankocht. Met gevoel voor het oude werd dit mo nument voor verdere aftakeling behoed Zondag 17 december heeft in de St. Martinuskerk in Groenoord een Eucharistie viering plaats met als speciale gasten zij die aan huis gebonden zijn en zonder hulp geen kerk kunnen bezoeken. De katholieke kerken in Schiedam te weten de parochie St. Martinus, O.L.Vr. Visitatie aan de Dr. Schaep- mansingel, parochie H. Liduina en O.L.Vr. Rozenkrans, H. Johannes de Doper en H. Jacobus te Kethel hebben de hoofden bijelkaar gestoken en een drachtig een programma samengesteld en kontaktadressen in de parochie be reid gevonden medewerking te verle nen. Voor Groenoord (st. Matinus- kerk) noteert mevrouw De Jager, Henr. Bosmansplein 125 graag uw opgave voor deze zondag, telefoon 701065. Voor O.L.Vr. Visitatie is dat mevrouw Visser, Vlaardingerdijk 135a, telefoon 266354, voor parochie Singelkerk, me vrouw Van Leeuwen, Veenlantstraat 8, telefoon 265940, voor de parochie H. Johannes de Doper aan de Mgr. No- lenslaan, mevrouw Tromp. Willem Pastoorsstraat 40, telefoon 706668 en mevrouw Budding, Nieuwe Damlaan 447, telefoon 704873, voor de parochie H. Hart aan de Lekstraat, mevrouw Visser, Vlaardingerdijk 135, telefoon 266354 en voor parochie H. Jacobus aan de Kerkweg te Kethel, het echt paar Van Adrichem, Kerkweg 49, tele foon 705911. Met assistentie van me vrouw De Jager: 701065. Men wil het isolement van de aan huis gebondenen verbreken en deze mensen die nooit meer in de kerk komen op deze zondag het gevoel geven dat zij er ook bij behoren. Het groot gemengd koor St. Jan Baptist verleent die zon dag om half 12 medewerking aan deze Eucharistieviering, waar tussendoor declamatie te beluisteren zal zijn naast de koorzang ook samenzang. Huisarts A. C. M. van Vliet heeft zijn medewer king op deze morgen toegezegd (aan vang half 12) en leden van de EHBO- vereniging St. Liduina zijn ook ter plaatse. Wie per rolstoel naar de kerk komt gelieve kontakt op te nemen met de eigen parochie. Voor vervoer kan men ook even bellen. Er zullen twee verpleegsters zijn die u opvangen en u wordt opgehaald in een busje, waarin plaats is voor vervoer van rolstoelge bruikers. Zijn er nof éndere proble men? Stelt u zich dan in verbinding met de heer H. P. v.d. Koppel, Molen singel 27 te Schiedam, telefoon 702418. Zit-ie zo goed, Stadsbladfotograaf? Wethouder Chris Zijdeveld beve stigde de „Schiedam-schildjes" hoogstpersoonlijk. en met zorg, onder toezicht van Monu mentenzorg gerestaureerd. Niet aal- leen het exterieur bleef behouden, maar tevens konden in het interieur vele authentieke onderdelen bewaard blijven, ondanks aanpassing aan de nieuwe funktie. Het geheel gerestau reerde pand wercTfeestelijk geopend in 1974. Deze restauratie kan met recht een goed voorbeeld worden genoemd van particulier initiatief tot monumenten- behoud waardoor tevens Schiedams mooiste gracht is verrijkt. De uitreiking van de „Schiedam-schildjes" met oorkonde tijdens de officiële bij eenkomst in aula van het Stedelijk Museum.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 16