c V IR00T I GAARDINGEN j 1 ...als klankbord voor fl koor- en orkestrepetities KLANKSCHOONHEID BIJ ZANGERSMANIFESTATIE NEGEN KOREN INVIJFSLUIZEN" r Tekst: Mieke Woerdenbagch I Gouda's Liedcrtafel haalt uit. Gnep velde solist 1 ammerijn bij het Haags Opera Koor „Die Bousanghers", maar invaller Louis ftnopper bleek een goede vervanger en geeft hier (links voor) een goede partij' weg. Het Koninklijk Nederlands Zangers Verbond (KNZV) en het Shell man nenkoor vieren beiden dit jaar een jubileum. De KNZV bestaat 125 jaar en het koor van de Shell-mannen 40 jaar. Ter gelegenheid daarvan werd zaterdagavond in het clubhuis van het sportpark „De Vijfsluizen" te Vlaardingen een zangersavond georgani seerd, waaraan maar liefst negen koren deelnamen, te weten Het Haags Opera mannenkoor „Die Bousanghers" onder leiding van P. de Ridder, het mannenkoor „De Vereenigde Zangers" uit Den Haag onder leiding van J. Verhei jen. Het mannenkoor „Gouda's Liedertafel" onder leiding van A. C. W. Bunnik, het Vlaardings mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ton Stolk, de Koninklijke Zangvereniging „Rotte's Mannenkoor" onder leiding van René Verhoef, het 's Gravenzands mannenkoor „Eendracht maakt macht" onder leiding van A. F. M. Wessling, het ROV Shell mannenkoor onder lei ding van Ria Borgmeijer, het Vlaardings Dubbelmannenkwartet onder lei ding van Arie van Buuren en tot slot het Koninklijk mannenkoor „Die Haghe Sanghers" onder leiding van René Verhoef. Negen koren en acht verschillende dirigenten. Ergens in de zaal zat Anton de Beer, voorzitter van de muziekcommissie van de KNZV als beoordelaar van al die koren. Negen koren overstelpten hem met klanken. Bezwerende handen van dirigenten droegen die klanken uit als een machtige manifestatie van 420 stemmen, elk ondergebracht in het eigen koor. Een klankeneenheid die het harte beroert, omdat zang een aparte boodschap, uitdraagt en een luisterend mens gelukkig maakt. Dat kan in een roerige wereld; zang beluisteren geeft de merts zekerheid en rust, die er toch rondom je is. Met deze woorden probeer ik weer te geven hoe of al die stemmen van tenoren, baritons en vaak diepe bas sen zaterdagavond overkwamen. Ik ben niet bij machte elk koor op zijn juiste waarde te schatten. Maar wat er zaterdagavond te beluisteren viel zal bij de toehoorders lang nawer ken, dat is dan ook de bedoeling van deze speciale zangersavond in een volle zaal met ongeveer 550 aan dachtig luisterende „supporters" van de negen koren. Het komt maar zelden voor dat het Koninklijk Nederlands Zangers Verbond zoveel stemmenmateriaal bij elkaar gebracht heeft. Van operakoor tot een Dubbelman nenkwartet! Van Mozart tot Gersh win. Dat kon allemaal zaterdag avond in het massale Shellgebouw, waar de akoestiek overigens wel iets te wensen overliet. Het applaus was de graadmeter van de klanken schoonheid die elk keer op zijn ei gen wijze uitdroeg. Ik weet bijna ze ker dat het Rotte's mannenkoor (99 leden) hoog genoteerd staat bij beoordelaar Anton de Beer. Op praktisch dezelfde lijn het Konink lijk mannenkoor „Die Haghe" (ruim 50 leden). Maar beide koren onder leiding van één en dezelfde dirigent: René Verhoef. Grandioos het „Russisch avondge bed" van D. Bortniansky vertolkt door het Rotte's mannenkoor. Wat te zeggen van „Soave" van G. P. da Pa- lestrina. de Russische liederen. Als En outsiders maar denken dat hier „We Shell overcome" wordt gezongen. Maar deze vocale grap heeft al zo'n lange baard dat wij er niet mee zullen komen aandragen... Die mondzetting alleen al getuigt van grote koncentratie.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 20