W Z0MERH0F-MUYE MAKELAARDIJ B.V. Centrale Politie Verkeerscommissie en de operatie-blaaspijpje Ook acupunctuur geen wondermiddel Chemie prijzen gisteren in Viaardingen uitgereikt Zonder fundamentale research loopt de ontwikkeling vast Op^spreekuu^^ Meer duidelijkheid voor het wordt opgenomen in ziekenfondspakket TE KOOP IN SCHIEDAM makelaars in ontroerende goederen sedert 1926 Beukelsdijk 134-138 R0TTERAM tel. 010-775566* HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 29 - VRIJDAG 27 OKTOBER 1978 LEEUWERIKSINGEL 19, Keurig onderhouden Hoek-eensgezinswoning met stenen berging, gele gen op 145 m2 eigen grond. Bouwjaar 1958. Door zonkamer, keuken, toilet, 3 slaapkamers, douche, C.V. gas, ged. thermophanebegl., spoedig oplever- baar Koopsom 208.000,— k.k. TOON VERHEIJSTRAAT 61, Riant 3 kamer-hoek- appartement op de 6e verdieping. Woonkamer 6.90x4.50, slaapkamer 4.50x4.00, slaapkamers 4.50x3.50, keuken, douche, kelderberging, balcon op Zuid, C.V. olie, thermophanebegl., lift. Koopsom 110.000,— k.k. ROTTERDAMSEDIJK 137, (Grensflat). 3 kamer- topflat 9e verdieping), geheel verbouwd en uit stekend onderhouden. Grote living, 2 slaapka mers, badkamer met ligbad, wastafel, keuken in clusief apparatuur., toilet, bergkast, kelderberging, C.V. gas, diverse roerende goederen. Prachtig uit zicht over Merwehaven. Koopsom 105.000,—k.k. BURG. van HAARENLAAN 684. Gunstig aan singel gelegen 3 kamerflat op de 3e verdieping. Woonka mer, 2 slaapkamers keuken, badkamer, toilet, kel derberging, C.V. gas. Koopsom 90.000,— k.k. BART VERHALLENPLEIN 40. 4 kamer-top-flat op de 3e verdieping. Woonkamer, 3 slaapkamers, keuken, douche, toilet, kelderberging, C.V. gas, zonnig balcon. Oplevering terstond. Koopsom 87.500,— k.k. BUIJS BALLOTSINGEL 85. 5 kamer-appartement gelegen op de 1e verdieping met 1/2 slaapverdie ping op de 3e etage. Moet opgeknapt worden. Leuk gesitueerd. Koopsom 78.000,— k.k. NIC. BEETSSTRAAT 26a. Benedenwoning met 1/2 slaapverdieping, via eigen opgang, woonkamer 10.30x3.00, moderne open keuken met eetbar etc, provisiekast, badkamer met ligbad, wastafel, toilet en aansluiting wasautomaat,. Berging flinke achterplaats, Boven 2 slaapkamers. Bedrading en (gas) leidingen recent, vernieuwd. Koopsom 59.500,— k.k. incl. roer.goed. VAN 'T HOFFPLEIN 6. Benedenwoning, bestaat uit voor- en achter kamer, keuken, toilet, en achter tuintje. Koopsom 59.000,— k.k. DALTONSTRAAT 47. Dubbele bovenwoning, be vattende woonkamer, keuken, toilet, 2 slaapka mers, berging, douche. Moet opgeknapt worden. Koopsom 55.000,k.k. BURG. VAN HAARENLAAN 692. circa 30 m2 netto kantoorruimte, best. uit hal, toilet en 2 vertrekken. Zeer geschikt voor assurantiebedrijf o.i.d. Koopsom 50.000,— k.k. MAASSLUIS; JEROEN BOSCHSTRAAT 95. Fraai gelegen 4 kamer-portiek-flat op de 2e verdieping. Woonkamer, 3 slaapkamers, keuken, badkamer, toilet, 2 balcons, kelderberging, C.V. gas. Koopsom 94.000,— k.k. Tevens diverse aanbiedingen in ROTTERDAM en wijde omgeving in alle prijsklassen. Vraagt vrijblij vend inlichtingen, ook voor het afsluiten van een Hypotheek. UdtffiM GRIEP VACCINATIE heus het helpt, zie adv. el ders in dit blad. Te koop: wit/groen le- dikantje, incl. hemel 50, Tel. 706967. Het afgelopen weekend heeft onder auspiciën van de Centrale Politie Ver keerscommissie CPVC een experiment plaatsgevonden met een nieuwe met hode van alcoholcontroles. Deze nieu we methode is tot stand gekomen aan de hand van cijfermatige analyses van resultaten van landelijke alcoholcontrole-akties die in het verle den zijn gehouden. Dit experiment vond plaats in het provincie Noord- Holland en maakte deel uit van een media-onderzoek van de Rijksvoor lichtingsdienst in samenwerking met het wetenschappelijk onderzoekbureau Eynthese en de Centrale Politie Ver keerscommissie CPVC. Binnen dit experiment is een regionale alcoholcontrole-aktie gehouden. Uit de verwerking is naar voren gekomen dat mede dankzij de gevolgde methodiek bij gelijkblijvende inzet van mankracht het repressieve effekt van de alcohol controle is verdubbeld, terwijl de kans om tijdens de aktie te worden gecon troleerd met eenderde is verhoogd. Bij de gevolgde methodiek is speciale aandacht besteed aan de volgende uit gangspunten: 1. scheiding administratieve en execu tieve werkzaamheden (efficiëntere in zet van beschikbare mankracht); 2. consequente aanpak van potentiële verdachten (iedere gecontroleerde die heeft gedronken moet een blaaastest ondergaan); 3. goede verdeling van controlevormen (zowel rijdende als staande controles) afhankelijk van de urbanisatiegraad. Het genoemde repressieve effekt is ge baseerd op de volgende gegevens: uit een vorige aktie gehouden in Noord- Holland bleek dat ca. 380 manuren aan de controle werden besteed het geen in totaal 69 rijverboden en/of processen-verbaal voor overtreding van artikel 26 W.V.W. opleverde. Deze aantallen waren bij deze aktie: 270 manuren; 109 rijverboden en/of processen-verbaal artikel 26 W.V.W. De genoemde .pakkans" is gebaseerd op het aantal controles per manuur. Bij de vorige aktie was dat 4,3 controles/manuren, terwijl dat bij de laatste aktie 5,8 controles/manuren bedroeg. Deze resultaten zijn voor de CPVC aanleiding om de nieuwe aanpak op landelijke schaal te gaan toepassen, waarbij in de nabije toekomst ook de overige aspekten (o.a. locatie- en tijd splanning van de controles) meer aan dacht zullen krijgen. Over de resultaten van ,,het media-on derzoek Noord-Holland" zult u over enige maanden worden geïnformeerd. De alternatieve geneeswijze, waarvoor de laatste jaren de belangstelling het meeste is gegroeid, is de acupunctuur. Door de verbeterde toegankelijkheid van China is deze eeuwenoude genees wijze (reeds in 1500 v. Chr. beschreven) meer onder de aandacht gekomen. In Nederland zijn nu ongeveer 650 acu puncturisten (in 1970 vijf en in 1980 circa 1300) goed voor een half miljoen behandelingen per jaar. UITGANGSPUNT Het uitgangspunt van de acupunctuur berust op de stelling dat alles ter we reld in evenwicht is, ook de mens. Dit evenwicht wordt gevormd door de te gengestelden yin en yang. Yang is het positieve, bezige, warme, plotselinge. Yin is het negatieve, koude, langdurige in de dingen. In de mens wordt dit evenwicht ge handhaafd met behulp van energieba- nen (meridianen genoemd). Dit zijn (niet aantoonbare) banen over het ge hele lichaam, twaalf stuks in totaal, een soort strepen. Bij verstoring van het energie-evenwicht is de mens ziek. De energiebanen zijn moeilijk te be grijpen, bij onderzoek zijn nooit bij zonderheden op de aangegeven plaat sen gevonden. Óp bepaalde punten van de energiebanen zijn extra gevoelige punten aanwezig, dit zijn de punten, die met de acupunctuurnaalden wor den aangeprikt. Door het prikken wordt de energieloop bevorderd of juist afgeremd en kan het evenwicht worden hersteld. Door het herstellen van het energie- evenwicht worden de zieke organen be ter. De acupunctuurpunten dienen niet alleen voor de behandeling, zij dienen ook om ziekten te constateren. Bij af wijkingen in een bepaald orgaan zijn de overeenkomstige acupunctuurpun ten erg gevoelig, zo kan men dus een diagnose stellen. Uit ervaring kennen we in veel gevallen ook verbanden tus sen zieke organen en een pijnlijke plek, een hartaandoening bij voorbeeld kan pijn in de linkerarm geven, een maag zweer pijn in de rug en galstenen in de schouder. PUNSTILLING EN NARCOSE Acupunctuur is enkele jaren geleden vooral in de belangstelling gekomen door wonderbaarlijke verhalen over operaties zonder narcose maar met acupunctuur. Een Chinees, lezend in het rode boekje van Mao, die onder tussen werd geopereerd is een bekend beeld geworden. In het westen is deze mogelijkheid van acupunctuur niet gebruikt, hier wordt nog steeds onder narcose geopereerd. In Europa wordt de acupunctuur voor al toegepast voor het pijnstillend ef fekt. Iedereen heeft bij zichzelf wel eens ervaren dat drukken en wrijven over een pijnlijke plek vaak helpt, bij voorbeeld wrijven bij buikpijn of bij kneuzingen. Wrijven helpt vaak. De uitvoering van de acupunctuur be staat altijd uit het beinvloeden van de gevoelige punten langs de energieba nen. Dit kan door drukken, prikken of stroomtoevoer. Het meest gebruike lijke is prikken met behulp van lange metalen naalden (soms gouden of zil veren) op de gevoelige plaatsen. Het prikken is soms even gevoelig daarna merkt men weinig, vaak worden de naalden in een draaiende beweging ge houden. Soms wordt een klein stroompje aan de naalden toegevoerd. Ook acupunctuur in voetzolen of oor schelpen wordt toegepast. Soms moe ten ingewikkelde diëten de behande ling versterken zoals de oude Chinezen dat altijd deden. RESULTATEN Acupunctuur wordt het meeste toege past bij chronische pijnklachten. Deze meestal al jaren bestaande klachten zijn dan al door vele artsen en vaak ook door andere alternatieve geneeskundi gen tevergeefs bestreden. Enkele jaren geleden verscheen het bericht dat acu punctuur goede resultaten zou geven bij doofheid, dit bleek helaas onjuist. Astma, bronchitis, buikklachten, hoofdpijnen en pijn aan de rug en le dematen reageren meestal redelijk op de acupunctuurbehandeling. De pa tiënten zijn het meest tevreden tijdens de behandeling. Na atloop van de be handeling vindt maar eenderde van de behandelde patiënten dat door de acu punctuur enige verbetering is opgetre den. De vraag is dan ook in hoeverre de tevredenheid tijdens de behandeling wordt bevorderd door het feit dat veel tijd en aandacht aan de patiënt wordt geschonken. Het grootste deel van de patiënten is dan ook zeer tevreden over de behandeling zelf. Indien na acht tot tien behandelingen geen verbetering optreedt, kan de behandeling worden gestaakt. Ernstige lichamelijke afwij kingen zoals gezwellen, een hartaanval of een hersenbloeding komen niet voor acupunctuur in aanmerking. KOSTEN De kosten van acupunctuur behande ling, toegepast door artsen en niet-art- sen zijn meestal hoog: dertig tot vijftig gulden per bezoek en de kosten worden niet door het ziekenfonds vergoed. Hoewel hier en daar gelmiden klinken om de acupunctuur (eh andere alter natieve geneeswijzen) in het zieken fondspakket op te nemen, zal daarvoor eerst meer duidelijkheid moeten ko men in het effekt van de acupunctuur behandeling en meer eenheid in de op leiding tot acupuncturist. Een huisarts. Fundamenteel wetenschappelijk onderzoek is voor een onderneming als Unilever van levensbelang. Ongeveer een kwart tot een derde van haar totale researching- spanning bestaat dan ook daaruit. Het succes dat men kan hébben met toegepast wetenschappelijk speurwerk is in hoge mate daarvan afhankelijk. Het onderzoek vormt de basis waarop toegepaste research steunt. Met louter intelligente bestu dering van wat elders op het gebied van wetenschap en techniek wordt ontwik keld, is men niet tot toepassing van kennis in staat. Als de fundamentele kennis en vaardigheden niet in eigen huis voorhanden zijn, zullen produkt- en proceson twikkeling weldra vastlopen. De financiële risico's worden dan onaanvaardbaar groot. Aldus sprak te Viaardingen gisteren prof. dr. J. Boldingh, voorzitter van de directie van Unilever Research Vlaardingen/Duiven, bij de tweeëntwintigste jaar lijkse uitreiking van de Unilever-chemieprijzen aan tien studenten in de chemie of chemische technologie. De instelling van deze prijzen heeft tot doel het voor de Nederlandse samenleving zo essentiële contact tussen vertegenwoordigers van de wetenschappelijke en de industriële wereld te stimuleren. Ze brengt tevens tot uiting welk een groot belang Unilever hecht aan opleiding op hoog niveau aan de instellingen voor weten schappelijk onderwijs in ons land. Prof. Boldingh achtte het duidelijk dat meer fundamenteel gericht speurwerk vooral in de grotere researcheenheden tot zijn recht kan komen. Wat Unilever betreft, is het laboratorium Vlaardingen/Duiven zo'n eenheid; twee andere grote centra bevinden zich in Engeland. Vereist zijn immers bij dragen van diverse wetenschappelijke richtingen uit. In zulke centra kan een breed terrein van wetenschap en tech nologie worden bestreken. Daardoor ontstaat de mogelijkheid, al naar ge lang de noden en wensen van de onder neming, welgekozen multidisciplinaire samenwerkingsverbanden tot stand te brengen om problemen en exploratieve onderzoekthema's te bewerken die nu en met het oog op de toekomst voor Unilever van belang worden geacht. Ook is het van meet af aan een punt van beleid geweest in deze grotere Unilever-laboratoria het onderzoek niet tot één enkele bedrijfstak van het concern te beperken. „Een brede toe passingshorizon maakt dat het achter grondwerk van diverse bedrijfstakken uit wordt gevoed en verleent er aiuus meer gewicht aan dan wanneer de ge richtheid nauw gekozen zou worden", zo sprak de heer Boldingh. „Slechts met zulk een structuur is het mogelijk voor diverse wetenschappelijke richtin gen voldoende sterke kernen op te bouwen en in stand te houden en daar toe ook wetenschapsbeoefenaren van hoog niveau een aantrekkelijke positie in onze organisatie te bieden". ONDERZOEK Ir. J. N. Brouwer, medewerker van Unilever Research Vlaardingen/Dui ven, hield vervolgens een lezing over het onderzoek naar de „zoete smaak- gewaarwording", dat een uitgesproken ftindamenteel karakter heeft. Daarbij richt men zich op de eerste stap in het smaakproces: de interactie van een smaak stof met de smaakcellen. Reden hiervoor is dat de zoete smaak het meest wordt geprefereerd, wat leidt tot overmatig suikergebruik. „Een ge schikte vervanger voor sucrose is er niet", aldus de heer Brouwer. „Wij ge loven dat het zoeken naar nieuwe zoet stoffen alléén niet tot de oplossing van deze problematiek kan.leiden. We zul len pas verder komen als we meer we ten over het werkingsmechanisme van de zoete smaak. We hebben in ons la-, boratorium enkele stoffen van natuur lijke oorsprong in handen gekregen die unieke smaakeigenschappen bezitten en die zeer geschikt zijn voor funda menteel onderzoek". PRIJSWINNAARS De prijswinnaars, voorgedragen door de besturen van de wis- en natuurkun dige faculteiten van de universiteiten, de besturen van de afdelingen scheiiundige technologie van de tech nische hogescholen en de senaat van de Landbouwhogeschool, zijn dit jaar de heren J. J. Keijsper (Universiteit van Amsterdam), H. G. Muller (Vrije Uni versiteit Amsterdam), J. van der Zwan (Technische Hogeschool Delft), J. L, M. Weerts (Technische Hogeschool Eindhoven), R. W. de Roo (Rijksuni versiteit Groningen), C. A. A. van Boeckel (Rijksuniversiteit Leiden), E. C. M. Mariman (Katholieke Universi teit Nijmegen), J. W. M. Schaffers (Technische Hogeschool Twente), P. H. M. Budzelaar (Rijksuniversiteit Utrecht) en mejuffrouw L. Sterrenberg (Landbouwhogeschool Wageningen). Zij ontvingen ieder een belastingvrije geldprijs van 3.500,uit handen van drs. W. B. Blaisse, lid van de raad van bestuur van Unilever. „Het is wenselijk", zei hij, „dat ook funda menteel wetenschappelijk onderzoek in een passende relatie staat tot de in dustriële strategie op lange termijn, die op haar beurt van essentieel belang is voor de continuïteit van de on derneming".

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 29