Educatief centrum krijgt de naam 'M. C. M. de Groothuis' DE STAND BIJ DE AANLEG C.A.I. Openbare commissie vergaderingen Een opmerkelijk Schiedammer wordt geëerd Griep vacci naties viX""' j a, ui».* Wekelijkse publicatie van de Gemeente Schiedam Verzorging: Voorlichtingsambtenaar Stadskantoor Emmastraat 1, telefoon 26.05.00, toestel 340. v''ïv. Aanvraag vergunningen volgens Hinderwet en Luchtverontreiniging Herziening bestemmings plan in voorbereiding HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 30 WOENSDAG 1 NOVEMBER1978 r- Burgemeester en wethouders hebben be sloten om het gebouw van de voormalige Dr. A. Kuyperschool aan de Stadhouder slaan 30, thans in gebruik als educatief centrum voor volwassenen, de naam te ge ven van „Educatief centrum voor volwas senen M. C. M. de Groothuis". Aan het cen trum wordt zo de naam verbonden van een opmerkelijk Schiedammer, een pionier op i sociaal-economisch en educatief terrein. M. C. M. de Groot, in 1860 geboren uit een brandersfamilie, trad later in het spoor van zijn vader als „commissionair in gedistil leerd". Hij leek voorbestemd voor een ge riefelijk bestaan, althans een leven dat aan materiële middelen, aan vrije tijd en aan mogelijkheden ongetwijfeld rijker zou zijn dan dat van de meeste Schiedammers van die dagen. Van deze maatschappelijke voorsprong heeft hij echter gebruik ge maakt om zijn minder bedeelde stadgeno ten op een zó uitzonderlijke wijze te steu nen, dat met recht gezegd kan worden, dat Schiedam heel veel aan hem te danken heeft. Vanuit de familietraditie was hij goed op de hoogte met de leefomstandigheden van de arbeiders in het brandersbedrijf. Dit was voor hem aanleiding om zijn leven lang de strijd aan te binden tegen de armoe, de onontwikkeldheid, de apathie van deze bevolking, voor wie bovendien weinig hoop gloorde: het ambachtelijk brandersbedrijf was onherroepelijk op zijn retour. In deze toestand wilde De Groot verbete ring brengen. En hij geloofde in die verbe tering: onvermoeibaar ondernam hij de meest uiteenlopende initiatieven. In 1896 kwam het Volkshuis tot stand in het pand Lange Haven 131: een instelling tot ontwikkeling en standenverbroedering door persoonlijk verkeer. Hier werden ont- I wikkelingscursussen en lezingen gehouden, i toneeluitvoeringen en concerten gegeven, excursies georganiseerd. Het moest een nieuw zelfbewustzijn bij de leden, veelal ar beiders, doen opbloeien. Toen het Volks huis een twintigtal jaren later werd opgehe ven, schonk De Groot het pand aan de ge meente, op voorwaarde dat er een leeszaal en bibliotheek zou worden gevestigd. Nog heden is daar de centrale van de Gemeen schappelijke Openbare Bibliotheek gehuis vest. Daarnaast kunnen zijn vele intiatieven op het gebied van de coöperatie genoemd wor den: de N.V. Woningmaatschappij „Samen werking", met een veel wijdere doelstelling dan de naam doet vermoeden; de .Alge mene Coöperatieve Bakkerij"; een coöpera tieve mandenmakerij; de Coöperatieve Drukkerij „De Eendracht", enzovoort. De Groot kreeg de bijnaam „de coöperator". De Groot was actief bij de oprichting van de vereniging „Volkshuisvesting" en nam het initiatief voor de oprichting van de ver eniging „Schiedam Vooruit", die de ople ving van de Schiedamse economie zou sti muleren. Als lid van de gemeenteraad ij verde hij voor zijn idealen en bracht zo on dermeer verbetering in het onderwijsbestel. De mondigheid van de minvermogenden, het bieden van ontplooiingskansen waren zijn doelen. Dit kwam ook tot uitdrukking in zijn onder steunen van een beginnende vakorganisa- i tie., zijn erkennen van het recht op mede- i zeggenschap. Dit en nog veel meer deed De Groot, geïns pireerd door een Christelijk geloof, als lid van de liberale kiesvereniging „Schiedam", terwijl hij zich in veel opzichten identifi ceerde met de opkomende arbeidersstrijd. Een merkwaardig man dus, een echte non conformist, die alles wat hij tegenkwam kritisch onderzocht en uitkoos wat hem dienstig leek. Met zijn doel „een goed mens te wezen". In 1935 stierf M. C. M. de Groot. Zijn ver mogen, dat hij „als een rentmeester" had willen beheren, ging over op zijn neef, Al- ewijn de Groot, die het „De Groot-fonds" stichtte. Bij de aanleg van de Centrale Antenne In richting (CAI.) te Schiedam is de installa teur E. T. B. Vos bezig met het inregelen van de toestellen, hetgeen wil zeggen dat de ontvangers gereedgemaakt worden voor ontvangst van televisiebeelden en FM-ra- dio, in de wijken 15 en 30. Wijk 15 wordt begrensd door Nieuwe Maas straat, Hoofdstraat en Havenwijk en Wijk 30 wordt begrensd door Pr. Beatrixlaan, Schiedamseweg, Meeuwensingel, Zwaluw laan en Molensingel. Het mobiele informa tiecentrum C.A.I. staat in Wijk 30, in de Meidoornlaan hoek Iepenlaan en is geo pend van 10.00 tot 15.00 uur. Door de installateur E. T. B. Vos wordt, naast de wijken 15 en 30, ook nog gewerkt in de Wijk 28 (begrensd door Parkweg, Noordvestsingel, Jan van Zutphenstraat, Henri Polakstraat en Johan Braakensiek- straat), in Wijk 21 (begrensd door Van Cleeffstraat, Hogenbanweg, Van 's-Graven- sandestraat, Van 't Hoffplein, Swammer- damsingel, Lange Singelstraat en Rotter- damsedijk t/m 102 en t/m 203), in Wijk 20 (begrensd door Huis te Riviereweg, Laurens Costerstraat, Chr. Huygensstraat, Simon Stevinstraat, Archimesstraat (even en one ven), Lange Singelstraat, Rotterdamsedijk vanaf 144 en vanaf 205, Koemarkt en Broersvest even-zijde) en Wijk 23 (begrensd door Van Swindenstraat, Celsiussingel, Horvathweg, Overschiesestraat, Broersvest, Huis te Riviereweg, Laurens Costerstraat vanaf 19 met Copernicusplein, Copernicus-, straat en Van Swindensingel). Door het Aannemingsbedrijf Hogenboom te Spijkenisse wordt momenteel gewerkt in de wijken 28 en 23 en bovendien in Wijk 22 (begrensd door Snelliussingel, Van 't Hof fplein, Van 's-Gravesandestraat, Hogenban weg, Dr. Zamenhofstraat, Celciusstraat en van Swindenstraat). In de wijken 20, 21, 22, 23, 28 en 31 zijn in middels de informatieboekjes van de Tech nische Bedrijven verspreid, mètde aanmel- dingskaarten, waarmee men zich kan opge ven als abonnee. Voor verdere informatie of voor het ver krijgen van een extra-aanmeldingskaart kan men zich wenden tot de Technische Be drijven, afdeling C.A.I., telefoon 264980, de toestellen 120, 183 of 193. VL*ARD (ngÈr VLAARDINCERDIJK VLAARDINGERDIJK boom parkeerplaatsen bomen 4 parkeerplaatsen plantvak— van rond- rijwielbeugels op biels T~~hobbeleend duikelrek hinkelspel rijwielbeugels op inkelspel duikelrek van hout lantvak van rondhout plantvak van rondhout 4 parkeerplaatsen drempel 4 parkeerplaatsen RUYSDAELLAAN v» HUÏSH4ELLAAN De bewoners van de Hobbemastraat, de Ja cob Marisstraat en de Jozef Isra ëlsstraat hebben een Informatiekrant ontvangen waarin het definitieve ontwerp voor de her-indeling van hun straat met de ge dachte verbetering van de woonomgeving. Dit ontwerp is opgezet aan de hand van de gegevens en ook van de verlangens, die door de bewoners kenbaar zijn gemaakt, in een enquête en als reakties op het inrich tingsvoorstel zoals dat is behandeld tij dens een informatieavond. Op de tekeningen hierboven blijkt de in richting; de plaats waar de bomen, de speel- voorzieningen en de parkeerplaatsen ko men. Enkele bewoners hebben positief ge reageerd op de mogelijkheid van een gevel- plantstrookje. Dit groen zal overigens door de bewoners zelf moeten worden gekocht, geplant en onderhouden. j if'' (ill! De bewoners van de Jacob Marisstraat heb ben getoond positief te staan tegenover het voorstel om het middengebied van de straat af te sluiten voor het gemotoriseerde ver keer. Nader kan worden bezien of, in sa menhang met de gehele inrichting van de buurt, aanvullende verkeersmaatregelen dienen te worden genomen. Wat de uitvoering van de werkzaamheden betreft, die zal aansluiten op het werk aan de Vlaardingerdijk. FRANS HALSPLEIN E.O. Voor de bewoners van het Frans Halsplein, de Albert Cuypstraat, De Genestetstraat, Van Dijckstraat, Pieter de Hooghstraat en een gedeelte van de Jan Steenstraat, welke straten binnenkort aan de beurt zijn voor een her-indeling met verbetering van de woonomgeving, is een informatie/praat- avond gehouden op 25 september jl. in de kleuterschool Het Stokpaardje aan het Frans Halsplein. Een diaserie is vertoond van de tot nu toe in Schiedam uitgevoerde herbestrating, maar ook van de verschillende vormen van parti culier initiatief daarbij, als gevelversierin- gen met planten, muurschilderingen. De aanwezigen waren unaniem van me ning, dat hun straat of plein een „verblijfs- gebied" zal worden, waar alleen het nood zakelijke verkeer doorgang kan krijgen en de kwetsbare groepen (kinderen en bejaar den) beter beschermd worden. Op voorstel van de heer J. J. Donkers van de dienst ge meentewerken is een werkgroep gevormd van bewoners, waarin ook vertegenwoordi gers van de twee scholen in die buurt. ,-ii «nette ,mi:> ,rz.f «LtwU Ju De Raadscommissie voor Sociale Zaken houdt een openbare vergadering op woens dag 1 november a.s. in de rechter nis van de recreatiezaal in het Stadskantoor, aan vang 20.00 uur. Op de agenda, die begint met een vragen- halfuurtje voor de toehoorders, staan de volgende punten vermeld: Mededelingen en ingekomen stukken; de plannen voor de oprichting van een Boddaerthuis in de ge meente Schiedam; de plannen voor de oprichting van een dagverblijgf voor oude ren; de evaluatie van het functioneren van de Stichting Maatschappelijk Werk Schie dam; de crisisopvang; de wijziging van de woonruimteverordening en tot slot de rond vraag. Volgens schema zal de Commissie voor Vorming en Recreatie in het openbaar bij- eenkorpen op dinsdag 7 november in de re creatiezaal van het Stadskantoor. De Rola Ijzergieterij B.V. te Schiedam heeft bij Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland op 31 juli aanvragen ingediend voor een vergunning krachtens de Wet in zake de luchtverontreiniging en de Hinder wet voor het oprichten en,in werking hou den van een ijzergieterij op het perceel aan de Anth. Fokkerstraat 521. Beide aanvragen liggen tot en met 27 no vember 1978 ter inzage bij de secretarie van Schiedam, afdeling Algemene Zaken op de 2e etage van het Stadskantoor en verder in deleeszaal van de Gem. Openbare Biblio theek aan de Lange Haven 31 en in de lees zaal van het Provinciehuis te Den Haag. De aanvraag krachtens de Wet luchtverontrei niging ligt bovendien ter inzage op de ge- meentesecretariën van de Rijnmond-ge- meenten en van het openbaar lichaam Rijn mond. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot de Dienst Centraal Milieu beheer Rijnmond, 's-Gravenlandseweg 565 te Schiedam, telefoon 73 24 99. Tegen het verlenen van de vergunningen kunnen t/m 27 november schriftelijke bezwaren worden ingediend (in tweevoud) bij B en W van Schiedam, doch gericht aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Een hoorzitting wordt gehouden op 17 no vember 1978 om 16.00 uur in het Stadskan toor waarbij ook mondeling bezwaren te gen beide aanvragen ingediend kunnen worden. De gemeenteraad van Schiedam heeft in de vergadering van 16 oktober j.l. een besluit aangenomen, waarin is vervat de verkla- tring dat een herziening in voorbereiding is van het bestemmingsplan "Bebouwings voorschriften voor de Bebouwde Kom 1944" voor wat betreft het gebied tussen Willemskade, Nieuwe Haven, Hagastraat en Groenelaan. Genoemd besluit, met de daarbij behorende kaart waarop het bedoelde gebied is aange geven, ligt met ingang van 27 oktober 1978 voor een ieder ter inzage bij secretarie-af deling Openbare Werken, Stadskantoor 5e étage, Emmastraat 1 en ook in de leeszaal van de Gem. Openbare Bibliotheek aan de Lange Haven 131. De Kruisvereniging Schiedam maakt be kend dat ook dit jaar in diverse delen van de stad de griepvaccinatie plaats heeft. Nadere informatie is te verkrijgen bij de heer A. J. van Geloven, telefoon 71 06 64. Voor de injecties kan men in de komende weken nog terecht op de volgende adressen en tijdstippen. Op donderdag 2 november van 17.00 uur tot 20.00 uur in het Dienstencentrum De 4 Mo lens aan de Burg. Honnerlage Gretelaan hoek Nieuwe Damlaan. Op zaterdag 11 november van 9.00 uur tot 13.00 uur in het Kruisgebouw aan het Bach- plein 588 in Groenoord. De vaccinaties zijn bestemd voor iedereen vanaf 4 jaar, maar vooral voor zwangeren en bejaarden. De kosten bedragen 10.per persoon; met medische indicatie en zieken - fondskaart kosteloos. Bij kinderen tot 12 jaar wordt een injectie gegeven in de bovenarm. Bij personen bo ven 12 jaar gebeurt het met een speciale techniek, waarbij de prik vermeden wordt. Men dient er met de kleding rekening mee ,t£ gouden dat de linker arm ontbloot kan worden, zonder dat men zich behoeft uit te Jtledefliax-tsvV'Xib *9tslkiiblit<ri«Mii>wuï MagqO

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 30