Vier 'industriële monumenten' in Schiedam Vergadering gemeenteraad Openbare commissie vergadering 3: AFSCHEIDSRECEPTIE Onderzoek ongeregeldheden in Noord Wekelijkse publicatie van de Gemeente Schiedam Verzorging: Voorlichtingsambtenaar Stadskantoor Emmastraat 1, telefoon 26.05.00, toestel 340. HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 14 - WOENSDAG 15 NOVEMBER 1978 informatie in het rotterdamsè ha vengebied. Op initiatief van ha venmeester T. Sabel van Schiedam, heeft de steven nu een mooie plaats gekregen in Schiedam, op de Maasboulevard. De drie eerderin Schiedam geplaatste ..industriële monumenten verwijzen naar de drank-in dustrie. De oude nijverheid die een zekere faam heeft geschonken aan Schiedam, niet alleen landelijk maar ook internationaal. Het eerste specimen is de in vier frisse kleuren overge- verfde dieselmotor, die een plaats heeft gekregen in het plantsoentje aan de 's-Gravenlande- seweg. naast de zwaaikom van de Noordvest. Deze dieselmotor van het fabrikaat Ruston Lin coln Engeland heeft tot medio 1972 nog dienst gedaan voor de aandrijving van hetmaalwerk in de molen De Noord aan de Noordvest. De geïnteresseerde toeschouwer kan met enige moeite nog de waarschuwing lezen: ..Bij vriezend weer water van de cylinder aftappen en weer vullen voordat de motor aangezet wordt. Aan de overkant van de zwaaikom staat, op het grasgazon voor de Sint Joris Doele. een enorm groot vat. die volgens het opschrift leifst 10.000 liter kan bevatten. Schiedam heeft er eind oktober het vierde „industriële monument" bijgekregen. Het eerste ook. dat herinneringen oproept aan scheepvaart en scheepbouw, waar de stad Schiedam in de 20e eeuw de groei aan te danken heeft. Het is de steven van een ijsbreker, (Zie foto boven links) die een plaats heeft gekregen op de Maasboulevard, aan de waterkant ten oosten van het grote terras. Deze losse steven is in 1916 gebouwd en heeft dienstgedaan op de sleepboot Spanje Het was in flie tijd gebruikelijk, wanneer het ijs in de havens gebroken moest wor den in het belang van de scheepvaart, om op de steven van een sleepboot een extra steven van bijzonder sterke constructie aan te brengen. Dit is thans niet meer nodig: het komt minder vaak voor dat het ijs een hindernis vormt voor de schepen en bovendien zijn de moderne sleepboten veel sterker. De steven was eigendom van de Spido te Rotterdam en is geschonken aan het Maritiem Mu seum Prins Hendrik te Rotterdam. Dit museum heeft de steven doen conserveren, maar heeft er geen plaats voor kunnen vinden De gemeenteraad van Schiedam houdt de maandelijkse openbare vergadering op maandag 20 november a.s. in de beneden zaal van het Stadskantoor, aanvang 20.00 uur precies. Een ieder is welkom. De agenda van de vergadering en de te behandelen voorstel len aan de raad zijn verkrijgbaar bij de bodë in de zaal. De Commissie voor de Gemeenschappe lijke Openbare Bibliotheek Schiedam houdt de openbare vergadering op woens dag 22 november a.s. om 20.00 uur in het fi liaal van de bibliotheek aan de Parkweg. Op de agenda staan ter behandeling het Jaarverslag over 1977; de contributieverho gingen: de plannen voor het filiaal in Schie- dam-Noord; een discussie over de boeken- selectie en de kwaliteitsnormen. Burgemeester en Wethouders van Schie dam hebben ge meend te moeten onderzoe ken, of er mogelijkheden zijn om ongere geldheden, zoals in Schiedam-Noord gedu rende de tweede week van oktober j.l. waarbij grote groepen jongeren betrokken waren, te voorkomen. Helaas bleken de Erasmus Universiteit en andere wetenschappelijke instellingen geen capaciteit beschikbaar te hebben om binnen redelijke tijd een onderzoek uit te voeren. Daarom hebben B en W besloten om via hun werkgevers de medewerking in te roe pen van de sociaal culturele werkers in de wijken Schiedam-Noord en Vlaardingen- Holy, zijnde de „werkers in het veld" die het beste op de hoogte zullen zijn van de problemen waar de jongeren in genoemde wijken mee zitten. Deze werkers zal wor den gevraagd om in samenspraak met de gemeentelijke jeugd-consulent en een ver tegenwoordiger van de gemeente politie Schiedam, te komen tot een rapportage over deze problematiek. Ook zal hen ge vraagd worden aanbevelingen te doen voor het treffen van die voorzieningen, die on geregeldheden kunnen voorkomen. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zal de heer Th. Smidh, chef van het bureau Huisvesting, per 1 december a.s. zijn functie neerleggen, na een dienst tijd van 35 jaar bij de gemeente Schiedam. In verband hiermee bieden burgemeester en wethouders hem een afscheidreceptie aan op vrijdag 24 november 1978 van 16.00 uur tot 17.30 uur in de recreatiezaal van het Stadskantoor, Emmastraat 1. Het reuze- vat op het Doeleplein Een historische spoelingbak aan de Noordvest Tenslotte staat aan de rand van de Noordvestgracht, in de schaduw van de molen De Noord, een enorm grote spoelingbak. In deze bak, een geschenk van de Hoilandia Moutwijnfabriek BV, werd eertijds de spoeling, een afvalproduct van de branderijen opgeslagen om af te koe len voor het verder werd gebruikt als veevoer. Zo houdt Schiedam de herinnering wakker aan het industriële verleden. De heer Smidh werd op 18 november 1913 te Schiedam geboren en trad op 7 januari 1943. in dienst van de gemeente bij de toenmalige distributiedienst. Sinds maart 1951 is de heer Smidh werkzaam bij het bureau Huisvesting, waar hij plaatsvervangend chef was, waarna hij op 1 februari 1969 benoemd werd tot chef, in de rang van hoofdcom mies le klas.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 14