Dichters aan het woord Door Cor Don Gaarne wijs ile u nogmaals op die fijne dichtbundel „Vlaardingse dichters dichterbij" welke in 1973 door de Culturele Raad van Vlaardingen werd uitgegeven t.g.v. Vlaardingen 700 jaar Stad. Het is een verzameling van in hoofdzaak door ingezetenen geschreven en ingezonden verzen. En hoewel de inhoud van dit boekje geen juist beeld geeftvan hetin onze stad destijds beschikbare dich terlijk talent, moet toch gezegd worden, dat de jury er toen heel goed in was geslaagd een aantrekkelijk geheel samen te stellen. De rijke schakering in deze bundel bijeengebracht is uit drie delen opgebouwd. In heteerste en laatste deel komen gedichten aan de orde die over de stad zijn geschreven. Het middendeel bevat verzen handelend over de bekende facetten van de mens en het leven t.w.: droefenis, vereen zaming, plezierige zaken, liefde en dood. Al met al een smaakvol gevarieerde verzameling uitgevoerd in een aan trekkelijk boekske met een lettertype dat prettig wegleest en waarvan de laatste exemplaren in 't zicht van het win kelend publiek zijn gelegd. Haast u om er voor het luttele bedrag van plm. 6,— nog een in de wacht te slepen als unieke herinnering aan het 700-jarig Vlaardingen. Intussen zijn er enkele van die poëten overleden en/ot verhuisd doch de overgeblevenen hebben niet stil gezeten. Een nieuwe boeiende voorraad poëzie vraagt gewoon om bundeling dus nu maar hopen dat de Culturele Raad hierin een aanleiding ziet om vijfjaar na dato van de eer ste bundel (1973) een tweede bloemlezing het licht te doen zien! Mocht u reeds in het bezit zijn van „Vlaardingse dichters dichterbij", vraag dan de boekverkoperlster) naar het fijnzinnige bundeltje „Weg wezen" van de Vlaardingse kunstenares Carla Sparreboom die haar eigen dichtbun del op zo'n bijzondere wijze met zelf vervaardigde teke ningen verluchtte. (Prijs plm. 6,Carla Sparreboom werd in 1945 te Rotterdam geboren en exposeerde al va ker haar tekeningen en grafiek, ook in combinatie met het werk van de eveneens bekende Vlaardingse dichteres/schilderes Marijke Rek, waarvan eerder mooie verzen in onze rubriek werden opgenomen. Van haar kunt u ook gedichten in „Vlaardingse dichters dichterbij aantreffen. Met belangstelling blijven wij naar haar eerste bundel uitzien! PROTEST de goede moeder is allang gestorven maar groot en koppig praat het hart krom 's avonds onder de lamp zit men kruimelt met woorden, zeggend: wij bewandelen achterdochtig de weg van de werkelijkheid met een scherpe vlag in de hand en een handjevol stem om te wonen, wij: vertalers van aardlagen, schijnwegen de gebarsten bron raken de mens aan met *én vinger adem. (Michel-Angelo verbeeldde zijn Godheid als een vonk in de ruimte) desondanks deze kamer een gapende mond verzet zich, slaat dicht blind in muren gehuld dit papier Marijke Rek uit eigen verzameling BLOEMEN-WONDER Ik min de schoonheid van de vroege bloemen, die 'k in mijn kamer uithun bolga kweken en daar, in 't karig licht, toch willig bloeien, wanneer ze uit hun strakke hulsels breken. In duisternis van diepe koele kasten zullen zij aarzelend hun groei beginnen; de witte wortels eerst bleke "Scheuten die tastend zoeken in de nacht daarbinnen. Dan komt de tijd, dat zij het licht begeren, en warmte koesterend hun kille lijven, nu richt de knop zich op en wil niet langer tussen de harde, stijve windsels blijven. .1 Op eenmaal staan de bloemen daar te pralen in hun betoov'rend kleed, hun fijnste kleuren en ik zie stil dit aan en vind geen woorden voor zo groot wonder meer, zo schoon gebeuren. L. Lankester uit: „Vlaardingse dichters dichterbij" FLAT(S) Gevangen achter glas, als een vogel die niet meer weet waar hij wel vliegen wil, is een vel wit papier niet genoeg voor gedachten die toch tegengehouden worden door de tralies van mijn balkon, met de regengordijnen dicht en het daglicht uit, uren staren naar de zuilen die niets te dragen hebben en slechts wijzen naar een ruimte die niet te delen valt. Carla Sparreboom uit: „Weg wezen" (sonde-reeks) Tenslotte war?n de mannen van Orpheus beter bij stem dan ooit. RIA BORGMEIJER De vrouw is volop bezig zich een ei gen plaats te veroveren in de wereld van nü. Ria Borgmeijer heeft dat helemaal niet nodig. Uitvoerig heb ik haar persoonlijke inzet als dirigente van het Shell-mannenkoor op een koren pagina weergegeven, indrukken op gedaan tijdens een repetitie voor de jubileumuitvoering in „De Doelen". Zoals zij haar liefde voor de zang omgebogen heeft tot het leiden van koren en dit allemaal weet uit te dragen is uniek. Al ruim 23 jaar voor het Shell-mannenkoor. Dat mag toch wel even nadrukkelijk ge zegd worden. In 1980 is zij hier een' „zilveren" dirigente. In de pauze zei Ria Borgmeijer dat „haar mannen" niet helemaal achter het programma van zaterdagavond stonden, maar zij vond dat dit koor ook nog andere troeven heeft. Ria legde met een enkel bezwarend ge baar haar wil op aan deze zangman nen, die haar volgden in de vertol kingen van „Het stuivende zand" van, K. Kef, „Wij al bijeen" van H. Strategier en in de twee werken van Henk Badings: „Skotse Trije" en „Hoe ry die boere". Griep velde solist F. Tammerijn bij het Haags Opera Koor in „Die Bou- sanghers", maar invaller Louis Knopper had men een goede ver vanger voor de aria en priesterkoor uit Die Zauberflote, hetgeen geen geringe opgave genoemd kan wor den. Ton Stolk van het Vlaardings man nenkoor „Orpheus" liet twee Russi sche liederen door hem bewerkt ho ren alsmede drie Macedonische lie deren van B. Trouditsj. Een Vlaar dingse zangerstroef die naar waarde geschat werd, hetgeen ook weer bleek uit het applaus. Vlaardingen heeft een Dubbelman- nenkwartet, dat onder leiding staat van Arie van Buuren. Zij waren op deze avond boordevol zang ook te beluisteren. Vooral de diepe bassen maakten veel indruk. De presenta- Ons eigen Orpheus mag best wat extra in het zoeklicht staan. tie van deze zangavond was in ver- A iron A VI j 111 1 Het Haags Opera Mannenkoor „Die Bousanghers" onder leiding van P. de Ridder bestrijkt hier het ruim voor handen zijnde publiek in „De Vijfsluizen" te Vlaardingen tij dens het „negenkorenconcert". een fluistering ingezet om dan aan te zwellen in toon. De manier waarop René Verhoef zijn zangers tot grote hoogte weet te brengen. Te recht bracht het enthousiaste pu bliek het een staand applaus.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 21