Het Familierecht Trouwen doe je niet zomaar Huwelijks voorwaarden Minderjarigen Schenkingen Testamenten Erfenissen Executeur testamen tair Buitenechtelijk sa menwonen WEET U HOE het allemaal geregeld is in de Nederlandse wetge ving wat het familierecht betreft? Weet u wat trouwen op huwe lijksvoorwaarden is? Wat er wettelijk geregeld is op het gebied van schenkingen en erfenissen? En over buitenechtelijk samen wonen? Al deze zaken worden op deze pagina behandeld. Voor meer informatie over het familierecht kunt u natuurlijk altijd terecht bij een notaris. De trouwdag. Het is een van de be langrijkste gebeurtenissen in het leven van jongen en meisje, man en vrouw. Men gaat de meest persoonlijke, meest intieme band aan met een ander. In de verwachting dat die band het hele ver dere leven zal bijven bestaan. Met het ja-woord van het echtpaar- vanaf-dat-ogenblik gebeurt er ook nog iets anders. Niet alleen delen ze voort aan hun leven samen en alle lief en leed, maar ook alles wat ze verder be zitten. Dat is het geval, wanneer de huwelijkspartners vóóraf geen spe ciale regeling hebben getroffen. Ze trouwen, zoals dat heet, „in gemee nschap van goederen". Gemeenschap van goederen wil zeg gen, dat volgens de wet alle bezittin gen van de echtgenogen door hun hu welijk samenvloeien tot één, gemee nschappelijk bezit. Ook weer volgens de wet zijn daarvan uitgezonderd een 'aantal zaken, die heel duidelijk aan de man of aan de vrouw toebehoren. Bijvoorbeeld kleding. Samenvloeiing van dit soort ,-,lijfgoederen" zou niet erg logisch en zelfs niet mogelijk zijn. Verder is alles gemeenschappelijk be zit: het inkomen dat tijdens het huwe lijk wordt verdiend en ook de schulden die het echtpaar maakt, de auto, het gekochte huis, de wasmachine, de te levisie, het meubilair enz. Ieder aanstaand echtpaar doet er ver standig aan, vóór zij naar het stadhuis gaan, goed te overwegen of deze zo genaamde „vermogensvermenging" voor hen geen nadelen heeft. Zij kun nen namelijk uit diverse mogelijkhe den kiezen om hun bezit geheel of ge deeltelijk gescheiden te houden. Daartoe moet dan een notaris een akte van huwelijksvoorwaarden maken. Iedere notaris is bereid advies te geven over de in uw geval meest geschikte vorm. Huwelijksvoorwaarden hebben niets te maken met een gebrek aan liefde tussen man en vrouw, of met een ,,za-.' kenhuwelijk". Zij hebben wél alles te maken met het beperken van fina nciële risico's. Dat is vooral van belang als één van de echtgenoten een beroep of bedrijf uitoefent, dat risico's met' zich mee kan brengen, zoals ten aan» zien van wettelijke aansprakelijkheid. Dat gieldt bijvoorbeeld voor middens tanders, huisartsen, schrijvers en ac countants. Door het maken van huwe lijksvoorwaarden wordt dan bereikt,,' dat eventuele zakelijke schulden van de één niet kunnen worden verhaald op bezittingen die eigendom van de andere echtgenoot zijn. Dit spreekt het duidelijkst bij een fail lissement. Als de man failliet gaat en alle huisraad is eigendom van de vrouw, dan blijven in ieder geval die goederen buiten het faillissement. Zo zijn er nog wel meer redenen (bv. familievermogen dat in de eigen fami lie moet blijven), die het door een no taris laten opstellen van een akte van huwelijksvoorwaarden tot een zeer zinvolle zaak maken. Men kan in'die akte ook vastleggen of het inkomen van man en vrouw ge scheiden blijft, dan wel dat zij hun in komsten samen delen. Huwelijksvoorwaarden kunnen ook worden gemaakt als men tenminste één jaar getrouwd is. Maar de kosten zijn dan belangrijk hoger omdat dan toestemming van de rechtbank nodig is, wat inschakeling van een advocaat betekent. De huwelijksvoorwaarden worden openbaar door inschrijving in het openbaar huwelijksgoederen-register. Dat laten inschrijven behoort tot de taak van de notaris, die de kate heeft opgemaakt. Door deze inschrijving kunnen anderen niet meer zeggen dat zij van de huwelijksvoorwaarden niet op de hoogte waren. Niet alle huwelijken houden stand tot „de dood ons scheidt". In Nederland eindigt gemiddeld één op de vier hu welijken in een echtscheiding. Men doet er goed aan bij het huwelijk te bedenken, dat men met een man of een vrouw trouwt. En niet met een vermogen. Regelingen over het eige ndom van bezittingen hebben dan ook niets met de persoonlijke relatie te maken. Bij de echtscheiding van een echtpaar, dat op huwelijksvoorwaarden is ge trouwd, is de verdeling van de bezit-, tingen tussen de echtgenoten meestal veel eenvoudiger, dan wanneer men in gemeenschap van goederen is ge trouwd. Volgens de wet wordt de ouderlijke macht over minderjarige kinderen door beide ouders samen uitgeoefend. Dit heeft niets te maken met de op voeding van de kinderen in het gezin, want daar heeft de overheid in prin cipe zich niet mee te bemoeien. Maar voor „rechtshandelingen" van minderjarige kinderen zijn de ouders verantwoordelijk. Zij kunnen daarin toestemmen door hun handtekening te zetten, of hun kind verbieden een be paalde handeling te verrichten. Dit is het wettig gezag van de ouders over hun kinderen. De meerderjarigheidsleeftijd is nu nog 21 jaar. Maar de minister van justitie heeft bij de Tweede Kamer een wets-, ontwerp ingediend om deze leeftijd te verlagen tot 18 jaar. Na een echtscheiding of na het over lijden van een der ouders of van beidé ouders moet de ouderlijke macht over minderjarige kinderen worden ver vangen. Er worden dan door de recht bank een voogd en een toeziend vbogd benoemd. Bij een echtscheiding wordt een van de ouders tot voogd benoemd op grond van een regeling, die meestal tussen de 'vroegere"echtgenoten wordt gesloten. De ander wordt dan toeziend voogd. Na het overlijden van beide ouders benoemt de kantonrechter een voogd op voorstel van familieleden van zo wel de man als de vrouw. De ouders; kunnen ook zelf een voogd aanwijzen, die zal gaan optreden als zij beiden dood zijn. Daarvoor moeten zij 'dan bij de notaris een testament of een nota riële aktie laten opmaken. Het - aanwijzen van een eventuele voogd door de ouders zelf is sterk aan te bevelen. Want zij weten dan zeker, dat over hun kinderen iemand voogd wordt, die zij vertrouwen. Iemand, van wie zij mogen verwach ten, dat hij of zij hun kinderen zoveel mogelijk in hun geest verder zal op voeden. Als één van de echtgenoten overlijdt, is de andere ouder automatisch van rechtswege, voogd. Er wordt dan slechts een toeziend voogd benoemd. Dat gebeurt altijd door de kantonrech ter. De voogd heeft de zorg voor het ver mogensbeheer van het minderjarige kind en voor zijn opvoeding. De toe ziend voogd heeft daarbij een min of meer controlerende taak. Met bp trek-' king tot het vermogensbeheer moet del voogd rekening en verantwoording af leggen als het kind de meerderjarige leeftijd bereikt. Ouders doen vaak schenkingen aan hun kinderen om te bereiken, dat hun kinderen later niet zoveel successie recht (belasting over de erfenis) hoe ven te betalen. Zij mogen per jaar aan ieder van hun kinderen 2.000,- be lastingvrij schenken. Een hoger bedrag mag dus wel, maar dan kost het schen kingsrecht. Er zijn speciale regelingen voor hogere belastingvrije schenkingen bij het hu welijk van een kind en aan gehuwde kinderen. Als het besparen op successierecht de enige reden voor ouders is om aan hun kinderen schenkingen te doen, dan kunnen zij zogenaamd „erkennen schuldig te zijn uit hoofde van schen king". Zij verklaren in dat geval aan hun kin deren een bepaald bedrag schuldig te zijn (de schenking) en daarover rente te zullen vergoeden. In principe is deze schuld pas opeisbaar nadat de ouders overleden zijn. De ouders kun nen dus in de praktijk gewoon over hun „geld" blijven beschikken. Dit spreekt vooral wanneer het niet om contant geld gaat, maar om bijvoor beeld aandelen of onroerend goed. Vraagt u op dit moeilijk (belasting technische) terrein van schenkingen eerst advies aan een notaris. Hij is ook degene, die de noteriële akte moet opmaken voor het doen van een der gelijke schenking. Wie hoopt er niet ooit eens in het tes tament van een rijk familielid - hoe •ver ook - te worden vernoemd. Toch is het bepaald niet het belangrijkste van testamenten, dat je eens een ex traatje toegestopt krijgt. Van veel groter belang is dat men in een testament zijn „laatste wil" kan vastleggen met betrekking tot de ver zorging van het achterblijvende gezin, nadat de maker van het testament overleden is. Zo kunnen bijvoorbeeld in een tastament de voogdij en de op voeding van nog minderjarige kinde ren worden geregeld. Men kan ook vastleggen wie ervoor moet zorgen dat de laatste wil van de overledene werkelijk wordt uitgevoerd. Dit is de executeur testamentair. Het grootste deel van een testament wordt meestal in beslag genomen door de regeling omtrent de verdeling van de „aardse" bezittingen van de over ledene. De wet bepaalt precies hoe de verde ling van iemands bezit na zijn over lijden moet plaatsvinden: de naaste bloedverwanten zijn voor een bepaald gedeelte in zijn erfenis „gerechtigd". Wil men daarvan afwijken, dan is een testament noodzakelijk. In dat geval kan men zijn eigendommen ook ver maken aan andere personen of instel lingen. Overigens: ouders kunnen hun kinde ren nooit helemaal onterven. Zij blijven recht houden op een zogena amde „legitieme portie" ofwel hun wettelijk erfdeel. Ook omgekeerd kunnen kinderen nooit hun ouders het recht op een wettelijk erfdeel ontne men. Er zijn talloze mogelijkheden voor de verdeling van een nalatenschap, die in een testament kunnen worden vastge legd. Bovendien is een testament niet definitief. Men kan er te allen tijde wijzigingen en aanvullingen in laten aanbrengen. Ook kan men het hele testament weer ongedaan maken. Zoals hiervoor beschreven zijn de erf genamen van een getrouwde man of vrouw de huwelijkspartner en de kin deren. Zijn de echtgenoot en de kinde ren al eerder overleden, dan komen de kleinkinderen in hun plaats. Zo kun nen we verder gaan: gaat iemand dood die geen echtgenoot, kinderen of kleinkinderen heeft, dan erven zijn ouders, broers en zusters. Mochten deze overleden zijn, dan erven ver dere familieleden, zoals de kinderen van broers en zusters. Zijn ook die overleden, dan komen ooms en tantes, achterneven en -nichten aan de beurt. •In de wet staat precies beschreven voor welk gedeelte al deze familiele den eventueel in de nalatenschap ge rechtigd zijn. Daarnaast kan de over ledene bij testament ook nog aan an deren gedeelten van zijn erfenis heb ben vermaakt. Die krijgen dan een zo genaamde erfstelling of een legaat. Dat legaat kan een bedrag zijn, maar het kan ook goederen betreffen. Het is de taak van de notaris na te gaan wie de erfgenamen zijn. Heeft de over- ledene een testament gemaakt, dan wordt dat door de notaris „geopend". Is dat gebeurd, dan geeft de notaris een officiële „verklaring van erfrecht" aan de erfgenamen, of aan één van hen (bijvoorbeeld de achtergebleven echt genoot). Met deze verklaring kan men de rechten van de overledene geldend maken en bijvoorbeeld over zijn ban krekening en/of girorekening be schikken. Verder gaat de notaris na hoe de nala tenschap is samengesteld, in goederen,' geld, waardepapieren enz. Hij zoekt vaak uit of er nog rekeningen betaald moeten worden, of er vorderingen te innen zijn, of alle pesnioen- en AOW- uitkeringen ontvangen zijn, of er nog belasting moet worden betaald, e.d. Als dat allemaal gebeurd is, kunnen de beschikbare gelden onder de erfgena men worden verdeeld. Maar eerst moet dan nog worden onderzocht of over de nalatenschap successierecht moet worden betaald. Dit is een belas ting over de erfenis, die voor de mee ste nalatenschappen overigens wel meevalt. Want er zijn behoorlijke be dragen vrijgesteld van successierecht voorzover het de echtgenoot, de kin- deren, de ouders en de kleinkinderen van de overledene betreft. Alle over ige familieleden en andere personen die in de erfenis meedelen moeten wel over het volle bedrag van hun erfdeel of legaat successierechten betalen. En dat kan tot een aanzienlijk percentage oplopen. Van iedere nalatenschap moet volgens, de Successiewet binnen acht maanden aangifte worden gedaan. Die termijn is ruim gesteld, omdat met het verzame len van alle gegevens nogal veel tijd gemoeid kan zijn. Meestal belast de notaris zich met het opstellen van de aangifte. Nadat eventueel successierecht is be taald, kan tot de daadwerkelijke ver deling van de dan overgebleven nala tenschap worden overgegaan. Ieder krijgt zijn aandeel toegewezen, waar van vaak en notariële akte wordt op gemaakt. Toch kan ook die verdeling nog wel problemen opleveren. Want de erfge namen moeten het met elkaar eens zien te worden over de verdeling. Het is bij erfenissen niet zo dat de meeste stemmen gelden. Als twee erfgenamen bijvoorbeeld hun zinnen hebben gezet op hetzelfde stuk huisraad, zullen zij het samen eens moeten worden. Bij verschil van mening zal de notaris proberen de betrokkenen tot een op lossing te brengen. Nog een slotopmerking over de verde ling van een erfenis. Als deze uitslui tend bestaat uit een inboedel, een bank- en/of girorekening en contant geld, dan is een notariële akte van de verdeling niet nodig. Dat is wèl ver eist, als bij de erfgenamen minderjari gen zijn, of personen die onder cura tele zijn gesteld, of iemand die faiilliet is verklaard. i Ook voor de verdeling van dit soort eenvoudige en kleine erfenissen is het raadzaam advies aan een notaris te vragen. Men moet toch naar hem toe voor het verkrijgen van een „verkla ring van erfrecht". De gehele behandeling van de nala tenschap kan doordat er veel admini stratief werk gedaan moet worden en doordat vaak het bereiken van over eenstemming tussen de erfgenamen moeilijk is, veel tijd kosten. Veel mensen vinden het een gerust stellend idee te weten, dat na hun dood een vertrouwd iemand hun inboedel, hun papieren en hun verdere eige ndommen opruimt. Normaal gesproken doet de echtge-r noot dat of zorgen de kinderen daar voor. IS iemand niet getrouwd of heeft hij geen kinderen, dan wordt nogal eens een familielid of vriend gevraagd om dit karweitje op zich te nemen. Zo'n aanwijzing heeft zeker zin, wan neer die inderdaad alleen inhoudt het opruimen en ordenen van de spullen van de overledene. Maar men gaat een stuk verder door bijvoorbeeld in het testament op te nemen, dat de betrokkene ook zal op treden als executeur testamentair (uit voerder van het testament). Men moet dan bedenken, dat een deel van het werk dat de executeur behoort te doen - namelijk het gereed maken van de nalatenschap voor verdeling - in veel gevallen door een notaris zal worden gedaan. Het gebeurt dan ook niet zel den, dat een executeur in feite op dit gebied geen wezenlijke taak heeft. Wil men toch een executeur testamentair aanwijzen, dan is het verstandig daar voor iemand te vragen, die bereid en in staat is zijn taak op een onafhanke lijke wijze waar te maken. Uiteraard in samenwerking met de notaris, die de nalatenschap behandelt. Het is gebruikelijk dat de executeur een vergoeding ontvangt voor de door hem of haar verrichte werkzaamhe den. Die vergoeding kan in het testament zijn vastgesteld. Is dat niet zo, dan zijn er vaste percentages voor: 1,5% van de nog te verrichten uitgaven en 2,5% van nog te ontvangen bedragen voor de nalatenschap. We zijn begonnen met*de huwelijks dag, en we hebben het steeds gehad over het regelen van zaken die voor een echtpaar van belang zijn. In onze samenleving zijn tenslotte de meeste mensen getrouwd. Bovendien is bin nen het Nederlandse recht het uwelijk de enige wettelijke erkende vorm van samenleving tussen twee mensen. Het maken van een „verblijvensbe- ding" en een „overnemingsbeding" biedt daarvoor een oplossing. Maar ook daaraan zitten weer haken en ogen, bijvoorbeeld wat betreft de be taling van de premie voor de levens verzekering. Gebeurt dat niet op de voorgeschreven manier, dan loopt 'men het risico over de verzekerings uitkering het hoogste percentage suc cessierecht te moeten betalen. De conclusie uit dit alles moet zijn, dat het voor samenwonenden buiten hu welijksverband altijd verstandig is hun relatie - en dan met name de zakelijke kanten ervan - in een contract te rege len. De notaris zal daarbij de juiste juridische en financiële adviezen kun nen geven. Maar juist omdat dit zo is, is er voor mensen die op een andere manier met elkaar onder één dak leven, eigenlijk nog veel meer reden om hun materiële relatie goed te regelen. We denken hier aan broer en zus, heterofiele en homofiele paren enz. In het maat schappelijk leven wordt steeds meer geaccepteerd, dat mensen hun leven inrichten op die wijze zoals zij dat zelf het beste vinden. Maar in juridisch op zicht gaat de wetgever nog steeds uit .van het huwelijksrecht en worden an-, dere samenlevingsvormen niet gere geld. Toch behoeven ongehuwden die sa menleven bepaald niet rechteloos te zijn. Zoals een echtpaar huwelijksvoor waarden kan laten maken, zo kunnen twee mensen die van plan zijn langdu rig samen te leven, afspraken maken over de financiële gevolgen daarvan. Zij leggen hun relatie dan vast in een contract. Het verdient aanbeveling dit contract in de vorm van een notariële akte te laten opmaken, omdat het een zeer ingewikkelde materie is', die goed en doordacht op papier moet worden gezet. Want in de praktijk zullen de eigendommen van de partners gemee nschappelijk gebruikt worden en zal men ook beider inkomen gezamenlijk beheren en uitgeven. Zolang alles goed gaat, is er niets aan de hand. Maar men kan besluiten uit elkaar te gaan of één van de partners kan komen te overlijden. Wat gebeurt er in deze gevallen met de huisraad, met het huis, met een gemeenschappe lijke bankrekening enz.? Woont men in een huurhuis, dan kan met de verhuurder schriftelijk worden geregeld dat bij vertrek of overlijden van de partner die de huur betaalt, de andere partner huurder wordt. Gaan we uit van een gekocht huis, dat op beider naam staat, dan is het verstan dig in een contract op te nemen tot welk bedrag ieder in de koopsom heeft bijgedragen en hoe men de rente en aflossing van de hypotheek samen re-, geit. Voor huisraad - in het algemeen: duurzame gebruiksgoederen - geldt, dat men vastlegt wie welke gemee nschappelijk te gebruiken goederen betaalt, en op welke wijze men een en. ander wenst te verrekenen indien het samenleven wordt beëindigd door vertrek van een van de partners. Een soortgelijke overeenkomst is van be lang ten aanzien van een gezamenlijk te gebruiken bankrekening, waarop ieder een deel van zijn inkomen stort en waaruit de kosten van de huishou ding worden betaald. 'I In het voorgaande hebben we het al gehad over het belang van een testa ment. Voor mensen die niet in huwe lijksverband samenwonen is een tes tament zelfs onmisbaar. In het voorgaande hebben we het al gehad over het belang van een testa ment. Voor mensen die niet in huwe lijksverband samenwonen is een tes tament zelfs onmisbaar. Bij overlijden van een der partners, zou de familie terecht zijn of haar bezit kunnen opeisen. Door het wederzijds maken van een testament kan men er in ieder geval voor zorgen, dat de overlevende partner niet onverzorgd achterblijft. Toch is het meestal niet mogelijk de naaste familie (eventuele kinderen en ouders) geheel te onter ven. Er zijn hier vele juridische voe tangels en klemmen. De notaris zal u als juridisch deskundige op dit terrein het juiste advies kunnen geven. Naast het maken van een testament kunnen de partners ook een zg. „ver- blijvensbeding" afspreken, bij voor keur vast te leggen in een notariële akte, omdat daarmee de rechtskracht wordt verhoogd. In dit beding bepalen de partners, dat bij het overlijden van de een, de gemeenschappelijke goed- ren om niet aan de ander gaan toebe horen. Ten aanzien van privégoederen kan men op soortgelijke wijze een overnemingsprijs afspreken. Men ver leent elkaar dan het eerste recht om die goederen tegen een afgesproken prijs over te nemen. Of men verleent elkaar „koopoptie", dat wil zeggen: ,men legt vast op welke wijze na het overlijden de prijs van de privégoede ren zal worden bepaald. Óm die prijs te kunnen betalen, bestaat de moge lijkheid voor beide partners om een levensverzekering op het leven van de ander af te sluiten. En dan is er tenslotte nog het success ierecht. Mensen die geen familierelatie hebben en van elkaar erven, betalen het hoogste percentage successierecht (minimaal 36%) en kunnen geen aan spraak maken op een van successie recht vrijgesteld bedrag.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 43