De sterrenhemel in november Wet geluidshinder zwak aftreksel PERSEUS Capella CASSIOPEIA Castor Poolster CEPHEUS Pollux KL, BEER Deneb Jupite DRAAK ZWAAN GR.BEER LEEUW west VOERMA STIER TWEELI y ER IDANUS noord T^7 oost Pleiaden. andWdA oost zuid west Geef ze hun eigen plaats! nationale kollekte geestelijk gehandicapten giro 1122 22 2 utrecht HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 37 - WOENSDAG 1 NOVEMBER1978 Algol l. PERSEUS De sterrenhemel in november om streeks middernacht. D AU RAM VISSEN EGASUS WALVIS PLANETEN Jupiter, de grootste planeet in ons zonnestelsel is reeds vóór middernacht in het noordoosten zichtbaar. Hij staat in het sterrenbeeld Kreeft en dat blijft de eerstkomende maanden nog zo. Saturnus moeten we 's morgens in het oosten in het sterrenbeeld Leeuw zoeken. In de tweede helft van de maand verschijnt de heldere Venus weer 's ochtends vroeg laag boven de zuid-oostelijke horizon. Venus wordt in december nog beter zichtbaar. 28 novem ber 1978 is een fraaie samenstand te zien tussen een smal le afnemende maansikkel en Venus. Op 21 november is er een samenstand van Jupiter en de Maan, ook dat moeten we 's ochtends bekijken. ALDEBARAN Op 16 november in de vroege ochtend wordt de ster Alde- baran door de Maan bedekt. Dat gebeurt om 6 u. 24 aan de verlichte kant van de bijna volle Maan, om 7 u. 25 komt de ster weer aan de donkere maanrand tevoorschijn. Het hele gebeuren is met het blote oog niet zichtbaar, maar wel met behulp van een kleine verrekijker. De be dekking van de ster gebeurt in een onderdeel van een se- konde. Daaruit volgt dat de Maan geen dampkring bezit, anders zou het licht van de ster langzaam zwakker wor den nabij de maanrand. De ster Aldebaran maakt deel uit van het sterrenbeeld Stier en is in november 's avonds in het zuid-oosten te zien. Tegen middernacht staat de ster al hoog in het zuid en. Het is een ware reus onder de sterren, 3b maai zo groot als de Zon. De oppervlaktetemperatuur is echter met zijn 3300 graden Celcius veel lager dan de bijna 6000 graden aan het opervlak van de Zon. Toch straalt Aldebaran bij na honderd keer zoveel licht uit als de Zon. Dat hij toch maar een sterretje lijkt is natuurlijk het gevolg van de veel grotere afstand. De Zon staat op 150 miljoen km. van ons vandaan. Over die afstand doet het licht ongeveer 8 minu ten (met een snelheid van 300.000 km./sec.). Om de af stand van Aldebaran tot ons te overbruggen heeft een lichtstraal maar liefst 53 jaar nodig en dan te bedenken dat Aldebaran op kosmische straal nog dichtbij ligt. Ron dom Aldebaran zijn met behulp van een verrekijker enke le tientallen sterretjes te zien, waaronder diverse fraaie dubbelsterren. De groep als geheel heet Hyaden. Ze bewe gen gemeenschappelijk door de ruimte op een afstand van 130 lichtjaar. Beroemder nog dan deze groep is de ster renhoop der Pleiaden, die ook deel uitmaken van het ster renbeeld Stier. De Pleiaden worden wel aangeduid met de naam Zevengesternte. Meestal zijn echter met het blote oog niet meer dan 5 of 6 sterren in deze groep te onder scheiden. Een verrekijker of teleskoop laat er vele tiental len zien van zeer uiteenlopende helderheid. Wilt u meer weten pver afstanden in het heelal of over het waarnemen van planeten met behulp van een eigen teles koop of door een bezoek aan een volkssterrenwacht, schrijf of bel dan even naar stichting „De Koepel", Nach tegaalstraat 82 bis, 3581 AN, Utrecht, tel. 030-311360, voor gratis informatie. In september stemde de tweede kamer in met ontwerp van de Wet Geluids hinder. Drie jaar geleden al was het ontwerp ingediend door de toenmalige minister Vorrink. Er kwam zoveel commentaar op dat de verwerking daarvan behalve dat lange uitstel ook een lijvig dossier opleverde. Sinds de indiening van het wetsvoorstel is zoveel water bij de wijn gedaan, dat men zich bovendien in stilte kan afvragen of de Wet Geluidshinder die naam nog wel ten volle verdient. In grove lijnen komt de Wet Geluids hinder (de wet moet nog goedgekeurd worden door de eerste kamer) erop heer dat langs bepaalde geluidsbron nen, zoals een industrieterrein en een snelverkeersweg, geluidszones worden vastgesteld. Buiten die zones mag de geluidsbelasting gemiddeld overdag niet meer bedragen dan 50 decibel (A). Met decibel (A) (dB A) wordt de sterkte van geluid aangegeven dat middels een filter aangepast is aan de menselijke gehooreigenschappen. De Wet nu, gaat wel uit van die 50 dB (A), maar maakt vele uitzonderingen mogelijk. Afhankelijk van de soort ge luidsbron en voor zover het reeds aan wezige of in aanbouw zijnde woningen betreft, kunnen hogere geluidsbela stingen worden toegstaan. Ook reeds geplande woningen krijgen een uitzon deringspositie. Die uitzonderingen gaan soms zelfs tot 70 dB (A). Opval lend is dat men bij het vaststellen van de norm 50 dB (A) is uitgegaan van de gemiddelde gevoeligheid. Niet iedereen is even gevoelig voor la waai. Men neemt tegenwoordig aan dat één derde deel van de bevolking extra-geluidsgevoelig is. Zij zijn bij een bepaald lawaai eerder gehinderd dan de rest van de bevolking. Die geluids gevoeligheid is van te voren niet te me ten. De groep „extra-geluidsgevoe- ligen" bestaat zeker niet alleen uit de erkende zwakke ren zoals bejaarden, zieken en zuigelingen. WAT IS GELUIDSHINDER? De Engelsen hebben geluidshinder omschreven als „ongewenst geluid". Dat geluid niet echt hard hoeft te zijn om te hinderen bewijst een druppende kraan. De druppels maken nauwelijks lawaai, maar op den duur kunnen ze ontzettend gaan irriteren. Meestal vin den mensen geluid echt hinderlijk wanneer ze eltaar niet meer kunnen verstaan zonder de stem te verheffen. Deskundigen vinden hiervan uitgaan de een geluidssterkte van ongeveer 35 dB (A) dan heeft men daar wel last van wanneer dat geluid door de stereo-in stallatie van de buurman wordt voortgebracht en niet, wanneer het ge produceerd wordt door tien kinder stemmetjes op de verjaardag van de eigen dochter. Het feit d at veel m ensen zich ergeren of storen aan lawaai is op zich meer dan voldoende reden om die hinder te be strijden. De kwaliteit van het leven is ermee gemoeid. Volgens de omschrij ving van gezondheid zoals de Wereld gezondheidsorganisatie die gaf, is ge luidshinder wel degelijk slecht voor de gezondheid. Die omschrijving luidt: gezondheid is het totale lichamelijk, geestelijk en sociaal welbevinden van de mens (en niet slechts de afwezigheid van ziekten en gebreken). In dit licht gezien had de Wet Geluids hinder wel wat harder mogen zijn. Nu wordt ergens halverwege tegemoet ge komen aan de bestaande scheef ge groeide situaties. Voor de mensen die nu in een gehorig huis wonen of langs een drukke verkeersweg zal de wet voorlopig weinig soelaas bieden. Zij zullen vooralsnog de buurman moeten vragen of hij z'n radio wat zachter wil zetten of een spandoek over de snelweg spannen waarop een leuze staat. Bij voorbeeld: Rij Wat Kalmer Aan, Spaar Ons Gehoororgaan. WETGEVING KANKERVERWEK KENDE STOFFEN Opditmomentis men in de VS, in En geland en bij de Eurpese Commissie bezig met het ontwerpen van richtlij nen voor het onderzoeken van nieuwe chemische produkten op hun kanker verwekkendheid (carcinogeniteit) voor dat deze produkten op de markt ko men. Die ontwerpen moeten uiteinde lijk resulteren in een wetgeving betref fende kankerverwekkende stoffen. Nu geldt alleen voor stoffen in geneesmid delen, voedsel en cosmetica de wette lijke verplichting dat ze op hun carci nogeniteit onderzocht worden. Vooral door de slechte ervaringen met enkele bestrijdingsmiddelen (DDT, dieldrin) is men algemeen tot het besef gekomen dat produkten die ons indirekt via het milieu bereiken „slecht" voor ons kun nen zijn. Er zijn zo'n dertigduizend chemische stoffen in gebruik en jaarlijks komen ongeveer vijfenzestighonderd nieuwe chemicaliën op de markt. Tot nu toe zijn „slechts" drieduizend stoffen ge test op kankerverwekkendheid. Dat dit aantal zo gering is, is te wijten aan de hoge kosten van dergelijke tests (dat kan oplopen tot één miljoen gulden voor één stof die daarop onderzocht wordt), maar vooral door het ontbre ken van enige wetgeving op dit terrein. DE „AMES-TEST" Om de kankerverwekkendheid van een stof te testen, wordt de stof aan dieren toegediend. De gebruikelijke proefdie ren hiervoor zijn muizen en ratten. De kosten van zo'n dierproef zijn niet al leen hoog, zo'n proef duurt ook lang. Ongeveer drie jaar. Het is ondoenlijk om alle chemische stoffen op deze ma nier te testen, daarvoor zijn geld, man kracht en proefdieren niet aanwezig. De laatste jaren zijn onderzoekers an dere methoden gaan ontwikkelen om carcinogeniteit aan te tonen. Bij deze methoden gebruikt men in plaats van hele proefdieren, kunstmatig in leven gehouden cellen van dieren en mensen ofwel bacteriën en schimmels. De be kendste en één van de meest betrouw bare methoden is de zgn. „Ames-test", genoemd naar de Amerikaanse onder zoeker die de test ontwikkelde. Bij deze test gebruikt men bacteriën. Bepaalde zo genoemde mutagene stoffen kunnen veranderingen in de erfelijke eigen schappen van de bacteriën veroorza ken. Deze stoffen kunnen met de „Ames-test" worden opgespoord. Uit proeven bleek dat negen van de tien kankerverwekkende stoffen, ook mu- tageen is. Hoeveel verschillende soorten kanker er ook zijn, één eigenschap hebben alle kankercellen gemeen: ze delen zich on gebreideld. Gewoonlijk worden groei en deling van cellen gecontroleerd. De kankercellen hebben zich aan dat re gelmechanisme onttrokken. Het is niet bekend hoe dat regelmechanisme pre cies werkt, wel is bekend dat de „dra ger van de erfelijke eigenschappen" (DNA) hierin een belangrijke rol speelt. Vandaar de grote overeenkomst tussen mutageniteit en kankerverwek kendheid. Maar het verband gaat niet helemaal op, er zijn nog andere manie ren waarop een gewone cel een kanker cel kan worden. Een woordvoerder van het Amerikaan se milieubeschermingsbureau deelde mee dat voor het opsporen van kanker verwekkende stoffen zes kortlopende tests voorgeschreven zullen gaan wor den. In Engeland denkt men aan twee van zulke tests. Door een combinatie van verschillende kortlopende tests kan de onzekerheid van de uitkomsten beperkt worden. Maar zelfs een kleine onzekerheid levert gezien het grote aantal stoffen dat jaarlijks in gebruik genomen wordt een flinke hoeveelheid stoffen op die ten onrechte als kanker verwekkend of niet-kankerverwekkend zullen worden onthuld. Die kortlopen de testmethoden moeten dan ook ge zien worden als een zeef. De dierproeven blijven een belangrijke plaats innemen in het onderzoek naar carcinogeniteit. Hoewel ook met dier proeven niet het absolute bewijs gele verd kan worden dat een stof kanker bij de mens kan verwekken (een mens is tenslotte geen muis) is een betere proef niet mogelijk. De stoffen waarvan men zeker weet dat ze kanker verwekken bij mensen (dat zijn er plm. dertig) werden ontdekt doordat men waarnam, dat een groep mensen die met een bepaalde stof om ging een verhoogd risico op een be paalde kanker had. Tussen het ogen blik dat iemand of een groep van men sen aan een kankerverwekkende stof is blootgesteld en het moment dat de kanker zich kan uiten verloopt vaak wel twintig tot dertig jaar. Gedurende zo'n lange periode kan veel veranderen in levensgewoonten, werkomstandig heden, enz. Daardoor kan het direkte verband tussen de kanker en een be paalde stof vaak niet gelegd worden. (2x1.5x2)

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 37