Burgemeester Van Dijke tiet vol trots nieuw stedehuis zien Hoe snel de plannen werkelijkheid werden... (exclusief/Copyright fo todienst RANDSTAD-EDI TIES) is links even onder het mid den op de voorgrond de „lichte partij" van het nieuwe stadhuis van Maassluis duidelijk zichtbaar tegen de donkere achtergrond van het aangrenzende winkelcentrum de Koningshoek. Links even boven het midden is het ontmoetingscentrum de Koningshof nog juist zichtbaar en bovenin, juist achter de hoge flatstrook, loopt de Westlandweg. If MAASSLUIS Middels een speciale persconferentie en daarna een rondlei ding door het gebouw, presenteerde burgemeester Van Dijke van Maassluis maandagmiddag zijn nieuwe stadhuis. De eerste indruk is dat het in wezen een heel simpel kantoor gebouw waar nu al 200 ambtenaren naar behoren kunnen werken. Nietemin heeft het toch wel voldoende allure, vooral in de grote ruimten zoals raadszaal, burger zaal en trouwzaal, om de naam stad huis te verdienen. Het senioren-convent (de fractievoor zitters uit de gemeenteraad) was enige maanden geleden dan ook de mening toegedaan dat men niet meer van stadskantoor moest spreken maar van stadhuis. Dat is een beslissing waar ik helemaal achter sta, zei burgemeester Van Dij- fcc. In wezen heeft Maassluis dit flinke stadhuis voor niet te duur ingekocht. Het kost wel 23.9 miljoen gulden maar 3,9 miljoen neemt het rijk voor zijn of haar rekening. Daardoor kost het tota le gebouw de gemeente dus 20 miljoen gulden. Een gedeelte van dit bedrag komt daarna weer terug omdat men in een zo efficient ingericht gebouw veel min der tijd verliest door heen en weer ge loop van bureau, naar bureau. De si tuatie in Maassluis was helemaal mis- gegroeid, meende de burgemeester. Doordat de bevolking zo snel was toe genomen en het werk van de gemeen ten zich steeds meer (en nog steeds) uitbreid waren vele gemeentelijke in stellingen en bureaus over heel Maas sluis verdeeld. De bevolking werd dik wijls letterlijk van het kastje naar de muur gestuurd. Ook het vergaderen en het werken is hier heel wat aantrekkelijker, vond hij. Aan de Govert van Wijnkade kwam vele keren per uur een trein langs da veren die het elkaar verstaan haast on mogelijk maakte. Ook het vrachtver keer van zandauto's en stalen pijpen vervoer verstoorde de rust dikwijls. Het college van b. en w. zit nu helemaal rustig, want zij zit helemaal boven in het pand. Naast een prachtig uitzicht over een groot deel van Maassluis heeft dit ook het voordeel van weinig afge leid te worden door iets van buiten het gebouw. Ln de burgemeesterskamer hangt het fraaie schilderstuk dat Van Bakel aan het einde van de vorige eeuwe schilder de. Het stelt het sehansijland voor ge zien vanaf de huidige scheepswerf De Haas. In de vroegere burgemeesters kamer in de „rode villa* kwamen de kwaliteiten van dit forse doek helemaal niet tot zijn recht. Nu is het met zeer veel recht te betitelen als „wandversiering*. MAASSLUIS In Maassluis heeft men de laatste vijftig jaar al uitvoe- rig gepraat over een nieuw te bou wen stadhuis. Om precies te zijn op april 1940 werd de bouw van een nieuw stadhuis aanbesteed. Het zou gebouwd worden op het parkeerter rein aan de haven nabij de Wip. Er waren al enkele historisch en bouwkundig waardevolle panden voor aangekocht en afgebroken. Het bekendste was het enige plaat selijke hotel „De Moriaan" dat bij zonder fraai en tevens oud was. Het gevelbeeld ervan is nog behouden gebleven want het siert tot vandaag de dag de gevel van een café verde rop aan de haven gelegen. Op de hoek van de haven en de Zuiddijk stond ook een juweel van een pand waarin een groentehandel gevestigd was van de heer Kap. Op 10 mei be gon zoals bekend voor Nederland de oorlog en van stadhuizen bou wen kwam toen natuurlijk niks. Na de oorlog bleef het plan ook in de la, want men had het te druk met het herstellen van de oorlogsschade en het bouwen van huizen. Wel bleef de maquette van de plan nen bewaard en die stond in de bur gerzaal opgesteld tijdens de pers conferentie. ledereen keek er ver liefd naar, inclusief burgemeester Van Dijke, want het was en is een fraai ontwerp. Alleen zou het nu erg onpractisch en veel te klein zijn ge weest. Hoogstens had men er de raadszaal en het college van b. en w. in onder kunnen brengen zodat men genoodzaakt zou zijn geweest ergens anders in de gemeente kan toorruimte te bouwen voor de vele ambtenaren die er nu bij de ge meente werkzaam zijn. Dat is een ondoenlijke zaak, meent burge meester Van Dijke, en erg oneffi ciënt. Daarna was er nog een tijdlang een ontwerp voor een stadhuis in de zgn. groene driehoek waar nu het bejaardencomplex van De Vloot is gebouwd. Ook dit plan verdween in de la omdat het geen haalbare kaart bleek. Daarna kwam echter de kwestie in een stroomversnelling te recht. Op 4 juni 1974 werd er een werk groep „voorbereidend stads kantoor" ingesteld, die kennelijk zeer voortvarend te werk ging. Op 6 mei kreeg Kraaij vanger Architecten B.V. te Rotterdam de opdracht een voorlopig ontwerp te maken. Iets meer dan een jaar later op 2 juli 1976 vond de openbare aanbeste ding plaats van het inmiddels goed gekeurde plan. AI op 3 augustus ging de vergunning naar Nedam B.V. te Amstelveen. Ruim een maand later op 23 sep tember 1976 sloeg burgemeester Van Dijke de eerste paal. Op 7 ok tober werd het hoogste punt be reikt. Deze week tenslotte werd het gebouw al betrokken. Op 24 november a.s. komt niemand minder dan prinses Margriet de of ficiële opening verrichten. In 3 Vi jaar van schetsplan naar ingebrui kneming van een gebouw van 20 miljoen en waarin 200 mensen gaan werken. Het is voorwaar geen klei nigheid. In de week na de officiële opening zullen er enkele dagen gelegenheid worden gegeven het gebouw te be zichtigen. Dan kunnen de burgers van Maassluis eens komen kijken hoe hun belastingcenten worden besteed en hoe de gemeenteamb tenaren gehuisvest zijn. Op deze luchtfoto

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 38