Tosca Ba lm (32) rond 15jaar eigen balletschool": „balletis mijn leven Schubert concert mannenkoor "Orpheus" Bazar in de Opstandingskerk ho°gslraai HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 13 VRIJDAG 17 NOVEMBER 1978 Ze was nog piep jong: 17 jaar, toen ze bekend maakte wat haar toekomst plannen waren. Ballet is mijn leven, zei Tosca Balm toen. Misschien kwam dat destijds erg zelfverzekerd over, zegt ze met een vage glimlach. Misschien heb ik ook geluk gehad. Maar ik wist wat ik wilde. En dan zie je haar weer staan Tosca Balm tijdens die persconferen tie. Zenuwachtig met die verslaggevers om haar heen. Een heel bescheiden be gin toen in de bovenzaal van gebouw Arcade. Maar ze had haar eigen bal letstudio, compleet met spiegels. Nauwlettend heb je haar in al die eer ste jaren gevolgd. Die Tosca Balm zou het wel maken. Af en toe een praatje. Maar het leven is zo boordevol haast. Totdatje hoort dat ze Openbare lessen geeft in datzelfde gebouw Arcade. Bal let is mijn leven. Is dat nog zo? Over het expressieve beweeglijke ge zichtje glijdt een gelukkige glimlach. In haar ogen ligt het antwoord weer spiegeld. Woorden zijn geheel overbo dig. Zij heeft het gewoon wéér gemaakt.. In haar riante woning aan de Grote Markt praat je hierover. In haar is nog de verwondering dat de belangstelling voor de eerste Openbare Les woens dagavond gewoon uit de hand liep. Zo veel mensen stonden er voor de deur. Geïmproviseerd is er met de ruimte. Beter visitekaartje had Tosca Balm niet kunnen brengen. Je staat er eigen lijk nooit bij stil dat je naam gemaakt hebt en zo is het goed, zegt ze eenvou dig. Je kan alleen maar iets bereiken als je hard werkt en blijft werken. Vooral „bij" blijft. Dat is ook ver schrikkelijk belangrijk in de balletwe- reld Daarom ben ik ter oriëntatie naar En geland en Amerika geweest. Gecombi neerd niet een familiebezoek. En dan krijg je het verwonderlüke: mijn leer lingen (ze heeft er 500) geven ze de voorkeur aan mijn choreografieën. Dat doetje toch wel wat. Dat vind ik gewel dig. Het is nergens gewoonte datje aan 15 jaar extra aandacht schenkt. „Ik heb ook geen receptie of zoiets gegeven. Veel leuker vond ik het om Schiedam te laten zien wat of er in mijn school gebracht wordt. Daar ben ik dan woensdagavond mee gestart. Een Open Les in een ongedwongen sfeer. Maar wel alle leerlingen in kleding van de lessen: roze of zwart bij klassieke en rood of zwart met beatlessen. Na de pauze in een John Travolta-stijl. Want daar heb ik natuurlijk op ingehaakt", zegt ze zakelijk. Je verwacht natuurlijk dat er mensen komen op zo'n avond. Dat die belang stelling zo groot zou zijn? En het zou natuurlijk verschrikkelijk ondankbaar klinken als ik zei dat ik dit allemaal al leen bereikt heb. Dat is alleen maar mogelijkheid geworden door de steun van mijn balleteraressen. Door al die mensen die in al die jaren figuurlijk en letterlijk naast me gestaan hebben. Dat wil ik wel even kwijt. Bloemen staan er in haar huiskamer. Bewijzen dat al haar werk gewaardeerd wordt. Plannen voor de toekomst? Ze veert even op en schenkt een feestelijk glas wijn. Met deze Openbare Lessen door- gaan op 29 en 30 november en 1 de cember. Morgenavond een gezellig bal na. De toegang is gratis op die avonden. TWEEDE BALLETSCHOOL? Mijn grootste wens is een tweede bal letschool in Schiedam te openen. Of dat alleen bij die wens zal blijven? Op het ogenblik, vertelt Tosca, heb ik een 200 leerlingen op de wachtlijst staan. Laten er nog maar méér bij komen. Misschien kan ik er dan iets meedoen. Haar 10-jarige dochter Sabine, was als peuter al betrokken bij haar lessen. Ziet zij er wat in? Heel nuchter ant woordt Tosca: „Niet in het klassieke, wel in beat". Waaraan geeft zij zelf de voorkeur? Gewoon aan allebei, is haar rappe antwoord. Je kan merken dat ballet gewoon leeft. Ook in Schiedam. Al moet je voor de speciale balletkleding wel in Rotter dam bij Jimpunt le Papilion zijn. Vlak bij de Balletacademie, waar ik jonge mensen vaak beoordeel die stage lo pen. En binnenkort zit ik in dc jury van dansschool Jansen in Rotterdam. Bloemen en applaus. Maar Tosca Balm blijft met beide benen op de grond staan. (Als ze tenminste geen les geeft!) Een jonge geslaagde vrouw, waar het haar hobby, uitgegroeid tot een beroep, betreft. Een gelukkige vrouw door het geschenk van al haar leerlingen: een antiek koperen haard stel. Met dubbeltje en kwartjes, buiten haar om, bij elkaar gespaard. En voor de bloemrijke versiering in ge bouw Arcade, stond bloemenhandel Boko in de Westfrankelandsestraat borg... Als ik naar huis ga loopt parmantig een klein meisje voor me uit. Aan haar hand een linnen tas met de school van Tosca Balm erop. Toch wel een leuk gezicht en een trekpleister... Als de meisjes van Tosca Balm een uitvoering verzorgen of zomaar re peteren, wordt er echt werk van ge maakt We weten het, wie in het ballet veel wil bereiken moet zich helemaal ge ven, tussen de twee uitersten is nog genoeg (speel)ruimte om je toch creatief en volgens de juiste regels van de balletkunst te bewegen. Hier is de jonge garde aan bod. nisten Gert Schuil en Peter Bèijers- bergen v. Henegouwen en een samen gesteld strijk-ensemble. Orpheus zal onder andere ten gehore brengen het „Standchen" (met altsolo), Nachtgesang im Walde (met begelei ding van vier hoorns). Psalm 23 en een niet zo bekend, maar bijzonder mooi achtstemmig gezongen „Gesang der Geister über den Wassern", zoals zo veel liederen van Schubert ook weer op een tekst van de dichter Goethe. Robert Holl, wiens vertolking van „Sussanin" bij een ieder, die twee jaar geleden het jubileum-concert van Orp heus met de Russische opera bijwoon de, nog diep in het geheugen gegrift staat, zingt onder andere de bekende „Heine-lieder", „Die Wanderer" en „Der Winterabend". De toegangsprijs voor dit bijzondere concert bedraagt 10,De toe gangsbewijzen zijn verkrijgbaar bij het kantoor van de Schiedamse Gemeenschap/VVV. Proveniershuis en voorts bij het secretariaat Lange Haven 84 (hoek Appelmarkt) waar ook telefonisch onder de nummers 268704 of 267067 kan worden besteld en bij al le leden van het koor. Zaterdag 25 november organiseren de Hervormde Vrouwengroepen van de wijk 2 en 3 een bazar in de beneden zaal van de Opstandingskerk aan de Burg. Honnerlage Gretelaan, ingang Kuyperlaan. U kunt hier fraaie hand werken vinden. U kunt naar de naam van de pop raden en deelnemen aan verschillende aktiviteiten. Uw geluk beproeven in een loterij en daar tus sendoor een kopje koffie drinken of een frisdrank. Van de opbengst is de ene helft bestemd voor het orgel van de Grote Kerk, de andere helft voor de zending. Goederen voor deze bazar kunt u afgeven bij de dames De Raai. Aleidastraat 6, telefoon 263859; Weij, De Wildestraat 17, telefoon 701190 en Spaling. Fr. Haverschmidtlaan 46, te lefoon 265067. Iedereen van harte wel-' kom. Van 10.30 tot 17.00 uur. Het Koninklijk Schiedams Mannen koor Orpheus geeft vrijdag 24 novem ber een bijzonder concert in de Haven- kerk te Schiedam. Aanvang 20.00 uur. Deze uitvoering zal nl. geheel gewijd zijn aan Franz Schubert, dit ter her denking van het feit dat deze geniale componist honderdenvijftig jaar gele den op een zo jonge leeftijd van 31 jaar is overleden. Naast Orpheus zal aan dit concert me dewerking worden verleend door de in binnen- en buitenland bekende bas Robert Holl, wiens prachtige vertol- Neem haar, op de voorgrond, bijvoorbeeld eens. Het gezichtje, even afgezien nog kin8 va" Schubert-liederen op de van de overgave waarin ze de voorgeschreven „houding" aanneemt, spreekt boek- grammofoonplaat is vastge cg s de alt Frieda van Engelenburg, de pia-

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 13