Waarom dit stadhuis zo dicht bij Koningshoek Het nieuwe stadhuis een erg functioneel gebouw :-p~\ Boete geeist na treinongeval Hoek van Holland HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 39 - WOENSDAG 25 OKTOBER 1978 toen daglicht inbrengen via dakope ningen. Hetgeen interessante gevolgen had. VERNUFTIG In de grote ruimten op de begane grond heeft men aircondioning moeten toepassen maar op kantoor etages bleek dat overbodig door een vernuftig ander systeem. Door het aan de bui tenkant aanbrengen van smalle galer ijen waarvanaf gemakkelijk de ramen schoongemaakt kunnen worden, kon men veel zonlicht buiten houden. Bo vendien zijn er een soort lichtstrippen aan gebracht die er nog eens voor zor gen dat de temperaturen bij veel zon licht niet te hoog kunnen worden. Met de hand kan men daarnaast nog een zonwering naar buiten draaien zodat airconditioning overbodig werd voor deze etages. Nieuwste snufjes schuwde men ook niet bij dit ontwerp. Er is een centrale stofzuiginstallatie in het gebouw aangebracht die aansluit- punten heeft in elk kantoor. Dat voor komt veel onnodig gesleep met stofzui gers 'en het stof wordt centraal opge vangen. Een andere nieuwigheid is dat op elke etage een grote afdeling een koffie hoekje is geformeerd. Hier kan men zelf even koffie halen maar ook ter plaatse opdrinken aan een minibarret- je. Volgens insiders moet dit erg effi cient werken. Het bruto oppervlakte van het gebouw is 9769 m2 en de inhoud is 34.573 m3. MAASSLUIS Als men het nieuwe stadhuis binnenkomt doet men dat in een ruime hal, maar een hal die niets heeft van het pompeuze dat men vroe ger dacht dat bij zulke gebouwen hoor de. Recht tegenover de ingang ziet men de afdeling voorlichting, waar men te recht kan voor inlichtingen over wat, waar en wie waar is te bereiken. Ook kan men daar al eventueel formulieren verkrijgen, die men in moet vullen het geen voor iedereen een grote tijdbespa ring kan betekenen. Op de begane grond zijn verschillende grote ruimte gemaakt die veel publiek trekken. Daartoe behoren de raadszaal met er naast de burgerzaal. Beiden zijn door een weg schuifbare wand van elkaar gescheiden, hetgeen (in de praktijk is het al aangetoond bij de installatie van de nieuwe gemeenteraad) erg praktisch is. RESTAURANT Ook is er de trouwzaal en de vergader zalen voor de diverse grote raadsfrac ties. Verder de afdelingen bevolking voor o.a. paspoorten en rijbewijzen en tenslotte het personeelsrestaurant. Dat laatste is een grote bijzonderheid, want tot nu toe kende de ambtenaren deze luxe in Maassluis. Men kan er be legde broodjes klaar laten maken iets warms gebruiken of simpelweg koffie drinken. Een heeft een ruim uitzicht vanuit het restaurant naar het zuiden en kan zelfs de schepen op de Nieuwe Waterweg langs zien varen. Op de begane grond is ook de sociale dienst gevestigd. Typisch hierbij is dat men op twee manieren in deze afdeling kan komen. Via de hoofdingang of via de directe ingang naar deze afdeling van buitenaf nabij het postkantoor. Dat is bewust gedaan omdat menigeen niet graag ziet dat andere zien dat hij of zij naar dit bureau gaat. Vandaar die keuze mogelijkheid. Ook heeft men bij de sociale dienst (die veel meer za ken behandelt dan bijstandwetzaken) een groot aantal spreekkamers ge maakt, zodat men niet aan' een loket zijn zaken af moet handelen. Op de le verdieping zitten de afde lingen stadsontwikkeling, personeels zaken, onderwijs en volksontwikkeling. Elke etage in het gebouw heeft zijn eigen kleur een bovendien zijn de ka- •mers genummerd met het bekende systeem, waarbij het eerste cijfer de etage aangeeft waar men is. Op de tweede verdieping zijn gehuisvest de dienst van gemeentewerken, die het tot nu toe moest doen met een piepklein kantoor boven de brandweerkazerne. Op de derde etage zijn gevestigd de af delingen financiën, algemene zaken en interne zaken. Op de vierde en hoogste verdieping is ook de top-bestuurslaag gevestigd, nl. burgemeester en wethouders. Er is geen ruimte gereserveerd in de directe omgeving voor eventuele uitbreiding. Burgemeester Van Dijke zei dat men er thans vanuit gaat dat Maassluis zal uitgroeien tot een gemeente van pim. 35.000 inwoners met een uiterste van 38.000. Niemand kan erg ver in de toe komst kijken, maar mocht Maassluis uitgroeien door een of andere oorzaak tot een gemeente van meer dan 40.000 inwoners, dan zal men dienten uit het gebouw moeten laten verdwijnen naar elders in de gemeente. KONINGSHOEK Architect ir. B. Th. F. Kraaijvanger gaf tijdens de persconfe rentie maandagmiddag, uitvoerig uit leg hoe men aan plaats en vorm van het nieuwe stadhuis was gekomen. Alleen was bekend dat het stadskantoor (zoals het toen nog genoemd werd) nabij het winkelcentrum Koningshoek moest komen. Daarbij speelde o.a. de over wegingen mee dat het open ruimten die te groot waren moest verkleinen en dat het goed aan moest sluiten bij het win kelcentrum. Ook moest middels dit ge bouw een visuele en feitelijke verbin- Kijkje op de Burgerzaal met z'n plastische plafondversiering. Een „deelvergroting" van de lucht foto die ons het nieuwe stadhuis van Maassluis dichterbij brengt. Al eer der brachten we overigens al het nieuwe stedehuis in beeld, met tal van in- en doorkijkjes. ding tot stand komen tussen het win kelcentrum en de omliggende bebou wingen. Voorwaar geen geringe opga ve. Zo mogelijk moest er een levendige en aantrekkelijke route tot standko- men van de componisten wijk naar de vogelwijk via het postkantoor- stadskantoor-winkelcentrum en ontm oetingscentrum. De grootste moeilijkheid was wel het grote blokkendoosachtige gebouw van 90x90 meter van het hoofdwinkelcen trum. Een gelukkige bijkomstigheid was dat in de plannen voorzien was van een grote begane grond bebouwing uit te gaan. Daardoor kon een betere verbin ding tot stand gebracht worden tussen het winkelcentrum dat laag is en het 5 etage tellenden hoofdgebouw van het stadskantoor. Een andere gelukkige bijkomstigheid was dat Ennia bereid was enige winkel bouw te plegen nabij het stadskantoor waardoor een smal straat kon ontstaan in de richting van het stadskantoor. Een moeilijkheid was nog daar, dat men in de raadszaal geen gevelramen kon maken. De ontwerper moest er De Officier van Justitie bij de Rotter damse rechtbank mr. E. Bos heeft te gen de 40-jarige N.S. perronopzichter A. M. een boete van 1.000.geëist. A. M. had in aprilvan dit jaar vergeten twefe wissels vast te zetten bij het sta tion Hoek van Holland. Hierdoor ontspoorden twee treinen en raakten drie mensen gewond. Het ongeval ver oorzaakte grote materiële schade, ter wijl de dienstregeling van en naar Hoek van Holland geruime tijd werd ontwricht. M. zei bij de rechtbank dat hij in zijn 15-jarig dienstverband bij de N.S. verder nooit zulke fouten had ge maakt. Volgens de officier van justitie mr. E. Bos moet de rechtbank in haar vonnis laten uitkomen dat bij een dienstverlenend bedrijf als de Neder landse Spoorwegen een dergelijke no- chalant gedrag als van M. niet kan worden getolereerd. Sinds het treinon geval is M. overigens perronopzichter af. Een beeld van de gekantelde trein na de ontsporing. Deze foto stond in ons blad van dinsdag 18 april.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 39