Van stencillen tot offset Redactievoering ZWIJNDRECHT - De brug tussen bestuur en leden van een vereniging wordt vaak gevormd door het clubblad. Voor de mee ste verenigingsbesturen is een contactblad meer een „brug der zuchten", want niet alleen betekent een dergelijk orgaan een flinke hap in het verenigingsbudget, maar bovendien is het iedere keer weer een toer om het ding „dicht" te krijgen. Dat een bestuur desondanks toch probeert het blad al of niet regelmatig te laten verschijnen, duidt min of meer op de waarde die men eraan hecht. Verplicht Zelfwerkzaamheid Stencillen Electronisch Fotocopiëren Offset Zetten Opmaken Bezorgen Acquireren Inhoud Kostenfactor Oplage Rubrieken Hoewel het natuurlijk nooit een ga rantie behoeft te zijn. kan een club blad een goed functionerend vereni gingsleven weerspiegelen. Welk be stuur is er niet trots op als de vereni ging draait als een lier, als er in vereni gingsverband veel ondernomen wordt, en leden het als een eer be schouwen dat zij lid mogen zijn van zo'n vereniging? Een uitstekend middel pm deze „ver- enigingsgevoelens" te bevestigen is ze samen te vatten en op schrift te stellen. Niet alleen benadrukt zo'n clubblad nogmaals de energieke aktiviteiten die een bloeiende vereniging ontwikkelt, het presenteert en, wat wellicht nog belangrijker is, het „verkoopt" de club tevens aan de buitenwacht. Dat er een verband bestaat tussen een enthousiast, energiek bestuur en een Moeilijk regelmatig verschijnend, goed lees baar cluborgaan is niet moeilijk vast te stellen. daan, die een blad als een bestuursme dedelingenblaadje zien, die met een belofte aan adverteerders in hun maag zitten, die in het verleden dure appa ratuur aangeschaft hebben waar toch al zo weinig gebruik van wordt ge maakt en zo zijn er nog wel enkele „motieven" te noemen. Maar dat geldt ook voor het tegen overgestelde: besturen die een blad als een „verplicht nummertje" zien, die een blad kost wat het kost blijven uit brengen omdat het al jaren wordtjge- Voor het vermenigvuldigen van het geschrevene kan men kiezen uit een breed scala van drukmogelijkheden, variërend van vloeistof-duplicator tot offset. De vloeistof-duplicator is slechts ge schikt voor zeer kleine oplagen. Na deel is dat er weinig technieken ge bruikt kunnen worden en dat uitslui tend het zeer dure cyclostyle-papier bruikbaar is: De meest gebruikte methoden zijn: 1. stencillen; 2. electronisch stencillen; 3. foto-copiëren: 4. huis-offsetdruk; 5. professionele offset-druk. Niet alleen nemen de kosten trapsge wijs toe, ook de kwaliteit van het drukwerk en niet te vergeten de moge lijkheden. Het is zeer moeilijk, zij het niet onmo gelijk om iets zinnigs over de kosten te zeggen. Dat hangt van zoveel factoren af. Men kan het gehele drukprocede laten verzorgen, maar ook ten dele. Dat zelfde geldt voor de afwerking. Er valt vaak veel te versieren met kleine drukkerijtjes of stencilinrichtingen. Of zij hebben geen bezwaar tegen zovéél mogelijk zelfwerkzaamheid óf zij werken graag tegen een „verenigings prijsje". Helemaal prachtig is natuurlijk wan neer een lid van de vereniging dusda nige werkzaamheden of relaties heeft, dat er tegen kostprijs iets geregeld kan worden. Zelfwerkzaamheid kan be staan uit het aanleveren van compleet opgemaakte bladzijden, het vergaren, het vouwen, hechten, snijden, wikke len en adresseren. Een andere mogelijkheid is de appara tuur zélf of met meerdere verenigin gen aan te schaffen. Nieuw hoeft deze apparatuur niet te zijn en er zijn vol doende mogelijkheden om, bijvoor beeld van bedrijven met eigen-huis drukkerij of scholen, gebruikte appa ratuur over te nemen. De vereniging móet dan wel over voldoende hobby isten beschikken, die regelmatig daar aan veel tijd willen besteden. De minst representatieve maar wel goedkoopste vorm van vermenigvul digen is stencillen. De mogelijkheden om er wat leuks van te maken zijn zeer beperkt. Op moedervellen van was- papier wordt met uitgeschakeld in ktlint de tekst getypt. Voor het door snee clubbladformaat moet dat gebeu ren met een speciale typemachine (brede slee). Er kan op het waspapier wat ingetekend worden, maar dat blijft improviseren. Op een behoorlijke stencilmachine kan een oplage bereikt worden van enkele honderden stuks. Erg belang rijk tijdens het stencillen is het gelijk matig inkten. Veelal wordt de omslag van clubbladen, die gestencild zijn, gedrukt, evenals advertentieblad zijden. De totale kosten kunnen mee stal wel gedekt worden door de adver tentieopbrengst. Een beter resultaat levert het electro nisch stencillen op. Bij de stencilma chine wordt dan een inbrandapparaat gebruikt. Electronisch wordt in dit ap paraat een opgemaakt voorbeeld afge tast en tegelijkertijd ingebrand op een speciaal moedervel. Verder werkt het hetzelfde als bij eerder .genoemde vorm van stencillen. Het grote voordeel is dus dat iedere bladzij, en eventueel ook omslag en advertentiepagina's, opgemaakt kan worden met gebruikmaking van kop letters, tussenkoppen, kaders, teke ningen en schetsen en stukjes uit de krant. Foto's komen erg slecht over. De oplage is eveneens enkele honder den. Bij een grotere oplage moet het origineel twee of meer keren inge brand worden. Een nieuwe vorm van vermenigvuldi gen, die steeds meer in betekenis gaat toenemen, is fotocopiëren. Tegen woordig zijn er copieermachines, die bijna de kwaliteit van offsetdruk heb ben. Veel copieermachines zijn echter niet geschikt voor het copiëren van een complete oplage. Bij voorkeur moet de machine tweezijdig en op normaal papier copiëren. Dergelijke machines leveren enkele copiën per seconde van een redelijke kwaliteit. Voordeel is weer dat de complete op maak van de bladzijden overgenomen wordt. Nadeel is dat de copiën niet bij alle copiëerSystemen puntgaaf zijn (drukwerkkwaliteit alleen bij zeer dure machines), de machine kan geen omslagkarton verwerken, men is af hankelijk van een vast formaat (A4) en foto's worden ook bij dit systeem niet goed overgenomen. De meest representatieve en tevens duurste vorm is het drukken met cffse- tapparatuur. Tegenwoordig zijn er ook kleine offsetmachines in de han del voor kantoorgebruik. De kwaliteit is wat minder dan van professionele apparatuur, maar de mogelijkheden voor het maken van een prachtig clu borgaan zijn onbegrensd. Nadeel van de kantoormachine is dat ook hierbij foto's niet goed afdrukbaar zijn. Zondermeer moeten foto's geras terd worden. Bij professionele apparatuur is niet al leen een goede weergave van foto's mogelijk, maar ook steunkleuren en vier-kleuren-druk behoren tot de mo gelijkheden. Voor electronisch stencillen, fotoco piëren, en offsetdruk kan de tekst het best getypt worden met een carbon- lintmachine. Vooral een machine met verwisselbare kop geeft veel moge lijkheden. Wanneer het blad uitge voerd wordt in offsetdruk kan over wogen worden de tekst te laten zetten. Dit is echter erg kostbaar, bijna net zo duur als het drukken zélf. Tegen woordig wordt steeds meer overge gaan op composerzetsel of fotogra fisch zetsel, maar is praktisch niet goedkoper. Koppen en tussenkoppen kunnen eveneens fotografisch gezet worden, maar goedkoper (wel bewerkelijk) is het zelf maken van koppen met be hulp van wrijfletters. Deze zijn ver krijgbaar bij iedere kantoorboekhan del. Niet overal verkrijgbaar zijn ras ters, kaders en aflijnmateriaal. Verder kunnen bij de meeste offsetd rukkerijen foto's gerasterd worden, afbeeldingen fotografisch vergroot cq verkleind worden of van koppen en afbeeldingen een diapositief gemaakt worden. Hoe meer de vereniging zelf kan doen hoe goedkoper het clubblad wordt Dit geldt ook voor het opmaken van het blad. Nu zullen de eisen voor een electronisch gestencild blad niet zo hoog gesteld worden, maar voor het opmaken van een offsetdrukwerkje moet wei iemand in de vereniging zit ten, die „het" in z'n vingers heeft. An ders kan het beter aan de vakman overgelaten worden. Het bezorgen van de clubbladen wordt in veel gevallen door leden zelf gedaan. Voorwaarden bij dit zelf be zorgen zijn: ieder lid ontvangt op de zelfde dag het blad, het blad moet „fris" zijn en voorzien van wikkel en adresstrook. Een blad moet nooit ge makshalve dichtgeniet worden. Voor behoorlijke oplagen kent de PTT een speciaal tarief, dat zeker de moeite van het overwegen waard is. Informatie hierover bij het hoofdpost kantoor. Voor een goed draaiende vereniging is het clubblad een onmisbaar onder deel. Daarom is het bepaald geen luxe om op de begroting de post clubblad te zetten. Om er meer dan alleen een informatieblaadje van te maken, kun nen leden zich bezighouden met het verzamelen van advertenties. Het beste is een jaar-contract af te sluiten. De vereniging verplicht zich dan om de advertenties af te drukken in een van tevoren bekend aantal nummers. Het is natuurlijk onnodig te zeggen dat een adverteerder eerder bereid is een toezegging te doen als u direct een representatief exemplaar kunt tonen. Wordt het blad opnieuw opgezet, dan maakt u een dummy, die u dan kunt laten zien. De advertentietarieven moeten van tevoren vaststaan. Regelmatig een clubblad uitbrengen kan zijn: vier keer per jaar, zes keer per jaar, tien of twaalf keer per jaar Praktisch geen enkelblad zal wekelijks of om de veertien dagen verschijnen. Niet alleen de vormgeving bepaalt de aantrekkelijkheid van het blad, maar evenzo belangrijk is de inhoud. Deze moet van een dusdanig gehalte zijn dat leden zondermeer kennis nemen van de inhoud, familieleden er iets in te rugvinden en dat de overigen, aan wie het wordt toegezonden, minstens de moeite nemen het even door te blade De futloze bladen zijn er overigens zo uit te halen, want de redactie deelt dat meestal al op de eerste beste bladzij zelf mee. Onder de kop „Inleiding" of „Van de redactie" komt iedere keer weer hetzelfde verhaaltje op de prop pen waarin de volgende zinnen voor komen: met moeite kon dit nummer samengesteld worden, want ook nu weer is er weinig kopij binnengeko men We doen een dringend be roep op een ieder om ook eens een stukje te schrijven, want het zijn altijd dezelfden r Er is natuurlijk geen betere manier om de image van een clubblad naar gene den te halen dan door het product zelf te laten vertellen wat er aan schort. Als er zo weinig belangstelling voor is, zal het ook wel niet veel zijn. In principe kan natuurlijk iedere ver eniging een clubblad uitgeven, onge acht de grootte. Hoe meer leden een vereniging telt, hoe lager de kosten per nummer worden en hoe groter de kans dat er leden tussen zitten die wat kunnen „versieren" of „het" in hun vingers hebben. Zoals in het begin gesteld is hangt het bestaansrecht van een clubblad af n twe factoren, te weten de kosten en de vrijwillige inzet. Daarin zit zelfs nog een evenredig heid: hoe hoger de zelfwerkzaamheid, hoe lager de kostenfactor. De zelf werkzaamheid valt te splitsen in: a. het redigeren, b. het acquireren en c. het produceren. De kostenfactor hangt ook af van de eisen die een bestuur stelt aan de re presentatie van het bald. Deze eisen zullen veelal corresponderen met de grootte van de vereniging en het totale budget. De grootte van de verenigingen zou als volgt ingedeeld kunnen worden: 40-60 leden, kleine vereniging; 60- 150 leden, middelgrote vereniging; 150-500 leden, grote vereniging; 500-1000 leden, zeer grote vereni ging. Uiteraard geldt deze indeling al leen voor plaatselijke verenigingen. Er vanuit gaand dat het clubblad ook toegezonden wordt aan ere-leden, donateurs, adverteerders, instanties, pers e.d. komen we tot de volgende oplage: kleine vereniging: 100-150 exempla ren, middelgrote vereniging: 200-300 exemplaren, grote vereniging: 300-1000 exempla ren, zeer grote vereniging: 1000-2000 exemplaren. De oplage moet altijd aan de ruime kant gehouden worden. Het maakt de drukkosten niet veel duurder. Er ko men iets meer papierkosten bij, maar dat is beter dan exemplaren tekort te komen. Bij voorkeur wordt de redactie van het blad gevoerd door enkele leden. Dit hoeven niet de eventuele opmakers, advertentie-verzorgers of bezorgers te zijn. In een vereniging doet ieder wat. Belangrijk voor redactieleden is niet hun schrijfkunst, maar hun inzet, de wil om er inderdaad wat van te maken. De redactie heeft dan tot taak het ver zamelen en uitwerken van allerhande gegevens, die het blad lezenswaardig kunnen maken. Onnodig te zeggen dat dit leden moeten zijn, die middenin het verenigingsgebeuren staan. Iedere vereniging zal andere eisen stellen aan de inhoud. Daarom is het niet te doen om een vaste formule van een clubblad te geven. Elk blad moet een vast aantal blad zijden teHen, inclusief de advertentie bladzijden, die voor een jaar vast staan. Van de redactiebladzijden moet een aantal terugkerende rubrieken bevatten. Verder is een aantal blad zijden bestemd voor aktiviteiten bin nen de vereniging, wat er binnenkomt aan nieuws en dat belangrijk is om aan leden door te geven, plannen en be slissingen, aankondigingen, akties enz. Voorbeelden van steeds terugkerende rubrieken: Knipselnieuws: een verzameling van kranteknipsels wat er over de vereni ging of over de sport e.d. geschreven wordt. Komende en gaande man: iedereen wil deze score weten en vooral ook vermelden waarom iemand weggaat. Personalia: beperken tot huwelijk, geboorten e.d. Geen verjaardagen als bladvuller. Beurs: in deze rubriek kan b.v. sport- kleding te koop aangeboden worden cq geruild worden. Niet echt commer cieel dus, maar meer service van de vereniging. Uitslagen van wedstrijden. Cursiefje: misschien kan er iemand een humoristisch verhaaltje schrijven over verwikkelingen binnen de ver eniging. Roddelrubriek: er gebeuren altijd wel voorvallen die leuk gebracht kunnen worden, (volgens oud recept: „wist u dat De gegevens voor deze rubrieken hoeven praktisch alleen maar verza meld te worden. Een gedeelte van het blad is dus al gevuld voordat men er aan gaat werken. Nieuwe initiatieven hoeft de redactie dan nog maar voor een beperkt aantal bladzijden te nemen. Dit kan weer be staan uit informatieoverdracht, inter views enz. Putgewijs enkele tips: 1. De redactie bestaat uit en kele vrijwilligers, die van plan is er ook wat van te maken en niet uit opoffe ring. In overleg wordt be paald wie wat doet. 2. Het aantal bladzijden wordt van tevoren voor een jaar vastgelegd. 3. Een bepaald aantal blad zijden bestaat uit vaste (aantrekkelijke) rubrieken, die verdeeld worden onder de redactieleden. 4. Breng veel humor in het blad. 5. Probeer enkele uitstekende artikelen te vergaren en kondig deze op de eerste bladzij aan. 6. Maak van gortdroge artike len een verkorte versie of herschrijf het desnoods met wat populairder taalge bruik. 7. Verluchtig zoveel mogelijk de tekst met afbeeldingen, strips, tekeningen en indien mogelijk foto's. 8. Verzin bij de artikels een pakkende kop en onder breek de tekst door tussen koppen en veel wit. 9. Vraag nooit of iemand een stukje wil schrijven (want dan loopt hij kans af te gaan), maar vraag of hij ge gevens van iets wil noteren. 10. Het opzetten van een blad volgens een nieuwe formule heeft een aanlooptijd nodig, waarbinnen kritiek ver wacht kan worden. Wanneer een vereniging overweegt om het clubblad qua vormgeving en/of redactie nieuw leven in te blazen, dan is er natuurlijk tot slot geen beter ad vies dan de bladen van andere vereni gingen te verzamelen om te kijken wat zij ervan brouwen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 52