Wereld op Wielen ALFETTA 2000 LUSSO Citroën Visa Club en Visa super Uitbreiding Opel Modellenprogramma voor 1979. Leyland's Princess „2" met twee nieuwe motoren. Twee verschillende auto's FRED v/d VLUGT Nieuwe varianten op Manta en Cavalier De nieuwe 6 cil. Commodore, Ascona Diesel 2.0 titer komt in februari 1979 Luxe uitvoering van Alfetta 2 liter wordt nieuw topmodel bij Alfa Romeo Als je zo'n uitgebreid modellen pro gramma als Opel hebt, dan kan het niet uitblijven of met de regelmaat van de klok komen gewijzigde uit voeringen of aanvullende varianten op de markt. Bovendien probeert General Motors nog steeds het prin cipe van het „T" car projekt, dat wil zeggen: één basis model waarop in- diverse landen ter wereld eigen ver sies worden uitgebracht, verder uit te bouwen. Het hoeft dan ook geen verbazing, dat de jongste uitbreiding van het Opel-Manta programma, een zoge naamde Combi-Coupe - hetgeen niets anders is dan een Manta met een openslaande derde deur en een neerklapbare achterbank - tegelij kertijd in Engeland op de markt ge bracht wordt als Vauxhall Cavalier „Sports Hatch". Het enige verschil tussen beide ver sies is uiteraard weer onder de mo torkap te vinden. Vauxhall heeft de 3-deurs Cavalier uitgerust met een 1,6 en een 2,0 liter 4 cilinder motor, respectievelijk met een vermogen van 75 pk (55Kw) of 100 pk (74 kW), Opel heeft een keuze uit vijf moto ren, een 1,6 1, een 1,9 1, een 2,0 1 nor maal en super en een 2,0 1 inspuit- motor in vermogen variërend van 75 pk (55 kW) tot 110 pk (81 kW). "De Opel Kadett is daar het beste voorbeeld van met zusjes en broert- Medio oktober omt in ons land op de markt reeds in juni in Italië geïntro duceerde Alfetta 2000 Lusso. Die toevoeging slaat niet alleen op een luxere en meer comfortabele afwer king, maar ook op de technische verbeteringen en een sterkere mo tor. Binnen in de usso treft de Alfette rijder een geheel vernieuwd en ver beterd verwarmings- en ventilatie systeem aan, een qua kleur aan de deurbekleding aangepast dashboard en stoelen die nu wat luxer en fraaier zijn uitgevoerd in velours. De wagen is thans standaard uitge rust met een vijf versnellingsbak en voorzien van een enigszins opge voerde motor. De 1948 cc vier cilinder lijnmotor met z'n twee bovenliggende nokke- nassen en de dubbele carburateurs levert thans een vermogen van 130 pk (96 kW) bij 5400 t/m, tegenover 122 pk in de normale Alfetta 2000. Hoewel de prestaties maar weinig zijn gestegen - de topsnelheid ligt nog altijd rond de 185 km/uur - is die motor wel een stuk zuiniger gewor den. Volgens de fabriek is het brandstofverbruik bij 100 km/uur gedaa Sommige autofabrikanten verstaan de kunst om voor een nieuw model de maximale aandacht (lees: vrije publiciteit) te krijgen in de nieuws media. Enige maanden geleden gaf Citroen heel in het vertrouwen een eerste foto vrij van de nieuwe Visa met enige summiere gegevens. Be gin september nodigde de fabriek de Europese pers uit voor een nadere kennismaking met deze nieuweling in een warm en zonnig Griekenland en begin volgend jaar - de Visa komt in februari in ons land op de markt - mogen de heren journalisten de wa gen nog aan een roadtest onderwer pen. Dat is in mijn ogen driemaal dubbel op, maar natuurlijk wijs be keken van de zijde van de fabrikant. Met een beschrijving van de nieuwe Visa wilde ik dan ook wachten tot de wagen 'daadwerkelijk op de markt komt, maar als consumenten- voorlichter dien je natuurlijk ook re kening te houden met de groep auto kopers die al maanden tevoren na- jes in Argentinië, Brazilië, Australië, Japan en het duidelijkst Engeland, waar Vauxhall onder de merknaam Chevette met een andere neus en een eigen motor dezelfde auto bouwt. En zo vindt men ook in Enge land de Ascona en Manta modellen terug onder Vauxhail merknamen „Chevalier en Cavalier". De toevoeging van de derde deur heeft ongetwijfeld beide modellen een wat fraaier en gestroomlijnder uiterlijk gegeven, terwijl berijders van deze 2 en 2 coupe-wagens de vergroting van het bagagecomparti ment zeker zullen weten te waarde ren. Afhankelijk van de uitvoering komen de prijzen van Sports Hatch en Combi coupe te liggen tussen 'de 18.000,— en 21.750,— Eind november zal in ons land ook de nieuwe Opel Commodore - die al een jaar geleden bij dê introductie van de nieuwe Rekord werd aange kondigd leverbaar worden. Het is de sportievere 6 cilinder uitvoering van die Rekord en heeft een iets gewij zigd, wat opgesierd uiterlijk gekre gen. Voornaamste eigenschap van die 1979-commodore is natuurlijk het hogere vermogen en de daarmee gepaard gaande betere prestaties van de 2,5 liter 6 cilinder lijnmotor die een vermogen heeft van 115 pk (85 kW) bij 5200 t/m. De prijs zal rond de 28.000,— komen te liggen. denken en twijfelen over de aan koop van een nieuwe auto en weten willen wat er op de markt komt. Vandaar deze korte eerste indruk ken van de nieuwe Visa voor al „2 CV" en Ami-rijders die wellicht een opvolger verwachten, voor alle Re nault 4-rijders die misschien willen overstappen of al diegenen die niet kunnen kiezen tussen een Peugeot 104, een Ford Fiesta, een VW Polo of een gelijkgeklasseerde auto. Waar mee meteen duidelijk is geworden, dat de nieuwe Visa van Citroën niet één auto is, maar in feite twee. Citroen heeft namenlijk met als ba sis dezelfde carresserie een typische eigen versie gecreëerd, de Club, die met een onderstel van Citroën en -een luchtgekoelde 652 cc Citroën- boxer-motor in feite een echte op volger van de Ami 6/8 is en ook de zelfde rij-eigenschappen bezit, èn een totale Peugeot versie. Die laatst genoemde uitvoering, die Visa-Su per heet, is duidelijk geboren uit de Als je het aan de voortdurende stroom van nieuwe of gewijzigde modellen moet afwegen, dan gaat het Alfa Romeo momenteel bijzon der goed. Sinds de Italianen defini tief met het verradelijke roestspook hebben afgerekend blijft het ver trouwen in het merk wonderbaarlijk snel te herstellen en de verkoop sterk te stijgen. Geen wonder dan ook dat de fabriek de keuze uit het modellenprogramma steeds meer uitbreidt. Is er op de populaire Alfa Sud al een reeks van varianten be schikbaar, ook de Alfetta lijn krijgt telkens opnieuw andere uitvoerin gen of luxere versies. ld van 1 op 11,5 ot 1 op 12,6, terwijl die gewijzigde motor dankzij een an der koppel thans nog soepeler en ge ruislozer is geworden. En die kwaliteten behoren natuur lijk bij een auto, die volgens Alfa Romeo het nieuwe topmodel van het modellenprogramma wordt. De Al fetta 2000 Lusso zal ongeveer 1000,— meer gaan kosten dan de normale Alfetta 2000, die overigens gewoon in produktie blijf, dus een prijs mee krijgen van rond de 24.700, De in 1975 door British Leyland geïntroduceerde Princess heeft voor 1979 een aantal wijzigingen onder gaan, waarvan wel de belangrijkste is, de komst van twee nieuwe moto ren. De Engelse fabriek is de laatste tijd erg actief bij de ontwikkeling van totaal nieuwe motoren - zoals on langs bleek bij de introductie van de Rover 2600 - en het lag dus in de lijn der verwachting, dat ook de al tien tallen jaren in gebruik zijnde B-serie vier cilinder krachtbronnen, die met een onderliggende nokkenas een beetje uit de tijd raakten vervangen zouden worden. Leyland inves teerde 160 miljoen gulden in een nieuw motoren-programma, waaruit de fabriek een 1700 cc viercilinder en een 2 liter viercilinder koos als nieuwe krachtbronnen voor de Prin cess. Ze komen de oudé 1800 HL, die tot nu toe in deze wagen huisde, vervan gen en zijn uiteraard veel moderner van opbouw met een bovenliggende nokkenas, aangedreven door een ge tande riem, met een aluminium ci- linderkop en speciale aluminium zuigers met een zogenaamde „He ron" verbrandingskamer, zoals Ley land dat ook bij Jaguar heeft toege past. Het bijzondere van deze con structie is, dat de cilinderkop geheel vlak is, dus geen verbrandings ruimte heeft en zonder pakking rechtstreeks op het gietijzeren mo torblok is gemonteerd. Verbranding vindt nu plaats boven in de zuiger- kop en de cilinderkop hoeft thans ook niet meer na een inrij periode te worden nagetrokken. De nieuwe 1700 en 2000 cc zijn con structief gelijk van optouw, alleen een andere slag brengt een verschil aan inhoud met zich. De kleinste motor heeft een max. vermogen meegekregen van 87 pk (64,9 kW) bij 5200 t/m de 2 liter heeft 93 pk (69,4 kW) bij een opmerkelijk laag toeren tal van 4900. Die vermogens liggen lager dan bij de Oude 1800 cc motor, maar de nieuwe viercilinders zijn een stuk lichter en komen daardoor tot ge lijkwaardige prestaties bij een aan merkelijk zuiniger brandstofver bruik. De fabriek geeft voor de 1700 cc een gemiddeld verbruik op van 1 op 10,1 bij 120 km/uur en voor de twee liter 1 op 9,8 bij 120 km/uur. De Princess bestaat thans dus uit to taal drie versies met drie motoren, want de 6 cilinder 2200 blijft nor maal in het programma opgenomen. Bij de nieuwste modellen, die uiter aard voor hun veringssysteem nog steeds gebruik maken van de exclu sieve Leyland Hydragas wielophan ging en schokdemping, zijn verder een aantal kleine carrosserie-wijzi- gingen aangebracht om het comfort te verhogen, zoals een met leer bek leed stuurwiel, een thans verlicht handschoenenkastje, ingebouwde luidsprekers in de voorportieren en getint zonwerend glas. De 2000 HL heeft bovendien stand aard een stuurbekrachtiging gekre gen en is ook leverbaar met een au tomatische versnellingsbak. De prij zen variëren van 17.990,voor de 1700 HL tot 22.950,— voor de 6 cilin der 2200 HLS-automaat. Peugeot-Citroën samenwerking en kan niet anders gezien worden dan een Peugeot „104" met een jasje aan van Citroën. Het onderstel van de Super is geheel overgenomen van de LN, dus in feite van de 104 coupé, met uitzonde ring van de remmen en de gehele voorwielunit is afkomstig uit de Peugeot 104. Daarbij dezelfde mo tor, één geheel vormend met de ver snellingsbak, dwars voorin geplaatst fin dezelfde Peugeot-aandrijf-con- structie. Dat laatste moet Citroën-in- gepieurs natuurlijk wel een beetje pijn gedaan hebben, want al is die Peugeot voorwielaandrijving tegen woordig bijzonder goed, de aartsva deren van de „traction-avant", de voorwielaandrijving, zouden wel licht toch liever een eigen inbreng gezien hebben. Wel, dat Citroën gezicht is dominerend aanwezig in de carrosserie en de in terieur-uitvoering. Met een neusje dat sterk lijkt op de Citroën GS en een achterzijde die iets weg heeft van de Renault 14, blijft de Visa toch duidelijk eeitroënmodel. En wie daaraan twijfelt hoeft maar even in de auto te stappen om alleen al aan de vormgeving en opbouw van het instrumentenpaneel te zien, dat de altijd exclusieve en zeker fu turistisch denkende Citroën-stylis- ten weer volop hun gang hebben kunnen gaan. Bijzonder in het oog springend in de nieuwe Visa is namelijk de aparte „sateliet" naast het stuurwiel, waarop de voornaamste bedienings organen zijn geplaatst. Voortbordu rend op de reeds unieke constructie bij de Citroën CX-serie, waarbij alle schakelaars rondom het stuurwiel zijn gegroepeerd en met de vingers kunnen worden bediend zonder het stuur los te laten, is de nieuwste creatie in de Visa nu een - op een forse beugel gemonteerde - cilinder, waarop practisch alle schakelaars en knoppen zijn aangebracht. Daardoor kan men ook in deze wa gen, zonder het stuur los te laten met de vingers van de linkerhand alle schakelaars eenvoudig bereiken en wanneer nodig - bedienen. Wat de carresserie betreft moet nog opge merkt worden, dat de Visa uitslui tend in vier-deurs uitvoering lever baar wordt en dat ook deze wagen functioneel van ontwerp is en dus een grote wijd openslaande achter klep bezit. De bagageruimte is bij normaal ge bruik niet bijster groot, maar omdat uiteraard ook in de Visa de achter bank neergeklapt kan worden, kan een flinke extra laadruimte worden gecreëerd. Wat de prestaties betreft hoeft men van de 652 cc luchtge koelde boxermotor natuurlijk niet al te hoge verwachtigingen te hebben, maar die krachtbron is natuurlijk wel uitermate zuinig met de brand stof. De 1124 cc is qua prestaties, ac celeratie, topsnelheid en benzinever bruik geheel te vergelijken met de Peugeot 104. Met de nieuwe Visa brengt Citroën natuurlijk een directe concurrent in eigen "Peugeot/Citroën huis. Maar gezien het verschil in karakter tus sen beide merken, zullen beide mo dellen wel hun eigen klantenkring opbouwen. Over de prijs valt weinig te zeggen op dit moment. De ver wachting is, dat de „kleine" Visa, de Club, rond de 11.000,— in standaard uitvoering gaat kosten, de Super komt ongetwijfeld in een prijsklasse tussen de 13.500,en 14.500,

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 54