Bakken, braden, grilleren, koken, stoven, sudderen.... ■■i - u - Er zijn talloze manieren om vlees smakelijk te bereiden Goede fietsverlichting js geen overbodige luxe in donkere maanden t c Stadsblad J? HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 53 WOENSDAG 25 OKTOBER 1978 mua HM mm mm JSL H Sinds jaar en dag hebben wij Nederlanders gezworen bij twee ma nieren van vleesbereiden: in vooral graag ruim boter bakken of heel zacht jes, liefst op een ouderwets petroleum stelletje sudderen. HET SPIT Van beide niets dan goeds er gaat weinig boven een in bruine boter drij vende sappige Hollandse kogelbiefstuk of een van malsheid uit elkaar vallend sudderlapje in een geurige bruine jus. Maar we zijn toch wel wat verder gaan kijken dan onze brave sudderpan en de belangrijkste ontdekking van de laat ste jaren is de barbecue geweest. Wij voelen ons dan heerlijk exotisch en ook wel een beetje oermensachtig als we boven het, dank zij veel zorg en moeite en ook wel wat lelijke woorden, eindelijk gloeiend houtskoolvuurtje in het achtertuinte onze saté of worstjes roosteren. Dat is dan leuk, maar op dit gebied valt meer te beleven, en ons aardige barbecuetje steekt wel even af, bij de roestervuren, die Griekse families 'met Pasen aanrichten. Men zou dan eens op Cyprus het Troödos-gebergte moe ten ingaan. Al vroeg in de morgen zijn van wijd en zijd de Griekse fmailies met autootjes volgeladen met familie en lamsvlees de wouden ingetrokken. En waar maar een aangenaam plekje is aan een murmelend beekje wordt een vuur aangelegd. Het vlees wordt in brokken aan grote braadspitten gere gen, rijkelijk bestrooid met verse wilde tijm en vooral oregano, die men onder weg heeft geplukt. En als dan uit het gebergte een verrukkelijke geur ten he mel stijgt van al die roosterende fami lies, en je komt als vreemdeling toeval lig langs, wordt je overal uitgenodigd: ..Kathiste. ga zitten, maak het u ge makkelijk", en voor je het weet heb je in de ene hand een druipend stuk vet schapevlees en in de andere een glas wijn. Ook de herders op Sardinië weten er raad mee. Enkele jaren geleden op trektocht door de Barbagia, het Sar- dijnse binnenland, kwamen we in de bergen terecht bij een jaarmarkt van veeboeren. Midden in de bergwei wa ren een aantal vuren aangelegd, en om elk vuur in een kring stokken in de grond geplant. Aan deze stokken was van alles geregen waarin een ordente lijk schaap te ontleden is: bout, rib stuk, schouder, lever, nieren, maar ook een in tweeën gespleten kop en de dar men keürig om een stok heen gewik keld. Tijdens het braden ging er een mand rond met een kan wijn om van tijd tot tijd het vlees te besprenkelen. Ook hier was de gastvrijheid groot. In geïmpro viseerde tenten moesten we op een kis tje gaan zitten en kregen als hogelijk gewaardeerde gasten het allerlekkerste aangeboden: de knapperig gebraden ingewanden, met daarbij de donkerge le, loodzware sardijnse wijn, waarvan de tweede slok naar het hoofd stijgt en de derde in de benen zakt, maar die welde broodnodige moed geeft om aan schapekoppen en -ingewanden te be ginnen.^ DROGEN De oudste manier om vlees te bewaren is drogen. De Bosjesmannen en Hot- tentotten wisten en weten daarvan: zij hangen stukken jachtbuit te drogen. Zuid-Afrikaners noemen dat „biltong". Maar zover hoeven we niet van huis. In de Egyptische bazaar van Instanboel.opdemarkt van Athene en Thessaloniki koopt men „pastirme" of „pastrame": gekruid gedroogd rund vlees, dat verrukkelijk smaakt in flin- dunne plakjes gesneden als borrelhap je of met verse vijgen of meloen als voorgerecht. Waarschijnlijk stamt het uit de Kau- kasus, want om vlees goed te drogen moet men koude, droge lucht hebben. In Armenië wrijft men het te drogen vlees in met fenegriek, een nogal doordringend geurende specerij, maar in Turkije gebruikt men tegenwoordig meestal paprika. Ook de Alpenvolkeren kenden deze manier van vlees drogen in koude berglucht: het Biind nerflei sch uit Graubünden. Oorspronkelijk was dit alleen voor de bergboeren, die op die manier hun jachtbuit van gemzevlees conserveer den. Later gebruikte men geitevlees en tegenwoordig meestal rundvlees. Het is een hogelijk gewaardeerde delicatesse geworden, duur en luxueus. KUIL Misschien is roosteren boven de gloed van open vuur wei de oudste manier van vlees bereiden, maar helemaal ze ker is dit toch niet. Wellicht is nog primitiever het berei den van vlees in een kuil. Het geeft wel te denken, dat men in Mexico het bra den in een kuil met een oud Indiaans woord „barbacoa" noemt, waar onze barbecue van afgeleid zou kunnen zijn. Men graaft hiervoor een kuil in de grond, daarin legt men stenen en op deze stenen wordt een vuur gestookt. Als dit is uitgebrand en de kuil en de stenen gloeiend neet zijn bekleedt men de kuil met bladeren van een cactus soort om geur te geven en daarop ko men stukken vlees in bananenbladeren gewikkeld, soms ook wel een heel speen varkentje. Men vult de kuil weer op met aarde en laat het vlees zo'n zes tot acht uur zachtjes braden, waarbij het smeltend mals wordt. Het is merkwaardig, hoe mensen die geen enkel contact met elkaar hebben en in totaal verschillende uithoeken van de wereld wonen, toch vaak op hetzelfde idee komen. Want dit braden in een kuil bestaat ook elders. Op Ta hiti braadt men speenvarkens met kookbananen in bananenbladeren ge wikkeld in een kuil. En op de Fidji-eilanden gebruikte men deze methode ook voor zendelingen. Men vergal echter bij één bepaalde zendeling Baker genaamd, hem eerst zijn laarzen uit te trekken. Vandaar dat hier nog steeds de uitdrukking be staat: zo taai ais de laarzen van Baker. Het Nieuwe Juist voor de donkere maanden moet ook de verlichting van de fiets goed in orde zijn. Het is niet voor niets dat Veilig Verkeer Nederland juist in deze maanden een aktie voert voor beter zichtbaar zijn in het verkeer. Fietsers zijn op de weg vaak „duistere" figuren en dat kan fataal zijn. Zowel voor- als achterlicht moeten perfekt in orde zijn. Kontroleer daarom of de bedrading geen breu ken vertoont, of de aansluitpunten niet verroest of vervuild zijn en of de dynamo in de goede stand staat. De lampjes moeten het natuurlijk ook doen en het is goed steeds een reservelampje voor zowel voor- als achterlicht bij de hand te hebben. Kijk na of het wettelijk voorgeschre ven witte achterspatbord (reflekte- rend geel mag ook) geen verfje no dig heeft. Dat is in vele gevallen geen overbodige luxe. RODE REFLEKTOR Ingaande 1 november 1979 moet iedere fiets in Nederland voorzien zijn van een extra, grote rode reflek- tor. Dat duurt dus nog een jaar, maar het is aan te raden om reeds nu deze voorziening te treffen. In de eerste plaats omdat zo'n extra reflektor voor luttele guldens de vei ligheid in het verkeer vergroot en daarnaast omdat u anders de kans loopt straks lang te moeten wachten om zo'n reflektor te pakken te krij gen omdat vlak voor de invoerings datum de vraag ontstellend groot zal zijn. Kijk bij aankoop wel of de reflektor voorzien is van het wettelijk voorge schreven keurmerk NL. Wie een beetje handig is kan zelf zo'n reflek tor op de fiets monteren. De fietsen maker zal dat ook graag voor u doen, maar hij moet hiervoor na tuurlijk wel zijn tijd in rekening brengen. De reflektor moet worden aangebracht in de ruimte tussen spatbord en bagagedrager. Bij fiet sen zonder bagagedrager moet de reflektor op het spatbord worden aangebracht. Voor racefietsen die geen spatbord hebben is een speciale s-vormige beugel in de handel gebracht om de reflektor aan de staande vorkbuizen tussen zadel en achterwiel te beves tigen. Eveneens ingaande 1 novem ber 1979 moeten alle fietsen voor zien zijn van reflekterende pedalen. MEER MAATREGELEN VOOR UW VEILIGHEID Afgezien van een goede verlichting, de rode reflektor en reflekterende pedalen, kunt u nog meer maatrege len nemen om uw veiligheid als fiet- Iedere fietser een „lichtend" voorbeeld. ser te vergroten, gericht op het beter zichtbaar zijn in het donker, bij mist, regen of sneeuw. Om het zicht van opzij te vergroten kunt u reflekterende schijfjes aan de spaken van de beide wielen be vestigen of het frame van reflekte- rend plaklint voorzien. Ook over de kleding een enkele opmerking. Met donkere kleding bent u op de fiets minder zichtbaar. Op goed ver lichte wegen telt dat niet zo zwaar, maar wel op niet of slecht verlichte wegen. Het is daarom belangrijk om kleding van lichte kleur te dragen. De kleur van fietsregenkleding die tegenwoordig volop in de handel is, is hierop meestal afgestemd en is soms reflekterend. Wie wat aandacht aan de fiets en de kleding besteedt en zich extra nauw keurig aan de verkeersvoorschriften houdt, kan met een gerust hart ook in de donkere wintermaanden op de fiets stappen. En dat is nodig want de fiets kunnen wij dan ook niet missen. OP FIETS ALCOHOLVRIJ Verder zijn veel fietsers er niet van op de hoogte dat de alcoholbepaling in de huidige verkeerswetgeving ook op fietsers van toepassing is. Dat bleek weer onlangs toen bij een alcoholcontrole ook fietsers moesten worden geverbaliseerd. Ook fietsers mogen met een teveel aan alcohol in hun bloed niet rijden. De oude leuze „geen alcohol bij snelverkeer" moet wat dit betreft dus een uitbreiding ondergaan: „ook niet bij langzaam verkeer". Te koop gevr.: piano of vleugel. Tel. 010-255195. Nette heer zoekt kost huis of kamer met gebr. van keuken. Br. ond. nr. 948 bur. v.d. blad. Alleenst. vrouw 43 jaar, zoekt heer met auto, ong. 45-50 jaar. Br. ond. nr. 950, bur. v.d. blad. Te koop: Austin Glider 1300 GT, 1974, 32.000 km., Ie eig„ 3450,—. Tel. 010- 666674.' Huisje te huur ge vraagd: liefst in Gorze, over name geen bezwaar. Tel. 711753. Mantels, rokken, ja ponnen, eet. Korter maken, ritsen in pantalons, tevens zakken inzetten en che misch reinigen. Heinsbroek, Fr. Halsplein 2, Schiedam. Tel. 267090. Te koop: electr. orgel, Thomas Transistor, vr.pr. f 1 100.—. Tel. 703033. Te koop gevraagd: Bouquet reeks, Suske Wiske, Jasmijn, Witte Ra ven en strips. Tel. 712017. Te koop: 7 weken oude Bouviers, met stamboom. Tel. 701014. Jonge man 43 jaar zoekt kennismaking met al leenstaande vrouw 40 45 jaar. Br. ond. nr. 945 bur. v.d. blad. Te koop gevraagd: hele inboedels oud en modern, goede bankstellen, kasten, schilderijen, sieraden. Bel of kom langs. Archimedestraat I0B. Tel. 265515.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 53