LEDERWAREN Koffers en klein- lederwaren MGR. NOLENSLAAN 842 SCHIEDAM-NIEUWLAND TELEFOON 702668 Jeugd en sport Tas voor Oma Leer met karakter Rode gloed Modellen Werkende vrouw HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 20 - WOENSDAG 15 NOVEMBER 1978 Kiezen kunt U uit de grandioze collectie bij OVËRHEUL'S Lederwaren zijn geschenkartikelen bij uitstek. Maar terwijl bij de aan schaf van een tas allerlei persoon lijke elementen (type van de draag ster, leeftijd, kledingstijl) een duide lijke rol spelen, is dit met de z.g. kleinlederwaren minder het geval. In een uitvoering die naar wens mag variëren tussen soepel en stug leder omvat deze groep een grote diversi teit waaruit voor elke gelegenheid wel het passende geschenk kan wor den geput. Terwijl er voor de buitenstaander op het eerste gezicht weinig snelle wisselingen zijn in deze groep, zal hij bij nader inzien kunnen ontdek ken dat ook de kleinlederwaren hun eigen modekarakter hebben, aange past bij de leeftijd van degene voor wie zij bestemd zijn. Er valt zo doende wel degelijk een nieuwe lijn te onderkennen die volop ruimte geeft voor het zoeken naar nieuwe, minder conventionele vormen. Dat_hierbij de nuchtere eisen van de praktijk niet over het hoofd worden gezien, vinden wij o.a. bij de artike len met een uitgesproken gebruiks waarde. Bij portemonnees bijvoor beeld, die nu wel helemaal bij de ei sen van de beta al pas, creditcard, ponsplaatje voor het ziekenhuis e.d. zijn aangepast. Ceintuurs, eveneens een geliefd ge schenkartikel zijn dit jaar smal. Er is een keus uit diverse uitvoeringen waaronder reptielleer. Bij de reisartikelen ontwaren wij een lichte trend naar nog meer le der, ook bij de jeugd. Dit kan even eens gezegd worden van de voortdu rend aan betekenis winnende beauty-cases die zowel voor een plaats op de toilettafel als in de reis bagage in aanmerking komen. Maar het voorname accent valt als gebruikelijk op de koffers, waarvan de gangbare afmetingen zijn aange past aan de eisen van het heden daagse toerisme. Naast de grote exemplaren met formaten tot 75 cm (die overigens voor intercontinen tale vluchten en langdurige vakan ties de aangewezen reisbagage blij ven) heeft thans ook het formaat van 65 cm zich naar het voorplan ge drongen. I Er wordt daarmee ingehaakt op de toenemende voorkeur voor korte en minder verre trips die ook minder bagage nodig maken. En wanneer er (voor het meenemen van souvenirs op de thuisreis bijvoorbeeld) plotse ling behoefte mocht bestaan aan meer bergruimte, dan is daar altijd nog de soufflé-uitvoering, populair gezegd een soort harmonica, met voldoende expansiemogelijkheden om ook een schijnbaar kleine koffer een ruimere inhoud te geven. Oudere reizigers, met minder be hoefte aan sjouwen, zullen deze klei nere koffers eveneens met instem-' ming begroeten. Temeer omdat de „wielen"-koffers (kortgeleden nog een grappige excentriciteit) tegen woordig sterk terrein winnen. Met dit verschil, dat de wieltjes nu ook inklapbaar en afneembaar zijn. Dit om beschadiging tijdens de reis te voorkomen. rakter van deze tas, die overigens in een verscheidenheid van uitvoerin gen, van sportief tot luxe. in de han del wordt gebracht. Naast deze Tunctionele modellen zijn er geklede exemplaren voor minder „zakelijke" gelegenheden. Uit de bekende halstasjes voor de al lerjongsten zijn geleidelijk aan de pikettasjes gegroeid, die met een lange riem schuin over het lichaam worden gedragen. Kinderen zullen ze vooral gebruiken op weg naar school, zwembad of sporthal, maar ook de wat ouderen zullen de voor delen van dergelijke tasjes weten te waarderen. Maar dan in grotere for maten, naar keus in leer of van tex tiel. En als een duidelijk accent bij een uitgesproken ruige, sportieve kleding. Doordat de jongere generatie ook op het gebied van lederwaren een niet te onderschatten koperspotentieel vertegenwoordigt, leek het er in vo rige collecties weieens op, of er (te) weinig aandacht bestond voor de wat oudere vrouw. Men kan echter ook overdrijven met het samenstel len van "jeugdige" collecties, en ge lukkig hebben onze Nederlandse in kopers van tassen dit duidelijk inge zien. Zij bezochten de vakbeurzen met in hun achterhoofd het beeld van wat oudere vrouw, de vertegenwoordig ster van de derde jeugd, die als zes tigjarige oma nog best plezier kan hebben in een modieuze tas. Tik keltje minder uitbundig, minder progressief dan die voor een jong meisje, maar toch een heel eind sportiever dan wat er vroeger voor haar in de étalage lag. Sommige ont werpers hadden er moeite mee, maar de inkopers zetten door. Zij wonnen het voor "oma", die nu ook haar zinnen kan zetten op een-tas met een handvat, maar eveneens met een verstelbare riem zoals haar dochter en kleindochter die dragen. Tassen voor oudere dames zijn er ook met een overslag. En aan het in terieur (diverse vakken en meer rit sen) hebben de fabrikanten extra zorg besteed. Bekijken wij de mogelijkheden de welke de tassenmode binnen dit pa troon te bieden heeft, dan zien wij in de lijn een voorkeur voor leder en reptiel, dit laatste in combinatie met leder, zodat er zowel voor de jeugd als voor de ouderen sprake kan zijn van een redelijke prijs. Dat leer schaamt zich er ook niet voor, zijn ware gezicht te tonen. Het moet er inderdaad uitzien als leer. Hetgeen wil zeggen, dat er best wei eens "natuurlijke" onregelmatighe den in de kleurnuances voorkomen op plaatsen waar de oorspronkelijke huid plooien vertoonde. Veel tassen- leer is namelijk afkomstig van hal zen en liezen uit het beschikbare huidenmateriaal. De thans aanvaarde nuances ver schillen duidelijk van het „cuir sau- vage", dat enkele jaren vooral bij de jongeren gewild was. De daarin voorkomende oneffenheden, gevolg van verwonding of brandmerken, worden dit seizoen als te grof erva ren. Het kleurenschema verloopt van na turel naar donkerbruin. Daarnaast veel grijs en bordeaux, terwijl het traditionele zwart zich handhaaft, zij het in iets mindere mate dan'in vorige jaren. Als nieuwe kleuren voor deze winter tippen wij mexicana (iets lichter dan bordeaux) en gebroken (wol) wit. Voor de trio-look (waarbij tassen, handschoenen en schoenen in de zelfde combinatie zijn opgenomen) ontwikkelt zich een voorkeur naar metallique-kleuren, van leder dat met een metaalglans is geverfd. Voor wie de kleur van een lede' accessoire als eigentijds wil herken nen is er voor wat de bruine tinten betreft een simpel hulpmiddel: in alle moderne kleuren bruin zit namelijk een roodachtige gloed. Attentie dit jaar voor de buideltas- sen, maar dan wel voor de goedver zorgde, modieuze exemplaren. De dagen dat een vol gepropte buidel tas als een min of meer veredelde knapzak nonchalant over de schou der kon worden geslingerd zijn ge teld. De modellen die dit seizoen op geld doen zijn weliswaar ruim, met vooral voor de jongeren voldoende plaats voor al die zaken die zij mee nemen naar hun werk (make-up ar tikelen, pullover en de Müsli voor het slankheidsdieet), maar er zijn wel de nodige vakken in aange bracht om makkelijker orde te kun nen scheppen in die chaos. De wat hoger geprijsde exemplaren hebben van de ontwerpers vol doende chic meegekregen om niet alleen functioneel, maar ook als mo dieus element te kunnen fungeren, wat vooral bij ruimvallende kleding het geval kan zijn. Bij een strakker, meer „mannelijk" silhouet past ui teraard een platte overslagtas. Tegenover zoveel uitbundigheid hebben toch de strakkere envelop- tassen (voor uitgaansavondjes: lak leer!) zich duidelijk gehandhaafd. De keus is zelfs nog enigszins ver groot, doordat er nu ook modellen zijn waarbij een kettinkje de plaats heeft ingenomen van de schouder riem. En over schouderriemen ge sproken kunnen wij opmerken, dat deze voor de „militair" geinspireer- de, sportieve pikettassen iets langer zijn, maar voor de overige modellen wat korter zijn geworden. Dit laatste dan om de inhoud van de tas nog be ter te kunnen beveiligen, waarvoor ook aan de sluiting extra aandacht is besteed. Als versiering beloven metalen hoekjes een rage te worden op alle rechthoekige damestassen, van sportieve tot luxe exemplaren. Op de luxe tassen draagt de versiering overigens een meer bijou-achtig ka rakter, wat zich doorzet tot in de af werking van een sluiting of het aan brengen van een initiaal. Datzelfde kan trouwens gezegd worden van de overige accesoires, die in het modebeeld 1978/79 een grotere rol spelen dan in vele jaren het geval was. Men ziet dat aan de tassen, maar ook aan de handschoenen, de vesten, de dassen en de strikjes, de laarzen en de ceintuurs, de schoenen en de sieraden die, ongeacht aan welke verschijning zij de voorkeur geeft, iedere vrouw ruimschoots de kans geven om ook in haar .uiterlijk haar individualiteit in hoge mate te manifesteren. Dit lijkt ons de grote winst van het huidige modebeeld. Waarbij wij ons als Stichting Lederwarenmode uiteraard kunnen verheugen over de actieve rol die door deze ontwikkeling aan zaken als tassen, ceintuurs en handschoenen is toebedeeld. Begrijpelijke aandacht hebben de ontwerpers voor de werkende vrouw. Voor haar creëerden zij een functionele onderarmtas, die al bij eerste kennismaking duidelijk bleek aan te slaan. De keus van het prakti sche Din A4 formaat is voldoende aanduiding voor het functionele ka- De smaakmakers voor de tassenmode hebben de uitdaging van het modebeeld met zijn verscheidenheid aan silhouetten op een passende manier beantwoord. Of er nu sprake is van een country-look of een city- look, van een strakke militaire stijl of van de nonchalante college-look, van de geraffineerde eenvoud van de zakenvrouw of van de uitbundigheid van ovale wijd-over-wijd combinaties, voor elke lijn of trend bestaat er wel een bijpassende tas.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 20